4. Розвиток навиків переключення уваги. Виконання корекційних завдань з чергуванням правил викреслювання букв.
При правильному виконанні завдань по розвитку уваги, враховуючи рекомендації психологів, учителі та батьки можуть значно покращити показники цих важливих психічних процесів у дітей молодшого шкільного віку.
Методика вивчення уваги „ Розміщення чисел”
Методика призначена для оцінки довільної уваги
ІНСТРУКЦІЯ
Протягом двох хвилин Ви повинні розмістити у вільних клітинках таблиці 1 у зростаючому послідовності числа, які розташовані у випадковій послідовності в 25 клітках верхнього квадрата бланка. Числа повинні заповнюватися почергово у кожному рядку, ніяких позначок у верхньому квадраті робити не можна.
Таблиця 1 Тестові завдання
|
Аналіз результатів
Оцінка виставляється за кількістю правильно записаних чисел. Середня норма – 22 бали і більше. Методика зручна для групового обстеження, яке рекомендується проводити в присутності експериментатора.
Бланк для заповнення
Методика вивчення уваги ( Мюнстерберг) спрямована на визначення вибірковості уваги.
ІНСТРУКЦІЯ
Серед буквеного тексту є слова. Ваше завдання – якомога швидше вичитуючи текст, підкреслити ці слова.
Наприклад:
рюклбюсрадістьуфркнп
Час роботи – 2 хв. Методика застосовується як в групі, так і індивідуально. Оцінюється кількість виділених слів і кількість помилок (пропущені і неправильно виділені слова ).
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
бсонуеевтрщоурайонкзгугновинаьхеьяфакть
уезаментрочягшщгукппрокуроргурсеабетеоріяем
тоджебьамхокейтрійцяфцуйхайттелевізорболджещ
зхюелгщьбпарасоляшохгеюжіпдргщхнзд
сприйняттяцукенндшизхьвафипролдблюбовабф
ирплосдвиставаягснбюнбюерадістьвуфциежд
лоррпнародшалдьхешпцгіернкуифйшрепортажек
ждорлафивюфбьконкурсйфнягьиувскапрлособистістьзжею
дшщгложкаепрплаванняедтлжезбьтрдшкнпркивкомедіяш
лдкуйфвідчайфрлньягвтлджехьгфтаселабораторіягщдщн
уцтргшчшлроснованізбжхьжбшдерпентаопркугв
смшрпсихіатріябплмстчьйфясмтщзйеьягнтзхшм
Прізвище досліджуваного_______________________________
Методика вивчення уваги
Тест 1.
Визначення обсягу і точності уваги
Необхідний матеріал: картка№1 з 15 літерами та картка №2, де ці літери об’єднані у словосполучення.
Проводиться груповий експеримент. Спочатку демонструється картка №1 на дуже короткий проміжок часу (0.3 – 0,5 сек.).
н а в г ч т а р н я а м Н о і
Досліджувані повинні встигнути прочитати написане на ній. Перевіряється правильність записаного ( повторно демонструється ця ж картка). Потім демонструється картка №2 протягом такого ж часу.
Н а в ч а н н я г р а м о т і
Перевіряється правильність записаного.Дається визначення обсягу уважності в першому і другому випадку.
Визначення індивідуальних особливостей обсягу уваги
Тест 2
Необхідний матеріал: малюнок з числами у фігурах.
Протягом короткого проміжку часу (0,1 сек.) демонструється таблиця з трьома числами. Потім піддослідним дається інструкція: „Зараз я покажу вам три числа,Ви повинні скласти їх про себе і записати результат”. Після демонстрування досліду ставиться запитання: „Запишіть, на яких фігурах написані ці числа?”.
Результати досліду аналізуються.
Тест 3.
Демонстрування стійкості уваги
Досліджуваному пропонується розв’язати усно такий арифметичний приклад: дано два числа: 84 і 26. Першу цифру другого числа необхідно помножити на другу цифру першого числа; до отриманого результату додати другу цифру другого числа і від одержаної суми відняти першу цифру першого числа (2х4 +6-8=6). Якіні, можна виходити з такої норми: й із цифр якого числа буде дорівнювати відповідь? Досліджуваному повідомляють результати, які аналізуються (стійкість уваги – довготривале зосередження на об’єкті уваги. Відволікання на декілька секунд – і приклад не буде розв’язано правильно).
Оцінюючи дані, можна виходити з такої норми:
- 81 – 100%- відмінна точність уваги (В);
- 61 – 80% - добра точність уваги (ВС);
- 41 – 60% - посередня точність уваги (С);
- 21 – 40%5 – дуже низька точність уваги (НС).
Анотація
Семків Надія Миколаївна. Вікова динаміка розвитку уваги в дітей шкільного віку.
У дипломній роботі розкривається проблема вікової мінливості уваги у дітей 6 – 17 років і способи розвитку уваги в певних вікових груп.
Аналізується проблема методів роботи, які керують розвитком уваги, формуванням довільної і післядовільної уваги, таких властивостей як концентрація, розподіл, обсяг уваги,їх залежність від віку у процесі навчальної діяльності.
Ключові слова: увага, динаміка уваги, властивості уваги, концентрація, розподіл, обсяг уваги, мінливість уваги, переключення уваги, розвиток уваги, формування уваги.
... перевірки і самоперевірки роботи. Ці критерії являються на наш погляд, найбільш значущими при визначені рівня і особливості самоконтроля у розумово відсталих дітей дошкільного віку. 1.2 Особливості виконання контрольних дій розумово відсталими дітьми в умовах наявності опори на зразок Результати проведеного констатуючого експерименту повністю підтвердили теоретичні данні присутності у ...
... типу «кооперація» сприяють розвитку креативності, а відносини по типу «відкидання» та «авторитарна гіперсоціалізація» призводять до зниження рівня розвитку креативності у дітей дошкільного віку. ВИСНОВКИ креативність творчий діти батьківські відносини Проведене нами теоретичне та емпіричне дослідження, присвячене вивченню взаємозв’язку дитячо-батьківських відносин та креативності дітей ...
... літературних джерел 2. Педагогічне спостереження. 2.3 Організація дослідження Дослідження проводилось в 2 етапи. На першому етапі було проаналізовано літературні джерела за такими напрямами: 1. Особливості розвитку рухових якостей у дітей дошкільного віку. 2. Фактори, які впливають на розвиток фізичних якостей дошкільнят. 3. Система вправ та ігор, які використовуються для розвитку фі ...
... іально-етичних принципів, оскільки дослідник несе повну відповідальність за наслідки впливу дослідження на психічне здоров’я людини. [20] 2.2 Експериментальне дослідження особливостей розвитку уяви у дітей дошкільного віку Одним із завдань дослідно-експериментальної частини роботи було вивчення впливу образотворчої діяльності на розвиток уяви. У експерименті брали участь діти підготовчої ...
0 комментариев