Пропозиції щодо підвищення ефективності управління функціональними ризиками банку

188697
знаков
38
таблиц
21
изображение

3.3 Пропозиції щодо підвищення ефективності управління функціональними ризиками банку


Одним із сучасних напрямків зменшення впливу операційних та функціональних ризиків банку є мінімізація документальних та суб’єктивних помилок в роботі персоналу банків за рахунок їх формалізованого контролю при роботі в автоматизованих системах взаємодії з клієнтами банків (CRM – системи бізнес-правил виконання та автоматизований контроль банківських операцій).

CRMсистема (сокр. від англ. Customer Relationship Management System — система керування взаємодією з клієнтами) — це корпоративна інформаційна система, призначена для поліпшення обслуговування клієнтів шляхом збереження інформації про клієнтів і історію взаємин із клієнтами, встановлення і поліпшення бізнеспроцедур на основі збереженої інформації і наступній оцінці їх ефективності. Її основні принципи такі [74]:

Наявність єдиного сховища інформації, відкіля в будь-який момент доступні всі дані про усі випадки взаємодії з клієнтами;

Синхронізованість керування множинними каналами взаємодії (тобто існують організаційні процедури, що регламентують використання цієї системи й інформації в кожному підрозділі банку);

Постійний аналіз зібраної інформації про клієнтів і прийняття відповідних організаційних рішень — наприклад, пріоритизація клієнтів на основі їхньої значимості для банку.

Таким чином, цей підхід має на увазі, що при будьякій взаємодії банку з клієнтом по будь-якому каналу, співробітникові банку доступна повна інформація про усі взаємини з клієнтами і рішення приймається на її основі, інформація про яке, у свою чергу, теж зберігається і доступна при всіх наступних взаємодіях.

CRM (Customer Relationship Management – Керування Взаєминами з Клієнтами) це не програмний продукт, не технологія і навіть не набір продуктів.

CRM – це, насамперед, концепція, спрямована на побудову стійких ділових відносин із клієнтами і бізнес стратегія, ядром якої є "клієнтко-орієнтований" підхід.

Ця стратегія заснована на використанні передових управлінських і інформаційних технологій, за допомогою яких компанія збирає і накопичує інформацію про своїх клієнтів на всіх стадіях їхнього життєвого циклу (залучення, утримання, лояльність), витягає з неї знання і використовує ці знання в інтересах свого бізнесу шляхом вибудовування взаємовигідних відносин з ними.

Результатом застосування стратегії є підвищення конкурентоздатності компанії, і збільшення прибутку, тому що правильно побудовані відносини, засновані на персональному підході до кожного клієнта, дозволяють залучати нових клієнтів і допомагають удержати старих.

CRM системи стали потрібні на висококонкурентному ринку, де у фокусі стоїть клієнт. Головна задача CRM систем підвищення ефективності бізнес процесів, зосереджених у "фронт-офісі", спрямованих на залучення й утримання клієнтів – у маркетингу, продажах, сервісі й обслуговуванні, незалежно від каналу, через який відбувається контакт із клієнтом.

На рівні технологій CRM – це набір додатків, зв'язаних єдиною бізнес-логікою й інтегрованих у корпоративне інформаційне середовище банку на основі єдиної бази даних. Спеціальне програмне забезпечення дозволяє провести автоматизацію відповідних бізнесі-процесів у маркетингу, продажах і обслуговуванні. Як результат, банк може звернутися до "потрібного" клієнту в "правильний" момент часу, з найбільш ефективною пропозицією і по найбільш зручному замовнику каналу взаємодії.

На практиці інтегрована система CRM забезпечує координацію дій різних відділів банку, забезпечуючи їхньою загальною платформою для взаємодії з клієнтами. З цього погляду призначення CRM виправити ситуацію, коли відділи маркетингу, продажів і сервісу діють незалежно друг від друга, причому їхнє бачення замовника часто не збігається, а дії неузгоджені.

З погляду керування бізнесом ефект від впровадження CRM виявляється в тім, що процес ухвалення рішення за рахунок автоматизації переноситься на більш низький рівень і уніфікується. Це дозволяє перейти до ідеології “торгових площадок банківського обслуговування” (безбалансових мікровідділень на 57 співробітників) та “площадок банківського самообслуговування” (кредитно-депозитних банкоматів). За рахунок цього підвищується швидкість реакції на запити, росте швидкість обороту коштів і знижуються витрати.

Нарешті, CRM включає себе ідеологію і технології створення історії взаємин клієнта і банка, що дозволяє більш чітко планувати бізнес і підвищувати його стійкість.

CRM-системи з точки зору менеджменту персоналу потрібні для рішення двох основних задач, зв'язаних з підвищенням ефективності бізнесівпроцесів, зосереджених у “фронт-офісі” банку:

вони допомагають, поперше, зрозуміти, хто такі клієнти компанії, чого вони чекають для себе і що можуть дати самі;

по-друге, CRM системи, аналізуючи обновлювану інформацію з контактів із клієнтами і транзакціям, підвищують рентабельність роботи за рахунок вироблення індивідуальних стратегій.

Ідеологія CRM передбачає перехід від стратегії масмаркетингу і масових продажів до індивідуального (OnetoOne) обслуговування клієнтів модернізованими банківськими послугами, спеціалізованими так, щоб вони відповідали персональним вимогам клієнтів. У підсумку це зробить відносини банку і клієнта більш комфортними й ефективними, розрахованими на перспективу.

Класичні(полнофункціональні) CRM системи припускають автоматизацію бізнес-процесів маркетингу (залучення клієнтів), заснованих на персональній роботі з кожним із клієнтів (доведення контакту до заключення угоди), а також обслуговуванні і підтримці клієнтів (важливо довідатися, що не влаштовує клієнта і чого йому бракує, щоб саме це йому і запропонувати в рамках майбутньої маркетингової діяльності). CRM система повинна забезпечити оперативний доступ до всієї наявної інформації, реалізуючи різну форму її представлення для різних спеціалістів банку.

CRM системи дозволяють не тільки виконувати просту сегментацію клієнтської бази банку на підставі "профілю клієнта",але і виявляти сховані залежності між різними даними у великих масивах, а також здійснювати прогнозування. Приміром, в одному з банків у зал обслуговування клієнти попадають по спеціальних пластикових картках, і автоматизована система, зафіксувавши клієнта визначеної категорії, починає демонструвати ролики про банківські продукти, що здатні зацікавити саме його.

CRM системи забезпечують можливість збору інформації, що надходить по кожному з каналів (від особистого спілкування до використання Web, коли клієнт майже усі робить сам), у єдиній базі даних (БД). Питання визначення прибутковості клієнтів одне із самих серйозних. За даними дослідницької компанії AMR Research, на контакти з тими, хто приносить менш 20% прибутку, витрачається 6080% ресурсів, і банки тут не є виключенням. Актуальні також питання про рентабельність банківських інструментів, їх позиціонування стосовно визначеної групи клієнтів. Важливо знати, які маркетингові акції виявилися прибутковими по сегментах, цільових групах, продуктах, каналам і т.д., а які немає і чому. Скільки нових клієнтів вони принесли, скільки клієнтів у результаті їхнього проведення стали лояльними і т.д. Подібна інформація основа для вироблення нових маркетингових планів і пропозицій банку, і CRM системи надають усе, що потрібно для аналізу.

Клієнтів банків умовно можна розділити на три групи: великі підприємства, підприємства середнього і малого бізнесу і фізичні особи. Для взаємодії з VIP-клієнтами (їх, як правило, небагато) CRM технології не потрібні успішно чи ні йде робота з ними залежить винятково від кваліфікації і спритності менеджерів. Потреба в системах виникає при роботі із середніми і невеликими підприємствами щоб одержати на цьому ринку доход того ж рівня, що і при роботі з VIP-клієнтами, необхідна висока продуктивність праці менеджерів по роботі з клієнтами. Але ще більшого зниження собівартості вимагає робота з фізичними особами, і зробити це можна за допомогою CRM систем, що дозволяють вникати в кредитну історію клієнтів, з'ясовувати їх потреби, сегментувати клієнтську базу й оперативно приймати рішення, що задовольняють як очевидні, так і перспективні їх запити.

Процес впровадження CRM системи складається з наступних програмно-технологічних дій та дій по менеджменту персоналу, який працює з клієнтами в середовищі CRM системи:

створення єдиної БД про наявних і потенційних клієнтів, визначення складу і форматів вихідних даних про них, а також процедур внесення інформації, що виключають ситуацію її дублювання;

побудова системи комунікацій, що забезпечує взаємодію всіх підрозділів банку в рамках концепції CRM (маркетинг, продажі, сервіс) і організація їх доступу до загального БД;

розробка системи процедур, регламентів і алгоритмів взаємодії менеджерів банку з клієнтами на основі загальної стратегії, а також бізнес-логіки взаємодії всіх процесів фронт і бек-офисів банку;

визначення критеріїв оцінки ефективності роботи, як підрозділів, так і окремих співробітників, організація системи контролю їхньої діяльності в рамках CRM технології;

настроювання системи і навчання персоналу.

При впровадженні CRM –системи банк змінює модель роботи менеджерів, більш жорстко ввівши неї в адміністративні рамки і просто не залишивши їм шансів на опір. Змінюється система мотивації і посадові обов'язки менеджерів: якщо раніш вони мали установку тільки на забезпечення доходу, те тепер перед ними поставлена задача відпрацьовування визначених регламентів (у першу чергу вести записи по всіх контактах), наслідком чого і повинно стати поява доходу. Таким чином, у банку твердо зрозуміли, що потрібний не той менеджер по продажах, що час від часу випадково принесе визначені гроші, а той, доход від діяльності якого можна прогнозувати (і, відповідно, оцінити, чи буде в банку виконаний квартальний план по доходах, щоб мати можливість планувати видаткову частину бюджету). А це означає, що завдяки програмі CRM банк перевів свою діяльність в області роботи з клієнтами з розряду мистецтва в розряд технології.

Хоча в цілому вимоги по організації роботи з клієнтами схожі для більшості компаній, для кожної галузі існують особливі вимоги і нюанси в питаннях взаємодії й обслуговування клієнтів, зв'язані з родом діяльності.

Для банків такими особливими вимогами є:

Планування показників прибутковості, як по кожнім клієнті, так і по групі клієнтів, і по визначеній галузі;

Облік связностей клієнтів;

Галузевий аналіз бази реальних і потенційних клієнтів.

Сучасна банківська CRM-система не може бути тільки аналітичною – вона повинна бути й управлінської: у випадку перевищення заданої межі відхилення факту від плану конкретному менеджерові повинна автоматично призначатися задача про необхідність якнайшвидшої взаємодії з даним клієнтом, щоб з'ясувати причину зміни показників.

При роботі з клієнтами банкові необхідно враховувати ще один важливий аспект зв'язаність клієнтів один з одним у різних відносинах. Для будь-якого банку це має першорядне значення, тому що характер відносин з одним клієнтом неодмінно впливає на взаємини зі зв'язаними з ним компаніями. Крім того, це ефективний інструмент по залученню в банк зв'язаних компаній через ключову особу. Сучасна банківська CRM-система повинна надавати ефективні механізми контролю роботи, як окремих співробітників, так і команд виконавців, і структурних підрозділів з боку керівництва. Дуже важливо, щоб керівник міг відслідковувати виконання задач співробітниками, контролювати хід і результати маркетингових кампаній, призначати нові задачі, формувати необхідні звіти з одного програмного «вікна», з однієї точки входу. CRM система повинна підказувати будь-якому менеджерові: що і коли необхідно зробити при роботі з кожним із клієнтів. Для цього необхідно весь накопичений раніше досвід перекласти в систему і це цілком реально.


ВИСНОВКИ


Досліджуємий в дипломній роботі ВАТ АКБ “Іпобанк” заснований в кінці 2006 року та за результатами першого (2007) року діяльності займає 64 – 68 місце в параметричному рейтингу банківської системи України (154 комерційних банка).

Проведений в дипломному дослідженні аналіз функціонування системи ризик-менеджменту в ВАТ КБ “Іпобанк” ідентифікував наступні досягнення та проблеми по управлінню банківськими ризиками за перший рік функціонування банку:

В галузі управління ціновими фінансовими ризиками:

1.1. Статистична різниця ставок доходу від активних операцій в ВАТ КБ “Іпобанк” та ставок витрат за депозитними операціями банку становить 3,5 – 6,0%, що забезпечує толерантний рівень ризику рівня прибутковості діяльності банку у 2007 році при нормативних вимогах до рентабельності активів банку не нижче ROA > 1,5%. Рівень процентної маржі в ВАТ КБ “Іпобанк” відповідає загальному рівню процентної маржі в банківській системі України у 2007 році на рівні стабільності відсоткових ставок на протязі року.

В галузі управління неціновими фінансовими ризиками:

2.1. Основними проблемами ризикової діяльності ВАТ КБ «Іпобанк» в сфері нецінових фінансових ризиків є:

перевищення нормативу кредитування одного позичальника –засновника банку, яке станом на 01.01.2008 ліквідоване в зв’язку з виходом засновника із составу акціонерів банку в листопаді 2007 року та передачею його кредитування через інший банк;

перевищення станом на 01.01.2007 року нормативу кредитування інсайдера –засновника банку, яке станом на 01.01.2008 ліквідоване в зв’язку з виходом засновника із составу акціонерів банку в листопаді 2007 року та передачею його кредитування через інший банк.

2.2. Рівень резервування ризиків кредитного портфеля станом на 01.01.2008 року знаходиться в ВАТ КБ «Іпобанк» на рівні 3,9%, що відповідає рівню резервування кредитних ризиків в перших банках рейтингу банківської системи України, але є вищим, ніж в банках 50 – 100 позиції рейтингу.

В галузі управління функціональними ризиками:

3.1. Досліджуємий ВАТ КБ “Іпобанк” пропонує високоризиковані види банківських послуг для застосування засобів нецінової конкуренції:

а) в сегменті депозитних програм на рівні ставок депозитів, пропонуємих іншими банками України, запроваджені додаткові маркетингові нецінові заходи залучення коштів:

Депозит із правом поповнення в національній або іноземній валюті з виплатою відсотків щомісяця, щокварталу або наприкінці терміну

Депозитна лінія в національній або іноземній валюті з виплатою відсотків щомісяця (дає можливість поповнення або зняття засобів у будь-який час)

б) в сегменті послуг нових банківських автоматів депозитного самообслуговування ВАТ КБ “Іпобанк” впровадив систему самообслуговування для кілєнтів банку на базі пластикових карток та нової серії депозитно-готівкових автоматів, яка дозволяє користуватися банківськими послугами без безпосередньої участі менеджера банку в будь-який час цілодобово;

в) у сегменті платіжних систем ВАТ КБ “Іпобанк” впровадив систему Інтернет-банкінгу «Портмоне», що надало можливість одержати клієнтську базу і готову технологію для інтернет-платежів без побудови власного процесінгового центру.

Таким чином, програма заходів нецінової конкуренції банку у 2007 році може бути оцінена як високоризикована, неокупно витратна та направлена на первинне конкурентне завоювання клієнтської бази на банківському ринку.

Аналіз функціонального операційного ризику в досліджуємому ВАТ КБ “Іпобанк” показав, що впроваджена АБС банку є стандартизованою системою подвійного контролю операцій, яка дозволяє:

а) на етапі оформлення депозитної та кредитної угоди автоматично розрахувати прогнозний баланс банку та середню доходність операції з осередненням загальної суми депозитів та депозитних ставок (+ ставка прогноза угоди) та загальної суми кредитів та кредитних ставок (+ ставка прогнозуємої угоди);

б) на основі прогнозних розрахунків автоматично розрахувати рівень додаткової доходності чи витратності операції, порівняти його з введеними в АБС обмеженнями та отримати попередній дозвіл на введення даних угоди в основну базу рахунків та операцій банку на проведення руху документів та коштів;

в) блокувати продовження оформлення депозитної чи кредитної операції в АБС при невідповідності прогнозних результатів поточним рівням “бізнес-правил” доходності банківських операцій, введеним в АБС за рішенням Правління банку.

Розрахований статистичним методом рівень функціонального операційного ризику в досліджуємому ВАТ КБ “Іпобанк”, який працює 1,2 роки на банківському ринку України, в 4 рази вищий, ніж в банку лідеру банківської системи України АКБ “Приватбанк”, який працює 16 років на банківському ринку України. Окрім цього, рівень систематичного зсуву середньої величини процентного спреду в ВАТ КБ “Іпобанк” становить (–2,0%) відносно рівня середньої величини процентного спреду в АКБ “Приватбанк”, що свідчить про наявність не тільки випадкової складової операційного ризику в ВАТ КБ “Іпобанк”, але і наявність систематичного ризику втрати прибутку банку за рахунок неоптимального управління процентною ставкою витрат на залучені кошти та процентною ставкою доходності кредитних операцій.

Основними напрямками по удосконаленню функціонування системи ризик – менеджменту в комерційному банку ВАТ КБ “Іпобанк”, запропонованими в дипломній роботі є наступні:

В галузі управління ціновими фінансовими ризиками.

В дипломній роботі обґрунтована ефективність застосування комплексного методу ідентифікації і управління ціновими банківськими ризиками (процентним, валютним, ринковим) ГЕПменеджменту – комплексний методу одночасного управління платоспроможністю, ліквідністю, валютною позицією та прибутковістю банку з застосуванням механізму поточного порівняння строків, сум та вартості залучених коштів і строків, сум та доходів від розміщення цих залучених коштів в активні операції банка (кредити та цінні папери).

Так, аналіз рівня валютного ризику в ВАТ КБ “Іпобанк” за інтегральною методологією НБУ ідентифікує фактичний рівень довгої валютної позиції ВАТ КБ «Іпобанк» 2,3%, що в 58 разів нижче нормативного, тобто валютний ризик за методологією НБУ є низьким.

Пропонуємий в дипломній роботі метод ГЕПменеджменту набагато критичніше оцінює рівень валютних ризиків ВАТ КБ «Іпобанк».

Так, повалютний аналіз короткострокового та довгострокового ГЕПу в ВАТ КБ “Іпобанк” у 2007 році (станом на 01.10.2008) дозволяє ідентифікувати наступні підвищені валютні ризики, які не виявляються традиційною методологіїю НБУ:

1). За короткостроковими активами та пасивами тривалістю до 31дня:

по ВКВ – коротка валютна позиція 7,97%(пасиви більше активів);

2). За короткостроковими активами та пасивами тривалістю від 31дня до 92 днів:

по ВКВ – коротка валютна позиція 6,292%(пасиви більше активів);

3). За короткостроковими активами та пасивами тривалістю від 92 до 365 днів:

по ВКВ – довга валютна позиція 1,93%(активи більше пасивів);

4). За довгостроковими активами та пасивами залишковою тривалістю менше 365 днів:

по ВКВ – коротка валютна позиція 16,27%(пасиви більше активів);

5). За довгостроковими активами та пасивами тривалістю більше 365 днів:

по ВКВ – довга валютна позиція 23,86%(активи більше пасивів);

Одночасно гепменеджмент дозволяє ідентифікувати скриті ризики, які в ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.01.2008 року виникли за рахунок того, що:

а).Валютні активи вкладені в довгострокових термінах, при чому їх величина значно більше короткострокових валютних пасивів, тобто при поверненні короткострокових валютних пасивів (вкладів) необхідно буде купувати валюту на міжбанківському ринку, що вносить ризик зниження прибутку банку за рахунок можливих втрат від підвищення курсу іноземної валюти.

б). Оскільки короткострокові та довгострокові валютні пасиви (вклади) будуть повернені раніше, ніж повернення валютних активів, то при поверненні валюти від довгострокових кредитів ( в умовах прогнозу падіння курсу долара США) виникає ризик зниження прибутку банку за рахунок додаткових витрат при купівлі валюти для повернення короткострокових вкладів (пасивів).

В галузі управління неціновими фінансовими ризиками:

В дипломній роботі обґрунтовано підвищення ефективності управління основним неціновим ризиком – кредитним ризиком при отриманні зовнішньої інформації про кредитоспроможність позичальника з використанням міжбанківських комп’ютерних банків інформації (бюро кредитних історій). Ця технологія (скоринг) є особливо економічно вигідною при масовому мікрокредитуванні малих та середніх підприємств, а також приватних підприємців, коли 1 інспектор обслуговує сотні клієнтів.

В галузі управління функціональними ризиками:

В дипломній роботі запропонована CRMсистема (сокр. від англ. Customer Relationship Management System — система керування взаємодією з клієнтами) — це корпоративна інформаційна система, призначена для поліпшення обслуговування клієнтів шляхом збереження інформації про клієнтів і історію взаємин із клієнтами, встановлення і поліпшення бізнеспроцедур на основі збереженої інформації і наступній оцінці їх ефективності.

З погляду керування бізнесом ефект від впровадження CRM виявляється в тім, що процес ухвалення рішення за рахунок автоматизації переноситься на більш низький рівень і уніфікується без традиційного зростання ризику некомпетентності прийняття рішень на низькому виконавчому рівні. Це дозволяє при збереженні рівня «компетентного ризику» банківських операцій, керованого підрозділами ризик-менеджменту, перейти до ідеології “торгових площадок банківського обслуговування” (безбалансових мікровідділень на 57 співробітників) та “площадок банківського самообслуговування” (кредитно-депозитних банкоматів). За рахунок цього підвищується швидкість реакції на запити, росте швидкість обороту коштів і знижуються витрати.

Нарешті, CRM включає себе ідеологію і технології створення історії взаємин клієнта і банка, що дозволяє більш чітко планувати бізнес і підвищувати його стійкість.

Практична цінність отриманих результатів дипломної роботи полягає в обгрунтувані доцільності впровадження в комерційному банку на стадії становлення та розвитку сучасної системи ризик-менеджменту, яка дає можливість своєчасно ідентифікувати, контролювати та надавати пропозиції по зниженню банківських ризиків в діяльності банку. Основними практичними пропозиціями, які інтегрують управління групами банківських ризиків, пропонується впровадження в діяльності банку:

в групі фінансових цінових ризиків – методології ГЕПменеджменту;

в групі фінансових нецінових ризиків – скоринг-методологію кредитного менеджменту;

в групі функціональних ризиків – впровадження автоматизованих CRM – систем, які контролюються “інтелектуальними системами спільних знань”.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


1. ЗАКОН УКРАЇНИ «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 року N 2121III // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 27 квітня 2007 року N 997V Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

2. Закон України “Про Національний банк України” від 20 травня 1999 року N 679XIV // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом на 1 грудня 2005 року N 3163IV Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

3. Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 22 травня 1997 р. N 283/97ВР // станом змін від 28 грудня 2007 року N 107VI Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

4. Закон України “Про організацію формування та обігу кредитних історій” від 23 червня 2005 року N 2704IV Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

5. ЗАКОН УКРАЇНИ „Про заставу” від 2 жовтня 1992 року N 2654XII // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України станом від 27 квітня 2007 року N 997V Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

6. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року N 436IV(діє з 01.01.2004) // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 9 січня 2007 року N 549V, ОВУ, 2007 р., N 8, ст. 276 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

7. Цивільний Кодекс України від 16 січня 2003 року N 435IV // Із змінами і доповненнями, внесеними законами України станом від 31 травня 2007 року N 1111V Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

8. ДЕКРЕТ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю” від 19 лютого 1993 року N 1593 // Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України та Господарським кодексом України від 23 лютого 2006 року N 3509IV

9. Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні // Постанова Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року N 368 ( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України станом від 19 лютого 2007 року N 52)

10. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України // Постанова Правління НБУ від 17.06.2004 № 280 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 13 грудня 2006 року N 457)

11. Інструкція з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України // Постанова Правління Національного банку України від 15 вересня 2004 року N 435 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

12. Методичні рекомендації щодо вдосконалення корпоративного управління в банках України // Постанова Правління Національного банку України від 28 березня 2007 р. N 98 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

13. Про затвердження Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України // Постанова Правління Національного банку України від 27 грудня 2007 року N 480

14. Про затвердження Положення про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій // Постанова Правління Національного банку України від 17 липня 2001 року N 275 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України від 25 вересня 2006 року N 374) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

15. Про внесення змін до Методики розрахунку економічних нормативів регулювання діяльності банків в Україні // ПОСТАНОВА ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ від 11 квітня 2005 року N 125 ( Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 22 грудня 2005 року N 493) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

16. План рахунків бухгалтерського обліку банків України // Постанова Правління Національного банку України від 17.06.2004 № 280 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 31 серпня 2007 року N 310) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

17. Про затвердження Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України //Постанова Правління Національного банку України від 19 березня 2003 року N 124 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України від 19 грудня 2006 року N 466) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

18. Методичні вказівки з інспектування банків "Система оцінки ризиків" // Постанова Правління НБУ від 15.03.2004 № 104 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

19. Про методичні рекомендації щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України // Постанова Правління Національного банку України від 02.08.2004 N 361 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

20. Про затвердження Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків // Постанова Правління Національного банку України від 6 липня 2000 року N 279 ( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України станом від 6 липня 2007 року N 248) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

21. Про створення єдиної інформаційної системи обліку позичальників /боржників/ // Постанова Правління Національного банку України від 27 червня 2001 року N 245 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

22. Про схвалення Методичних рекомендацій щодо організації процесу формування управлінської звітності в банках України // ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ , ПОСТАНОВА від 6 вересня 2007 року N 324 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

23. Положення про порядок формування обов'язкових резервів для банків України // Постанова Правління Національного банку України від 16 березня 2006 року N 91 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

24. Положення про порядок формування і використання банками резерву для відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості // Постанова Правління Національного банку України від 13.12. 2002 N 505 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Правління Національного банку України від 11 листопада 2005 року N 425) Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

25. Положення про порядок формування резерву під операції банків України з цінними паперами // Постанова Правління Національного банку України від 2 лютого 2007 року N 31 Комп’ютерна законодавчо-довідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

26. Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з похідними фінансовими інструментами в банках України // Постанова Правління Національного банку України від 31 серпня 2007 року N 309

27. Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства // Постанова Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року N 369 (Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Правління Національного банку України станом від 8 січня 2008 року N 4)

28. Аналіз банківської діяльності: Підручник / А.М.Герасимович та ін.; За ред. А.М.Герасимовича. — К.: КНЕУ, 2003.— 599 с.

29. Андреева Г.В. Скоринг как метод оценки кредитного риска // Журнал “Банковские технологии”, № 6, 1999 // http://www.cfin.ru

30. Арістова А.М., Шульга Н.П. Фінансовий менеджмент у банку. Опорний конспект лекцій. Киїів, КНТЕУ, 2007. – 123 с.

31. Банківський менеджмент: Навч. посібник / За ред. О.А. Кириченка. – К.: ЗнанняПрес, 2002. – 438 с.

32. Банківські операції: Підручник / За ред. А. М. Мороз. — К.: КНЕУ, друге видання. — 2002. — 476 с.

33. Банковское дело: Учебник . 2 е изд., перераб. и доп. /Под ред. О.И. Лаврушина. М.: Финансы и статистика,2000. 672 с.

34. Банківські операції: Підручник/ А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; За ред.дра екон.наук, проф.А.М. Мороза. К.: КНЕУ, 2000. 384с.

35. Банки и банковские операции: Учебник для вузов / Под ред. проф. Е.Ф. Жукова. М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. 471 с.

36. Банківські операції: Підручник / Ред. Міщенко В.І.; Слав`янська Н.Г. К.: Знання, 2006. 727 c.

37. Банківський нагляд: Навчальний посібник / Міщенко В.І.; Яценюк А.П.; Коваленко В.В.; Коренєва О.Г. К.: Знання, 2004. 406 c.

38. Беляков А.В. Банковские риски: проблемы учета, управления и регулирования javascript:__doPostBack('_ctl7$lbtSeries','') М.:Издательская группа "БДЦПРЕСС", 2003г. , 256 стр.

39. Бланк И.А. Управление финансовой безопасностью предприятия/ И.А. Бланк. К.: НикаЦентр: Эльга, 2004. 776 с.

40. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента/ И.А. Бланк. 2е изд., перераб. и доп.. К.: Эльга: НикаЦентрТ.1. 2004. 622 с

41. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента/ И.А. Бланк. 2е изд., перераб. и доп.. К.: Эльга: НикаЦентрТ.2. 2004. 618 с

42. Брігхем Є.Ф. Основи фінансового менеджменту /Пер. с англ. К.: Молодь, 1997. 1000с.

43. Буренин А.Н. Рынок ценных бумаг и производных финансовых инструментов” М., ИНФРАМ, 1998 г.

44. Бэр Х.П. Секьюритизация активов: секьюритизация финансовых активов инновационная техника финансирования банков: Пер. с нем./ Х.П. Бэр. М.: Волтерс Клувер, 2006. 624 с.

45. Ван Хорн, Джеймс. Основы финансового менеджмента: Пер. с англ./ Дж.К. Ван Хорн, Дж.М. Вахович. 12е изд.. М.: Вильямс, 2006. 1225 с

46. Васюренко О.В. Банківські операції : Навчальний посібник . – 4те вид., перероблене і доповнене – Київ: Знання, 2004. – 324 с. – (Вища освіта ХХІ століття)

47. Васюренко О.В. Банківський менеджмент: Навчальний посібник . – Київ: Академія, 2001. – 313 с.

48. Васюренко О.В., Сердюк Л.В., Сидоренко О.М., Карасьова З.М., Каднічанська В.М., Федоренко Н.С. Облік і аудит у банках: Навчальний посібник.– К.: Знання, 2003. – 524 с.

49. Васюренко О.В. Економічний аналіз діяльності комерційних банків: Навчальний посібник/ О.В. Васюренко, К.О. Волохата. К.: Знання, 2006. 464 с.

50. Ващенко Ю.В. Банківське право: Навчальний посібник/ Ю.В. Ващенко. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 344 с

51. Гриджук Д.М. Забезпечення кредитних зобов"язань у діяльності банків / Д.М. Гриджук, В.О. Олійник. Київ: Істина, 2001. 256с.

52. Гроші та кредит: Підручник / За ред. проф. М.І. Савлука. — К.: КНЕУ, 2002. — 578 с.

53. Грюнинг, Хенни. Анализ банковских рисков. Система оценки корпоративного управления и управления финансовым риском : пер. с англ. / Х. ван Грюнинг, С.Б. Братанович. М. : Весь мир, 2007. 290 с.

54. Деньги, кредит, банки: Справочное пособие / Г.И. Кравцова, Б.С. Войтешенко, Е.И. Кравцов и др. ;под общ. ред. Г.И. Кравцовой , Мн.: Меркаванне, 1994. 270 с.

55. Деньги. Кредит. Банки: Учебник для вузов/ под ред. Профессора Е. Ф. Жукова. М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1999. 622 с.

56. Дзюблюк О.В. Валютна політика : підручник / О.В. Дзюблюк. К. : Знання, 2007. 423 с.

57. Донець Л.І. Економічні ризики та методи їх вимірювання: Навчальний посібник для студ. вищих навчальних закладів/ Л.І. Донець. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 312 с

58. Запланованому випуску облігацій ВАТ КБ «Іпобанк» визначено кредитний рейтинг uaBB+(агентства «КредитРейтинг» www.creditrating.com.ua) // www.vlasnaSprava.info, 06.11.2007

59. Збірник задач з аналізу банківської діяльності: Навчальний посібник/ І.М. ПарасійВергуненко, Л.О. Примостка; Ред. А.М. Герасимович. К.: КНЕУ, 2006. 504 с.

60. Івченко І.Ю. Моделювання економічних ризиків і ризикових ситуацій : навч. посібник для студ. вищих навч. закладів / І.Ю. Івченко. К. : Центр учбової літератури, 2007. 344 с

61. Ілляшенко С.М. Економічний ризик: Навчальний посібник / С.М. Ілляшенко. 2ге вид., переробл. і допов.. К.: Центр навчальної літератури, 2004. 219 с

62. Калистратов Н.В. Банковский розничный бизнес/ Н.В. Калистратов, В.А. Кузнецов, А.В. Пухов. М.: БДЦ-пресс, 2006. 424 с

63. Ковалев В. В. Финансовый менеджмент: теория и практика : научное издание / В. В. Ковалев. 2е изд., перераб. и доп. М. : Проспект, 2007. 1024 с.

64. Кредитний ризик комерційного банку. Навч. посіб./ В.В. Вітлінський, О.В. Пернарівський, Я.С. Наконечний, Г.І. Великоіваненко; за ред В.В. Вітлінського. К.: Тво "Знання", КОО, 2000. 251с.

65. Лагутин В.Д. Кредитование : теория и практика. Учебное пособие. 3 –е изд. К.: «Знание», 2002, 215 с.

66. Лаврушин О.И., Афанасьева О.Н., Корниенко С.Л. Банковское дело. Современная система кредитования. Учебное пособие. javascript:__doPostBack('_ctl7$lbtSeries','') М.:КноРус , 2006 г., 256 стр.

67. Лютий І.О. Банківський маркетинг: Навчальний посібник/ І.О. Лютий, О.О. Солодка. К.: Знання, 2006. 395 с.

68. Ляховский В.С., Коробейников Д.В., Серебряков П.А. Справочник по управлению рисками банковской деятельности. М.:Гелиос АРВ , 2006г., 575 стр.

69. Моисеев С.Р. Денежнокредитный энциклопедический словарь/ С.Р. Моисеев. М.: Дело и Сервис, 2006. 383 с

70. Нікітін А.В. Маркетинг у банку: Навчальний посібник/ А.В. Нікітін, Г.П. Бортніков, А.В. Федорченко. К.: КНЕУ, 2006. 432 с.

71. Облік і аудит у банках: Навчальний посібник/ Л.В. Сердюк, О.М. Сидоренко; Ред. О.В. Васюренко. К.: Знання, 2006. 596 с.

72. Облік і аудит в банках:Навчальний посібник/Авт. кол.: Коренєва О.Г.;Слав`янська Н.Г.;Євченко Н.Г.; Карпенко О.В.; Ред. Коренєва О.Г. Суми: ВТД "Університетська книга", 2007. 493 с.

73. Павлишин О.П., Ричаківська В.І. Банківські операції. К.: Алерта, 2005. 158 c.

74. Палевич А. Ризики впровадження CRM у банках // журнал «Банківська справа в Москві» № 01, 2006 р.

75. ПарасійВергуненко І.М. Аналіз банківської діяльності. К.: КНЕУ, 2003. 347c.

76. Петрашко Л.П. Валютні операції. К.: КНЕУ, 2001. 204 c.

77. Петрук О.М. Банківська справа. К.: Кондор, 2004. 461 c.

78. Петюх В.М. Управління персоналом. Київ Видавництво: КНЕУ, 2000. – 124 с.

80. Попченко Е.Л. Бизнес-контроллинг/ Е.Л. Попченко, Н.Б. Ермасова. М.: АльфаПресс, 2006. 286 с

81. Практическое руководство для самостоятельного определения кредитного рейтинга предприятия и условий предоставления кредита «Базель2 на практике: саморейтинг предприятия» // Max Hait, www.financedms.com/ratingbasel.html

82. Прессрелиз о Новом соглашении по достаточности капитала Базельского комитета по банковскому надзору // «Вестник банка России», 34 (758), 16 июня 2004 года, с. 2.

83. Принципы управления кредитным риском // Базельський комитет по банковскому надзору (N 75 вересень 2000 року).

84. Примостка Л.О. Аналіз банківської діяльності: сучасні концепції, методи та моделі: Монографія. — КНЕУ, 2002.— 316 с.

85. Примостка Л.О. Фінансовий менеджмент у банку: Підручник. — 2е вид., доп. і перероб. — К.: КНЕУ, 2004. — 468 с.

86. Примостка Л.О. Банківський менеджмент. Хеджування фінансових ризиків. К. КНЕУ, 1998. 107с.

87. Раєвський К.Є., Конопатська Л.В., Домрачев В.М. Банківський нагляд: Навчально-методичний посібник / Мінво освіти і науки України; КНЕУ/ Раєвський К.Є., Конопатська Л.В., Домрачев В.М. К.: КНЕУ, 2003. 174 с.

88. Редхэд К., Хьюс С. Управление финансовыми рисками / Пер.с англ. – М.: ИНФРА М, 1996. – 288 с.

89. Роуз П.С. Банковский менеджмент. Пер. с англ. со 2го изд.— М.: «Дело ЛТД», 1995.— 768 с.

90. Симановский А.Ю. Базельские принципы эффективного банковского надзора и их реализация в России (в трех частях)// Деньги и кредит. 2007. – N1, 2, 3.

91. Синки, Дж. мл. Управление финансами в коммерческих банках. Пер. с англ. 4го переработанного изд. / под ред. Р.Я.Левиты, Б.С.Пинкерса. — М.: 1994, Catallaxy.— 820 c.

92. Ситник Л.С. Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник/ Л.С. Ситник. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 352 с

93. Словник банківських термінів: термінологічний словник / А. Загородній, О. Сліпушко та ін. – К.: Аконіт, 2000. – 605 с.

94. Соложенцев Е.Д. Прозрачность методик оценки кредитных рисков и рейтингов. СПб.:Издательство CанктПетербургского университета, 2005г., 196 стр.

95. Субботин А.В. Базельское соглашение II: требования, перспективы // Методический журнал «Внедрение МСФО в кредитной организации» № 3(13)/2005

96. Ткачук В.О. Маркетинг у банку: Навчальний посібник Тернопіль: “СинтезПоліграф”, 2006. 225 с.

97.Уваров К., Куценко О. Методичні рекомендації щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України: орієнтир на майбутнє // Вісник Національного банку України. – 2005. – № 1. – С. 60–63.

98. Уманець, Тетяна Василівна. Економічна статистика: Навчальний посібник/ Т.В. Уманець. К.: Знання, 2006. 429 с. (Вища освіта XXI століття)

99. Управління банківськими ризиками. Навчальний посібник за ред. проф. Примостки Л.О. – К.:КНЕУ, 2007. – 616 с.

100. Управление деятельностью коммерческого банка (банковский менеджмент) / Под ред. доктора экон. наук, профессор О.И. Лаврушина. – М: Юристь, 2003 – 688 с.

101. Фінансовий менеджмент у банку. Опорний конспект лекцій. / укладачі А.М.Арістова, Н.П.Шульга – К.: КНТЕУ, 2006. – 123 с.

102. Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент: Підручник/ В.М. Шелудько. К.: Знання, 2006. 439 с.

103. Шевченко Р.І. Банківські операції : Навч.метод. посіб. для самост. вивч.дисципліни / Київський національний економічний унт К. : КНЕУ, 2003. – 276с.

104. Шевченко Р.І. Кредитування і контроль: Навч.метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни / Київський національний економічний унт. К. : КНЕУ, 2002. 183с.

105. Щербакова Г.Н. Анализ и оценка банковской деятельности (на основе отчетности, составленной по российским и международным стандартам)/ Г.Н. Щербакова. М.: Вершина, 2006. 464 с

106. Щетинін А.І. Гроші та кредит: Підручник для студ. вищих навчальних закладів/ А.І. Щетинін. К.: Центр навчальної літератури, 2005. 432 с

107. Щибиволок З.І. Аналіз банківської діяльності: Навчальний посібник/ З.І. Щибиволок; Відп. за вип. С.І. Шкарабан. К.: Знання, 2006. 312 с

108. Эдгар М. Управление финансами в коммерческих банках / Пер.с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2004. – 208 с.

109. Ющенко В.А., Міщенко В.І. Управління валютними ризиками.: Навчальний посібник . Товариство “Знання”, КОО, 1998. – 444 с.

110. HTTP://www.bank.gov.ua Офіційний сайт НБУ

111. HTTP://WWW.HYPOBANKUA.COM. UA Офіційний сайт Інтернетсайт ВАТ КБ “Іпобанк”

112. HTTP://WWW.AUB.COM. UA Офіційний сайт Асоціації банків України

113. HTTP://WWW.LIGAZAKON.COM.UA Комп’ютерна законодавчодовідкова система законодавства України “Ліга-закон”, 2007

114. HTTP://WWW.SMIDA.GOV.UA Офіційний сайт державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, 2007


ДОДАТКИ


Додаток А

Таблиця А.1


Активи та зобов'язання за станом на 01.01.2008 р. (млн. грн.)
№ п/п Банк Місто Дата реєстрації Активи Питома вага (%)** Балансовий капітал Зобов'язання
















ВСЬОГО 558701,86 100,00 64550,57 494151,29
1 ПРИВАТБАНК

Днiпpо

петpовськ

19.03.1992 56211,41 10,061 5388,91 50822,50
2 РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ Київ 27.03.1992 44458,09 7,957 5223,34 39234,75
3 УКРСИББАНК Хаpкiв 28.10.1991 37664,16 6,741 3033,47 34630,69
4 УКРСОЦБАНК Київ 27.09.1991 31226,77 5,589 3193,79 28032,97
5 УКРЕКСIМБАНК Київ 23.01.1992 28609,92 5,121 2562,82 26047,11
6 НАДРА Київ 26.10.1993 21256,26 3,805 1755,45 19500,81
7 ОЩАДБАНК Київ 31.12.1991 19290,91 3,453 2198,42 17092,49
8 ОТП БАНК Київ 02.03.1998 17910,36 3,206 1314,29 16596,07
9 АЛЬФАБАНК Київ 24.03.1993 15077,77 2,699 1559,13 13518,64
10 ФIНАНСИ ТА КРЕДИТ Київ 30.10.1991 14634,43 2,619 1785,33 12849,10
11 ФОРУМ Київ 31.01.1994 14418,87 2,581 1347,36 13071,51
12 ПУМБ Донецьк 23.12.1991 13896,53 2,487 2193,28 11703,25
13 КРЕДИТПРОМБАНК* Київ 20.05.1997 12504,16 2,238 1119,07 11385,09
14 БРОКБIЗНЕСБАНК Київ 07.10.1991 11979,75 2,144 2295,36 9684,39
15 ВТБ БАНК Київ 11.11.1992 11714,72 2,097 798,46 10916,26
16 УКРПРОМБАНК Київ 21.04.1993 11333,75 2,029 1367,71 9966,04
17 УКРГАЗБАНК Київ 21.07.1993 10313,83 1,846 929,31 9384,52
18 РОДОВIД БАНК Київ 07.10.1991 9952,05 1,781 1141,45 8810,61
19 СВЕДБАНК Київ 31.10.1991 9121,68 1,633 837,57 8284,11
20 ПIВДЕННИЙ* Одеса 03.12.1993 8201,74 1,468 789,81 7411,93
21 ВіЕйБі Банк Київ 02.07.1992 6792,19 1,216 649,30 6142,88
22 УНIКРЕДИТ БАНК Луцьк 28.02.1997 6101,58 1,092 799,66 5301,92
23 ЕРСТЕ БАНК Київ 25.01.2006 6078,69 1,088 655,92 5422,76
24 ПРАВЕКСБАНК* Київ 29.12.1992 6075,27 1,087 724,82 5350,45
25 ХРЕЩАТИК Київ 19.05.1993 5881,56 1,053 689,58 5191,98
26 IНГ БАНК УКРАЇНА Київ 15.12.1997 5511,12 0,986 602,29 4908,83
27 ДОНГОРБАНК Донецьк 06.04.1992 5302,94 0,949 538,88 4764,05
28 КРЕДОБАНК Львiв 31.03.1992 4597,21 0,823 431,77 4165,44
29 ФIНАНСОВА IНIЦIАТИВА Київ 19.01.2005 4560,50 0,816 1243,84 3316,66
30 IМЕКСБАНК Одеса 29.03.1994 4015,52 0,719 483,38 3532,14
31 IНДУСТРIАЛБАНК Запорiжжя 16.10.1991 3606,97 0,646 470,51 3136,46
32 ДЕЛЬТА Київ 14.02.2006 3563,73 0,638 527,52 3036,21
33 КИЇВ Київ 19.05.1993 3283,23 0,588 509,46 2773,77
34 СВЕДБАНК ІНВЕСТ Київ 07.06.1996 3235,65 0,579 300,66 2934,99
35 КАЛIОН БАНК УКРАЇНА Київ 19.05.1993 3041,27 0,544 285,44 2755,83
36 IНДЕКСБАНК Київ 10.02.1993 2986,32 0,535 391,63 2594,69
37 БАНК УНIВЕРСАЛЬНИЙ Львiв 19.11.2001 2884,89 0,516 517,89 2367,00
38 ПРОКРЕДИТ БАНК Київ 28.12.2000 2500,11 0,447 258,93 2241,19
39 КИЇВСЬКА РУСЬ* Київ 30.05.1996 2462,94 0,441 198,11 2264,83
40 КРЕДИТДНIПРО

Днiпp

опетpовськ

07.07.1993 2365,16 0,423 405,31 1959,85
41 КЛIРИНГОВИЙ ДIМ Київ 31.12.1996 2312,88 0,414 450,61 1862,27
42 МЕГАБАНК Хаpкiв 28.10.1991 2009,91 0,360 321,84 1688,08
43 БАНК НРБ Київ 15.06.2001 2006,77 0,359 256,85 1749,92
44 АКТИВБАНК Київ 06.08.2002 1870,22 0,335 384,45 1485,77
45 ЕКСПРЕСБАНК Київ 12.04.1994 1766,81 0,316 323,01 1443,80
46 УКРIНБАНК Київ 02.10.1991 1541,07 0,276 430,41 1110,66
47 УКРАЇНСЬКИЙ ПРОФЕСIЙНИЙ БАНК Київ 30.01.1992 1516,80 0,271 213,65 1303,15

Закінчення табл.А.1

№ п/п Банк Місто Дата реєстрації Активи Питома вага (%)** Балансовий капітал Зобов'я зання
















48 МIЖНАРОДНИЙ КОМЕРЦIЙНИЙ БАНК Київ 31.01.1994 1454,43 0,260 115,51 1338,92
49 МОРСЬКИЙ ТРАНСПОРТНИЙ БАНК Iллiчiвськ 05.11.1993 1451,92 0,260 137,41 1314,51
50 ЄВРОПЕЙСЬКИЙ Київ 03.03.1993 1450,25 0,260 133,71 1316,54
51 БIГ ЕНЕРГIЯ Київ 29.09.1993 1440,59 0,258 162,16 1278,43
52 ХОУМ КРЕДІТ БАНК*

Днiпpо

петpовск

17.10.2002 1427,31 0,255 319,47 1107,84
53 ФАКТОРIАЛБАНК Хаpкiв 01.12.1992 1403,72 0,251 223,51 1180,20
54 СЕББАНК Київ 02.10.1991 1379,89 0,247 220,88 1159,02
55 ЕКСПОБАНК* Київ 26.12.1991 1370,91 0,245 182,03 1188,88
56 ЕЛЕКТРОНБАНК Львiв 10.10.1991 1338,29 0,240 178,01 1160,28
57 БМ Банк* Київ 08.12.2005 1250,85 0,224 171,18 1079,67
58 ДIАМАНТБАНК* Київ 17.11.1993 1242,84 0,222 145,86 1096,98
59 АРКАДА Київ 23.06.1993 1214,76 0,217 207,39 1007,37
60 ЗАХIДIНКОМБАНК Луцьк 11.03.1993 1205,56 0,216 137,84 1067,72
61 БТА БАНК Київ 10.12.1992 1158,51 0,207 67,13 1091,38
62 ТРАНСБАНК Київ 09.10.1991 1128,44 0,202 90,31 1038,12
63 ЕНЕРГОБАНК Київ 31.10.1991 1097,42 0,196 198,25 899,18
64 СКБ ДНIСТЕР Львiв 14.10.1991 1042,75 0,187 138,51 904,24
65 ДЕМАРК Чеpнiгiв 10.07.1992 1037,64 0,186 171,48 866,16
66 БАЗИС Хаpкiв 15.04.1992 967,09 0,173 91,52 875,57
67 ПЕРШИЙ IНВЕСТИЦIЙНИЙ БАНК Київ 20.06.1997 967,01 0,173 215,50 751,52
68 ІПОБАНК* Київ 04.08.2006 963,94 0,173 208,54 755,40

Додаток Б

Баланси та звіти про фінансові результати ВАТ КБ “ІПОБАНК”


Таблиця Б.1

БАЛАНС БАНКУ На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
АКТИВИ, тис.грн.
1. Грошовi кошти та залишки в НБУ 1 695 10 654 6 249 8 401 10 710
2. Казначейськi та iншi цiннi папери, що рефiнансуються НБУ,та цiннi папери, емiтованi НБУ, за вирахуванням резервiв 0 0 0 0 0
2.1. Казначейськi та iншi цінні папери, що рефiнансуються НБУ, i цінні папери, емiтованi НБУ 0 0 0 0 0
2.2. Резерви пiд знецiнення боргових цінних паперів, що рефiнансуються НБУ 0 0 0 0 0
3. Кошти в iнших банках за вирахуванням резервiв 4 238 6 325 17 693 122 156 199 938
3.1. Кошти в iнших банках 4 238 6 325 17 701 122 247 200 085
3.2. Резерви пiд заборгованiсть iнших банкiв 0 0 8 91 147
4. Цiннi папери в торговому портфелi банку 84 498 7 383 7 650 7 913 44 141
5. Цінні папери в портфелi банку на продаж за вирахуванням резервiв 0 0 0 0 0
5.1. Цінні папери в портфелi банку на продаж 0 0 0 0 0
5.2. Резерви пiд знецiнення цінних паперів у портфелi банку на продаж 0 0 0 0 0
6. Чистi кредити та заборгованiсть клiєнтiв 107 080 278 182 367 064 407 482 703 085
6.1. Кредити та заборгованiсть клiєнтiв 108 340 283 017 378 012 428 445 731 352
6.1.1. Кредити юридичним особам 108 340 282 568 375 293 422 707 724 311
6.1.2. Кредити фізичним особам 0 449 2 719 5 738 7 041
6.2. Резерви пiд заборгованiсть за кредитами 1 260 4 835 10 948 20 963 28 267
7. Цінні папери в портфелi банку до погашення за вирахуванням резервiв 0 0 0 0 0
7.1. Цінні папери в портфелi банку до погашення 0 0 0 0 0
7.2. Резерви пiд знецiнення цінних паперів у портфелi банку до погашення 0 0 0 0 0
8. Інвестицiї в асоцiйованi й дочiрнi компанiї 0 0 0 0 0
9. Основнi засоби та нематерiальнi активи 1 668 2 763 3 349 3 908 4 550
10. Чистi нарахованi доходи до отримання 616 137 935 693 858
БАЛАНС БАНКУ На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
10.1. Нарахованi доходи до отримання 616 138 936 694 860
10.2. Прострочені нараховані доходи 0 1 1 1 2
10.3. Сумнівні нараховані доходи 0 0 0 0 1
10.4. Резерви пiд заборгованiсть за нарахованими доходами 0 1 1 1 2
11. Iншi активи за вирахуванням резервiв 669 309 812 758 656
11.1. Iншi активи 669 309 812 759 656
11.2. Резерви пiд дебiторську заборгованiсть 0 0 0 1 0
12. Усього активiв 200 464 305 753 403 752 551 311 963 940
ЗОБОВ'ЯЗАННЯ, тис.грн.
13. Кошти банкiв 0 20 000 108 590 257 548 448 497
13.1. У тому числi кредити, якi отриманi вiд НБУ 0 0 0 0 0
14. Кошти клiєнтiв 100 81 655 90 328 90 980 101 761
14.1 Кошти юридичних осіб 100 81 258 88 974 85 280 93 506
14.2 Кошти фізичних осіб 0 397 1 354 5 700 8 255
15. Ощаднi (депозитнi) сертифiкати, емiтованi банком 0 0 0 0 0
16. Борговi цiннi папери, емiтованi банком 0 0 0 0 200 000
17. Нарахованi витрати до сплати 0 941 1 142 1 038 3 983
18. Iншi зобов'язання 132 142 172 465 1 156
19. Усього зобов'язань 232 102 738 200 232 350 030 755 397
ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ, тис.грн.
20.Статутний капiтал 200 000 200 000 200 000 200 000 200 000
20.1. Зареєстрованi простi акцiї 200 000 200 000 200 000 200 000 200 000
21. Капiталiзованi дивiденди 0 0 232 232 232
24. Резерви та iншi фонди банку 0 0 0 0 0
25. Резерви переоцiнки, у тому числi: 0 0 0 0 0
26.Нерозподiлений прибуток (непокритий збиток) минулих рокiв, у тому числi: 0 232 0 0 0
27. Прибуток/збиток звiтного року, що очiкує затвердження 232 0 0 0 0
28. Результат поточного року 0 2 782 3 287 1 049 8 310
29. Усього власного капiталу 200 232 203 015 203 519 201 281 208 540
30. Усього пасивiв 200 464 305 753 403 752 551 311 963 940

Таблиця Б.2

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ БАНКУ На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi, тис.грн. 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
Чистий процентний дохід 1 943 6 992 16 163 27 798 40 374
Процентний дохід 1 944 9 288 22 271 40 751 65 781
Процентні витрати 1 2 296 6 108 12 954 25 434
Чистий комісійний дохід 8 5 62 246 328
Комісійний дохід 1 9 70 290 600
Комісійні витрати 9 4 9 45 272
Торговельний дохід 0 2 507 2 796 3 136 9 798
Дохід у вигляді дивідендів 0 0 0 0 0
Дохід від участі в капіталі 0 0 0 0 0
Інший дохід 0 4 9 11 27
Усього доходів 1 935 9 508 19 030 31 190 50 501
Загальні адміністративні витрати 749 232 875 2 125 3 620
Витрати на персонал 803 1 065 2 669 4 465 6 452
Втрати від участі в капіталі 0 0 0 0 0
Інші витрати 60 495 988 1 810 2 493
Прибуток від операцій 322 7 716 14 499 22 791 37 935
Чисті витрати на формування резервів 0 4 836 10 964 21 473 28 431
Прибуток до оподаткування 322 2 880 3 534 1 318 9 504
Витрати на податок на прибуток 90 98 248 269 1 196
Прибуток після оподаткування 233 2 782 3 287 1 049 8 308

Таблиця Б.3

Окремі показники діяльності банка На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
Відносна частка витрат на утримання персоналу від загального доходу банку , % 41,50 11,20 14,03 14,32 12,78
Обсяги обслуговування валюти балансу банку в грн./ на 1 грн. витрат на утримання персоналу 249,64 287,09 151,27 123,47 149,40
Виробітка доходу в грн./ на 1 грн. витрат на утримання персоналу 2,41 8,93 7,13 6,99 38,64
Рентабельність витрат на утримання персоналу по чистому прибутку в % 29,02 261,22 123,15 23,49 128,77
Загальна чисельність персоналу, чол. 50 120 130 140 150
Середній рівень заробітної плати в грн./міс. на 1 службовця 962,83 2 128,30 2 461,72 2 549,39 2 578,74
Середній рівень заробітної плати в грн./міс. на 1 службовця фінансово-кредитної сфери за даними Держкомстата України 2 050,00 2 377,00 2 549,00 2 601,00 2 754

Таблиця Б.4

ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
Рентабельність активів АКБ "Іпобанк" по чистому прибутку (ROA), % 0,119 3,812 1,675 0,260 0,877
Рентабельність власного капіталу АКБ "Іпобанк" по чистому прибутку (ROE), % 0,116 5,481 3,230 0,695 3,984
Рентабельність статутного капіталу(без викуплених акцій) по чистому прибутку, % 0,117 5,564 3,287 0,699 4,154
Середній процент доходності активів, % (приведено до річної ставки) 0,993 12,728 11,351 10,108 6,945
Середній процент витрат на залучені пасиви, % (приведено до річної ставки) 1,000 9,034 6,141 4,956 3,390
Чистий процентний спред процентних операцій АКБ "Іпобанк"(доходних активів платні пасиви),% 0,007 3,694 5,210 5,152 3,555
Чиста операційна маржа (чиста доходність) робочих активів АКБ "Іпобанк" по операційному доходу (MROA), % 0,980 12,571 9,547 7,617 5,272
Структурна частка процентних чистих доходів в сумарному операційному доході, % 100,413 73,538 84,934 89,125 79,947
Структурна частка комісійних чистих доходів в сумарному операційному доході, % 0,413 0,053 0,326 0,789 0,649
Структурна частка торгівельних чистих доходів в сумарному операційному доході, % 0,000 26,367 14,693 10,055 19,402
Процентні втрати активів на створення резервів зменшення банківських ризиків, % 1,107 1,669 2,757 3,813 3,046
Процентна частка робочих активів в активах банка, % 97,989 95,511 97,422 97,630 98,349
Низькопроцентна частка активів(готівка, коррахунок в НБУ, інвестиції в дочірні підприємства) в активах банку, % 2,011 4,489 2,578 2,370 1,651
Процент витрати сумарних банківських операційних доходів на утримання інфраструктури банку, % 41,809 7,646 9,790 12,616 12,105
Процент витрати сумарних банківських операційних доходів на оплату праці персоналу банку, % 41,499 11,201 14,025 14,315 12,776
Процент витрати сумарних банківських операційних доходів на додаткове створення резервів банку, % 0,000 50,862 57,614 68,846 56,298

Таблиця Б.5

ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату На звітну дату
Найменування статтi 01.01.2007 01.04.2007 01.07.2007 01.10.2007 01.01.2008
Ланцюговий темп приросту валюти балансу, % 52,523 32,052 36,547 74,845
Базовий темп росту валюти балансу, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 152,523 201,409 275,017 480,854
Ланцюговий темп приросту чистих кредитів в кредитному портфелі, % 157,931 31,405 10,692 68,994
Базовий темп росту чистих кредитів в кредитному портфелі, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 259,789 342,794 380,540 656,598
Ланцюговий темп приросту кредитів юридичним особам в кредитному портфелі, % 160,816 32,815 12,634 71,351
Базовий темп росту кредитів юридичним особам в кредитному портфелі, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 260,816 346,403 390,167 668,554
Ланцюговий темп приросту кредитів фізичним особам в кредитному портфелі, % 505,568 111,033 22,708
Базовий темп росту кредитів фізичним особам в кредитному портфелі, % (відносно рівня 01.04.2007) 100,000 605,568 1 277,951 1 568,151
Ланцюговий темп приросту резервів на кредитні ризики в кредитному портфелі, % 283,730 126,432 91,478 34,842
Базовий темп росту резервів на кредитні ризики в кредитному портфелі, % (відносно рівня 01.04.2007) 100,000 383,730 868,889 1 663,730 2 243,413
Співдношення кредитів юридичним та фізичним особам в кредитному портфелі 629,33 138,03 73,67 102,87
Ланцюговий темп приросту залучених коштів пасивів балансу, % 44 183,621 94,896 74,812 115,809
Базовий темп росту залучених коштів пасивів балансу, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 44 283,621 86 306,897 150 875,000 325 602,155
Ланцюговий темп приросту власного капіталу банку, % 1,390 0,248 1,100 3,606
Базовий темп росту власного капіталу банку, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 101,390 101,642 100,524 104,149
Ланцюговий темп приросту залучених коштів інших банків, % 442,950 137,175 74,141
Базовий темп росту залучених коштів інших банків, % (відносно рівня 01.04.2007) 100,000 542,950 1 287,740 2 242,485
Ланцюговий темп приросту залучених коштів .юридичних осіб, % 81 158,000 9,496 4,152 9,646
Базовий темп росту залучених коштів юридичних осіб, % (відносно рівня 01.01.2007) 100,000 81 258,000 88 974,000 85 280,000 93 506,000
Ланцюговий темп приросту залучених коштів фізичних осіб, % 241,058 320,975 44,825
Базовий темп росту залучених коштів фізичних осіб, % (відносно рівня 01.04.2007) 100,000 341,058 1 435,768 2 079,345

Додаток Г

Результати аналізу величин гепу та кумулятивного гепу повалютно для сумарного гривневого еквіваленту в ВАТ КБ “Іпобанк” у 2007 році (01.07.2007 та 01.01.2008)


Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.1. Аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в короткострокових активах та пасивах ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.07.2007 (повалютно)

Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.2. Аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в довгострокових активах та пасивах ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.07.2007 року (повалютно)

Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.3. Аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в короткострокових активах та пасивах ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.01.2008 року (повалютно)

Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.4. Аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в довгострокових активах та пасивах ВАТ КБ

“Іпобанк” станом на 01.01.2008 року (повалютно)

Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.5. Порівняльний аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в короткострокових активах та

пасивах ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.07.2007 року та на 01.01.2008 року (повалютно)

Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")
Рис.Г.6. Порівняльний аналіз ефективності управлінням часовими гепрозривами в довгострокових активах та пасивах ВАТ КБ “Іпобанк” станом на 01.07.2007 року та на 01.01.2008 року (пова


Информация о работе «Управління банківськими ризиками (на прикладі ВАТ КБ "Іпобанк")»
Раздел: Банковское дело
Количество знаков с пробелами: 188697
Количество таблиц: 38
Количество изображений: 21

0 комментариев


Наверх