2. Несправності системи пуску

 

За вихідні системи пуску (СП) можна вважати крутний момент на валу стартера та його оберти, що забезпечують надійний пуск ДВЗ. Залежність між переліченими параметрами визначається робочими характеристиками стартера. Виконати вимірювання крутного моменту стартера на борті автомобіля неможливо, тому основною ознакою при суб'єктивній оцінці стану системи є частота прокручування колінчастого валу ДВЗ. Перелічимо характерні симптоми, що вказують на наявність несправності системи чи її елементів, визначимо причини і способи виявлення цих несправностей.

1. Стартер включається, потім самостійно відключається, не набравши обертів. Може спостерігатися повторний цикл, при цьому чути спрацьовування обох реле стартера. Причини і способи виявлення несправності:

-                     Несправна чи розряджена АКБ. Реєструється за зниженням напруги на клемах АКБ нижче ніж 8В при включенні стартера. При відсутності вольтметра зниження напруги можна спостерігати по світінню фар.

-                     Поганий контакт у колі АКБ – тягове реле – корпус автомобіля. Для локалізації місця порушення контакту виміряють падіння напруги на перехідних опорах контактних з'єднань при включеному стартері. Сумарне падіння напруги в з'єднаннях стартерного кола не повинно перевищувати 1,5 В.

-                     Несправне реле включення або тягове реле стартера. Для перевірки реле включення стартера на ньому замикають між собою виводи «С» і «Б». Якщо при цьому спрацьовує тягове реле і відбувається пуск стартера, то несправне реле включення стартера, якщо навпаки, - несправне тягове реле стартера.

2. Стартер не включається. Яскравість світла фар при включенні стартерного режиму не змінюється. Причини несправності та способи їх виявлення:

-                     Порушено контакт на клемах АКБ. Зробити очищення і затягування клем, випробувати.

-                     Порушено контакт у колі живлення тягового реле. Зробити послідовне шунтування ділянок кола за допомогою перемички і локалізувати несправність.

-                     Заїдання якоря тягового реле у втулці електромагніта. Зробити випробування примусовим уведенням шестірні привода стартера в зачеплення з вінцем маховика.

-                     Несправний замок запалювання. Шунтувати відповідні виводи замка перемичкою, випробувати.

-                     Несправний щітково-колекторний вузол електродвигуна стартера. Діагноз підтверджують при частковому розбиранні стартера в знятому з автомобіля стані.

3. Стартер включається, але не провертає колінчастого валу чи прокручування відбувається з недостатньою частотою обертання. Світло включених фар при включенні стартера слабшає. Причини несправності та способи їх виявлення:

-                     Порушено контакт у колі управління чи у силовому колі стартера. Локалізація несправності здійснюється послідовним шунтуванням ділянок кола за допомогою перемички.

-                     Несправний стартер. Можливі несправності: коротке замкнення в обмотках збудження чи якоря; заїдання ротора за полюсні башмаки статора через пошкодження підшипників; пошкодження щітково-колекторного вузла. Несправності локалізуються при розбиранні.

-                     Розряджена АКБ. Визначається раніше описаним методом.

4. Вал стартера обертається, але не провертає колінчастого валу ДВЗ. Чути характерний шум обертання стартерного електродвигуна. Причини несправності та способи їх виявлення:

Пробуксовка муфти вільного ходу (МВХ) через пошкодження роликів чи обойми, заїдання штовхальників. Діагноз підтверджується при розбиранні стартера, знятого з автомобіля.

-                     Зруйновано зубці вінця маховика чи шестірні. Визначається зовнішнім оглядом на борту автомобіля.

-                     Руйнування буферної пружини чи засмічення шліцевих пазів вала. Діагноз підтверджується після розбирання стартера в електровідділенні.

5. При обертанні стартера чути скрегіт. Причини несправності та способи їх виявлення:

- Забоїни на зубцях вінця маховика чи шестірні, перекіс стартера через погане кріплення його до картера. Визначається зовнішнім оглядом.

-                     Неправильне регулювання ходу шестірні приводу і моменту замкнення силових контактів тягового реле. Діагноз підтверджується при проведенні операцій регулювання у знятому з автомобіля стані.

-                     Послаблена чи зруйнована буферна пружина механізму привода. Діагноз підтверджується при розбиранні стартера в електровідділенні.

6. Після пуску ДВЗ стартер не виключається. Причини несправності та способи їх виявлення:

-                     Перекіс стартера. Визначається зовнішнім оглядом.

-                     Заїдання приводу на шліцевій частині вала, спікання контактів тягового реле чи реле блокування, зігнутий вал якоря, зруйнована повертаюча пружина. Локалізація несправності виконується при розбиранні стартера в електровідділенні.

-                     Заїдання фіксуючої частини замка запалювання. Визначається відключенням провідника живлення від клеми замка запалювання.

7. Надмірне нагрівання середньої частини корпуса стартера. Такі ознаки свідчать про короткі замикання в обмотках статора чи ротора. Локалізація несправності виконується в електровідділенні.


3. Несправності системи передпускового підігріву ДВЗ

 

Розглянемо характерні ознаки, основні причини і способи визначення несправностей на прикладі схеми системи пуску двигуна автомобіля КамАЗ (рис. 1).

1. Не працює електрофакельний підігрівач повітря у впускному трубопроводі двигуна. При включенні підігрівача стрілка амперметра не відхиляється у бік розряду, контрольна лампа не загоряється, відсутній факел на свічках.

Причини несправності: несправний вимикач 3 приладів; обрив проводів чи поганий контакт у з'єднаннях наконечників проводів; відключений запобіжник 5; несправний контактор 6; несправний кнопковий вимикач 7; не працюють свічки 16; немає подачі палива. Визначення несправності виконується в такій послідовності.

Про справність вимикача 3 , запобіжника 5 і кола, що з'єднує ці прилади, можна судити по роботі покажчика поворотів чи зумера, який сигналізує про відсутність тиску в системі гальм. Для перевірки кола до контактора 6 необхідно до проводу, що від’єднаний від затиску 86 контактора, під’єднати контрольну лампу і включити вимикач. Якщо лампа буде горіти, вимикач, запобіжник і проводка справні. Якщо лампа не горить, потрібно послідовно перевірити всі ділянки кола до вимикача.


Рис. 1 Система пуску двигуна автомобіля КамАЗ: 1 – регулятор напруги; 2 – реле відключення обмотки збудження генератора; 3 – вимикач приладів і стартера; 4 – реле вимикання додаткового резистора; 5, 19 – запобіжники; 6 – контактор електрофакельного пристрою; 7 – вимикач електрофакельного підігрівача; 8 – додатковий резистор з термореле; 9 – реле включення стартера; 10 – амперметр; 11 – генератор; 12 – кнопка вимикача акумуляторних батарей; 13 – вимикач акумуляторних батарей; 14 – кнопка включення стартера; 15 – стартер; 16 – електрофакельні свічки; 17 – паливний клапан; 18 – контрольна лампа; 20 – вимикач передпускового підігрівача; 21 – реле; 22 – паливний клапан; 23 – нагрівач палива; 24 – транзисторний комутатор; 25 – іскрова свічка; 26 – електродвигун насоса і вентилятора; 27 – реле електродвигуна


Справність контактора 6 підтверджується функціонуванням вимикача акумуляторних батарей, електродвигунів нагрівача кабіни і ліхтарів заднього ходу. При справному контакторі після включення вимикача 3 акумуляторні батареї не відключаються натисканням кнопки 12, а електродвигуни опалення кабіни і ліхтарі заднього ходу включаються.

Для перевірки контактора 6 контрольну лампу підключають до затиску 7а при виключеному вимикачі 3, а потім до затиску 87 при включеному вимикачі 3. Якщо контактор справний, лампа буде горіти в обох випадках.

Кнопковий вимикач 7 перевіряють, з'єднуючи його затиски перемичкою.

Термореле і провідники перевіряють контрольною лампою при включеному вимикачі 3 і натиснутій кнопці 7. Справність спіралей свічок можна перевірити контрольною лампою або вимірюванням їх опору.

Паливо може не подаватися через несправність термореле 8, електромагнітного клапана 17 чи при засміченні паливних каналів. Для перевірки термореле до його затиску потрібно підключити контрольну лампу і включити підігрівач. Якщо термореле справне, то після прогріву додаткового резистора і спіралей свічок контакти термореле замкнуться і лампа загориться.

Електромагнітний клапан перевіряють підключенням його затиску до виводу «+» акумуляторних батарей. У справного клапана на момент підключення буде прослуховуватися спрацьовування. Якщо клапан справний, за допомогою контрольної лампи перевіряють провідник його затиску.

Клапан може не включатися й у тому випадку, коли перегоріла спіраль накалювання однієї із свічок.

Для перевірки паливних каналів потрібно вивернути одну із свічок, за допомогою насоса ручної підкачки палива утворити тиск, а потім підключити провідник паливного клапана 17 до затиску «+» батареї, щоб відкрити клапан.

2. Електрофакельний підігрівач не працює під час роботи стартера. Електрофакельний підігрівач виключається через деякий час після включення стартера, гасне контрольна лампа на панелі приладів, припиняється подача палива до свічок. Причини несправності – обрив чи поганий контакт у колі живлення реле 4 або несправне само реле.

Несправність визначається в такій послідовності. Для перевірки реле 4 і його провідників потрібно від’єднати провід від затиску «К» реле 9 включення стартера і провідники від обох свічок 16. Потім підключити до проводу, від’єднаного від будь-якої свічки, контрольну лампу, а ключ вимикача 3 встановити в друге праве положення. При справних реле і провідниках контрольна лампа повинна горіти.

3. Не працює електродвигун передпускового підігрівача. При будь-якому робочому положенні важільця перемикача 20 не відбувається включення електродвигуна і не чути гулу від потоку повітря в котлі підігрівача. Причини несправності: виключений запобіжник, несправний перемикач 20, несправне реле 27, обрив провідника, що з’єднує реле й електродвигун, несправний електродвигун.

У разі примерзання крильчатки чи вентилятора крильчатки рідинного насоса, які закріплені на валу електродвигуна, ротор двигуна не буде обертатися, і тому в колі електродвигуна сила струму зросте більш ніж на 30 А. Спрацює запобіжник 19 і виключить все коло живлення електричних приладів передпускового підігрівача. Визначення несправності виконується в такій послідовності.

Якщо не замикаються контакти реле 27 електродвигуна, то може бути несправний перемикач, обрив проводів від перемикача 20 до реле 27 чи обрив обмотки реле.

Справність перемикача 20 передпускового підігрівача перевіряють за допомогою контрольної лампи. Для цього один провід лампи підключають до корпусу автомобіля, а іншим проводом по черзі торкаються до затисків перемикача при включеному колі. Для перевірки справності провідників від перемикача до приладів вільним проводом від лампи по черзі торкаються до затисків реле 27 та інших приладів, підключених до перемикача.

Для перевірки спрацьовування реле 27 електродвигуна з'єднують перемичкою затиски реле «Б» і «С». Якщо контрольна лампа, підключена на затиск електродвигуна, буде горіти, перевіряють стан обмотки і контактів реле. Для перевірки електродвигуна з'єднують проводом плюсовий вивід акумуляторної батареї з затиском електродвигуна. Справний електродвигун буде працювати.

4. Не загоряється паливо в котлі передпускового підігрівача. Відсутній гул горіння палива, підігрівач не нагрівається. Причини несправності: не виникає іскровий розряд між електродами свічки; не працює реле електронагрівача палива; не працює електромагнітний паливний клапан. Несправність визначається в такій послідовності.

Для перевірки транзисторного комутатора 24 від’єднують високовольтний провід від іскрової свічки 23 і підводять його наконечник із зазором 8 – 10 мм до корпуса автомобіля. Установлюють рукоятку перемикача 20 передпускового підігрівача в друге праве положення і спостерігають за іскроутворенням. При відсутності іскрового розряду перевіряють справність кола низької напруги, для чого підключають контрольну лампу між масою автомобіля і низьковольтним затиском «Б» комутатора. Якщо перемикач 20 і провід від нього до затиску комутатора справні, то при установці рукоятки перемикача в друге праве положення лампа буде горіти. Транзисторний комутатор бракують, якщо при справному колі низької напруги не виникає високовольтного іскрового розряду.

Для перевірки свічки її викручують з котла, під’єднують до неї високовольтний провід від комутатора і перевіряють іскроутворення між електродами.

Для перевірки реле електронагрівача палива 21 необхідно підключити контрольну лампу між затиском електронагрівача 23 та корпусом автомобіля. Лампа має горіти при установці важільця перемикача передпускового підігрівача 20 в праве положення.

Щоб перевірити справність електронагрівача, підключають контрольну лампу між його затиском від лампи і плюсовим затиском акумуляторної батареї. При відсутності порушень у колі електронагрівача лампа буде горіти.

Відмова електромагнітного паливного клапана 22 виникає при обриві кола живлення або зависанні клапана, а також при засміченні паливного фільтра в клапані. Фільтр і стрижень клапана промивають, після чого продувають стисненим повітрям. При перевірці електромагнітного клапана важілець перемикача 20 установлюють у перше робоче положення. У цей момент має прослуховуватися спрацьовування.


Информация о работе «Виявлення несправностей у системах електрообладнання за симптомами їх прояву»
Раздел: Транспорт
Количество знаков с пробелами: 36779
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 6

Похожие работы

Скачать
468112
34
0

... ї зони та обмеження доступу до неї людей. На підприємстві згідно з вимогами законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та охорони праці повинні бути розроблені і затверджені роботодавцем: - план попередження надзвичайних ситуацій, у якому визначаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації техногенного та природного ...

0 комментариев


Наверх