2. Електричне поле і його напруженість. Принцип суперпозиції полів. Поле точкового заряду
Будь-яке заряджене тіло можна розглядати як сукупність точкових зарядів подібно до того, як в механіці будь-яке тіло можна вважати сукупністю матеріальних точок.
Тому електростатична сила, з якою одне заряджене тіло діє на інше заряджене тіло, дорівнює геометричній сумі сил, прикладених до всіх точкових зарядів, наприклад другого тіла з сторони всіх точкових зарядів першого тіла.
Часто буває більш доцільно вважати, що заряди розподілені в зарядженому тілі неперервно, а тому слід користуватись поняттями лінійної, поверхневої й об’ємної густини зарядів.
Лінійна густина зарядів у випадку зарядженого стрижня, визначається за допомогою формули
= , (6.2.1)
де - лінійна густина зарядів, яка вимірюється в Кл/м.
Поверхнева густина зарядів у випадку рівномірно зарядженої поверхні визначається за формулою
=, (6.2.2)
де σ – поверхнева густина зарядів, яка вимірюється в Кл/м2.
Об’ємна густина зарядів, у випадку рівномірно зарядженого тіла по об’єму, визначається за формулою
= , (6.2.3)
де ρ – об’ємна густина зарядів, яка вимірюється в Кл/м3.
Взаємодія між двома зарядами, які перебувають у стані спокою, здійснюється за рахунок взаємодії електричних полів цих зарядів. Будь-який заряд змінює властивості оточуючого простору, створюючи в ньому електричне поле.
Поле електричного заряду можна виявити за допомогою іншого заряду з своїм електричним полем.
Електричне поле – це один із видів існування матерії в оточуючому просторі.
Електричне поле будь-якого статичного заряду можна характеризувати векторною величиною – напруженістю електричного поля, і скалярною величиною – потенціалом.
Напруженість електричного поля визначається силою, з якою діє деякий заряд у даній точці його поля на електричне поле точкового заряду, поміщеного в цю точку. Точковий заряд завжди є позитивним. Розміри точкового заряду мають бути такими, щоб він своїм власним електричним полем не спотворював поля основного заряду.
Рис 6.1
Нехай у деякому просторі заряд Q створює статичне електричне поле. Для виявлення цього поля в точку А розміщують точковий заряд qо (рис 6.1).
На заряд qо зі сторони основного заряду Q діє кулонівська сила вздовж лінії, яка з’єднує ці заряди. Якщо в точку А послідовно розміщувати різні точкові заряди q1, q2, q3,..., qn , то і сили взаємодії будуть відповідно різними 1, 2,3, ..., n. Однак у кожному випадку відношення відповідної сили до величини точкового заряду, залишиться сталим.
Величину цього відношення називають напруженістю електричного поля і позначають буквою
. (6.2.4)
Одиницею напруженості електричного поля статичного заряду є Н/Кл або В/м.
Напрям вектора напруженості електричного поля збігається з напрямком вектора сили.
Важливо знати:
- якщо поле створене позитивним зарядом, то напрям вектора в будь-якій точці цього поля збігається з радіусом-вектором і направлений в протилежну сторону від заряду.
- якщо поле створене негативним зарядом, то напрям вектора в будь-якій точці цього поля збігається з радіусом-вектором і направлений у сторону до заряду (рис 6.2).
Рис. 6.2
До кулонівських сил застосовується принцип незалежності дії сил – принцип суперпозиції.
Суть принципу суперпозиції полягає в тому, що напруженість результуючого поля, створеного системою електричних зарядів, теж дорівнює геометричній сумі напруженостей полів кожного із зарядів окремо, тобто
= i. (6.2.5)
Формула (6.2.5) виражає принцип суперпозиції (принцип накладання) електростатичних полів. Він дозволяє розрахувати електростатичне поле довільної системи нерухомих електричних зарядів, розглянувши її як сукупність точкових електричних зарядів.
Графічно електростатичне поле зображують за допомогою силових ліній або ліній напруженості, які завжди розпочинаються на позитивному заряді й закінчуються на негативному заряді.
Вектор напруженості електростатичного поля завжди є дотичною до силової лінії у даній точці поля (рис 6.3).
Рис 6.3
Силові лінії окремих електричних зарядів починаються на позитивному заряді і йдуть у безмежність або починаються у безмежності й закінчуються на негативному заряді (рис. 6.4 а,б).
а) б)
Рис. 6.4
Для однорідного диполя (наприклад електричного поля між пластинами конденсатора) лінії напруженості паралельні вектору напруженості (рис. 6.5).
Рис. 6.5
Важливо знати, що силові лінії електричного поля завжди перпендикулярні до поверхні зарядженого тіла. Якби це було не так, то паралельна до поверхні тіла складова напруженості електричного поля привела б до руху зарядів, а це є протиріччям статичності їх розподілу (рис. 6.6).
Рис. 6.6
Електричне поле точкового заряду розраховують досить простою формулою, яка одержана з використанням сили Кулона для точкового заряду, тобто
Е = , (6.2.6)
де q – точковий заряд, поле якого визначається за цією формулою; - діелектрична стала; - відносна діелектрична стала; r – відстань від заряду до точки, в якій визначається напруженість поля.
... cell – електролітична комірка. 13. Electromagnetic induction – електромагнітна індукція. 14. Electron – електрон. 15. Electroscope – електроскоп. 16. Electrostatic – електростатика. 17. Emanation – ви промінювання. 18. Energy density – густина енергії. 19. Energy – енергія. 20. Equipotential surface – еквіпотенціальна поверхня. ...
... ? 2.27 У якому напрямку при теплообміні двох тіл передається теплова енергія? Чи можна створити вічний двигун? 2.28 Чи залежить внутрішня енергія тіла від температури? 2.29 1, 2 та 3 закони термодинаміки. 2.30 Як зміниться температура газу у циліндрі при його різкому стисканні поршнем? Чому? 2.31 Запишіть формулу визначення роботи газу при його розширенні. Чи може газ виконувати механічну ...
... 2. Савельев И.В. Курс физики, т.1, Курс общей физики.-М.: 1989. § 9-12 3. Трофимова Т.И. Курс физики,-М.: Высшая школа, 1985, 432 с. § 83, 86 План лекції з навчальної дисципліни ФІЗИКА Тема ЗАКОНИ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ЛЕКЦІЇ При вивченні постійного електричного струму, необхідно враховувати, що основні поняття постійного струму курсантам ві ...
... ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України; · з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: · чоловіки - після ...
0 комментариев