5.  Політика перших представників династії Романових

Під час правління перших царів Романових – Михайла Федоровича і Олексія Михайловича в Росії стався ряд подій, що залишили яскравий слід в історії країни.

Романови відстояли незалежність країни. Сил воювати з супротивниками у Михайла не було. Треба було миритися з тими, з ким це було можливо. Зі шведами домовитися було неважко. Їм не потрібні були болотисті російські землі на півночі країни. Їх метою було - відрізати Росію від Балтійського моря. У 1617 р. зі Швецією був укладений Столбовський мир. Швеція повертала Новгород, але залишала за собою узбережжі Балтійського моря. Поляки були стомлені довгою війною і пішли на перемир'я. У 1618 р. на 14,5 років було укладено Деулінське. Поляки повернули росіянам батька царя митрополита Філарета та інших бояр, але залишили за собою Смоленськ - найважливішу російську фортецю на західному кордоні і інші російські міста. Таким чином, Росія втратила значні території, але незалежність Росії Романови відстояли.

Романови покінчили зі злочинністю в країні, застосувавши найжорстокіші заходи. Так, велику небезпеку для царя Михайла Федоровича представляли загони козаків отамана Івана Заруцького. Загін І. Заруцького бродив по країні і не визнавав Михайла Романова царем. Романови стали переслідувати І. Заруцького. Яїцькі козаки видали І. Заруцького і Марину Мнішек (яка приєдналася до І. Заруцького) московській владі. І. Заруцький був повішений в Москві, а Марина Мнішек була заточена в Коломні, де й померла.

Романови наповнили державну казну: вони обклали податком всі нові категорії населення; уряд різко підвищував ціни на сіль (сіль була найважливішим продуктом харчування, населення купувало її у великих кількостях); карбували мідну монету замість срібної; брали в борг у великих монастирів і не повертали боргів; активно освоювали Сибір - 1/3 всіх прибутків приносила скарбниці продаж за кордон сибірської хутра. Ці основні заходи дозволили Романовим вивести країну з найглибшої політичної та економічної кризи. Наслідки Смути Романови змогли подолати за 30 років.

За правління перших Романових відбулися найважливіші події російської історії: прийняття Соборного уложення 1649 р., церковні реформи патріарха Никона 1653 р., возз'єднання України з Росією 1654р.

Прийняття Соборного уложення 1649 року. Впродовж всього правління царя Олексія Михайловича (1645-1676 р.) країна була охоплена дрібними і великими повстаннями міського населення. Необхідно було зміцнити законодавчу владу країни, і на початку 1649 року був прийнятий новий звід законів - Соборне уложення. Якщо безпосередньою причиною створення Соборного уложення 1649 послужило повстання 1648 р у Москві (Соляний бунт) і загострення класових і станових суперечностей, то глибинні причини лежали в еволюції соціального і політичного ладу Росії та процеси консолідації основних класів - станів того часу: селян, холопів, посадських людей і дворян, - а також, що почався перехід від станово-представницької монархії до абсолютизму. Восени 1948 р. в Москві відкрився Земський собор, а в січні 1649 комісія Н.І. Одоєвського представила собору новий кодекс законів, що отримав найменування Соборного Уложення. Уложення було першим друкованим зведенням законів. Соборне Уложення складалося з 25 глав, що включали в себе 967 статей. У ньому були систематизовані правові норми, що діяли й раніше. Крім того, були й нові правові норми. Для зручності главам передує докладний зміст, що вказує зміст глав і статей. Як кодекс права, Уложення 1649 у багатьох відношеннях відобразило тенденції подальшого процесу розвитку феодального суспільства. У сфері економіки воно закріпило шлях утворення єдиної форми феодальної земельної власності на основі злиття двох її різновидів - помість і вотчин. У соціальній сфері Уложення відобразило процес консолідації основних класів - станів, що призвело певної стабілізації суспільства і в той же час викликало загострення класових протиріч і посилення класової боротьби, на яку безумовно впливало встановлення державної системи кріпосництва.

Церковні реформи патріарха Никона. Під час правління Олексія Михайловича в 1653 р. патріархом Никоном були проведені церковні реформи. Вони потрясли Російську Церкву. Патріарх Никон (в миру Микита Мінов) був видатною особистістю. Особистий друг і порадник Олексія Михайловича, він у 1652 р. був обраний патріархом. Никон сприйняв ідеї ченця Філофея про Москву як третій Рим. Після унії з римською католицькою церквою, після падіння Візантійської імперії престиж Константинополя, як центру світового православ'я, різко впав. У той же час, після зведення московського митрополита в сан патріарха престиж Російської Церкви на православному Сході різко зріс. І патріарх Никон став розвивати ідеї Філофея - він став прагнути до того, щоб Росія, Російська Православна Церква стала центром світового православ'я. Олексій Михайлович підтримав патріарха, так як в уряду були плани об'єднання православних церков України та Балканських країн з Російською Церквою. Отже, патріарх Никон прагнув до того, щоб Російська Церква відігравала ту роль у православному світі, яку грала Константинопольська. Але для цього було потрібно перейти на грецький церковний статут, привести тексти богослужбових книг у відповідність з грецькими зразками. Книгодрукування давало таку можливість. У 1653 р. Никон почав проводити реформу. Російська Церква стала переходити на грецький церковний статут, богослужбові книги мали відповідність з грецькими. Але реформи викликали різкий протест частини суспільства - боярства, духовенства, народу. Прихильники старих обрядів - старообрядці - відмовлялись визнати реформи Никона і закликали повернутися в дореформені порядки. Головою старообрядців став протопоп Аввакум. В цей же час на країну обрушилися голод і моровиця. Народ порахував ці лиха карою Божою за відступ від віри предків. Тисячі селян, посадських людей втікали на Помор’я, Північ, в Заволжя, на Урал, до Сибіру. Протопоп Аввакум і його прихильники були заслані на Північ у м. Пустозерск. Там в земляній тюрмі у зоні вічної мерзлоти вони провели 14 років. Але від своєї віри Аввакум не зрікся. За це він і його однодумці були спалені на вогнищі. Патріарх Никон також впав у немилість царя. У 1666 р. на церковному соборі він був зміщений з поста патріарха і засланий під Вологди. Після смерті Олексія Михайловича Никона було дозволено повернутися з заслання. У 1681 р. він помер під Ярославлем. З тих пір єдина Російська церква розколота на дві - Руську Православну Церкву (никоніанскую) і Російську Православну Старообрядницьку Церкву.

Возз'єднання Лівобережної України з Росією. У 1654 р. відбулася знаменна подія російської історії - Росія приєднала Лівобережну Україну. Україна в середині ХVII опинилася між трьома сильними державами - Річчю Посполитою, Росією, Османською імперією. У той час умов для створення незалежної української держави не було. Б. Хмельницький і запорізькі козаки розуміли, що їм не вижити в кільці настільки сильних держав, що їм потрібно одна з трьох держав в якості союзника. І козаки союзником вирішили вибрати Росію, але за умови, що вона не буде командувати козаками. Прохання про приєднання до Москви надходили з України з 20 - х рр. Але Польща була для Росії дуже сильним супротивником. Росія долала наслідки Смутного часу і відкрито виступити на стороні запорозьких козаків не могла. У 1653 р. прибули до Москви посли від Хмельницького з звісткою, що українці звертаються до московського царя з останньою проханням. На цей раз Олексій Михайлович зволікати не став. У 1654 р. зібрався Земський собор, на якому було вирішено взяти Україну під свій захист. У 1654 р. у м. Переяславі зібралася рада. Проте ця подія стала причиною ще однієї російсько-польської війни. Предметом боротьби були польські володіння на середньому Дніпрі. Війна тривала 10 років (1657-1667) і закінчилася Андрусівським перемир'ям на 13 з половиною років. Цар Олексій повернув Москві Смоленськ і Північні землі, взяті поляками в смутний час, приєднав Лівобережну Україну і на правому березі Дніпра - Київ (Київ уступили полякам на два роки, але залишився за Москвою назавжди). У зв'язку з польською війною перебували й інші війни того часу. Цареві Олексію довелося воювати з шведами, які втрутилися в польські справи. Шведська війна (1656-1659) закінчилася нічим: воюючі сторони залишилися при своїх володіннях. Так само як і шведи, в польські справи втрутилися і турки. Вони погрожували війною за Україну однаково і Польщі, і Москві (1672). Цар боявся сильної Туреччини і робив нагальні приготування до турецького нашестя, чекаючи турків під Києвом. Проте справа обмежилася невеликим зіткненням на лівому березі Дніпра. Мир з турками був укладений вже за його сина, царя Федора.

Возз'єднання України з Росією мало величезне значення для обох держав: звільнило народ України від національного і релігійного гніту, врятувало від поневолення Польщею та Османською імперією, сприяло формуванню української нації; сприяло зміцненню російської державності. Вдалося повернути смоленські й чернігівські землі. Це давало можливість почати боротьбу за Балтійське узбережжя. Крім того, відкривалася перспектива розширення зв'язків Росії з іншими слов'янськими народами і державами Заходу.


 

Висновок

Історична заслуга бояр Романових полягає в тому, що вони змогли піднятися над своїми інтересами розумінням загальнонаціональних завдань. Вони змогли побачити основні внутрішні та зовнішні проблеми Росії і вирішити їх. В епоху правління перших Романових відбулися такі важливі події, як прийняття першого друкованого законника Росії (Соборне Уложення), була проведена церковна реформа, відбулося возз'єднання України і Росії. Завдяки зусиллям Михайла Федоровича і Олексія Михайловича Романових, до кінця ХVII ст. Росія досягла політичної стабільності, певного економічного добробуту. Перші Романови змогли зміцнитися на престолі, і поклали початок другої правлячої династії в Росії - династії Романових.

 


 

Список використаної літератури

 

1.  Преображенский А.А., Морозова Л.Е., Демидова Н.Ф. Первые Романовы на Российском престоле. - М.: ООО "ТИД "Русское слово - РС", 2000.

2.  К. Валишевский. "Первые Романовы", Москва, 1993.

3.  Соловьев С.М. История России с древнейших времен. М.: Эксмо. 2006 г.

4.  Платонов С.Ф. Полный курс лекций по русской истории. С-П.: Кристалл. 1997

5.  Морозова Л. Смута: ее герои, участники, жертвы. М.: АСТ Астрель, 2004

6.  Иловайский Д. Новая династия. М. Астрель. 2003


Информация о работе «Події, при яких до влади в Росії прийшла династія Романових. Характеристика політики її перших представників»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 34961
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
205513
0
0

... миру Центральну Раду спонукали не пронімецькі симпатії її лідерів, а об'єктивна внутрішня і зовнішньополітична ситуація, що склалася на той час. Це була відчайдушна спроба врятувати українську державність. В умовах внутрішнього безладдя й слабкості, а також фактичної війни з Радянською Росією, що в тій ситуації означала неминучу поразку української влади, Київ був заклопотаний насамперед ходами ...

Скачать
103971
0
0

... погоджувати кандидатури міністрів. Не дочекавшись позитивної відповіді Дума приступила до створення незалежного від царської влади Уряду. Так здійснилася Лютнева революція 1917 року.   3. Останні дні династії Романових   28 лютого цар направив на Петроград із Могилева військові частини на чолі з генералом Н.И.Івановим для наведення порядку в столиці. У нічній бесіді з генералом Івановим ...

Скачать
72898
0
0

... ів від Польщі й визнавали суверенітет Східної Пруссії. З часом єдина бранденбурзько – прусська держава стала джерелом постійної загрози для Речі Посполитої. 2.3 Польсько-турецькі відносини в другій половині XVI – першій половині XVII ст. Досить напруженими тривалий час залишалися відносини Речі Посполитої з Османською імперією та її васалами й спільниками, що пояснювалось, з одного боку, ...

Скачать
467456
0
0

... блоку, як і, у свою чергу, країни Антанти у передвоєнні роки. Тема 6. Україна на міжнародній арені в період національної революції 1917-1920 рр. (4 год.). 1.     Становлення міжнародних відносин України в період Центральної Ради 27 лютого 1917 р. в Росії перемогла Лютнева демократична революція. Влада в Росії перейшла до Тимчасового уряду. 3-4 березня 1917 р. в Києві було організовано ...

0 комментариев


Наверх