2.2.2 Підземні води
Запаси прісних підземних вод, придатних для питного водопостачання, становлять 118,9 млн.м3/рік по 31 розвіданому родовищу.
Вони регулюються:
Центральний скидний колектор протяжністю 17,6 км та перекачуюча насосна станція, яка призначена для відводу паводкових та повеневих вод з Тимошівського та Михайлівського подів з територією 204,9 тис. га і дренажних вод з загальної площі 6519 га;
Східний скидний канал — відводе поверхневі і ґрунтові води, починаючи з північно-східної окраїни с. Дніпровка до затоки Каховського водосховища, протяжність каналу 15,7 км, глибина 2,5 — 4 м.
Західний скидний канал — відводе поверхневі і дренажні води. Канал починається на північно-західній частині окраїни с. Дніпровка та тягнеться до болота Блоква. Скид води відбувається самопливом. Протяжність каналу 15,45 км, глибина досягає 6 м. Канал протрасований в західнім напрямку Кам'янського Поду і виконує роль дренувального колектора для відведення підземних вод в р. Дніпро. [4]
2.2.3 Водозабезпечення та водокористування
В межах двох надзаплавних терас Дніпра забезпеченість водою всіх галузей народного господарства достатня. Але вже у кілометрі від заплави Дніпра починається безводний степ і вся решта частина області — біля 90% її території — дуже бідна водними ресурсами. Середня густота річної мережі тут біля 0,12 км/км2, тобто ще нижча ніж в такому малозабезпеченому водою районі, як степовий Крим.
На річках значне місце посідають штучні водойми — ставки та водосховища, які використовуються для водопостачання, зрошення, рибного господарства та інших народногосподарських потреб.
Усього по області налічується 29 водосховищ та 1003 ставки. Загальний об`єм водосховищ — 99,68 млн.м3, площа водного дзеркала — 2619,2 га. Серед них є такі великі водосховища, як Бердянське на р. Берда, Білозерське, Калинівське та Чапаївське на. р. Білозерка. Вони утворені для утримання весняної повені і для запобігання наслідків шкідливої дії вод на нижче розташовані населені пункти, промислові об'єкти; під час літньої межені — підтримання необхідних позначок для риборозведення.
На балансі облводгоспу знаходиться 2 водосховища: Козаче та Кайінкулакське. Козаче водосховище використовується, як ставок-накопичувач.
На балансі Запорізького облводгоспу знаходиться 2960 га земель водного фонду, в т.ч.:
2362 га під каналами;
206 га під насосними станціями та ГТС;
276 га під водосховищами (2 шт.);
3,5 га під свердловинами питного водопостачання (3 шт.). [13]
2.2.4 Захист водного середовища
Екологічний стан водних об’єктів області останні роки не погіршувався. Це пояснюється як впровадженням водоохоронних заходів, вдосконаленням контролю з боку спеціально уповноважених органів за дотриманням вимог водоохоронного законодавства, так і зменшенням в порівнянні з 80-ми роками минулого століття техногенного навантаження на довкілля в результаті скорочення виробництва та переведення його на ресурсозберігаючі технології.
Дані спостережень суб’єктів державного моніторингу вод свідчать, що показники якості води як р. Дніпро, Дніпровського і Каховського водосховищ, так середніх і малих водотоків залишались стабільними. Випадків надзвичайно високих рівнів забруднення в минулому році не зафіксовано.
Головною екологічною проблемою водних ресурсів у Запорізькій області залишається забруднення природних водних об’єктів неочищеними і недостатньо очищеними стічними водами промислових підприємств, особливо чорної металургії, підприємств житлово-комунального комплексу, а також виправних колоній Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в Запорізькій області.
Проблеми з очисткою стічних вод, окрім міст Вільнянськ, Токмак, Бердянськ, існують майже у кожному населеному пункті області.
Скид забруднених зворотних вод до водних об’єктів у 2009 році склав 457,10 млн. м3, що на 40,95 млн. м3 менше в порівнянні з 2008 роком. Скоротився на 6,98 млн. м3 обсяг скиду забруднених зворотних вод КП «Водоканал» м. Запоріжжя за рахунок раціонального використання водних ресурсів, включаючи запобіжні заходи Держуправління щодо обмеження підключення нових абонентів до міської каналізації в зв’язку з розширенням та реконструкцією лівобережних центральних очисних споруд (ЦОС-1). Дещо (на 2,0 млн. м3) скоротився скид забруднених стічних вод підприємствами гірничо-металургійного комплексу м. Запоріжжя.
У м. Запоріжжі, в зв’язку з недостатньою потужністю центральних очисних споруд каналізації лівобережної частини м. Запоріжжя (ЦОС-1) забруднені госппобутові і частково виробничі стічні води скидаються в р. Дніпро. Споруди знаходяться в комунальній власності м. Запоріжжя. Комунальне підприємство «Водоканал», яке експлуатує наявні очисні споруди потужністю 175 тис. м3/добу, є найбільшим забруднювачем р. Дніпро не тільки в місті Запоріжжі, а і в області. Його доля в загальному обсязі скиду забруднених стічних вод по області сягає 32%.
Введення об’єкту в експлуатацію ліквідує одне з основних джерел негативного впливу на водну екосистему р. Дніпро не тільки в Запорізькій області, а і за її межами. Це надзвичайно важливо тому, що нижче по течії з Каховського водосховища здійснюється забір води на питне водопостачання населення Автономної Республіки Крим, півдня Запорізької області, Криворіжжя та окремих районів Кіровоградської області. [8], [9]
... з них: у санаторіях - 74 грн.; у пансіонатах з лікуванням - 65; у санаторіях-профілакторіях - 57; у пансіонатах відпочинку – 73; на базах та інших закладах відпочинку – 40грн. Розділ ІІІ. Перспективи розвитку оздоровчої рекреації в Запорізькій області Головною умовою перспективного розвитку рекреації Запорізької області є, насамперед: раціональне використання та розширене відтворення й охорона ...
... менше порівняно з середньою заробітною платою працівника, який повністю відпрацював місяць, у тому числі у сільському господарстві - на 9,9%, будівництві - на 8,0%, промисловості - на 6,3% [3]. 5. Стан трудового потенціалу Запорізького регіону в період Великої економічної кризи Рівень працевлаштування в Запоріжжі в 2007 році складав 64,2% (дані Міжнародної асамблеї столиць і крупних міст). ...
... -, таласо- та кінезотерапії: Бердянськ, Євпаторія, Кароліно-Бугаз, Кирилівка, Коблеве, Кремінна, Маріуполь, Одеса, Очаків, Саки, Сергіївка, Скадовськ, Слов’яногірськ тощо. Розділ 2. Функціонування санаторно-курортної закладів Закарпатської області 2.1 Загальна характеристика санаторно-курортного потенціалу Закарпаття Закарпатська область відома як один із найпрестижніших куточків для лі ...
... екоконтролінгу повинен стати екологічний аудит, як ефективний засіб регулювання відносин виробництва з навколишнім природним середовищем. РОЗДІЛ 2 ОЦІНКА СТАНУ ЕКОЛОГІЧНОГО ОБЛІКУ ТА ЕКОКОНТРОЛІНГУ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ 2.1 Вплив рівня забруднення навколишнього середовища регіону на сільськогосподарське виробництво Навколишнє середовище є необхі ...
0 комментариев