КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ

 

1.     Навантажувальні, буронавантажувальні і навантажувально - транспортні машини.

 

Вантаження породи разом з бурінням шпурів є найбільш тривалим і трудомістким процесом, на який витрачається до 30-40% загальної тривалості прохідницького циклу. На вугільних шахтах вантаження породи майже повністю механізоване. Ручне вантаження застосовують при невеликих об'ємах робіт або як допоміжну.

В даний час механізацію вантаження породи при проведенні горизонтальних вироблень здійснюють вантажними машинами, які класифікують:

по вигляду виконавського робочого органу - ковшові типу ППН (вантажна періодичної дії нижнього захоплення) і з нагрібаючими лапами типу ПНБ (вантажна безперервної дії бічного захоплення); по конструкції ходової часті колісний-рейкові і гусеничні; по роду вживаної енергії - електричні і пневматичні. Сучасні вантажні машини іноді виготовляють з взаємозамінними видами приводу.

Для ефективного використання вантажної машини в конкретних умовах необхідно враховувати площу перетину вироблення, міцність породи, наявність рейкових шляхів, рід енергії в забої, а також прийняту організацію робіт.

Технічні характеристики вантажних машин приведені нижче.

 

Тип машини ППН-2 1ППН-5 МПК-3 1ПНБ-2 2ПНБ-2

 

Продуктивність, м/хв....... 1 1,25 2,4 2 2

Місткість ковша, м3 0,25 0,32 1 Нагрібаючі лапи

Фронт вантаження, м 2,5 4 Не обмежений

Енергія ...... Електрична(пневматична) Електрична

Міцність порід . . . Будь-яка <6 <12

Кут нахилу вироблення, градус. . . +0 ±0 +10 +8 ±8

Маса, т...... 5 9 9,4 7 11,84

Машини періодичної дії - це машини ковшового типу.
Такі машини, рухаючись вперед на забій, впроваджують ківш в породу, потім ківш піднімається і розвантажується назад (через машину) в вагонетку - машина прямий розвантаження. Інший тип машин розвантажує ківш з породою в бункер, а з бункера за допомогою стрічкового перевантажувача - в транспортний засіб - це машини ступінчастою вантаження (1ППН-5).

машина ступенчатой погрузкиЩе один тип ковшових навантажувальних машин - це машини з бічним розвантаженням ковша. Такі машини можуть здійснювати завантаження породи як на скребковий конвеєр, так і в шахтні вагонетки.

 

машина с боковой разгрузкой ковшаКовшові машини підрозділяють на машини прямого вантаження - порода вантажиться безпосередньо у вагонетки і ступінчастого вантаження - порода подається на перевантажувальний конвейєр, який передає породу у вагонетки або інші транспортні засоби.

Вантажна машина ППН-2 призначена для вантаження породи у вагонетки при проведенні однопутних вироблень площею перетину 5,3-8 м2 в світлі і висоті її не меншого 2,25 м.

Принцип роботи машини ППН-2 (мал.а) полягає в тому, що машина з опущеним ковшом і причепленою до неї вагонеткою по рейках під'їжджає до підірваної породи. Ківш за рахунок напірного зусилля машини упроваджується в породу. Після заповнення ковша включають механізм підйому і порода высыпается у вагонетку, а ківш під дією власної ваги опускається в первинне положення і цикл вантаження повторюється. Машину випускають в двох варіантах с електричним або пневматичним приводом.

Машини ППН-2 нескладні по конструкції і прості ш управлінні, можуть працювати в породах будь-якої фортеці. Недолік - обмежений фронт вантаження, що при площі перетину вироблень більше 8 м2 викликає необхідність ручної подкидки порід до машини або використання двох машин, що працюють паралельно. Вантажна машина 1ППН-5 призначена для вантаження породи у вагонетки або на конвейєр при проведенні одно- або двоколійних вироблень площею перетину не меншого 7,5 м2 в світлі. Машина конвейєрно-ковшового типу (мал. 6). Від машини ППН-2 відрізняється тим, що розвантаження ковша проводиться на перевантажувальний конвейєр машини, а потім вже у вагонетку або інші транспортні засоби.

 

 

Вантажна машина 1ПБН-2 (мал. в) призначена для вантаження гірської маси у вагонетки або на конвейєр при проведенні вироблень площею перетину не меншого 5,6 м2 в світлі по породах з f<6. Машина безперервної дії з бічним захопленням парними нагрібаючими лапами. Такий принцип роботи забезпечує велику продуктивність вантаження породи, чим ковшові машини типу ППН. Наявність гусеничного ходу дозволяє мати будь-який фронт вантаження. Вантажна машина 2ПНБ-2 по конструкції в основному аналогічна машині 1ПНБ-2, але відрізняється більшою міцністю, потужністю і розмірами. Застосовують при проведенні вироблень площею перетину не меншого 8 м2 в світлі те породам з f < 12.

Вантажні машини безперервної дії - це машини з нагортає лапами.
Машини безперервної дії - більш продуктивними, в порівнянні з машинами ковшового типу, але вони призначені для навантаження вугілля або вугілля з породою з розмірами шматків не більше 200-300мм. Тоді як ковшові вантажні машини призначені для навантаження породи.

погрузочная машина

 

На малюнку приведено розміщення устаткування в забої з вантажною машиною безперервної дії.

 

погрузочная машина непрерыного действия

Найчастіше навантаження гірської маси затримується через відсутність порожніх вагонів і, щоб скоротити простої устаткування, застосовуються такі засоби механізації, як бункер - перевантажувачі і самохідні вагони.
Бункер перевантажувач - це бункер на пневматичному ходу, звичайно ємністю 25м3 і більше. У днищі бункера встановлений скребковий конвеєр. При відсутності порожніх вагонів у нього складується гірська маса від прохідницького комбайна або навантажувальної машини. Ємності бункера вистачає для проведення штреку на 1-2 м. Бункер-перевантажувач розвантажується на будь конвеєр або в самохідний вагон. Бункер - перевантажувач може стикуватися з стрічковим конвеєром, кінцевий барабан якого встановлюється на бункері-перевантажувачі.

бункер перегружатель БПС 25

 

Самохідний вагон може застосовуватися як самостійне транспортний засіб при проведенні виробок невеликої довжини (до 200м) або в складі прохідницьких комплексів.
Вагон забирає відбитий вугілля від прохідницького комбайна або навантажувальної машини і транспортує його до наступного транспортного засобу (звичайно до конвеєра, встановленого на транспортній виробці). Зворотним ходом самохідним вагоном доставляються кріпильні матеріали і різне обладнання.

Буропогрузочні машини 1ПНБ-2Б і 2ПНБ-2Б забезпечені навісним бурильним устаткуванням, що дозволяє бурити шпури для вибухових робіт і під анкерну кріпь. Навісне устаткування використовують також для заряджання шпурів з люльок і підйому верхняків арочної металевої крепі. При прибиранні породи бурильна машина знаходиться на складеному маніпуляторі.

Перспективними є ковшові вантажні машини МПК-3 на гусеничному ході з бічним розвантаженням породи в обидві сторони. Ці машини найбільш продуктивно працюють при вантаженні породи на конвейєри. Застосовують їх у виробленнях площею перетину в світлі не меншого 14,4 м2 при вантаженні у вагонетки, площа перетину 10,3 м2 - на стрічковий і 6,4 м2 - на скребковий конвейєри. Продуктивність вантаж-них машин і коефіцієнт їх використання в часі зале-жать від рівномірності дроблення породи, куп-частості укладання її у забою, виду прізабойного транспорту і організації його роботи, а також від кваліфікації обслуго-вуючого персоналу.

 

 

 

 


Информация о работе «Навантажувальні, буронавантажувальні і навантажувально - транспортні машини»
Раздел: Промышленность, производство
Количество знаков с пробелами: 27617
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 14

0 комментариев


Наверх