4 ОХОРОНА ПРАЦІ ТА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА
4.1 Загальні питання охорони праці
Охорона праці – це система правових, соціально-економічних, санітарно-гігієнічних, лікувально-профілактичних, організаційно-технічних заходів і зсобів, що направлені на збереження життя, здоров’я та працездатності людини в процесі праці.
Повністю безпечних виробництв не буває, тому задача охорони праці полягає в тому, щоб звести до мінімуму вірогідність захворювання або поразки працюючого з одночасним забезпеченням комфорту при максимальній продуктивності праці. Реальні умови праці характеризуються, як правило, наявністю деяких небезпечних та шкідливих виробничих факторів [36]. Існує два напрямки підвищення безпеки праці:
а) зниження виробничої небезпеки шляхом створення досконаліших засобів захисту,
б) підвищення індивідуальної захищеності працюючих шляхом організації більш безпечної поведінки.
4.2 Управління охороною праці підприємства ЗАТ «Харків'янка»Управління охорони праці ґрунтується на Законі України «Про охорону праці» [36] і включає застосування ряду способів і форм юридичної дії на органи і об’єкти управління охороною праці – зокрема, підприємства регіону, вдосконалення технологічних процесів і виробничого устаткування.
На підприємстві ЗАТ «Харків'янка» питаннями охорони праці займається відділ охорони праці. Схема відділу охорони праці підприємства представлена на рис. 4.1, яка вирішує наступні задачі:
а) забезпечення безпеки виробничого процесу,
б) забезпечення працюючих засобами індивідуального і колективного захисту,
в) підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці,
г) вибір оптимальних режимів праці і відпочинку працюючих,
д) пропаганда безпечних методів роботи.
На підприємстві з кількістю працюючих більше 50 чоловік, працедавець створює службу охорони праці. Якщо менше 50 чоловік, то функції служби охорони праці можуть виконувати у порядку сумісництва особи, що мають відповідну підготовку. Якщо менше 20 чоловік, то для виконаня функції охорони праці можуть притягуватися сторонні фахівці (або керівник). Служба охорони праці підпорядкована директору підприємства.
На підприємстві ЗАТ «Харків`янка» працює 1452 чоловік.
Схема управління охороною праці компанії приведена на рисунку 4.1.
Рисунок 4.1 - Схема управління охороною праці на підприємстві ЗАТ «Харків`янка»
4.3 Виробнича санітаріяВ процесі трудової діяльності людина піддається дії цілого ряду чинників: мікроклімату, умов серидовища, інтенсивності праці і т.д. З метою досягнення безпечних умов праці необхідно обгрунтувати, підтримувати і контролювати дотримання параметрів цих чинників.
Розділ складений стосовно робочого місця відділу організації праці та заробітної плати. Робота відділу зв'язана із застосуванням ПЕОМ. Тому для неї характерний вплив наступних небезпечних та шкідливих виробничих факторів: для нервово - емоційної напруги, напруга зорового аналізатора, монотонність, дія неякісного виробничого освітлення і незадовільних параметрів мікроклімату.
4.3.1 Мікроклімат
Мікроклімат робочої зони - це умови теплового і газового обміну людини з навколишнім середовищем на робочому місці при трудовій діяльності. Мікроклімат характеризується температурою навколишнього середовища, показником відносної вологості, швидкістю руху повітря, інтенсивністю теплового випромінювання ДСН 3.3.6.042 – 99 [38]. Ці параметри окремо і в комплексі впливають на організм людини, визначаючи його самопочуття і працездатність.
Витрати енергії складають не більше 120 ккал/год, що у відповідності з
ГОСТ 12.1.005 – 88 [39] відноситься до легкої 1а категорії важкості робіт
характеризується оптимальними параметрами мікроклімату, які представлені в таблиці 4.1.
Таблиця 4.1 - Оптимальні норми параметрів мікроклімату
Період року | Категорія робіт | Температура, °С | Відносна вологість, % | Швидкість руху повітря, м/с, (не більше) |
Холодний | Легка 1а | 22-24 | 40-60 | 0,1 |
Теплий | Легка 1а | 23-25 | 40-60 | 0,1 |
0 комментариев