5. Загальні вимоги до керівництва виробничим навчанням і практикою

При будь-яких умовах організації і проведення виробничого навчання і практики основним учителем професії і вихователем учнів є майстер виробничого навчання.

Майстер повинний добре знати умови виробництва, у яких проводиться виробниче навчання (практика) учнів: структуру, організацію, номенклатуру продукції (послуг, робіт), систему керівництва, оснащеність, технологію, систему матеріально-технічного забезпечення, систему господарювання і т.д.

Найбільший навчально-виховний ефект дає така організація виробничого навчання (практики), коли учні виконують самостійні навчально-виробничі завдання. Необхідно завжди прагнути забезпечити учнів самостійними об'єктами роботи.

Не забувайте, що найважливіший стимул якісної і продуктивної праці – матеріальний. Забезпечуйте обов'язкову справедливу оплату навчально-виробничої праці учнів. Одна з найважливіших задач майстра при навчанні учнів в умовах виробництва і проведенні виробничої практики – забезпечення безпечних умов роботи учнів.

Жоден випадок порушення безпечних умов праці учнів, жоден випадок порушення правил безпеки учнями не повинний залишитися без уваги майстра, без уживання відповідних заходів. При плануванні своєї роботи намічайте в першу чергу інструктування тих учнів (бригад), що приступили до нової чи роботи виконують важкі, складні завдання.

При перекладі учнів для навчання на нове робоче місце йому потрібно чітко роз'яснити, де він буде працювати, що буде робити, що він повинний освоїти, чому навчитися. Перед перекладом учнів на нове, незнайоме їм устаткування, на роботу з нової виробничої технології з застосуванням незнайомих учнем способів праці необхідно організувати спеціальне їхнє вивчення і вправи по відпрацьовуванню відповідних трудових прийомів.

Навчання методом «проб і помилок» – надійний, але малоефективний спосіб навчання. Тому організуйте процес навчання так, щоб жоден учень не був наданий сам собі. Майстер завжди повинний точно знати, де в даний час працює кожен учень його групи, хто їм (нею) керує, що і як він (вона) робить, наскільки виконувана робота відповідає вимогам навчальної програми.

Недостатня зайнятість, неробство – головна причина низького рівня професійної підготовки і вихованості учнів, порушень дисципліни. Уважно стежите і уживайте своєчасних заходів для повного завантаження учнів навчально-виробничими роботами. Строго стежте за правильністю завантаження учнів роботою. Не допускайте використання учнів на підсобних і допоміжних роботах, а також на роботах, що не відповідають вимогам навчальних програм.

Майстер зобов'язаний забезпечити, щоб кожен учень групи освоїв усі прийоми і способи праці, попрацював на усіх видах устаткування, виконав усі типові роботи, характерні для його професії, спеціалізації і рівня кваліфікації. Виробниче навчання і практику на виробництві потрібно організувати так, щоб учні в ході роботи активно використовували теоретичні знання, розширювали і поглиблювали їх.

Постійно привчайте учнів користатися в ході роботи виробничою технічною, технологічною й інструктивною документацією.

Необхідно використовувати всі можливості для розвитку в учнів виробничої самостійності, кмітливості, кмітливості, здатності вільно орієнтуватися і приймати раціональні рішення у виробничих умовах, відповідальності за результати своєї праці. Не опікуйте учнів але дріб'язкам. Завжди заохочуйте розумну їхню самостійність. Інструктуючи учнів у процесі їхньої роботи, варто не тільки давати поточні вказівки і рекомендації, але і попереджати можливі типові помилки, порушення, відхилення, дефекти.

Помилки учнів – закономірне явище навчального процесу. Безпомилкового навчання не буває. Задача майстра – зуміти поставити учня в такі умови, коли йому приходиться самому знайти свої помилки, їхньої причини, самостійно визначити шляху виправлення і попередження. Усвідомлена помилка збуджує активність, привчає учня підвищувати якість роботи.

Учнівські бригади тільки тоді дадуть виробничий і виховний ефект, коли в них буде розвитий дух колективізму. Бригадиром учнівської бригади повинний бути не обов'язково самий встигаючий учень, але обов'язково – самий авторитетний.

Включення в учнівські бригади дорослих робітників виправдано тільки тоді, коли це викликано виробничою необхідністю. Більше довіряйте учням. Організувати виробниче навчання учнів у складі бригад кваліфікованих робітників, потрібно направляти їх у такі бригади, де їсти чому навчитися.

Залучаючи як наставника кваліфікованих робочі підприємства, що учиться, необхідно забезпечити, щоб вони чітко знали, що знають і вміють учні, чому потрібно їхній навчити. Потрібно постійно стежити і домагатися, щоб учень учився в наставника, а не тільки виконував разом з ним роботу.

Не слід втручатися в роботу учня і давати йому поточні вказівки в процесі його спільної роботи з кваліфікованим робітником (у бригаді). Краще це зробити під час перерви в роботі. Втручання в поточну роботу учня виправдано тільки у випадку порушення чи технології правил безпеки.

Поточні вказівки і зауваження учню в ході його виробничої роботи варто робити лише тоді, коли ви твердо переконані в їхній правильності і виробничій доцільності. Намагайтеся якнайбільше і повніше використовувати в навчальних цілях виробничий (цеховий, бригадний) інструктаж, особливо по передових прийомах роботи, способам обслуговування і керування новим обладнанням, питанням безпеки праці.

Постійно утягуйте учнів у виробничу обстановку підприємства, темп, ритм, «атмосферу» життя робочого колективу, суспільну роботу.

Кращий спосіб продемонструвати передовий трудовий прийом учнями – показати його особисто. Але демонструвати передові прийоми майстру випливає тільки тоді, коли він ними володіє в досконалості.

Організувати вивчення передового досвіду шляхом спостереження учнів за роботою передовика, новатора виробництва, поясните учнем суть цього досвіду, проінструктуйте, що спостерігати, на що звернути особливу увагу, що запам'ятати. Обов'язково обговорите результати спостереження й організуйте вправи учнів у відпрацьовуванні вивченого способу роботи.

Широко залучайте учнів до колективного обговорення ходу і результатів навчально-виробничої діяльності учнівських ланок, бригад, трупи в цілому.

Підводячи підсумки занять, прагнете, щоб учні чітко представляли, чому вони навчилися, що освоїли, наскільки просунулися в оволодінні професією.


Література

1.  Підручник Организация и методика производственного обучения (гл. УП, X). М., 1978.

2.  Макиенко Н.И. Педагогический процесс в училищах профессионально-технического образования. М., 1983.

3.  Папиров Б.А., Обуховский Г.3. Училище и базовое предприятие. М., 1985.

4.  Предвыпускная производственная практика учащихся средних профтехучилищ. М., 1981.

5.  Система взаимосвязи ПТУ и базовых предприятий по обучению и воспитанию учащихся. М., 1978.

6.  Суриков В.М. Производственная практика учащихся в условиях базового предприятия. М., 1976.

7.  Труханов И.И. Организация и проведение производственной практики. М., 1981.

8.  Труханов И.И. Формы и методы обучения учащихся в условиях производства. М., 1979.

9.  Формы и методы организации обучения учащихся в ПТУ в период производственной практики. М., 1979.


Информация о работе «Виробнича практика як важлива форма набуття кваліфікації в професійному навчанні»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 23742
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
108670
3
1

... кація наведена на рис.7.1, в центрі якої є дидактична гра - найскладніший метод активного навчання контекстного типу. 6. Інтелектуально-професійні вміння та методика їх формування Якість підготовки випускників вищих навчальних закладів, де критерієм виступає професійна компетентність. Сутність концептуальних вимог до професійної компетентності зводиться до розширення знань, умінь і навичок, ...

Скачать
74532
4
12

... У Франції середні витрати підприємств на підвищення рівня кваліфікації працівників досягають 3% ФОП і продовжують рости [28, ст. 196]. Аналогічні приклади є і в Україні. Так, інвестиції у професійне навчання і розвиток персоналу на Новокраматорському машинобудівному заводі складають 2% ФОП. На жаль, подібний рівень інвестицій у людей у нашій країні швидше виключення, ніж правило. В Японії фонд ...

Скачать
104532
0
2

... ів з професій (Типові навчальні плани і програми, кваліфікаційні характеристики і т. ін.), що входять до цього переліку, практично робить неможливим перехід на підготовку робітничих кадрів згідно з означеним документом, оновлення змісту професійно-технічної освіти. Сьогодні, на нашу думку, першочерговим завданням у розв'язанні проблеми розробки і впровадження державних стандартів профтехосвіти у ...

Скачать
154670
2
7

... Закон України “Про державну службу”, укази Президента України з питань роботи з кадрами та становлення державної служби, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України суттєво зміцнили нормативно-правову базу державної кадрової політики. У роботі з кадрами започатковано певну систему Президент України та Кабінет Міністрів України здійснили низку кардинальних заходів щодо роботи з кадрами ...

0 комментариев


Наверх