2.8 Зважування худоби, визначення якості молока, вихід м'яса при забої
Зважування худоби проводиться для визначення живої маси тварин, а також визначення її приросту за певний період часу тощо.
Визначення якості молока. На підприємстві визначається тільки жирність молока, а білок і кислотність – на маслозаводі. Ведеться спеціальний журнал обліку надою молока, в якому відмічається: скільки обслуговувалось корів, надій молока, % жиру і розписка доярки. Мінімально допустима жирність молока – 3.40 %.
Залежно від вгодованості тварин процент виходу м'яса при забої тварин може бути різним.
Вихід м'яса при забої тварин визначається таким чином:
- свинини – 70% від живої маси (і віднімаємо ще 17% - субпродукти);
- ВРХ – від 49% (і віднімаємо ще 17% - субпродукти).
Розділ 3. Первинний облік в промислових, допоміжних, інших виробництвах і господарствах
3.1 Організація первинного обліку в підсобних промислових виробництвах: в млині і на пилорамі. Порядок складання первинних документів по нарахуванню оплати праці тощо
До основного виробництва в сільському господарстві слід також віднести переробні виробництва, які виробляють промислову продукцію (пиломатеріали, продукцію переробки сільськогосподарської сировини, забою худоби тощо). На даному підприємстві є такі промислові виробництва: млин (вироблення борошна, крупи, дерті і інших продуктів переробки зерна); пилорама (виготовлення дошок тощо). Зазначені промислові виробництва є об'єктами аналітичного обліку на субрахунку 233 „Промислове виробництво”.
Витрати промислового виробництва обліковуються двома методами: попроцесним (простим), позамовним.
Попроцесний (простий) метод обліку витрат застосовується головним чином у нескладних переробних виробництвах (переробці зерна). При цьому методі витрат відносяться безпосередньо на той об'єкт обліку, за яким калькулюється собівартість. Відповідно до кожного такого виробництва відкривають аналітичний рахунок, на якому відображають всі витрати на виробництво і весь вихід продукції.
Позамовний метод обліку витрат на виробництво застосовують на пилорамі. Об’єктом обліку при використанні цього методу є окреме індивідуальне замовлення, окремий контракт (проект) або партія продукції, яка складається з ідентичних зразків, що проходять однаковий технологічний процес виготовлення. Відповідно при цьому методі відкриття аналітичних рахунків і калькуляція собівартості проводиться за кожним замовленням або партією виробів.
3.2 Первинна і зведена документація по обліку в допоміжних виробництвах і дорожні листи вантажного автомобіля, дорожні листи тракториста, звіт про використання електроенергії, журнал обліку витрат в ремонтній майстерні, накопичувальні відомості списання послуг допоміжних виробництв тощо
В сільськогосподарських підприємствах основний виробничий процес здійснюється при обов’язковому функціонуванні так званих допоміжних виробництв:
1) ремонтно-механізовані майстерні;
2) автотранспорт грузовий;
3) машинно-тракторний парк;
4) жива тягова сила;
5) електропостачання;
Основними задачами обліку затрат допоміжних виробництв є:
- чітке виділення затрат по кожному виду допоміжних виробництв і відокремлення їх від затрат основного виробництва;
- точне обрахування вказаних виробничих затрат по їх окремих статтях;
- правильне відображення послуг допоміжних виробництв по окремих споживачах;
- правильне обчислення собівартості продукції і послуг допоміжних виробництв;
- правильний розподіл витрат по допоміжних виробництвах між окремими споживачами.
Для обліку витрат по допоміжних виробництвам передбачений рахунок 23 „Допоміжні виробництва” в складі якого виділяються субрахунки по кожному із зазначених вище видів допоміжних виробництв крім машинно-тракторного парку, утримання і експлуатація якого відображається окремо на рахунку 24 „Утримання і експлуатація основних засобів”.
По дебету цих рахунків надходять відображення витрат в розрізі окремих статей, а по кредиту – виконання послуг кожним допоміжним виробництвом для відповідного споживача.
Подорожній лист вантажного автомобіля (ф. № 2) складається для документального відображення роботи водія та автомобіля, руху пального, завдання водія і послідовності його виконання тощо.
Дорожній лист тракториста (ф. № 68) складається аналогічно вищезазначеному листу вантажного автомобіля: для відображення завдання тракториста, видача пального, виконання завдання тощо.
Сучасне сільськогосподарське виробництво характеризується великою кількістю використання електроенергії. Для обліку затрат, зв’язаних з електропостачанням, призначений наступний субрахунок до рахунка №23 „Виробництво”.
Загальна сума затрат, зв’язаних з виробництвом власної електроенергії, отриманням електроенергії зі сторони і утриманням внутрішньогосподарських електромереж, відображається на аналітичному рахунку „Загальні затрати по електропостачанню”.
Собівартість однієї кіловат-години являється калькуляційною одиницею електропостачання.
При журнально-ордерній формі облік затрат по електропостачанню попередньо систематизують в Журналі обліку роботи електроенергії (ф. № 128) або інших накопичувальних регістрах, висновки яких переносяться щомісячно у виробничий звіт (по формі № 18в).
Дані цих звітів переносять в Журнал-ордер № 10/2, висновки якого в свою чергу відображаються у Головній книзі.
Ремонтно-механізовані майстерні є самий поширений вид допоміжних виробництв. Їх головною задачею є виконання різного роду ремонтних і підсобних робіт з метою підтримання в робочому стані машинно-тракторного парку, обладнання і інших засобів механізації виробничих процесів.
Журнал обліку витрат в ремонтній майстерні не ведеться на даному підприємстві.
Розділ 4. Первинний облік на складах, токах та вагових
4.1 Організація складського обліку господарства: наявність складських приміщень, їх призначення і обладнання, режим роботи. Порядок приймання товарно-матеріальних цінностей на склад та відпуску зі складу
На підприємстві є такі складські приміщення:
1. зернотік – призначений для зберігання зерна, його сушіння, сортування, очистки і подальшого зберігання для продажу. Обладнання: транспортери зерна, очисні і сушильні установки (зерноочисна машина СМ-4, очищувач фуражу ОВС-25) тощо. Найбільш інтенсивний режим роботи в сезон збирання зерна.
2. склад запасних частин – призначений для зберігання: запасних частин – для машинно-тракторного парку, та іншої техніки на підприємстві. Режим роботи триває протягом робочого дня машинно-тракторного парку.
3. склад паливо-мастильних матеріалів (нафтопродуктів) – призначений для зберігання паливо-мастильних матеріалів тощо. Режим роботи пов’язаний з режимом роботи машинно-тракторного парку.
4.2 Обов'язки матеріально-відповідальних осіб по веденню обліку
Матеріально-відповідальні особи зобов’язанні:
Ø вчасно і відповідно складати первинні документи;
Ø чітко дотримуватись правил експлуатації тих чи інших матеріалів;
Ø використовувати матеріали за призначенням;
Ø виявляти пошкодження, недоліки тощо і обліковувати їх;
Ø вести облік матеріальних цінностей тощо.
4.3 Проведення записів в книги (карточки) складського обліку по різних видах матеріалів с/г продукції, матеріалів, нафтопродуктів, запасних частин, інвентарю і інше. Порядок проведення контролю за веденням складського обліку
Книга складського обліку (ф. № ВЗСГ-10). Використовується щоб забезпечити збереження сільськогосподарської продукції та інших товарно-матеріальних цінностей на складах, у коморах та інших призначених для цього місцях.
Заповнюють книгу матеріально відповідальні особи: зав складів і комірників.
Облік сільгосппродукції та запасів ведуть за їх видами, сортами згідно з правилами їх зберігання.
Кількісно виражають надходження й витрачання медикаментів (крім спирту, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів), також інших лікувально-профілактичних засобів і матеріалів. Окрім того щомісяця спеціаліст ветслужби на підставі первинних документів (накладних, рахунків, актів, рецептів тощо) складає й подає в бухгалтерію Звіт про рух матеріальних цінностей по рахунку по ветмедикаментах.
Отруйні та сильнодіючі речовини обліковують у кількісних показниках за спеціальними вказівками, розробленими МОЗ України. Для цього використовують книги складського обліку, які мають бути пронумеровані, прошнуровані, скріплені сургучною печаткою підприємства і підписані головним лікарем ветмедицини та головним бухгалтером.
Облік бланків суворої звітності ведуть за кожним найменуванням за кількістю та номінальною вартістю. Надходження та витрачання зазначених бланків оформляють, як і операції з надходження та витрачання коштів.
По нафтопродуктах: при видачі нафтопродуктів (пального) – заповнюють бланк суворої звітності – Довіреність (ф. № М-2), в якій зазначається перелік цінностей які видаються, п., і., по б., одержувача тощо.
В кінці місяця складають Журнал обліку довіреностей (Зразок №5).
... складом оформлює документи на оприбуткування товарів на склад. За такою схемою, здебільшого, здійснюється надходження товарів (запасів) на підприємство. Розглянемо приклади обліку операції з рахунком 20 Виробничі запаси на підприємстві ТОВ "Уніком-2007". Використовуючи схему, розглянемо приклад обліку надходження виробничих запасів (полімерної плівки - сировини для виготовлення пакувальних матер ...
... потрібно мати довершені закони, які б регулювали їх порядок. Важливим тут є запозичення іноземного досвіду встановлення законодавчих актів та впровадження його в українській практиці з урахуванням рівня розвитку економіки. РОЗДІЛ 2. ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ДОХОДИ ПІДПРИЄМСТВ АПК 2.1 Економічна суть видів діяльності та доходів підприємств АПК Відповідно до Господарського кодексу України підприє ...
... Ведення бухгалтерського обліку на підприємстві покладено на бухгалтерську службу підприємства на чолі з головним бухгалтером. Застосовується План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. З метою забезпечення необхідної деталізації обліково-економічної інформації дозволити головному бухгалтеру своїм розпорядженням вводити ...
... Найбільш економічно ефективним за три останні роки є виробництво кукурудзи на зерно – 74,1% та винограду – 64,8%. 3. Планування організації виробництва і реалізації продукції на перспективу 3.1 Планування виробничої програми в рослинництві на перспективу Важливим розділом плану підприємства є виробнича програма або план виробництва та реалізації продукції. виробнича програма визначає ...
0 комментариев