14. Чинники, що впливають на здоров'ї городян

Забруднення атмосфери у великій мірі позначається на здоров'ї міського населення. Погіршення здоров'я городян є не тільки показником екологічного стану міста, але і найважливішим соціально-економічним його слідством, яке повинне визначати провідні напрями по поліпшенню якості навколишнього середовища.

В цілому на здоров'ї городян впливають багато чинників, особливо характерні риси міського способу життя – гіподинамія, підвищені нервові навантаження, транспортна втома і ряд інших, але понад усе – забруднення навколишнього середовища.

Ефект дії забрудненого середовища на людину визначається рівнем і якістю забруднення, тривалістю його впливу, віком, початковим рівнем здоров'я, а також поєднаною дією природної сфери і незадовільних соціально-гігієнічних чинників.

Залежно від тривалості і інтенсивності дії забруднювача його вплив на здоров'ї може бути гострим і хронічним. Гостра дія виявляється в результаті різкого збільшення забруднення навколишнього середовища звичайними для населеного пункту забруднювачами або при прояві нових шкідливих речовин. Часто такі явища спостерігаються при аварійних або залпових викидах промислових підприємств. Забруднювач може надавати провокуючу дію, загострювати або обважнювати захворювання, що є у людей, а також виконувати етіологічну роль, тобто стати причиною специфічного захворювання, пов'язаного з дією саме цього чинника.

Із зростанням сили і тривалості дії забруднювача в організмі відбуваються поетапні процеси. Спочатку шкідливі речовини накопичуються в тканинах і органах, зокрема в шкірі і підшкірній клітковині, кістках, волоссі, нігтях. При накопиченні забруднювача до певного рівня в організмі починаються фізіологічні і інші зрушення: міняється діяльність ферментних систем, регулюючих процеси обмін, імунологічна реактивність, діяльність органів дихання, кровообігу, нервової і ендокринної систем. На наступному етапі виникають симптоми хвороби, розгортається клінічна картина захворювання і при несприятливому варіанті течії наступає смерть.

15. Особливості захворюваності населення Пензенської області

Соматична захворюваність

У Пензенській області в 2004 році зберігався високий рівень соматичної захворюваності населення з вперше у виявленим в ЛПУ діагнозом.

У структурі захворюваності перше місце займають хвороби органів дихання (37,3%), друге - травми і отруєння (10,7%), третє - ускладнення вагітності, пологів, післяродового періоду (7,1%).

Впродовж останніх п'яти років констатується поступове підвищення рівня захворюваності всього населення Пензенської області. Чітка тенденція до підвищення наголошується по ряду нозологічних форм: новоутворення, психічні розлади, хвороби ока, вагітність, пологи, післяпологовий період, травми і отруєння.

У звітному році відбулося збільшення хвороб кровообігу на 30,7%, психічних розладів на 19,8%, хвороб шкіри і підшкірної клітковини на 15,7%, хвороб крові і кровотворних органів на 17,2%, вагітності, пологів, післяродового періоду на 11,5%.

Вивчення захворюваності населення за 1995-2001 роки показало, що хвороби ендокринної системи, обміну речовин, хвороби крові і кровоносних органів, ускладнення вагітності і пологів частіше зустрічаються в Каменському районі, хвороби сечостатевої системи – в Нікольському і Сердобському районах, хвороби органів травлення – в Каменському і Городищенському районах, природжені аномалії – в Колишлейському районі.

Захворюваність дитячого населення

Рівень дитячої захворюваності в Пензенській області в 2004 році з діагнозом, виявленим вперше в ЛПУ, характеризувався як високий і склав 1638,7 на 1000 дітей у віці від 0 до 14 років, що на 55,6 випадків (на 1000 дитячого населення) більше, ніж в 2003 році.

За звітний рік дитяча захворюваність збільшилася на 3,5%.

Перше місце в структурі дитячої захворюваності займають хвороби органів дихання, які складають 58,7%. Друге місце належить хворобам органів травлення – 6,7%. На третьому місці - травми і отруєння – 5,7%.

В порівнянні з попереднім роком, в звітному році у дітей відбулося збільшення показників захворюваності в наступних класах хвороб:

психічні розлади - на 7,4%;

хвороби ендокринної системи – на 8,2%;

хвороби органів дихання – на 6,5%;

хвороби системи кровообігу – на 16,6%;

вагітність, пологи, післяпологовий період – на 76,5%.

Чітка тенденція до підвищення показників дитячої захворюваності простежується впродовж останніх 5 років. Звертає на себе увагу чітка тенденція до підвищення в наступних класах захворювань: новоутворення, хвороби крові і кровотворних органів, психічні розлади, хвороби органів дихання, шкіри і підшкірної клітковини, сечостатевої системи, природжені аномалії, травми і отруєння.

Захворюваність підлітків

У звітному році, в порівнянні з 2003 роком, у підлітків області відбулося зростання захворюваності на 3,2%.

Збільшення захворюваності підлітків в 2004 році спостерігався по 10 нозологічним формам з 17:

інфекційні і паразитарні захворювання - на 6,1%;

хвороби шкіри і підшкірної клітковини – на 6,9%;

хвороби нервової системи і органів чуття - на 6,3%;

хвороби кістково-м'язової і сполучної тканини - на 39,2%;

вагітності, пологів, післяродового періоду - на 7,6%;

новоутворення - на 2,4%;

хвороби системи кровообігу - на 6,9%;

хвороби вуха і сосцевидного відростка - на 4,6%;

природжені аномалії – на 7,1%;

хвороби сечостатевої системи – 5,4%.

У структурі захворюваності підлітків провідне місце займають хвороби органів дихання - 48,1%, травми і отруєння - 8,7% на другому, хвороби шкіри і підшкірної клітковини - на третьому - 7,4%.

За останні п'ять років у підлітків неухильно росте рівень захворюваності новоутвореннями, хворобі шкіри і підшкірної клітковини, кістково-м'язовій і сполучній тканині, а також зростає число випадків вагітності, пологів, післяродового періоду.

Захворюваність дорослого населення

У 2004 році відносно 2003 року наголошується збільшення захворюваності дорослого населення з діагнозом, встановленим вперше в ЛПУ, на 26,5 випадків на 1000 населення (4,0%). При аналізі структури захворюваності дорослих встановлено, що основний відсоток в питомій вазі всіх захворювань доводиться на захворювання органів дихання – 27,0%. Вагітність, пологи, післяпологовий період зустрічаються в 13,0% випадків. Від всіх зареєстрованих вперше випадків захворюваності третє місце по поширеності займають травми і отруєння - 13,0%.

У звітному році, в порівнянні з минулим роком, звертає на себе увагу зростання числа наступних хвороб у дорослих:

хвороби крові і кровотворних органів - на 58,2%;

психічні розлади - на 24,0%;

хвороби ендокринної системи - на 4,4%;

хвороби шкіри і підшкірної клітковини - на 21,5%;

хвороби системи кровообігу - на 31,8%;

вагітність, пологи, післяпологовий період – на 11,0%;

природжені аномалії – на 50,0%.

Впродовж останніх п'яти років у дорослих спостерігається тенденція до зростання новоутворень, хвороби крові і кровотворних органів, психічних розладів, хвороб кістково-м'язової системи, хвороб сечостатевої системи, хвороб шкіри і підшкірної клітковини, вагітності, пологів і післяродового періоду.


Информация о работе «Екологія людини – наука про антропоекосистемах, їх структурі, динаміки і функціонуванні»
Раздел: Экология
Количество знаков с пробелами: 42537
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
43776
0
0

... , що управляють здоров'ям людини, є основою для розуміння процесів формування здоров'я. Вченими доведено, що до факторів, які впливають на рівень здоров'я людини, відносяться спосіб життя, генетичний фактор, фактори забруднення навколишнього середовища і медичні екологічні фактори. Гомеостазом вважають відносну динамічну постійність внутрішнього середовища і деяких фізіологічних функцій організму ...

0 комментариев


Наверх