3.2. Програми соціально-економічного та культурного розвитку Волинської області.
§ 2. Бюджетний процес
Законодавчо компетенцію місцевих органів влади в галузі бюджетного процесу більш-менш детально визначено в Законі України "Про бюджетну систему" в редакції 1995 р.
Відповідно до Закону бюджетний процес — це встановлений законодавством порядок складання, розгляду, затвердження бюджетів та виконання їх. Це також організація контролю за виконанням бюджетів та затвердженням звітів про виконання їх. Згідно із Законом, Кабінет Міністрів України доводить до місцевих рад та їхніх виконавчих органів інструктивні листи про порядок складання розрахунків до проектів бюджетів на наступний рік. Виконавчі органи Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя надають інструкції про розробку проектів бюджетів виконавчим органам рад нижчого рівня.
Кабінет Міністрів України доводить до виконавчих органів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя проекти нормативів відрахувань та сум контингентів цих доходів, розміри дотацій і субвенцій, передбачених державним бюджетом, та їх цільове призначення; перелік видатків, що передаються з державного бюджету на фінансування бюджетів Автономної Республіки Крим, областей та міст Києва і Севастополя. Відповідні показники виконавчі органи рад вищого рівня доводять до виконавчих органів рад нижчого рівня.
На основі прогнозних показників розвитку територій та показників міжбюджетних відносин уряд Автономної Республіки Крим і виконавчі органи місцевих рад розробляють проекти відповідних місцевих бюджетів, схвалюють їх і подають на розгляд Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад щорічно, терміном до 10 грудня. Для міст районного підпорядкування, селищних і сільських рад термін подання проектів бюджетів визначено до 25 грудня.
Закон "Про бюджетну систему України" визначив порядок розгляду місцевих бюджетів. Проекти республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів розглядаються відповідно постійними комісіями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та постійними комісіями місцевих рад. Ради розглядають проекти бюджетів за доповідями їхніх виконавчих органів, а також за висновками і співдоповідями відповідних постійних комісій цих рад.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради затверджують відповідні бюджети як за доходами, так і за видатками.
Якщо Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві ради не затвердять до ЗО грудня бюджет на наступний рік, то чинності набирають показники бюджету, поданого на затвердження відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим та виконавчими органами місцевих рад.
Виконання місцевих бюджетів здійснюється, згідно із Законом, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим та виконавчими органами місцевих рад. Ці ж органи забезпечують надходження всіх передбачених бюджетом доходів та ефективне витрачання бюджетних колітів.
Згідно зі ст. 38 встановлено контроль за виконанням місцевих бюджетів. Він покладається на місцеві ради, які самостійно визначають організаційні форми цього контролю. Вирішено також, що органи виконавчої влади та виконавчі органи місцевих рад разом з органами Міністерства фінансів України здійснюють контроль за станом надходжень доходів відповідного бюджету і правильністю використання виділених з бюджету коштів підприємствами й організаціями. Крім того, органи виконавчої влади та виконавчі органи місцевих рад вищого рівня здійснюють нагляд за ходом виконання бюджету з допомогою виконавчих органів рад нижчого рівня. Предметом такого контролю є дотримання вимог чинного законодавства, рішень органів виконавчої влади, рішень місцевих рад та виконавчих органів вищого рівня, прийнятих у межах їхньої компетенції.
Затверджені в серпні 1995 р. Указом Президента України Положення про місцеві державні адміністрації регламентують такий порядок складання й виконання місцевих бюджетів на рівні областей, міст Києва і Севастополя, районів, районів міст Києва і Севастополя, згідно з яким основні функції виконавчих органів місцевих рад цих рівнів у бюджетному процесі передаються відповідним місцевим державним адміністраціям. Держадміністрації подають у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади фінансові показники і пропозиції про складання проекту Державного бюджету України, вносять пропозиції до проекту нормативів відрахувань до бюджетів адміністративно-територіальних одиниць частини загальнодержавних податків, зборів і обов'язкових платежів та передачі коштів у формі дотацій, субвенцій, субсидій, а також виконують інші функції.
Закон "Про місцеве самоврядування в Україні" від травня 1997 року не передбачив спеціального розділу щодо бюджетних процедур. Але окремі положення Закону уточнюють порядок їх здійснення. Статтею 63 встановлено порядок зарахування доходів до місцевих бюджетів визначати Законом "Про бюджетну систему" та іншими законами.
Встановлено процедуру розподілу коштів, що передаються з державного бюджету місцевим бюджетам на основі принципів Конституції України. Так, кошти державного бюджету, що передаються у формі дотацій, субвенцій, розподіляються обласними радами між районними бюджетами і бюджетами міст обласного значення в розмірах, необхідних для формування доходних частин, не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, визначених Законом, а також використовуються для фінансування з обласного бюджету спільних проектів територіальних громад. Відповідну процедуру передбачено і для розподілу коштів районними радами, переданих їм з обласного бюджету.Для поліпшення соціально-економічного становища в області облдержадміністрацією разом з обласною радою розроблено ряд програм, які обговорені на сесії і затверджені рішеннями обласної ради.
Так рішенням обласної ради від 08.04.99 №6/4 була затверджена Територіальна програма зайнятості населення Волинської області на 1999 рік, на реалізацію заходів якої за рахунок коштів Державного фонду сприяння зайнятості населення передбачалося витратити 12,3 млн. гривень. Офіційний рівень безробіття на 01.01.2000 року склав 6,95 відсотка проти 5,97 відсотка на початок року, що на 3,6 процентних пункта нижче, ніж передбачалося програмою.
Програма поводження з відходами у Волинській області на період до 2005 року і Програма розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волинської області на 1998-2005 роки затверджена рішеннями обласної ради у грудні 1998 року ( відповідно № 4/5 і №4/10).
Надаючи особливої уваги проблемі соціальної захищеності інвалідів та малозабезпечених непрацездатних громадян з ініціативи облдержадміні-страції на розгляд сесії обласної ради у квітні 1999 року було внесено питання про стан та заходи щодо посилення соціального захисту інвалідів та малозабезпечених непрацездатних громадян та реалізацію в області Основних напрямів соціальної політики на 1997-2000 роки.
Рішенням обласної ради від 08.04.99 № 6/2 запроваджено безкоштовний проїзд у громадському транспорті на міжміських маршрутах у межах області ветеранам війни, реабілітованим, інвалідам 1 і 2 груп по зору. Таку пільгу отримали 73 тисячі чоловік. Крім того було продовжено виплату щомісячної грошової допомоги громадянам, які досягли 100 і більше років.
Відповідна робота проведена в області на виконання рішення Ради регіонів при Президентові України від 11.02.99 № 37/99 “Про взаємодію центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо стабілізації соціально-економічної та суспільно-політичної ситуації в Україні”.
Робота обласної державної адміністрації з організації виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку області на 1999 рік, спрямовувалася на закріплення досягнутих позитивних тенденцій в економіці і соціальній сфері, підвищення ефективності господарювання у всіх ланках господарського комплексу області.
Завдяки вжитим організаційним та практичним заходам вдалося забезпечити поступальний розвиток окремих галузей, підгалузей та ряду підприємств.
Згідно даних управління економіки і власності ОДА загальний обсяг виробленої промисловими підприємствами продукції порівняно з 1998 роком зріс на 10,2 відсотка, при передбачуваних Програмою 6 відсотках.
Спільними діями органів місцевої влади та промислових підприємств дев'яти районів та трьох міст обласного значення вдалось зберегти тенденцію нарощення темпів виробництва і зробити цей процес незворотнім. Найбільший вклад у стабілізацію промислового виробництва забезпечили підприємства Луцького, Ковельського, Іваничівського, Маневицького, Володимир-Волинського,Горохівського районів, міст Нововолинська, Володимира-Волинського, Ковеля та кожне третє підприємство м.Луцька.
Відбулись позитивні зміни у структурі промислового виробництва, де зростає частка саме тих галузей, які продукують споживчі товари, продукти харчування тощо.
Позитивно відмічається робота промислових підприємств з випуску товарів народного споживання. За 1999 рік порівняно з поперерднім роком приріст товарів у цілому становив 23 відсотки (програмою передбачалося 7 відсотків), виробництво продовольчих товарів зросло на 21,2 відсотка, непродовольчих - на 26 відсотків.
Питома вага бартерних операцій за минулий рік становить 32 відсотки, що на 5,7 відсоткових пункта менше ніж у 1998 році. Кожне п'яте підприємство здійснювало реалізацію продукції лише за грошові кошти.
У заходах, що проводилися облдержадміністрацією з метою стабілізації промислового виробництва, основна увага приділялася підтримці підприємств у їх роботі по освоєнню конкурентоспроможних видів продукції, пошуках нових ринків її збуту. Продовжувалася робота у напрямку організації та сприяння виробничій кооперації, виконанні договорів між підприємствами щодо взаємних поставок продукції, сировини, матеріалів і комплектуючих як в області, так і за її межами. Зокрема, у ВАТ "Ковельсільмаш" налагоджено випуск ланцюгів для шахтних конвейєрів і поставку їх вугільним підприємствам області, у ВАТ "Оснастка", установах по виконанню покарань - окремих деталей і комплектуючих для шахт та інших підприємств в області.
Робота обласної державної адміністрації була спрямовна на поліпшення соціально-економічного становища у шахтарському регіоні, яке ускладнюється через закриття шести шахт. З метою пом'якшення ситуації розпорядженням голови облдержадміністрації від 31.12.99 №827 затверджено Програму перспективного розвитку вугільної промисловості області до 2010 року.
Взято під особливий контроль роботи по створенню нових робочих місць. Підтримку Уряду знайшло клопотання про виділення коштів (5,8 млн.грн.) для реалізації проекту впровадження технології виробництвав низькокалорійної продукції типу "масло-маргарин" у м.Нововолинську, завдяки чому буде працевлаштовано 150 колишніх гірників, розроблено проект будівництва фабрики рулонних пакувальних матеріалів, впровадження якого забезпечить роботою 280 шахтарів. У минулому році за рахунок коштів, що виділяються на реструктуризацію вугільної промисловості на діючих шахтах введено в дію 5 нових лав.
Разом з тим незадовільно працюють підприємства чорної металургії та промисловості будівельних матеріалів, де темпи падіння промислового виробництва до 1998 року становили відповідно 29,4 і 40,2 відсотка.
Продовжує скорочуватися випуск продовольчих товарів для дитячого харчування.
Значна увага приділялась дальшому поліпшенню роботи усіх видів транспорту. Пожвавилась діяльність автомобільного транспорту. Цьому сприяло прийняття розпорядження голови облдержадміністрації з поліпшення безпеки дорожнього руху, подальше залучення до перевезення пасажирів приватного транспорту (більше 300 одиниць по області). Завершено роботи по розробці регіональної програми забезпечення безпеки дорожнього руху та екологічної безпеки транспортних засобів. Забезпечено виконання програмних завдань 1999 року щодо перевезень пасажирів автомобільним, залізничним і міським електротранспортом. Однак усі, без винятку, підприємства транспорту загального користування працюють збитково. Впорядковано маршрутну мережу автобусного сполучення Луцького, Рожищенського, Горохівського районів. При проведенні тендерів щодо поліпшення перевезення пасажирів враховуються зауваження і пропозиції органів виконавчої влади і самоврядування області.
Однак на пасажирському транспорті залишаються гострими наступні проблеми: практично повне призупинення процесу оновлення автобусів середньої та великої місткості (за останні 8 років АТП не отримали жодного нового автобуса), незадовільний фінансовий стан, певною мірою зумовлений недостанім рівнем компенсації з бюджету втрат від пільгових перевезень пасажирів.
У минулому році спільними зусиллями Волинської і Рівненської облдержадміністрацій та Львівської залізниці розпочато електрифікацію залізниці на ділянці Рівне-Ківерці-Луцьк.
Вживалися заходи щодо поліпшення обслуговування підприємств, організацій і населення засобами зв'язку. Введено в дію 3,5 тис. номерів автоматичних телефонних станцій. Понад завдання встановлено 355 основних телефонів. Введено в експлуатацію 29,5 км сільських кабельних ліній зв'язку.
Звітний сільськогосподарський рік був досить складним. До економічних проблем додалися весняна повінь, травневі заморозки, літня спека. Лише через весняну повінь аграрники області недоодержали близько 20 млн.гривень. Але й в цих умовах вдалося зберегти стабілізаційні процеси.
Усіма категоріми господарств вироблено 484 тис.тонн зерна, що на 0,6 відсотка більше попереднього, 597 тис.тонн цукрових буряків (на 10%), 952 тис.тонн картоплі (на 2%), 137 тис.тонн овочів (на 34%), 154 млн.штук яєць (на 3% більше). Разом з тим на 5 відсотків зменшено виробництво м”яса в живій вазі, на 4 - молока, на 7 відсотків - вовни.
Аграрниками області вироблено валової продукції майже на 783 млн.грн., що дещо більше 1998 року. З них 61 відсоток складає продукція рослинництва, частка якої зросла на 10 відсоткових пунктів. Особисті підсобні та фермерські господарства наростили виробництво і забезпечили 76 відсотків загального обсягу валової продукції.
У минулому році селяни відчули реальну підтримку держави. Запровадження фіксованого податку дозволило зменшити податкове навантаження на суму 25 млн.грн., або в 3,6 раза. На 96 млн.грн. списано та реструктуризовано заборгованість сільгосппідприємств до бюджету, Пенсійного фонду.
Область першою вдалася до такого заходу як бюджетна позичка аграрникам на закупівлю палива. Понад 32 млн.грн. було використано для централізованих поставок пального, добрив, інших ресурсів. Встановлення дотацій на молоко і м»ясо забезпечило додаткове надходження коштів на суму понад 7 млн.гривень. Крім того, обласний і районні бюджети направили в аграрний сектор 35 млн.гривень.
Через регіональний лізинговий фонд дещо вдалося оновити сільськогосподарську техніку. Діють новостворені машинно-технологічні станції та механізовані загони, які стали мобільними і стабілізуючими факторами у веденні землеробства.
Сім мільонів гривень використано для термінової підтримки аграріїв у період жнив, сівби озимих. Збирання цукрових буряків.
Надана державою фінансово-ресурсна підтримка та прямі інвестиції з місцевих бюджетів дозволили значно організованіше, в оптимальні терміни, провести комплекс основних сільськогосподарських робіт, збільшити обсяги застосування мінеральних добрив, засобів захисту рослин.
Під урожай 2000 року озимі зернові посіяно на 14,5 тис.га (10%) більше ніж у 1998 році. Зяб піднято на 81,4 тис.га, що на 15,6 тис.га перевищує рівень 1998 року.
Відбулися позитивні зрушення у роботі переробних і обслуговуючих підприємств, значна їх частина вже утвердилася в умовах ринкової економіки. Це відкриті акціонерні товариства «Ковельмолоко», «Рожищенський сирзавод», «Ратнівський молокозавод». Тут добре організована система заготівель молока, своєчасно проводяться розрахунки з сільгоспвиробниками.
Поряд з цим ситуація в агропромисловому комплексі залишається складною. Сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності не виконано наміри по виробництву основних видів сільськогосподарської продукції, передбачені Програмою соціально-економічного та культурного розвитку області, крім м”яса.
У жодному районі не досягнуто намічуваних обсягів по виробництву зерна, цукрових буряків, картоплі, льону. Із виконанням намірів по виробництву овочів справились лише господарства Горохівського, Ковельського і Ратнівського районів, молока - Горохівського, м”яса - Горохівського, Камінь-Каширського, Ковельського, Локачинського, Любешівського, Маневицького, Старовижівського, Турійського і Шацького, яєць - Ковельського і Рожищенського районів.
Виробництво зерна порівняно з 1998 роком у сільськогосподарських підприємствах зменшилось на 9 відсотків, цукрових буряків - на 2, картоплі - на 21, льоноволокна - наполовину, молока і м”яса - на 16, яєць - на 42 відсотки.
За 1999 рік чисельність худоби в громадському секторі зменшилась на 47,6 тис.голів (17%), у тому числі корів - на 13,7 тис.голів (15%), свиней - на 3,4 тис.голів (7%), овець - на 466 голів (27%), птицї - на 41,3 тис.голів (27).
Незважаючи на складне фінансове становище за рахунок усіх джерел фінансування по області в цілому освоєно капітальних вкладень на суму 204 млн.грн., в тому числі фактичні витрати на будівельно-монтажні роботи становлять 136,4 млн.грн., що в порівняних цінах відповідно на 0.2 та 8,8 відсотка більше. Ніж у попередньому році.
Підприємствами та організаціями усіх форм власності введено в дію основних фондів фактичною вартістю 194 млн.гривень.
Продовжувалось житлове будівництво і спорудження об»єктів соціально-побутового призначення, чому сприяли зусилля органів місцевої виконавчої влади і спрямовані на залучення коштів нетрадиційних джерел фінансування.
Основним джерелом інвестицій були власні кошти підприємств і організацій, частка яких у загальному обсязі капіталовкладень становить 42,4 відсотка. За рахунок коштів державного і місцевих бюджетів використано відповідно 29.2 і 5.1 млн.грн., або 14,3 і 2,5 відсотка від загального обсягу інвестицій. Залучено 20,4 млн.грн. коштів іноземних інвесторів.
Концентрація матеріальних і фінансових ресурсів дозволила ввести в дію 8 середніх закладів освіти і провести три добудови загалом на 1747 учнівських місць, один клуб - на 100 місць, 106 км газових мереж. Здійснено газифікацію 15 населених пунктів, з них по 5 сіл - у Горохівському та Луцькому районах. Загалом газифіковано 5632 квартири. Здано в експлуатацію 188,9 тис.кв.м загальної площі житла, що в 1,5 раза більше ніж за 1998 рік.
Введено в експлуатацію 36,8 км ліній електропередач, автоматичні телефонні станції - на 4488 номерів, 29,5 км автомобільних шляхів, внутрігосподарського значення, 5 автозаправочних станцій, жеякі інші об”єкти.
На об”єктах, що споруджуються за замовленням облдержадміністрації освоєно 10,0 млн.грн.капітальних вкладень, з них на об”єктах Чорнобильської програми - 7,3 млн.гривень
Введено в дію лікувальний корпус санаторію матері і дитини “Пролісок”.
Затверджено акт державної приймальної комісії про готовність до екусплуатації першої черги обласного центру радіаційного захисту населення на 130 ліжок загальною площею 8141 м.кв. балансовою вартістю 9811,2 тис.гривень.
Для оснащення обладнанням обласного центру радіаційного захисту населення з Чорнобильського фонду протягом 1995-1999 рр. і 1 кварталу 2000 року виділено 9528,3 тис.гривень.
Разом в комплексі із спорудженням обласного центру радіаційного захисту населення, для забезпечення його життєдіяльності та створення інфраструктури привокзального мікрорайону м. Луцька здійснено важливі технічні заходи щодо тепло та водопостачання. На цю мету використано із Чорнобильського фонду близько 1,0 млн.грн., за рахунок яких:
споруджено 608 м.п. водогону діаметром труби 300 мм вартістю 98,8 тис.грн.;
виконані будівельно-монтажні роботи по переведенню 2-ох парових котлів котельні по вул. Г.Артемовського на водогрійний режим та заміні теплотраси по вул.Стрілецькій протяжністю 180 м.п. вартістю 303,9 тис.гривень.;
виконано закільцевання теплових мереж по вулицях Стрілецькій і Г.Артемовського протяжністю 210 м.п. на суму 208,2 тис.гривень.
В стадії будівництва стерилізаційне відділення, харчоблок та приміщення інших допоміжних служб ОЦРЗН, на які з Чорнобильського фонду з початку будівництва виділено 714,7 тис.гривень.
Загальний обсяг коштів, що вкладено з Чорнобильського фонду у спорудження обласного центру радіаційного захисту населення, становить 19950,4 тис.гривень.
У полі зору облдержадміністрації постійно знаходилося будівництво у сільській місцевості. Можливість навчатися у нових приміщеннях шкіл отримали діти в селах Ржищів і Новостав Горохівського, Карпилівка і Домашів Ківерцівського, Борщівка Ковельського, Колодії Маневицького, Стара Гута Старовижівського, Оса Турійського, Ростань і Грабове Шацького районів загальною потужністю 913 уч.місць.
Будівельниками села збудовано 65,1 тис.кв.метрів житла, або 34,4 відсотка загальної площі житлових будинків в області.
За кошти індивідуальних забудовників здано в експлуатацію 63,4 тис.кв.метрів загальної площі житла, або 97,5 відсотка від збудованих в сільській місцевості житлових будинків.
У минулому році відбулося деяке зниження активності інноваційно-інвестиційної діяльності. Основним джерелом фінансування залишаються власні кошти підприємств та іноземні інвестиції.
В минулому році інвестиції отримали ВАТ “Луцький підшипниковий завод” (1,5 млн.дол.США) та спільне підприємство “Боніта” (4,3 млн.дол.США). Волинським регіональним відділенням Держіннофонду України профінансовано один інноваційний проект на суму 5,8 млн.гривень (у 1998 році - 2 проекти на суму 2,27 млн.гривень, що дало можливість виробити продукції на 55 млн.гривень.
Підприємствами області освоєно випуск 331 нових видів продукції, у тому числі 10 найменувань машин, установок, приладів та впроваджено 36 нових технологічних процесів.
Залишається важким фінансове становище підприємств області. Із збитками завершили рік 68 відсотків їх загальної кількості. Фінансовий результат роботи підприємств і організацій усіх форм власності за 1999 рік очікується 140 млн.грн. збитку, або проти 1998 року збитки зменшились на 54 млн.гривень.
Обсяг кредитних вкладень в еконміку області проти 1998 року зріс на 13,4 відсотка і склав на 01.01.2000 – 91,6 млн.гривень.
Найбільше кредитів направлено на кредитування торгівлі і громадського харчування (45% загальної їх суми), промисловості (30%). 22 відсотки позичок використані на проведення експортно-імпортних операцій. На 20 процентних пунктів в національній валюті і на 12.3 – в іноземній знизились протягом 1999 року середні процентні ставки за кредитами установ комерційних банків, на 6.9 відсотка зріс обсяг вкладів громадян в установах комерційних банків.
Виконуючи делеговані повноваження обласної ради по управлінню майном територіальних громад сіл, селищ і міст області облдержадміністрацією затверджувались статути підприємств, установ, організацій, укладались контракти з їх керівниками, контролювалась ефективність використання майна та його відчуження, здача в оренду нежитлових приміщень.
Протягом 1999 року підготовлено 14 проектів рішень обласної ради по майнових питаннях, які були прийняті відповідними сесіями обласної ради. З них: 5 рішень про передачу майна обласної комунальної власності в користування (оренду), в тому числі і про надання окремим організаціям пільг по сплаті орендної плати; 5 – про передачу майна із власності у власність; 4 – по інших питаннях використання майна. Крім того, підготовлено 24 проекти розпорядженнь голови облдержадміністрації з питань, що стосуються виконання делегованих повноважень в частині управління майном.
Станом на 01.01.2000 року в обласній комунальній власності нараховується 52 госпрозрахункових підприємства та 74 бюджетні установи. За рік погоджено 13 статутів, положень та змін і доповнень до статутів підприємств, установ і організацій.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 1999 року № 859 “Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності та об’єднань державних підприємств” і розпорядження голови облдержадміністрації від 29.06.99 № 425, з метою упорядкування оплати праці керівників підприємств комунальної власності до всіх діючих контрактів внесені зміни, які погоджені з управлінням праці та зайнятості населення облдержадміністрації.
Станом на 01.01.2000 року оновлено резерв кадрів на заміщення посад керівників підприємств обласної комунальної власності в кількості 2–х чоловік на посаду.
Щоквартально аналізується рівень надходження та використання коштів від орендної плати по підприємствах, установах та організаціях обласної комунальної власності.
Аналіз свідчить, що в оренду здається 7 відсотків площ приміщень комунальної власності області і 1.3 відсотка обласної комунальної власності. За 1999 рік по обласній комунальній власності надійшло 257.5 тис.грн. орендної плати, а по міськрайонній комунальній власності - 1459 тис.грн. Заборгованість склала відповідно 20 тис.грн. та 116.7 тис.гривень.
Створено банк даних по використанню нежитлових приміщень, які належать до обласної комунальної власності. За минулий рік укладено 107 договорів оренди, здано в оренду 4.9 тис.кв.м нежитлових приміщень.
Протягом року на аукціонах продано 13 автомобілів, що в більшості відпрацювали свій моторесурс, на суму 16.1 тис.грн.
Крім того розглянуто 32 листи–заяви на проведення відчуження 54 інвентарних одиниць основних засобів згідно з діючим Тимчасовим положенням про порядок відчуження засобів виробництва, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ і міст області, затвердженим рішенням обласної ради від 29.09.98 № 3/5. Із 54 одиниць повністю зношених основних засобів відчужено шляхом списання – 45, в тому числі 7 автомобілів.
За рахунок приватизації об’єктів обласної комунальної власності одержано 739.7 тис.грн.
Узагальнені результати щорічної інвентаризації основних засобів, що перебувають в обласній комунальній власності.
В області діє близько 2 тис. малих підприємств, з них 17 відсотків займаються виробничою діяльністю, зареєстровано 23 тис.підприємців-громадян. В цілому малий бізнес дає роботу 34 тисячам мешканців області, що становить 6 відсотків працездатного населення.
Нового імпульсу розвитку підприємництва надають прийняті укази Президента України, згідно з якими з 1 січня 2000 року створюється спеціальна економічна зона “Інтерпорт-Ковель” та запроваджується спеціальний режим інвестиційної діяльності на території пріоритетного розвитку у місті Нововолинську та селищі Жовтневому.
У завершальну стадію вступив процес реформування власності. За 1999 рік приватизовано 136 об'єктів.
Від приватизації проведеної в області до бюджетів усіх рівнів надійщло 2,3 млн. грн., з них до державного– 0,8 млн. грн., до обласного –0,7 млн. грн., до міськрайонних – 1,6 млн. гривень. Від приватизації 21 об”єкта соціальної сфери та 19 – незавершеного будівництва до обласного бюджета і міськрайонних бюджетів надійшло відповідно 29,5 тис. грн. і 16,3 тис. гривень.
Розвиток зовнішньоекономічних зв”язків в останні роки відзначається високим динамізмом й нарощуванням обсягів торгових операцій. Якщо у 1993 році зовнішньоторговельний оборот області складав 29 млн.дол.США, то у 1999 - він перевищив 150 млн.дол.США. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі становить 28,2 млн.дол.США.
Важливим напрямком роботи , спрямованої на розвиток міжнародного торгово-економічного співробітництва, залишаються питання залучення іноземних інвестицій. У 1999 році 10 господарських суб”єктів області отримали з Швеції, Німеччини, Швейцарії, США, Польщі та Росії валютно-матеріальні цінності на загальну суму 6,04 млн.дол.США. При цьому 97, 4 відсотка всіх надходжень з-за кордону спрямовано на розвиток виробничої сфери, зокрема в харчову промисловість та машинобудування.
Максимальна увага була спрямована на соціальну сферу.
Підвищення ефективності роботи закладів цієї сфери здійснювалось шляхом впорядкування їх мережі, збалансування потреб галузей до можливостей їх фінансування з державного та місцевих бюджетів, пріоритетного спрямування коштів на найважливіші напрямки роботи.
Відповідно до попиту на ринку праці, оптимізовано мережу навчальних закладів, введено новий перелік спеціальностей, переорієнтовані навчальні плани і програми у ВУЗах, професійно-технічних училищах. Область продовжує займати одне з провідних рейтингових місць в Україні щодо якості знань учнів, 4 роки підряд вихованці Малої академії наук займають в республіці по 2-3 призових місця.
Подальша реорганізація галузі охорони здоров”я здійснювалась шляхом надання пріоритету розвитку первинної медико-санітарної допомоги з особливим наголосом на зміцнення мережі закладів, що розташовані в сільській місцевості.
Продовжувалась робота по зміцненню матеріально-технічної бази центральних районних та дільничних лікарень, сільських лікарських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів, укомплектуванню їх медичними кадрами, забезпеченню санітарними автомобілями підвищеної прохідності.
В умовах дефіциту бюджетних асигнувань проводилась робота щодо забезпечення умов функціонування культурно-просвітницьких, мистецьких установ. Насамперед, призупинено скорочення мережі культосвітніх установ, визначено пріоритетні напрями фінансування закладів культури, триває пошук нових оптимальних моделей організації культурно-просвітницької, дозвіллєвої діяльності, залучення коштів з різних джерел фінансування, надання платних послуг.
Складна ситуація в молодіжному середовищі спонукала до активізації заходів по реалізації державної політики стосовно дітей, молоді, жінок та сім”ї. Затверджена та виконується обласна комплексна програма “Молодь Волині”, здійснюються заходи, спрямовані на створення режиму сприяння працевлаштуванню молодих людей. З цією метою заброньовано на підприємствах та в організаціях області 1328 робочих місць.
Нам не вдалося вирішити всіх проблем, однак позитивні зрушення є.
Перш за все дещо стабілізувалася ситуація в пенсійному забезпеченні, хоча заборгованість по виплаті пенсій залишається значною, проте у порівнянні з початком року вона зменшилась на 12,5 млн.гривень.
Своєчасно виплачується пенсія у всіх містах обласного підпорядкування.
Завдяки підвищенню вимогливості до платників, забезпеченню надходження за додатковими ставками та особливо погашення заборгованості з пенсій товарами і послугами підприємств-боржників вдалося збільшити власні надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду на 16 відсотків.
Протягом року спостерігалась стійка тенденція до зниження рівня заборгованості із заробітної плати працівникам області. В цілому вона скоротилася на 20,61 млн.грн. (на 15,5%), працівникам бюджетної сфери виплачено близько 50 відсотків боргу. Середньомісячна заробітна плата становила 140,7 гривні. У порінянні з 1998 роком вона зросла на 14,1 відсотка.
Через заліки заборгованості із заробітної плати в оплату житлово-комунальних послуг, енергоносіїв, натуральні виплати продукцією працівникам бюджетної сфери виплачено 15,9 млн.гривень.
Заборгованість з виплати соціальної допомоги сім»ям з дітьми станом на 01.01.2000 р. склала 10,2 млн.грн.. що на 0,5 млн.грн. більше проти минулого року.
Протягом минулого року забезпечено проплату боргів та поточні виплати стипендії студентам 5-ти вищих учбових закладів, що фінансуються з обласного бюджету.
На обліку в органах соцзахисту перебувало близько 2956 тисяч пенсіонерів та інвалідів з яких 117 тисяч такі, що потребують натуральної та грошової допомоги. Протягом року таку допомогу отримали 105 тисяч громадян. Під час проведення Всеукраїнської благодійної акції списки осїб, що гостро потребують допомоги, надіслано 1638 підприємствам, організаціям иа фізичним особам. В результаті 44 тисячам малозабезпеченим було надано допомогу майже на півмільйона гривень.
Продовжувалась робота з питань регулювання цін і тарифів. На сьогоднішній день ціни на більшість товарів і послуг формуються у вільному режимі. Пряме державне регулювання у межах повноважень, наданих облдержадміністрацією, зберігається лише на продукцію паливно-енергетичного комплексу і послуги для населення на тепло- водопостачання та водовідведення. Зокрема, установлено фіксовані ціни на вугілля, вугільні і торф”яні брикети, газ скраплений, дрова, утримання житла. Введені граничні ціни на комунальні послуги та граничні торговельні надбавки на обмежений перелік лікарських засобів.
Протягом 1999 року в області продовжувалась робота по реформуваннюземельних відносин.
Грошова оцінка земель населених пунктів проведена в 1001 населеному пункті з 1086, що відповідно становить 92,2 відсотка в областї. Виконавцям робіт профінансовано лише 53 відсотки від виконаної роботи, і якщо обласний бюджет повністю забезпечив обсяги виконання цих робіт у 1999 році, то з Державного бюджету не отримано 380 тис.грн., що негативно позначилося на фінансовому стані окремих землевпорядних організацій.
Укладено 74,4 тис. договорів оренди землі(34%), 6,3 тис. – майна.
Стан навколишнього природного середовища в області знаходиться під постійною увагою облдержадміністрації і обласної ради. Так, у 1999 році з питань охорони довкілля було прийнято вісім рішень облдержадміністрації і дев”ять рішень обласної ради.
В області продовжувалось будівництво, хоча і повільними темпами, полігонів твердих побутових відходів в с.Брище та для міст Нововолинська і Володимир-Волинська.
Через відсутність коштів на реконструкцію застарілих, заамортизованих і будівництво нових очисних споруд залишаються не вирішеними ряд гострих екологічних проблем. Серед них : будівництво еколого-безпечних полігонів твердих побутових відходів, комплекс робіт, пов”язаних із реструктуризацією вугільних шахт, ряд інших.
Проблемою в області залишається підтоплення і затоплення значної території області.
Стихійними явищами, що мали місце у березні 1999 року, господарському комплексу області та населенню було завдано матеріальних збитків на суму 20,1 млн.гривень. Для виконання невідкладних першочергових робіт з ліквідації наслідків весняної повені області з резервного Фонду Кабінету Міністрів України виділено 850 тис.грн., а з резервного фонду облдержадміністрації – використано 363,8 тис.гривень.
Для ліквідації наслідків забруднення підземних водних горизонтів авіаційним пальним на території Луцької військової авіабази, передбачалось у 1999 році виділити 400 тис.гривень. Виконано робіт на суму 143 тис.грн., подальші роботи припинено до відновлення фінансування.
Важливим сектором економіки залишається паливно-енергетичний комплекс.
Споживачами області у минулому році використано 534,9 млн. куб.м природного газу, реалізованого Волинською філією ДК «Торговий дім «Газ України» на суму 100,9 млн. гривень. Рівень оплати становив усього 33 відсотки, у тому числі банківськими коштами - 78 відсотків.
За фондами облдержадміністрації використано 499,2 млн.куб. м природного газу, рівень оплати - 32,6 відсотка, у тому числі банківськими коштами - 81,2 відсотка.
Станом на 01.01.2000 року усіма споживачами області використано 928,7 млн. кВт-год. електроенергії, в тому числі 118,3 млн. кВт-год. становить транзит електроенергії. Рівень оплати електроенергії, реалізованої державною акціонерною компанією «Волиньобленерго», становить 90,2 відсотка, з них грошовими коштами - 59 відсотків.
Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, правоохоронними ї контролюючими структурами здійснено комплекс організаційно-практичних заходів по стабілізації криміногенної ситуації, боротьбі з організованою злочинністю і корупцією, забезпеченню законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян.
Вжиті заходи в певній мірі сприяли зниженню злочинності на 6,2 відсотка, у тому числі по тяжких злочинах - на 1,8 відсотка. Зменшилась кількість вбивств, згвалтувань, розбоїв, тяжких тілесних ушкоджень, крадіжок державного та індивідуального майна, вимагань, шахрайств та хуліганств.
У 1999 році митними органами заведено 3603 адміністративних справи про порушення митних правил на загальну суму 30 млн.гривень. За фактами кваліфікованої контрабанди порушено 78 кримінальних справ.
... ,2 131 061,2 59 238,7 45,2 Загальний фонд 33 876,7 47 189,0 111 059,0 52 411,6 47,2 Спеціальний фонд 5 022,5 6 038,2 20 002,2 6 827,1 34,1 Діаграма 2.7. Частка видатків місцевих бюджетів у зведеному бюджеті становила 41,3%, що на 0,3 % більше, ніж аналогічний показник 2008 року. Частка видатків загального фонду місцевих бюджетів у видатках зведеного бюджету зросла на 1,8 % і ...
... і й привабливості для іноземних інвестицій. 4) В усіх регіонах за роки кризи накопичились серйозні економічні, соціальні та екологічні проблеми 5) Позитивні тенденції економічного зростання в регіонах призупинили стрімке поглиблення регіональних соціально-економічних диспропорцій, однак немає підстав очікувати в найближчій перспективі їх зменшення. [10, 344] Наявність суттєвого регі ...
... із виконання доходної та видаткової частини бюджету. Отже, наступний розділ дипломної роботи присвятимо висвітленню характеристики і поглибленому аналізу стану даної проблеми. Розділ 2. Аналіз виконання і планування місцевих бюджетів 2.1 Аналіз виконаня місцевих бюджетів по Харківській області Місцевий бюджет виконується за розписом, який затверджується керівником місцевого фінансового ...
... його подальшому удосконаленню, що позитивно відобразиться на темпах соціально–економічного розвитку суспільства. Висновки і пропозиції Бюджетний механізм є ефективним інструментом регулювання економічного розвитку, що полягає у використанні бюджетної архітектоніки, що визначається оптимальними співвідношеннями між елементами бюджетної системи, для впливу на динаміку показників економічного ...
0 комментариев