3. Емоційний компонент співзалежних батьків

3.1 Підготовка та методика проведення дослідження

Метою нашого дослідження з'явилося вивчення емоційного компоненту взаємин матерів і наркозалежних підлітків.

Обстежено дві групи підлітків у віці від 13 до 18 років і їх матери. Експериментальну групу склали підлітки, що проходять курс соціальної реабілітації і адаптації в наркологічному диспансері та їх матери. Тривалість курсу реабілітації індивідуально варіювалася. Діагноз – героїнова наркоманія. Кількість обстежуваних сімей – 21.

Контрольну групу склали підлітки, що не вживають наркотики, і їх матери. Кількість обстежуваних сімей в даній групі – 15. Випробовувані підлітки як в контрольній, так і в експериментальній групах живуть в батьківських сім'ях.

Для наркозалежних підлітків і їх матерів були запропоновані анкети, аналіз яких виявив статистичні значущі позитивні взаємозв'язки у відповідях матерів між віком матери і наявністю конфліктів з підлітками (r=0,64), а також співпрацею з ним (r=0,48). Статистично значущі, але негативні кореляції в анкетах матерів відрізнялися між віком матери і довірою до неї підлітка (r=0,52). У анкетах підлітків виявлені статистично значущі позитивні взаємозв'язки довіри підлітків із спільністю інтересів з матір'ю (r=0,53) і авторитетом матери (r=0,48).

Матері частіше указують на довірчість відносин, спільність інтересів і вважають, що є авторитетом для своєї дитини, в той час, як підлітки більш схильні вважати відносини з матір'ю співпрацею і частіше підкреслюють конфліктність відносин.

Всупереч існуючій думці, що чим більше різниця у віці між матір'ю і підлітком, тим менше у них загальних інтересів, що і служить багато в чому причиною проблем, що виникають у відносинах, аналіз отриманих даних не виявив цієї закономірності. Проте, встановлено, що, чим старше мати, тим менше довіри між нею і підлітком і більше конфліктів у відносинах між ними.

Як показав кореляційний аналіз, матері частіше схильні бачити взаємини зі своєю дитиною в сприятливіших тонах, ніж підлітки. Це, мабуть, пов'язано з маніпулятивним характером відносин наркозалежних підлітків до своїх батьків.

Для вивчення порушень сімейного виховання і виявлення їх психологічних причин була використана методика «Аналіз сімейних взаємин» (АСВ) Е.Г. Ейдеміллера і В.В. Юстіцкис.

3.2 Результати дослідження

Всі родини, що приймали участь у дослідження розподілилися на 2 групи.

Першу групу, найбільш численну, склали сім'ї:

·  з порушенням виховання за типом гіперпротекція і недостатність заборон;

·  з характеристиками відношення матери до сімейної ролі як залежність матери, домінування матери, незадоволеність роллю господині будинку, самопожертвування в ролі матери;

·  з особливостями контакту і емоційної дистанції між матір'ю і підлітком, для яких характерне виключення внесімейних впливів, придушення агресивності, що свідчить про зайву концентрацію матери на дитині.

У таких сім'ях батьківсько-дитячі взаємини будуються за принципом або потураючої, або домінуючої гіперпротекції. Підліток в такій сім'ї знаходиться в центрі уваги, сім'я прагне до максимального задоволення його потреб.

Другу групу склали сім'ї з наступними особливостями:

·  з порушеннями виховання за типом гипопротекция, з недостатнім задоволенням потреб дитини і дією таких психологічних причин як нерозвиненість батьківських відчуттів, проекція небажаних якостей на дитину;

·  з особливостями контакту і емоційної дистанції між матір'ю і підлітком як ухилення від контакту з дитиною.

У даних сім'ях батьківсько-дитячі взаємини будуються або за типом гипопротекція, або за типом емоційного відкидання. У першому випадку дитина надана самому собі, батьки не цікавляться ним і не контролюють його. У основі другого типу лежить усвідомлюване, а частіше неусвідомлюване ототожнення дитини з якими-небудь негативними моментами в житті батьків. Дитина відчуває себе перешкодою в житті батьків, що встановлюють велику дистанцію у відносинах з ним.

Отримані результати дозволяють судити про те, що батьківсько-дитячі відносини в сім'ях наркозалежних підлітків носять дисгармонійний характер. Наголошується порушення емоційного контакту між матерями і підлітками, підтверджується існування ефекту. Все це свідчить про необхідність сімейної психотерапії при наркоманії.

Не виникає сумнівів, що, по-перше, порушені, дисгармонійні внутрісімейні відносини є одним з базових чинників становлення аддиктивного поведінки у підлітків, а, по-друге, ці відносини можуть значно деформуватися у зв'язку з наркотизацією підлітка.

Тому, можна лише з певною обережністю припустити, які з виявлених нами порушень батьківсько-дитячих взаємин є причиною, а які наслідком звернення підлітка до наркотиків. Так, фобія втрати дитини, може бути умовно віднесена до «придбаних», тоді як виховна невпевненість матери і проекція на дитину небажаних якостей можуть бути як причиною так і наслідком становлення поведінки підлітка.

Звертає на себе увагу той факт, що, не дивлячись на те, що дослідження проводилося на базі комерційного Цента, і це дозволяло припустити, що там лікуються підлітки, яких зовсім не можна назвати покинутими і забутими, проте, характерною межею сімейних взаємин даної групи є гиперопека. Отже, матеріальний достаток сім'ї і готовність батьків витрачати гроші на лікування дитини не свідчить про оптимальність емоційного контакту між матір'ю і підлітком і наявність достатнього рівня опіки над дитиною.


Висновки

Найбільш психологічні причини порушень виховання в сім'ях наркозалежних підлітків, що часто зустрічаються, – це невпевненість матери в питаннях виховання, фобія втрати дитини і проекція на дитину небажаних якостей.

За наслідками обстеження підлітків-наркоманів взаємовідношення в їх сім'ях характеризуються як автономне, паралельне існування матери і підлітка, а також непослідовність виховних дій, вживаних до підлітка.

Виділено два типи сімей: сім'ї з типом виховання – домінуюча або потураюча гіперпротекція; сім'ї з вихованням або за типом гипопротекція, або за типом емоційного відкидання.


Список літератури

1.  Ананьев Б.Г. О проблемах современного человекознания. – СПб: 2001.-263 с.

2.  Боришевський М.И. «Психологічні механізми розвитку особистості» // Педагогіка і психологія, 1999

3.  Бороздина Л.В. Что такое самооценка? // Психологический журнал. -1992. – Т. 13, №4. - С. 99–101.

4.  Боязитова И.В. Взаимосвязь самооценки и волевой регуляции в онтогенезе // Психологический журнал. – 1998. – Т. 19, №4. – С. 27–40.

5.  Вишневський Омелян. Теоретичні основи сучасної психології. Посібник для студентів вищих навчальних закладів. – Дрогобич: Коло, 2003. – 528 с.

6.  Головнева, Ирина Владимировна Психология семейных отношений: Учебное пособие. – Харьков: Изд-во НУА, 2003. – 96 с.


Информация о работе «Аналіз особливості емоційного компоненту Я-концепції співзалежності батьків»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 31210
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
223914
12
13

... актуальним. Також діти з розумовою неповносправністю потребують спілкування в колі ровесників, вчителів, батьків та друзів. Діти з особливими потребами становлять об’єкт соціальної роботи з надзвичайно складною структурою. 1.2      Особливості релігійного виховання підлітків з особливими потребами в сім’ї Людина є сотворена Богом, її покликання – відкрити своє синівство та усім серцем і душею ...

Скачать
147909
3
0

... тоді вони їй будуть заважати, а не допомагати. Отже, використання програм реабілітації сприяє усвідомленню дитиною необхідності позбавитися від хімічної залежності та скорішому одужанню, поверненню до нормального життя. 2.3 Психокорекційна робота Психологічна корекція базується на консультуванні і припускає цілеспрямований психологічний вплив на клієнта або пацієнта з метою приведення його ...

Скачать
65857
2
3

... можливе нагромадження основних емоцій за фазами: латентна демонстративна Агресивна батальна Тривога Тривога Гнів Тривога Гнів Страх Тривога Гнів Страх Ненависть Все, що було сказано, доказує те, що конфлікт – явище складне, його протікання не можна запрограмувати, а результати передбачити. Навіть іноді буває складно розпізнати сам факт наявності конфл ...

0 комментариев


Наверх