3.8 Монтаж залізобетонних фундаментів
Розглянемо монтаж залізобетонних фундаментів. До початку монтажних робіт необхідно перевірити правильність розбиття осей будівлі – цю роботу проводять геодезисти або інженер-будівельник. Розбиття осей (1 а) (см. рис. 8) – це перенесення осей з креслення на підставу, призначену для пристрою фундаменту. З дерев'яних кілочків і рейок виконується обноска (2), натягаються струни осей (3) і схилами (7) визначають точки перетину осей (4) на дні котловану. За допомогою крапок, що визначилися раніше, заміряють проектні розміри фундаменту і закріплюють їх металевими штирями (6), щоб не змістилися. Причалювання (5) повинне знаходитися на 2–3 мм далі за бічну грань стрічкового фундаменту. Фундаменти під колони і стовпи влаштовують так само, як і стрічкові, але, крім того, розмічають грані і кути фундаментів.
Рис. 8. Винесення осей в натуру:
1 – поперечна вісь; 2 – обноска; 3 – осьова струна; 4 – точки перетину осей; 5 – причалювання; 6 – штирі; 7 – схил; а – подовжня вісь
Якщо ґрунти піщані, фундаментні блоки укладаються безпосередньо на вирівняну підставу, при інших видах ґрунту – влаштовується піщана подушка завтовшки 10 см. Ґрунт під підошвою фундаменту не може бути не насипним, не розпушеним, якщо такий є, його необхідно видалити, а натомість насипати щебінь і пісок, після чого ретельно утрамбувати. Ямки в підставі заповнюються бетоном. Для визначення горизонтальності підстави, відведеної під фундамент, на початку і в кінці ставлять контрольні нерухомі визирки 1, щоб верх визирки був вищий за відмітку підстави на довжину переносної ходової перевірочної визирки 2. Рівень контрольних визирок перевіряють щодня за допомогою нівеліра або після обноска. Між визирками 1 забивають в підставу кілочки 3, на яких ставиться ходова перевірочна визирка (рис. 9).
Рис. 9. Схема визначення горизонтальності підстави:
1 – нерухома визирка; 2 – ходова визирка; 3 – кілочки
Монтажники, щоб перевірити горизонтальність підстави, використовують правило, встановлюють нерухомі визирки на забиті кілочки і вирівнюють, підсипаючи або зрізаючи ґрунт на ділянці. Правило повинне щільно прилягати до піщаної підстави на всіх напрямках. Щоб фундаментні блоки не звисали з піщаної подушки, довжина і ширина піщаної підстави робиться більше на 200–300 мм (рис. 9). Кран, за допомогою якого влаштовуються фундаментні блоки, не повинен знаходитися на дуже близькій від краю котловану відстані, щоб не відбулося обвалення.
Пристрій фундаментних блоків починається з установки маякових блоків (1) по кутах і в місцях перетину стін (рис. 10, а). Після укладання маякових блоків по грані фундаментної стрічки натягують причалювання (2), піднявши її до рівня зовнішнього ребра блоків, потім по причалюванню укладається решта всіх блоків. Після укладання блоків ретельно вивіряється горизонтальність положення, і якщо воно порушене знову перекладають блоки. Розриви між фундаментними блоками, передбачені проектом, а також бічні пазухи тимчасово засипаються піском або піщаним ґрунтом, щоб не виникали деформації.
Рис. 10. Схема установки фундаментних блоків і фундаментів під колони:
а) 1 – маякові блоки; 2 – причалювання; б) 1, 2 – ризики
При установці блоку на розмічене місце не можна порушувати поверхню підстави, стропи можна знімати тільки після установки фундаментного блоку в задане місце згідно проекту. Між блоками повинна бути залишена відстань для прокладки труб водопостачання і каналізації, теплопостачання, електропостачання і ін. Місця сполучень між блоками подовжніх і поперечних стін заливаються бетонною сумішшю. Монтаж фундаментів під колони виконується, як сказано раніше, за допомогою схилу і кілочків точно фіксують положення осей. Контроль правильності опускання блоку на підставу ведеться за допомогою рисок (1), (2), нанесених на середину бічної грані блоку фарбою (рис, 5, би). Після закінчення монтажних робіт по укладанню фундаменту виконують планово-висотну посадку із залученням інженерів або геодезистів і по всіх результатах вимірювань виконується виконавча зйомка. На цій зйомці зображається фактичне розташування фундаментних блоків по висоті і в плані. Допустимі відхилення від проекту повинні не перевищувати по висоті 10 мм і в плані ±10 мм від осей розбиття.
3.9 Монтаж залізобетонних фундаментів
Стінні блоки встановлюють після перевірки правильності укладання фундаментних блоків. Перш за все, очищається поверхня фундаментних блоків і наноситься гідроізоляція – шар розчину 20–30 см, він же служить вирівнюючим шаром. Розмітка проводиться так само, як і при пристрої фундаментних блоків, по монтажній схемі розмічають положення блоків першого ряду, відзначивши місця вертикальних швів. Монтажники до початку роботи готують інструменти, розчищають верхню поверхню фундаменту від забруднення, ящик з розчином розташовують так, щоб не переставляти його в процесі укладання 3–4 блоків, тобто на відстані 2–2,5 м. Підготовка постели для укладання блоків виконується послідовно: спочатку очищається поверхня блоків, змочується водою, розчин розкладається і розрівнюється за допомогою лопати, але розрівнювати розчин краще всього рейкою, за допомогою якої досягається ідеально гладка поверхня, причому зберігається товщина шаруючи. Стінні блоки починають вмонтовувати з маякових блоків в кутах і на місцях перетинів стін, піднімають блоки за дві петлі краном і укладають на ліжко з розчину.
Контроль укладання проводиться по осях маякових блоків, по ризиках. По визиркам перевіряється висота. При виявленні неправильності укладання, блок піднімають, розчин з нижньої грані зчищають, додають розчин на ліжко, де був перекіс, і знову укладають блок (рис. 11).
Рис. 11. Порядок установки стінних блоків:
1 – панель стіни; 2 – жорстке підкошування із струбциной; 3 – жорсткий горизонтальний зв'язок; 4 – жорсткий кутовий зв'язок із струбцинами; I – перша панель; II, III, IV – панелі і т.д.
Змонтовані маякові блоки служать орієнтиром при установці рядових блоків, на спеціальних скобах закріплюють причалювання і по ній кладуть на розчині блоки. При монтажі не можна братися рукою за торець блоку. Оскільки вона може бути затиснена між блоками. Після, установки, контролю, кельмою зрізається зайвий розчин з горизонтальних швів, а якщо розчину не вистачає, додають і ущільнюють. Після укладання двох перших рядів, укладання подальших ведуть так само, як попередні, так само розмічаючи на нижньому ряду укладання верхнього шару. Після укладання перших рядів, і для укладання наступних потрібні підмости. Про них поговоримо нижче. Приведемо декілька прийомів, щоб перемістити блок з місця: 1) Переміщають за допомогою лому, лапа лому направлена від себе, причому відтягнутий кінець лому заводиться під блок і віджимається на себе, блок при цьому підводиться і, зісковзнувши з лапи, просувається вперед (рис. 12, а). 2) Лапою убік – зволікається кінець лому, заводиться під блок під гострим кутом до лицьової грані. Після цього на лом натискають і провертають на п'яті лапи убік, блок підводиться і переміщається, як показано на рис. 12, б. 3) Лапою на себе – зволікається кінець лому, заводять під блок, натискають на кінець лому, підводячи і переміщаючи блок на себе (рис. 12, в). Якщо товщина шва велика, тоді прийом лопатою від себе виконується гострим кінцем лому.
Рис. 12. Переміщення блоків за допомогою монтажного ломика:
а – лапою від себе; б – лапою убік; у – лапою на себе
Укладання блоків стін підвалу. Пристрій фундаментів і стін підвалу повинен виконувати ланку, до складу якої входять чотири робочих, зокрема – машиніст крана, монтажник не нижче 4 розряди, монтажник 3 розряди і такелажник. Такелажник виконує дуже відповідальну роботу: спочатку він підбирає потрібний блок, стропує його, перевіряє надійність строповки, дає сигнал кранівникові, контролює підйом блоку. Монтажники приймають, а потім встановлюють блок в проектне положення.
3.10 Інструменти, інвентар і пристрої
Кам'яна кладка – це конструкція з каменів, укладених на розчині в певному порядку. На кам'яну кладку діє власна сила тяжіння, навантаження від перекриття, крівлі, а також вітрова, снігова навантаження. Кам'яні стіни служать для захисту від атмосферних явищ, виконують звукоізоляційні і багато інших функцій. При будівництві будівель застосовують цегляну кладку з керамічних каменів і крупних штучних блоків, пиляних і тесаних природних каменів правильної форми, неотесаних (бутових) каменів неправильної форми, змішану, бутобетонну, полегшену з цеглини і інших матеріалів.
Кладка ведеться на цементних, цементно-вапняних, цементно-глиняних, вапняних розчинах. Вибір розчину і марка визначається проектом. Вид кладки так само визначається проектом. Цегляна кладка із звичайної глиняної цеглини пластичного пресування володіє хорошою опірністю вологості, міцністю, морозостійкістю, застосовується при будівництві будівель, споруд, димарів, підпірних стінок, споруд підземних конструкцій. Кладка з глиняного саману або пористо-порожнистого використовується для стін будівель. Завдяки малій теплопровідності дозволяє зменшити товщину стіни зовнішніх стін на 20–25%, а також масу на 20–30% в порівнянні із стінами з полнотелого цеглини. Кладка з глиняної цеглини не застосовується: при мокрих процесах, в сирих ґрунтах, для кладки печей, димарів, витяжних каналів.
Кладка з бетонних каменів використовується для будівництва фундаментів, стін підвалів, підземних конструкцій різного призначення. Бетонні камені виготовляються на важкому бетоні. Кладка з порожнистих і легкобетонних каменів застосовується для будівництва зовнішніх і внутрішніх стін будівель. Легкобетонні і порожнисті шлакобетонові камені мають хороші теплоизолирующие властивості. Недолік цих каменів полягає в тому, що вони не захищені від вологи і не морозостійкі. При використанні порожнистих і легкобетонних каменів для обробки фасадів обов'язкове обштукатурювання. Усередині приміщення можна використовувати камені низької марки, де вологість в нормі. Кладка з силікатної цеглини і каменів застосовується для зведення зовнішніх і внутрішніх стін, проте небажане її застосування у вологих умовах. Силікатна цеглина і камені володіють великою теплопровідністю і мають велику щільність. Така кладка міцніша і довговічніша, ніж кладка з легкобетонних каменів.
Кладка з керамічних порожнистих каменів застосовується при зведенні опалювальних будівель. Володіє високими тепломеханічними властивостями, що дозволяє скоротити товщину зовнішніх стін на півцеглини порівняно з кладкою з силікатної або звичайної глиняної цеглини. Кладка з крупних бетонних, силікатних або цегляних блоків застосовується для зведення підземних і надземних конструкцій будівель і споруд. Для зведення фундаментів і інших підземних споруд використовують блоки з важкого бетону і цеглини пластичного пресування. Для кладки зовнішніх стін застосовують блоки з легких бетонів, силікатної, порожнистої, пористо-порожнистої цеглини.
Кладка з природних каменів і блоків володіє високою міцністю, стійка до виморожування і вивітрювання. Черепашники, пористі туфи і інші гірські породи, щільність яких 900–2200 кг/м3, у вигляді пиляних штучних каменів вагою до 40, 50 кг, використовуються для кладки зовнішніх і внутрішніх стін. Вапняки і туфи використовують для стін підвалів. Оброблені природні камені застосовуються для облицьовування цоколів будівель, але обробка таких каменів дуже трудомістка і матеріалодорога, отже, застосування – неекономічне. Бутова і бутобетонна кладка володіє хорошими теплопровідними властивостями. Для цього виду кладки використовуються місцеві кам'яні матеріали і застосовуються для пристрою фундаментів, зведення стін, підвалів, виконують облицьовування цеглиною.
... их устранения Потеря прочности фундамента может произойти по различным причинам (старость, некачественные или неправильно подобранные по прочностным характеристикам материалы, неудовлетворительное качество строительных работ и т.п.). Наиболее распространенным дефектом фундаментов различных конструкций является неравномерное его проседание. Внешне это может выражаться либо в виде трещин ...
... ізобетонними обоймами з подальшим зашиванням розчином - найбільш ефективний спосіб ремонту ослаблених бутових фундаментів, що запобігає подальшому руйнуванню кладки і забезпечує зниження напруги в грунті під їх підошвою. Залежно від конструктивних особливостей будівлі можливо одно- або двостороннє підсилення. Одностороннє підсилення , як правило влаштовують у будинках без підвалу. Роботи виконують ...
собов усиления оснований и фундаментов является метод, предложенный фирмой 000 «Элфа». Укрепление кладки фундаментов железобетонными обоймами с последующим инъецированием раствора – наиболее эффективный способ ремонта ослабленных бутовых фундаментов, предотвращающий дальнейшее разрушение кладки и обеспечивающий снижение напряжения в грунте под их подошвой. В зависимости от конструктивных ...
... трех рядах кирпича. Если массив кладки разрезать по всей высоте вертикальными швами, то образуются отдельные неустойчивые столбы, которые под действием нагрузки могут деформироваться. 2. КИРПИЧНАЯ КЛАДКА Виды кирпичной кладки и системы ее перевязки. По конструктивным и технологическим особенностям кирпичную кладку разделяют на сплошную, облегченную, армированную, декоративную, кладку ...
0 комментариев