2.2. Облік нарахування та сплати ФСП у грошовій формі.

Облік суми нарахованого ФСП відносять до валових витрат плптника ФСП і вкючають до собіввартості витрат виробництва.

Нарахована внесена сума ФСП – один із видів загальновиробничих витрат сільськогосподарського підприємства. Підтвердження цьому ми знаходимо в пп п.'ї' п.2.21 Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 18.05.01 р. № 132 (з урахуванням змін, внесених наказом від 25.11.02 р. № 362). У цьому ж підпункті зазначе­но: у кінці звітного року суму ФСП розподіляють між об'єктами обліку витрат продукції рослинництва пропорційно до площі угідь, зайнятих відповідними культурами.

Податок можна сплатити грошима або поставляючи сільськогосподарську продукцію заготівельним (переробним) підприємствам. Покажемо, як бухгалтеру відобразити в обліку сплату ФСП у грошовому виразі

див табл 2.2.

з/п

Зміст операції Дт Кт
1 Нараховано ФСП 84 641
Віднесено нараховану суму ФСП на окремий субрахунок до рахунка "Загальновиробничі витрати" 91 84
2 Сплачено частину ФСП грошима 641 311

 

2.3. Облік нарахування і сплати ФСП у натуральній формі.

Платник фіксованого сільськогосподарського податку має право вибирати, у якій формі він буде сплачувати його — у грошовій, у вигляді поставки сільгосппродукції або у двох формах одночасно. Кількість сільськогосподарської продукції, яку постачають у рахунок ФСП, визначають вихо­дячи з нарахованої до сплати в поточному році його суми і договірної ціни на продукцію, що постачається в рахунок сплати податку на дату проведення оплати. Однак при цьому договірна ціна не може бути нижчою за біржову ціну за вирахуванням затрат, пов'язаних із прийманням продукції.

Постачання зерна в рахунок ФСП сільськогосподарські підприємства здійснюють у встановлені ними за погодженням з районною державною адміністрацією строки. Але такий "натуральний" розрахунок, як сказано у ст.5 За­кону про ФСП, у будь-якому випадку має відбутися до 15 жовтня —для продукції ранніх зернових культур, до 1 грудня — для продукції пізніх зернових та технічних культур. Продукцію тваринництва необхідно відвантажувати щомісяця, але не пізніше останнього дня поточного місяця. На наш погляд, наведена норма, що встановила граничні терміни постачання сільгосппродукції в рахунок сплати по­датку, суперечить Закону України "Про порядок пога'.иення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-111 (далі — Закон № 2181) у частині погашення платником податківсуми зобов'язання, погодженого у мо­мент подачі декларації.

Тому вважаємо важливим дотримуватися при сплаті ФСП у натуральній формі положення ст.5 Закону про ФСП щодо обов'язковості щомісячних платежів та їх відсоткової суми в загальній сумі податку (оскільки саме цього вимагає Розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку). Це означає, що, наприклад, в І і II кварталах можлива сплата податку грошима чи продукцією тваринництва, а в III і IV кварталах — поставками продукції рослинництва (знову ж з обов'язковим дотриманням принципу щомісячності платежів).

Механізм розрахунків з ФСП у натуральній формі описано у Положенні про порядок стягнення та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.99 р. № 658 (далі — Положення №658). Розглянего його.

1. Платники узгоджують види і обсяги сільгосппродукції, які вони планують постачати в рахунок ФСП, з управлінням сільського господарства і продовольства районної державної адміністрації.

2. Платники і заготівельні (переробні) підприємства укладають договір про приймання сільгосппродукції, в якому записують її обсяг, строки поставки та якість, а та-кож умови заготівлі. Підчас постачання заготівельним (переробним) підприємствам сільгосппродукції на товарнотранспортній накладній роблять позначку "У рахунок сплати фіксованого сільськогосподарського податку".

3. На продукцію, продану в рахунок ФСП, заготівельні (переробні) підприємства виписують приймальну квитанцію.

На підставі вищеперерахованих первинних документів сільськогосподарські підприємства відображають цю операцію як реалізацію сільгосппродукції заготівельному (переробному) підприємству (див таблицю 2.3.).

4. Щомісяця до 5-го числа наступного за звітним місяця заготівельні (переробні) підприємства та платники податку складають АКТ приймання-передачі продукції в рахунок ФСП. Органи державної податкової служби затверджують такі акти до 20-го числа місяця, наступного зазвітним. Це фактично підтверджує сплату податку за названий період платником і знімає з нього податкові зобов'язання, які, у свою чергу, переносяться на заготівельні (переробні) підприємствадо моменту надходження коштів на відповідний рахунок відділення Державного казначейства в районі. Такого висновку ми дійшли, ознайомившись із вимогою пп.5.2.1 Порядку податкового обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.05.99 р. № 267. Заради справедливості слід зазначити, що законність застосування подібної схеми викликає певні сумніви у світлі вимог Закону № 2181.

5. Заготівельні (переробні) підприємства за розпорядженням районної державної адміністрації реалізують сільгосппродукцію, поставлену в рахунок ФСП, за цінами, погодженими з нею. Продукцію продають на умовах передоплати.

6. Покупці перераховують кошти на спеціальний рахунок заготівельного (переробного) підприємства, на якому акумулюються лише кошти, отримані від реалізації сільгосппродукції, що надійшла в рахунок погашення ФСП.

7. Заготівельні (переробні) підприємства зобов'язані перерахувати кошти, отримані за реалізовану сільгосппродукцію, за вирахуванням затрат, пов'язаних з прий­манням, зберіганням та реалізацією такої продукції, на окремий рахунок Держказначейства району протягом 3-х банківських днів із дня їх надходження. Кошти на по­криття своїх витрат заготівельні (переробні) підприєм­ства із спеціального рахунка перераховують на свій розрахунковий рахунок.

8. Записи про сплату ФСП здійснюють органи державної податкової служби в картках особових рахунків платників на підставі виписок банків і реєстрів, які відділення Державного казначейства в районах за місцем знаходження земельної ділянки передають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації платника для підтвердження зарахування коштів.Обов'язки з доставки сільськогосподарської продукції в рахунок ФСП на заготівельні (переробні) підприємства покладають на плптника ФСП. Відповідно він вже несе усі витрати повʼязані з транспортуванням товарної сільськогосподарської продукції до місця її приймання . А ось витрати з приймання, збереження і реалізації цієї продукції несуть вже самі заготівельні (переробні) підприємства. Щоправда, згодом такі витрати вони покривають за рахунок отриманої виручки від реалізації продукції. Тарифи на виконання зазначених послуг погоджуються з відповідною районною державною адміністрацією.

На жаль, нормативно-правові акти, присвячені сплаті ФСП, "мовчать" проншненПДВ, який сільгосппідприємство має нарахувати на відвантажувану в рахунок ФСП продукцію. Також не зрозуміло, чи повинно заготівель­не (переробне) підприємство перераховувати його суму постачальнику окремо (бо ні грошей, ні товару платник ФСП замість відвантаженого не отримує). Тому доцільно обговорити питання про додаткове перерахування ПДВ ще на етапі укладання договору (саме цей варіант ми розглядаємо у наведеному нижче прикладі). Інакше будь-яка сплата ФСП у натуральній формі втратить сенс, тому що у сільгосппідприємства одночасно з нею буде рости дебіторська заборгованість (яка зго­дом стане безнадійною).

Розгляньмо описаний вище механізм наумовномучис-ловому прикладі.

Вихідні дані: ЗАТ "Прогрес" відповідно до поданого роз-рахунку має сплатити за 2003 р. ФСП в сумі 126,3 тис.грн., у тому числі за кварталами:

Ікв. — 12,6тис.грн. (10%),

Икв, —12,6тис.грн. (10%),

III кв. — 63,2 тис.грн. (50%),

IV кв. - 37,9 тис.грн. (30%).

За погодженням з райадміністрацією було вирішено в І і II кварталах заплатити ФСП коштами, а на суму податку за III і IV квартали поставити зерно пшениці. ЗАТ "Прогрес" уклало договір із хлібоприймальним підприємством на постачання зерна в рахунок сплати ФСП. 25 липня ЗАТ "Прогрес" відван­тажує хлібоприймальному підприємству в рахунок податку за липень 50т пшениці за договірною ціною 421,4 грн./т (без ПДВ) з урахуванням витрат повʼязаних з прийманням прдукції.

У бухгалтерському обліку заготвельному підприємстві ці операції буде відображено в такій формі.

Відображення реалізації сільгосппродукції таб. 2.3.1

 № п/п

У Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн.

Дт

Кт

1

Нараховано ФСП

91

641/ФСП

21070

2

Відвантажено зерна хлібоприймальному підприємству1: 21070 грн. — вартість продукції, що реалізується; 4214 грн. — сума ПДВ

361

701

4214

3

Нараховано податкове зобов'язання з ПДВ

701

641/ПДВ

4214

4

Відображено собівартість реалізованого зерна

901

27

18500

5

Зроблено залік поставленої сільгосппродукції в рахунок сплати ФСП2

641 /ФСП

361

21070

6

Отримано від хлібоприймального підприємства непогашену заборгованість у сумі ПДВ3

311

361

4214

1 Відвантаження відображено відповідно до товарно- транспортної накладної.

2 Цю операцію фіксують на підставі затвердженого податковою акта приймання-передачі.

3 Сума ПДВ, що нараховується за операціями з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, зараховується на спецрахунок і залишається у розпорядженні сільгосппідприємства. При цьому необхідно дотримуватися вимоги. 11.29ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 1Є8/97-ВР.

У бухгалтерському обліку розглянуті операції хлібоприймального підприємства будуть відображені так (див. Таблицю2.3.2)

Відображення діяльності хлібоприймального підприємства таб.2.3.2

№ п/п

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Дт

Кт

1

Надійшло зерно від ЗАТ "Прогрес" згідно з договором

28

55

21070

2

Відображено податковий кредит відповідно до податкової накладної

641/ПДВ

55

4214

3

На підставі акту приймання-передачі у хлібоприймального підприємства виникають податкові зобов'язання

55

641

21070

4

Хлібоприймальне підприємство відвантажує зерно покупцю: 21070 грн. — вартість продукції, що реалізується; 700 грн. — послуги хлібоприймального підприємства (умовно); 4354 грн. - ПДВ

361

702

26124

5

Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ

702

641/ПДВ

4354

6

Надійшли кошти на спеціальний рахунок хлібоприймального підприємства за відвантажене зерно

313

361

26124

7

Хлібоприймальне підприємство перераховує отримані кошти: — на суму ФСП на окремий рахунок відділення Держказначейства;

641

313

21070

— на суму послуг хлібоприймального підприємства та ПДВ

311

313

5054

8

Списано собівартість зерна

902

28

21070

9

Погашено заборгованість ЗАТ "Прогрес" перед платником ФСП у сумі ПДВ

55

311

4214

 

Література

1.   Закон України “Про фіксований сільськогосподарський податок” від 03.02.1999 р. №320.

2.   Закон України “Про оренду землі” від 02.10.1998 р. №161.

3.   Закон України “Статут гірських населених пунктів України” від 15.02.1995 р. №56-/95 – ВР.

4.   Закон України “Про податок на додату вартість” від 02.04.97 р. № 168.

5.   Закон України “Про систему оподаткування від” 18.021997 р. №77.

6.   Закон України “Про державний бюджет України на 1999 р.” Від 31.12,98 р. №378.

7.   Указ Президента України від 02.12.98 р. №1328/98 “Про підтримку сільськогосподарських товаровиробників”.

8.   Положення про порядок спрявляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 23 квітня 1999 р. №658.

9.   Методика грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджена постановою Кабінету Міністрів від 23 березня1995 р.

10.   Фіксований сільськогосподарський податок – 2003// Журнал Все про бухгалтерський облік №4 (792) 15.01.2001 р.

11.   фінанси сільськогосподарських підприємств (посібник з питань фінансових відносин у ринкових умовах) за ред М.Я. Демʼяника – К. : ІАБ 2000 – 604 с.

12.   Огійчук М.Ф. “Бухгалтерський облуік на сільськогосподарський підприємствах”. Підручник /за ред проф. М.Ф.Огійчука. – К. Аграрно освіта, 2001 – 605 с.


Информация о работе «Фиксированый сельськохозяйственный налог»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 60703
Количество таблиц: 6
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх