8. Місто Пенза

 

Торкаючись, м. Пензи необхідно відзначити, що 15 – 20 років тому він був одним з найчистіших міст Поволжя. Багато в чому це було обумовлено як природоохоронними заходами, так і народногосподарськими і природними особливостями, що історично склалися. Пензенська область багата природними ресурсами. На її території знаходиться близько мільйона гектарів лісів, з них порядка 115 тис. га виконують переважно санітарно – гігієнічні і оздоровчі функції. Територію області перетинають такі водні артерії, як Сурма, Хопер і інші річки. Є і пам'ятники природи – Поперечинська і Кунчеровськая степи, на базі яких створений державний заповідник «Приволжський лісостеп». Ці і інші безцінні місця вимагають постійної турботи і охорони. Але обстановка з охороною і чистотою навколишнього середовища в Пензі останніми роками украй напружена.

9. Викиди в місті Пенза

У м. Пенза є багато джерел викидів в атмосферу забруднюючих речовин (твердих, рідких і газоподібних). Підприємствами міста викидаються в атмосферу такі найбільш шкідливі для навколишнього середовища речовини як: сірчистий ангідрид, окисли вуглецю і азоту, вуглеводні і інші токсичні речовини.

У ряді джерел забруднення атмосфери автотранспорт займає одне з провідних місць. Більше 30 тисяч автомобілів викидають щодня тисячі тонн шкідливих речовин.

Дуже важливою проблемою також є чистота води у зв'язку з тим, що багато промислових підприємств і організації при розвитку виробництва будівництво природоохоронних об'єктів відносять на останню чергу.

Вся ця неблагополучна обстановка, пов'язана з несприятливою екологією нашого міста, привела до того, що збільшилося кількість хворих бронхолегеневою патологією, хворобами крові, онкології, захворюванням нирок і сечовивідних шляхів, збільшилася смертність і зменшилася народжуваність.


10. Стан атмосферного повітря

Для більшості крупних міст характерне надзвичайно сильне і інтенсивне забруднення атмосфери. По більшості забруднюючих агентів, а їх в місті налічується сотні, можна з упевненістю сказати, що вони, як правило, перевищують гранично допустимі концентрації.

Підприємствами області в атмосферне повітря викидається більше 300 забруднюючих речовин, що враховуються.

У місті Пенза викиди АООТ «Біосинтез» при несприятливих метеоумовах в минулі роки і в окремі періоди створювали приземні концентрації бутилацетата, бутанола, ацетону, гранично-допустимі, що у декілька разів перевищують.

У м. Кузнецьк до кінця дев'яностих років валові викиди зменшилися більш ніж на 50%. Такі заводи, як «Приладів і конденсаторів», АТ «Кузтекстільмаш», завод «Приладів і феритів», що є основними забруднювачами атмосфери, значно скоротили об'єм продукції, що випускалася, тому вплив на їх стан атмосфери міста став незначний.

У р. Нікольськ систематично реєструється наявність підвищених концентрацій з'єднань свинцю і фтористого водню, характерних для викидів заводу «Червоний гігант».

За даними госгідрометеослужби індекс забруднюючих речовин по п'яти інгредієнтах в місті Пенза на початок цього тисячоліття складав 5,54. середньорічних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі досягали 2,3 ГДК, по формальдегіду, 1 ГДК по діоксину азоту, 0,7 ГДК по фенолу і пилу, 0,1 ГДК по діоксину сірі. Найбільш забрудненим є район того, що має в своєму розпорядженні АТ «Пензхиммаш», АТ «Пензтяжпромарматура», «Арбековськох котельної» і автомагістралей з інтенсивним рухом. Тут середньорічна концентрація діоксину азоту склала 2 ГДК.

Викиди автомобільного транспорту на жвавих автомагістралях і перехрестях роблять значний вплив на полягання атмосферного повітря в приземному шарі над м. Пенза. Спеціалізованою інспекцією комітету постійно наголошуються підвищення ГДК окислу вуглецю, фенолу, двоокису азоту, формальдегіду, діоксину сірі.

11. Водна сфера

Забруднення водного басейну в містах слід розглядати в двох аспектах – забруднення води в зоні водоспоживання і забруднення водного басейну в межі міста за рахунок його стоків.[3]

Основою водних ресурсів Пензенської області є річковий стік. Стік на території області формує річкову мережу, яка належить басейнам Волги і Дону. Об'єм річкового стоку орієнтування складає 5,0 – 5,5 куб. км. щорічно (0,12 річкового стоку Росії). На одного жителя області доводиться близько 3,2 тис. куб. м в рік. Всього на території області порядка 2746 річок і струмків, а з довжиною більше 10 км. – 302. переважна більшість річок починаються в межах області, за винятком Сури, Кадади, Узи. Найбільш крупні річки – Сура, Мокша і Хопер. Переважає снігове живлення.

Різниця між забраною і використаною водою характеризує втрати води, які неухильно зростають з 2% на початку дев'яностих до більш ніж 10% на початок 2000 року.

У загальному об'ємі стічних вод, що скидаються, сьогодні порядка 45% складають скидання підприємств промисловості і порядка 46% - скидання житлово-комунального господарства. Близько 95% вод, що відводяться, скидається в басейни приток Волги, 3% - Мокши і 2% - Хопра.

В даний час спостерігається зменшення об'єму забруднених стічних вод, скинутих у водні об'єкти останніми роками, це пояснюється реалізацією водозахисних заходів і спадом виробництва в промисловості і сільському господарстві. Як забруднюючі речовини в стічній воді присутні: нафтопродукти, залізо, марганець, мідь, нікель, свинець, феноли, натрій, калій, фосфати, хром, цинк, сульфати, хлориди, фториди, СПАВ, азот нітратний, азот нітратний, роданід, формальдегіди.


Информация о работе «Екологія людини – наука про антропоекосистемах, їх структурі, динаміки і функціонуванні»
Раздел: Экология
Количество знаков с пробелами: 42537
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
43776
0
0

... , що управляють здоров'ям людини, є основою для розуміння процесів формування здоров'я. Вченими доведено, що до факторів, які впливають на рівень здоров'я людини, відносяться спосіб життя, генетичний фактор, фактори забруднення навколишнього середовища і медичні екологічні фактори. Гомеостазом вважають відносну динамічну постійність внутрішнього середовища і деяких фізіологічних функцій організму ...

0 комментариев


Наверх