1.3.         Матеріальний та тепловий баланси технологічного об’єкта

Матеріальний баланс по цільовому компоненту.

Рівняння динаміки:

 (1).

Рівняння статики при :

 (2)

На основі (1) и (2) можна приняти:

.

Матеріальний баланс по всій речовині

Рівняння динаміки:

 (4).

Рівняння статики при :

 (5).

На основі (4) и (5) можна приняти:

 . (6).

1.4.         Визначення і аналіз факторів, що впливають на технологічний процес

На основі вище приведених рівнянь матеріальних балансів можна сказати, що на концентрацію вихідної речовини ССм можна впливати зміною витрати будь – якої із наявних речовин.

1.5.         Обгрунтування номінальних значень параметрів технологічного процесу та допустимих відхилень від цих значень

До основних величин мішалки необхідно віднести: концентрацію суміші, потужність, рівень в мішалці, ефективність перемішування.

Основними величинами якими можна впливати на процес перемішування є : оберти мішалки, витрата складових і суміші, час перебування суміші в мішалці, кількість складових в мішалці.

До збурюючих величин віднесемо : концентрацію складових, густини складових та суміші, в’язкість складових та суміші.

До збурюючих факторів можна віднести : коефіцієнт опору, діаметр лопаті, діаметр мішалки і діаметр частинок.

Для конкретної мішалки величини d, D сталі і при оптимізації розрахунку мішалки можуть бути вибрані оптимальні розміри, що забезпечують мінімальне споживання енергії для приводу в дію лопаті при достатньому Г. Г- ефективність перемішування.

На збурюючі зовнішні величини впливати не можна, так як вони визначаються попереднім технологічним процесом. Також не можна в багатьох випадках впливати на витрату суміші, бо вона визначається наступним технологічним процесом.

Для оптимізації технологічного процесу впливають на витрати складових суміші, а також на оберти мішалки.

Витрати складових і їх концентрації є основними збурюючими факторами при роботі мішалки, тому вони в першу чергу повинні бути враховані при оптимізації роботи мішалки.

1.6.          Технологічна карта

На основі трьох вищеприведених пунктів складаємо технологічну карту, яка має наступний вигляд.

Таблиця 1.

№ п/п Назва параметру Одиниця вимірювання Номінальне значення Допустимі відхи-лення
1. Витрата води

м3/год

250 0,01
2. Витрата цементу

м3/год

640 0,01
3. Витрата наповнювача

м3/год

1010 0,01
4. Витрата добавок

м3/год

210 0,01

1.7.         Складання структурної схеми взаємозв’язку між технологічними параметрами об’єкта

Рис.4.1. Информационная схема объекта.

·          Керовані змінні - Ссм и hсм.

·          Можливі контролючі збурення: ,

·          Можливі керуючі впливи:.


2.         Розроблення системи автоматичного керування технологічним процесом

 

2.1 Аналіз статичних та динамічних характеристик об’єкту по окремих каналах зв’язку

Проаналізувавши рівняння динаміки та статики вибираємо регулюючі та регульовані параметри об’єкту. До регулюючих параметрів належать: витрата компонентів. Регульованими параметрами відповідно є: концентрація цільового компоненту у вихідній суміші і рівень в змішувачі.

 

2.2 Обгрунтування і вибір координат вимірювання, контролю, сигналізації, дистанційного керування, захисту, блокування та регулювання

1.         Регулювання.

·          Регулювання концентрації Ссм за подачею реагенту GА - як показника ефективності процесу перемішування з цілю отримання однорідної суміші.

·          Регулювання рівня в резервуарі hсм за подачею реагенту GБ - для забезпечення матеріального балансу по рідкій фазі.

2.         Контроль.

·          витрати - GА, GБ,GВ, G Г, GД, Gсм ;

·          концентрація - Ссм ;

·          рівень - hсм.

3.         Сигналізація.

·          суттєві відхилення Ссм и hсм від завдання;

·          різке падіння витрати реагентів GА¯, GБ¯, GВ ¯, G Г ¯, GД ¯, при цьому формується сигнал «В схему захисту».


Информация о работе «Автоматизація процесу виготовлення бетонних сумішей»
Раздел: Промышленность, производство
Количество знаков с пробелами: 31255
Количество таблиц: 8
Количество изображений: 17

Похожие работы

Скачать
45227
0
0

... дстанях між заводом і будівельним майданчиком. При комбінованому транспортуванні сумішей застосовують порційне транспортування від бетонного заводу до будівельного майданчика і безперервне- в межах будівельного майданчика. 2. Виробництво асфальтобетонних сумішей   Поряд з сумішами і розчинами на неорганічних в¢яжучих речовинах у будівництві використовують суміші і розчини на органічних ...

Скачать
50323
3
6

... і пристрої створюють проблеми при чергуванні рецептур. Необхідність будівництва потужної опорної конструкції, несучої навантаження від заповнених силосів являється недоліком вертикальної схеми. ІІ. Машини для перемішування сухих будівельних сумішей. Опис конструкції і роботи проектованої машини   Машини для перемішування сухих будівельних сумішей мають ряд особливостей, пов’язаних із ...

Скачать
44119
0
0

... ...5000 кг) надгрубі (понад 5000 кг). Найбільша маса надгрубих виробів не перебільшує 25 т. За характером армування збірні конструкції поділяють на бетонні неармовані, залізобетонні із звичайною арматурою, попередньо напружені. Підприємства по виробництву збірних бетонних і залізобетонних виробів класифікуються по об’єму виробництва, номенклатурі продукції, методом організації виробництва. Підпри ...

Скачать
32082
0
0

... виробів застосовують литтьову вібраційну і пресову в'яжучих. Вироби використовують у житловому і промисловому будівництві. 3. Виробництво конструкцій та виробів з бетонів ніздрюватої структури   Прогресивними у теперішній час є вироби і конструкції ніздрюватих бетонів, які утворюються внаслідок затвердіння попередньо поризованої суміші в’яжучого, органічних та неорганічних домішок й води. ...

0 комментариев


Наверх