4.2 Екологічна оцінка основних забруднювачів моря і розробка заходів
з їх профілактики
Проектуючи МСП та інші об’єкти родовища, належить розробляти цілий комплекс заходів для уникнення нанесення шкоди навколишньому середовищу при їх будівництві та експлуатації.
Маючи це на меті, треба забезпечити:
- природну екологічну рівновагу;
- охорону рибних запасів;
- герметизацію систем збору, підготовки і транспортування продукції свердловин;
- нейтралізування небезпечних властивостей газових викидів;
Технологічні комплекси мають бути спроектовані так, щоб обладнання, встановлене на МСП для захисту навколишнього середовища, забезпечувало:
- збирання, очищення і спалювання продукції свердловин, що отримується в процесі освоєння;
- очищення господарсько-фекальних стоків;
- збирання і вивезення на берегові очисні споруди господарсько-побутових стічних вод;
- збирання і відкачка на очисні споруди виробничо-дощових і стічних вод;
- збирання у контейнери сміття, хімічно відпрацьованого глинистого розчину, шламу;
- спалювання газу, збирання і відкачування рідини при операціях, що мають за мету відновлення пропускної здатності підводних трубопроводів при розрядженнях свердловин і обладнання та при аварійних викідах газу.
В процесі облаштування, розбурення і експлуатації родовищ необхідно здійснювати комплекс заходів з охорони надр і довкілля.
Охорона повітряного басейну включає в себе забезпечення герметизованої системи збору, підготовки і транспортування газу і газового конденсату, що досягається за допомогою герметизованого блочно-комплексного обладнання і регулюючої апаратури для попередження неконтрольованих викидів в атмосферу.
Охорона водних ресурсів, а також раціональне їх використання передбачає такі заходи:
- забезпечення збору, переробки і захоронення технологічних відходів процесу буріння свердловин шляхом використання закритих систем циркуляції бурового розчину;
- забезпечення збору, утилізації або захоронення робочих рідин, які використовувались в процесах поточного і капітального ремонту свердловин;
- забезпечення високої надійності морських і наземних трубопроводів для збору, транспорту газконденсату і газу;
- забезпечення надійного захоронення стічних вод в поглинаючі горизонти по закритій системі.
Охорона надр при розбурюванні і розробці родовища включає:
- недопущення відкритого фонтанування і викиду, обвалу стовбура свердловини;
- забезпечення якісного розкриття продуктивного горизонту і подальшого освоєння свердловин;
- проведення необхідного комплексу геофізичних та інших методів дослідження;
- забезпечення якісного розмежування пластів, герметичності колон, захищених від корозії;
- дотримання режимів роботи експлуатаційних і нагнітальних свердловин;
- проведення передбачуваних комплексів досліджень свердловин для контролю за розробкою родовища і станом свердловин;
- забезпеченя своєчасного проведення ремонтно-ізоляційних робіт.
Разом з газом на поверхню піднімається значна кількість мінералізованої пластової води, яка в подальшому відокремлюється і становить основну частку стічних вод.
Стічні води характеризуються високою мінералізацією, лужністю, наявністю механічних та органічних домішок. Тому їх надмірне нагромадження на промислах та скидання у природні водоймища загрожує значним порушенням екологічної рівноваги, викликає необхідність утилізації. Водночас розробка більшості родовищ вимагає підтримання пластового тиску, а саме як робочий агент для цього доцільно використовувати стічні води. При закачуванні їх зберігається проникність продуктивних колекторів, які вміщують глинисті частинки та алевроліти.
В зв`язку з великим об`ємом сильно мінералізованої води для запобігання забруднення поверхневого шару вода по системі трубопроводів подається в водоприймальні свердловини Штормового родовища.
В результаті проведення інтенсифікаційних робіт рідини, що залишились також утилізуються шляхом закачки їх в приймальну свердловину.
5. Техніко-економічне обгрунтування
5.1 Техніко-економічна ефективність освоєння родовища
Організація робіт при проведенні ГРП
Гідравлічний розрив пласта (ГРП) – один з основних методів дії на привибійну зону.
Суть ГРП полягає у створенні нових або розширенні існуючих тріщин у пласті шляхом закачки рідини в свердловину під високим тиском і подальшому закріпленні їх розклинюючим високопроникним матеріалом (піском).
Підготовчі роботи і сам процес ГРП містить такі операції:
- промивають свердловину;
- спускають у свердловину високоміцні НКТ з пакером і якорем на нижньому кінці;
- об’язку виконують за схемою (див.графічний матеріал);
- проводиться опресовка всього обладнання, що працює під тиском на півторакратний очикуваємий тиск;
- визначають приймальність свердловини закачуванням рідини;
- закачують по НКТ у пласт рідину-розриву, рідину-пісконосій і протискуючу рідину (властиво гідророзрив);
- демонтують обладнання;
- пускають свердловину в роботу.
Кошторис проведення робіт. Згідно з планом на проведення гідророзриву пласта на родовищі Штормове складаємо наступний кошторис (табл. 5.2.1), за допомогою якого визначаємо вартість проведення процесу.
З досвіду проведення гідророзриву пласта на родовищах континентального шельфу Чорного і Азовського морів, які розробляються “Чорноморнафтогазом”, тривалість проведення процесу разом з підготовчими роботами складає 3 доби.
Тривалість використання вертольоту МІ-8 - 0.7 години. Послуги флоту не залежать від об’єму вантажу, що перевозиться - оплачується в цьому випадку рейс обслуговуючого судна і його рейд на час проведення робіт для своєчасної евакуації робітників при виникненні аварійної ситуації.
Таблиця 5.1 Вартість проведення робіт
Назва | Питома | Величина |
витрат | вартість | витрати, грн. |
Зарплата робітникам | 0,77 тис.грн/доб | 2 310 |
Вартість процесу ГРП | –– | 40 000 |
Енерговитрати | 1800 грн/міс. | 180 |
ВСЬОГО ( прямі витрати ) | — | 42 490 |
Накладні витрати | 10.3% | 3361,8 |
планові накопичення | 15% | 4895,8 |
послуги флоту | — | 5400 |
використання МІ-8, | 1077.5 грн/год | 754.6 |
В С Ь О Г О, тис.грн | тис.грн | 56,9 |
Розрахунок річної економічної ефективності
Розрахунок економічної ефективності процесу ГРП проводимо з умови збільшення дебіту свердловини. Знаходимо дебіт газу після проведення ГРП
де Q0 – дебіт до проведення ГРП;
j - коефіцієнт технологічної ефективності.
Виходячи з цього визначимо дебіт свердловини після ГРП
QГРП = 1,74 . 20,17 = 35,0958 тис. м3/добу
Розрахуємо додатково видобутий об’єм газу:
де kп – коефіцієнт, що враховує падіння дебіту, kп = 0,5.
Визначимо економічну ефективність від проведення ГРП:
де Ц, СГ – відповідно ціна і собівартість газу, грн;
Z – вартість проведення ГРП, грн. (згідно кошториса).
Ціна газу і собівартість видобутку газу взяті за даними по ДАТ “Чорноморнафтогаз” на 15.03.2000 року і складають:
Ц = 81 $/тис.м3 - ціна газу;
Сг = 51 % від ціни газу, тобто Сг = 41,31 $/тис.м3
Таке велике значення собівартості видобутку газу (в десятки разів більше ніж на суші) пов`язане з тим, що в собівартість входять витрати підприемства на розвідку нових структур сейсмічними дослідженнями і розвідувальним бурінням, придбання нових СПБУ, облаштування родовищ в період дослідно-промислової експлуатації ( встановлення МСП або БК, будівництво підводних трубопроводів, регламентовані і поточні ремонти гідротехнічних споруд і свердловинного обладнання ), зарплата робітників тощо.
При курсі долара 1$ = 5,42 грн, ціна газу Ц = 439,02 грн/тис.м3, а собівартість Сг = 223,9 грн/тис.м3.
Тоді річний економічний ефект складае:
тис.грн.
З приведених вище розрахунків видно, що прибуток від реалізації додаткового видобутого об`єму газу перевищуе витрати на проведення процесу. Отримане значення економічного ефекту говорить про доцільність проведення інтенсифікації припливу газу шляхом гідророзриву пласта на пізній стадії розробки родовищ.
Висновки
В курсовому проекті розглянуто питання проектування технології експлуатації свердловин на родовищі Штормове.
З кожним роком іде поступове зменшення темпів відбору газу і конденсату. Це пов`язано з погіршеним станом привибійних зон свердловин, які забруднені як породою і конденсатом, так і фільтратом рідин, що застосовуються при проведенні підземних ремонтів; на вибоях свердловин спостерігаються скупчення пластової води і конденсату. Дуже часто трапляються прихоплення колони ліфтових труб піщаними пробками, тобто режим експлуатації свердловин обраний не завжди вірно, значення депресії на пласт перевищуе межу руйнування порід, а недостатньо велика швидкість підйому флюїду на поверхню сприяє осіданню піска на вибої.
Свердловини потребують проведення процесів інтенсифікації припливу (СКО, ГРП, водоізоляційні роботи, роботи по вилученню рідинних пробок) для збільшення коефіцієнту кінцевого газовилучення, так як розробка морських родовищ обмежена строком служби платформи, тому для умов Штормового родовища запроектовано гідророзрив пласта (ГРП).
При розрахунку річного економічного ефекту прораховані вартість процесу і прибуток від реалізації додатково видобутих об’ємів газу. Середня вартість процесу складає 40 тис.грн, що набагато перевищує вартість проведення цих робіт на суші, позаяк розташування родовища на морі накладає багато додаткових витрат: витрати на гелікоптер, витрати на флот для перевезення реагентів і інш. Як видно з розрахунків додаткового дебіту, річна економічна ефективність складає 545,97 тис.грн.
Видно, що прибуток від реалізації додаткового видобутого об`єму газу перевищуе витрати на проведення процесу ГРП. Отримане значення економічного ефекту говорить про доцільність проведення інтенсифікації припливу газу за допомогою процесу ГРП.
В роботі приведені розрахунки опорного блоку морської стаціонарної платформи при дії навантажень від вітру і хвилі. Розглянуті дві схеми збору, підготовки і транспортування газу і конденсату до Глібовськоко СПСГ і вибрана друга схема ( попередня підготовка проводиться на МСП, по одному трубопроводу газоконденсатна суміш поступає на Глібовку де проходить комплексна підготовка газу і конденсату ). Розглянуті заходи по охороні праці і довкілля при проведенні ГРП, розрахований запобіжний клапан сепаратору для попередження підвищення тиску в нагнітальній лінії.
Перелік використаної літератури
1. Яремійчук Р.С., Возний В.Р. Освоєння та дослідження сведловин.- Львів: Оріяна-Нова, 1994
2. Довідник з нафтогазової справи./ За заг. ред. В.С. Бойка, Р.М. Кондрата, Р.С. Яремійчука. - К.: Львів, 1996.
3. Бойко В.С. Розробка нафтових і газових родовищ. Львів, 1999р.
4. Амиян В.А., Васильева Н.П. Добыча газа. М., Недра, 1974г.
... 140 структур. Велика частина родовищ на суші відносяться до "старих", з високим показником виробленості запасів. Азербайджан - одна з небагатьох колишніх радянських республік, яким вдалося залучити в якості інвесторів численні західні компанії. Переважна їх частина - нафтові компанії. На сьогоднішній день укладено 21 нафтове угоду із зарубіжними компаніями. Переважна більшість цих контрактів ві ...
... 63 одиниці Махе та загальною мінералізацією 0,7 г/л. Курорт Солоний лиман — рівнинний грязевий і бальнеологічний курорт степової зони, розташований у Новомосковському районі за 20 км від Дніпропетровська. Лікувальні природні ресурси — грязь і ропа лиману хлоридно-сульфатно-гідрокар-бонатно-натрієвого складу з мінералізацією 31 г/л, а також слабо мінералізована (0,26 г/л) гідрокарбонатно-хлоридно ...
... газ используется также и как ценное сырье в химической промышленности. Ссылаясь на приведённые данные можно отметить следующее: - Нефтяная промышленность Украины имеет свои региональные особенности - Выделяют три района нефтяной промышленности - Расположение районов напрямую связанно с нефтегазоносными бассейнами - Наиболее разведанным является Прикарпатский район - ...
... розвиток транспортної інфраструктури, створення відповідно до міжнародних стандартів національної мережі міжнародних транспортних коридорів. - Модернізація туристичної та рекреаційної сфери 73. Національна, економічна і зовнішньоекономічна безпека країни та напрями її забезпечення Безпека, її гарантування для будь-якої держави — складний і багатогранний процес. Національна безпека — ...
0 комментариев