За Міністерство освіти та науки України
Житомирський державний технологічний університет
Кафедра менеджменту
Курсова робота
з курсу “Торговельно-технологічне обладнання”
на тему: “Холодильні камери”
ВСТУП
1 Загальна характеристика холодильного обладнання, його класифікація, маркування
2 Загальна характеристика збірно-розбірних холодильних камер, принципи їх розміщення в закладах торгівлі та громадського харчування
3 Вирішення основних проблем, що виникають при виборі типу та моделі холодильної камери
4 Технологічна характеристика та призначення асортименту збірно-розбірних середньотемпературних холодильних камер
5 Технологічна характеристика та призначення асортименту збірно-розбірних низькотемпературних холодильних камер
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Однією з найважливіших груп обладнання будь-якого торговельного магазину, супермаркету чи закладу громадського харчування є холодильні камери, призначені. для зберігання товарного запасу. Багато в чому ритмічна та безперебійна робота підприємства торгівлі і громадського харчування, а також глибина асортименту визначається корисним об’ємом та надійністю холодильних камер.
Метою написання курсової роботи є вивчення асортименту, технічної характеристики та призначення холодильних камер низькотемпературних та середньо температурних.
Структура курсової роботи складається п’яти з питань. В першому питанні дано загальну характеристику холодильному обладнанню, наведено його класифікацію, розшифровано буквено-цифрову індексацію, що використовується у маркуванні. Друге питання характеризує збірно-розбірні середньотемпературні та низькотемпературні холодильні камери, принципи та вимоги щодо їх розміщення в закладах торгівлі та громадського харчування, дає характеристику модельному ряду середньотемпературних та низькотемпературних холодильних камер. Третє питання визначає недоліки застарілих холодильних камер, наводить переваги новітнього обладнання та вирішує проблеми вибору певного типу і моделі холодильних камер. В четвертому та п’ятому питаннях детально охарактеризовано технічну комплектацію, призначення та зовнішній вигляд середньотемпературних та низькотемпературних збірно-розбірних холодильних камер, наведено фотографії кількох сучасних холодильних камер.
1 Загальна характеристика холодильного обладнання, його класифікація, маркування
Торговельним холодильним обладнанням називають малі охолоджувальні пристрої, що призначаються для короткотермінового зберігання, демонстрації і продажу швидкопсувних товарів. До них належать збірні холодильні камери, холодильні шафи, охолоджувальні вітрини, холодильні прилавки, прилавки-вітрини.
Торговельне холодильне обладнання класифікують:
· за способом охолодження — з машинним, льодосоляним, сухольодовим охолодженням;
· за температурним режимом — середньотемпературне (для охолодження продуктів) з температурою в охолоджуваному об'ємі від 0 до 8 °С; низькотемпературне (для заморожених продуктів) з температурою в охолоджуваному об'ємі не вище ніж -18 °С;
· за кліматичними зонами використання — для південного (температура навколишнього повітря 12—40 °С) і помірного клімату (температура навколишнього середовища 12—32 °С);
· за методами використання — для підприємств з продавцями, для магазинів самообслуговування, для торговельних автоматів;
· за розміщенням агрегату — з вбудованим холодильним агрегатом, з відокремленим холодильним агрегатом, з централізованим холодопостачанням.
Торговельне холодильне обладнання позначають буквенно-цифровою індексацією. Початкові букви становлять назву обладнання ПХС (П — прилавок, X — холодильний, С — середньотемпратурний), перша цифра після тире — розміщення агрегату (1 — вбудований агрегат, 2 — винесений агрегат), наступні цифри — номінальний внутрішній об'єм, м3; південне використання — Ю, середньотемпературне — С, низькотемпературне — Н. Наприклад, КХС-2-6Мм — камера холодильна середньотемпратурна з окремо розміщеним холодильним агрегатом, номінальним внутрішнім об'ємом 6 м3 для районів з помірним кліматом, виготовив — Мукачівський завод торговельного обладнання.
2 Загальна характеристика збірно-розбірних холодильних камер, принципи їх розміщення в закладах торгівлі та громадського харчування
Збірно-розбірні холодильні камери призначені для короткотермінового зберігання охолоджених і заморожених продуктів на невеликих підприємствах торгівлі і громадського харчування, а також для охолодження і зберігання сировини, напівфабрикатів і готових холодних страв в окремих цехах великих підприємств громадського харчування.
Збірно-розбірні холодильні камери випускають в двох варіантах: середньотемпературні (типа КХС) для зберігання охолоджених продуктів при 0 … +2°С і низькотемпературні (типа КХН) для зберігання замороженнях продуктів при −18 … −16°С.
Ці камери, що встановлюються в підсобних приміщеннях підприємств торгівлі і громадського харчування або в виробничих цехах, збирають на місці із окремих уніфікованих щитів заводського виготовлення. Щити мають дерев’яний каркас, обшитий з двох сторін дошками чи сталевими листами, між якими розміщена теплова ізоляція із пінополістирола товщиною 100 мм.
З зовнішнього боку щити облицьовують листовою сталлю (або фанерою), а зсередини листовим алюмінієм. Щити для підлоги обов'язково поверх ізоляції покривають настилом з деревностружкової плити або з дощок (вагонки). Алюмінієва обшивка щитів для підлоги зроблена у вигляді ванни. Один щит стіни має двері. Щити з'єднують стяжними болтами. У місцях стиків герметичність досягається прокладкою профільної гуми.
З уніфікованіх щитів з металевою облицюванням збирають камери корисним об'ємом 6 м3 (КХС-6), 12 м3 (КХС-12) та 18 м3 (КХС-18). Всі ці камери мають приблизно однакову висоту (2250 мм) і глибину (2000 мм) і розрізняються тільки шириною (відповідно 2000, 3500 і 5800 мм). Камера КХС-6 (рис.1) має одне відділення. Камеру КХС-12 промисловість випускає в двох варіантах: з двома однаковими відділеннями, розділеними глухою перегородкою (кожне відділення має свої двері), і з одним відділенням (без перегородки) і одними дверима. Охолоджувальні камери, мають випарник по обидва боки камери або в середині її. Камера КХС-18Б складається з двох відділень, розділених глухою перегородкою, і у кожного відділення є свої двері.
Рис. 1. Середньотемпературна камера КХС-2-6М
а –– загальний вигляд; б –– розріз; 1 –– повітроохолоджувач; 2 –– терморегулюючий вентиль; 3 –– панель огородження; 4 –– шафа електрообладнання; 5 –– холодильний агрегат; 6 –– посудина для збору талої води; 7 –– трубка для відведення талої води; 8 –– стелаж для харчових продуктів; 9 –– замок дверей; 10 –– двері; 11 –– пульт керування
Камери обладнані стелажами з решітчастими знімними полицями для розміщення дрібних продуктів, вішалами для м'ясних туш і напольними гратами для розміщення продуктів у тарі. Кожна камера охолоджується окремими компресорно-конденсаторними агрегатами. Випаровувачі холодильної машини розміщують у камері над полицями. Під випаровувачами встановлюють піддони для збору конденсату.
Стіни, стеля, дах Ізоляційним матеріалом панелей є пінополістирол з коефіцієнтом теплопровідності 0,032….0,043 Вт/мК, густиною 25-30 кг/м³ і пінополіуретан з коефіцієнтом теплопровідності 0,019….0,025 Вт/мК, густиною 40 кг/м³. Поверхневим шаром сандвіч-панелей є гарячеоцинкований стальний лист товщиною 0,5 мм з поліефірним покриттям.
Товщина панелей задається в залежності з температурою всередині камери і умов експлуатації.
Для монтажу камери в приміщенні:
· до -5°С. Товщина 100 мм
· до -25°С. Товщина 120 мм
· нижче -25°С. Товщина 150 мм
Для монтажу камери на вулиці:
· до -5°С. Товщина 120 мм
· до -25°С. Товщина 150 мм
· нижче -25°С. Товщина 170-200 мм
В якості огороджуючих конструкцій пропонуються теплоізоляційні сендвіч-панелі "Kingspan" і "BALEXTHERM".
Підлога
В холодильних і морозильних камерах елементи підлоги мають тепло-, паро- і гідроізоляцію, а також шар монолітного армованого залізобетону. В цілях запобігання промерзання основи під камерою, відповідно до СНІП 2.11.02-87 "Холодильники", в конструкції підлоги передбачається система електрообігріву, а в камерах невеликих розмірів залишається вільне провітрююче середовище під теплоізольованою підлогою, що запобігають промерзанню грунтів основи камери. Конструкція підлоги розраховується на відповідне окреме навантаження (т/м²).
Внутрішня поверхня підлоги може виконуватися:
· з рифленого алюмінієвого листа або вологостійкої фанери;
· бетонного покриття, що не викликає порошні.
Двері Ізоляційним матеріалом дверей є спінений пінополіуретан. Поверхневим шаром дверей є гарячеоцинкований стальний лист товщиною 0,55 мм з поліефірним покриттям. Для щільного закривання по периметру, двері мають гумовий ущільнювач. Всі двері мають запірний пристрій з вмонтованою системою аварійного виходу, що запобігає замиканню персоналу всередині камери. В низькотемпературних камерах, в цілях запобігання примерзання дверей, в конструкції дверної коробки по периметру передбачаються теплоелектронагрівні елементи. Низькотемпературні елементи облаштовуються клапаном вирівнювання тиску для м'якого відкривання дверей.
Покриття і колір панелей Всі покриття мають гігієнічні сертифікати і дозволені до використання в камерах зберігання харчових продуктів і поділяються на:
· покриття, що використовуються всередині приміщення;
· покриття, що використовуються на вулиці: володіють підвищеною стійкістю до дії атмосфери (опади, сонячне світло).
Покриття мають захисну плівку, що видаляється після монтажу.
Рекомендації до електрообладнання, освітлення і системи сигналізації Всі електротехнічні пристрої повинні відповідати нормам електробезпеки. Кабелі і дроти стандартного типу мають бути виготовленні у відповідності з вимогами українських і міжнародних стандартів. Приміщення камер і складів освітлюється світильниками потужністю відповідною до норм освітлення. Для освітлення холодильних камер використовуються спеціальні люмінесцентні лампи з плафонами пило- і волого захисного виконання.
Камера-склад може бути облаштована системою сигналізації: пожежною, аварійною і "людина в камері".
Холодильне обладнання Основними складовими холодильного обладнання, що забезпечують функціонування холодильної камери є холодильний агрегат і повітряохолоджувач (теплообмінник). Як правило, агрегат адаптований до умов помірного клімату, має продуману систему обслуговуючої сервісної і запірної арматури, що дозволяє грамотно обслуговувати холодильну установку.
На окремо змонтованих камерах-складах застосовується центральна система холодопостачання з безпосереднім кипінням холодоагенту в пристроях охолодження. Це дозволяє значно збільшити тривалість експлуатації компресорів і значно знизити споживання електроенергії.
Холодильні установки повністю автоматизовані і захищені від аварійних режимів роботи. Управління холодопродуктивністю обладнання регулюється автоматично шляхом відключення окремих компресорів, за допомогою електричних щитів управління, розташованих в зручних для експлуатації місцях. Це забезпечує широкий діапазон регулювання продуктивності в залежності від реального теплового навантаження.
Збірні камери КХС-6Ю і КХС-12Ю призначені для роботи в південних районах. Їх пристрій не відрізняється від пристрою камер КХС-6 і КХС-12, але вони укомплектовані більш потужними агрегатами. На відміну від інших камери КХС-2-6М, КХС-12Б і КХС-18Б мають фанерну обшивку зовнішньої поверхні щитів.
Збірна низькотемпературна камера КХН-1-8,0К призначена для зберігання заморожених продуктів. За конструкцією камера КХН-1-8,0К аналогічна камері КХС-1-8,0К. Відмінність полягає в тому, що на стелі розміщені дві холодильні машини МХНК-630, що працюють на R502. Холодильні агрегати встановлюють поза збірно-розбірними камер в безпосередній близькості від них.
Камера КХН-2-6См складається з охолоджуваного обсягу і машинного відділення. Охолоджуваний обсяг утворений панелями, що являють собою дерев'яні рами, облицьовані з обох сторін металевими листами. Простір між облицьовками заповнено теплоізоляційним матеріалом –– пінопластом ПСБ-С - теплоізоляція типу «Сендвіч». Для доступу в камеру передбачена двері, обладнані запором та замком.
Камера охолоджується холодильною машиною, що складається з двох холодильних агрегатів, розташованих в машинному відділенні, повітроохолоджувача і терморегулюючого вентиля, з'єднаних трубопроводами. Визначена температура підтримується автоматично за допомогою термореле ТР-1-02Х. Відтаювання інею з поверхні повітроохолоджувача здійснюється автоматично гарячими парами холодоагенту по команді реле часу і температури РВТ-8/12/24.
Для отримання низьких температур в охолоджуваних камерах, таких як збірно-розбірні низькотемпературні камери типу КХН, застосовують герметичні низькотемпературні агрегати ВН-630, АК 4, 5-2-4 і середньотемпературні агрегати ПС-1250.
Низькотемпературні агрегати працюють на хладоні R502 в діапазоні температури кипіння від -40 до -25 ° С, а середньотемпературні –– на хладоні R12 в діапазоні від -25 до -10 ° С.
Технічна характеристика збірно-розбірних камер наведені в табл. 1.
Таблиця 1
Технічна характеристика збірно-розбірних холодильних камер
Камера | Внутрішній охолоджуваний обсяг м3 | Площа підлоги, м2 | Маса завантажуваного продукту, кг | Температура камери, ° С | Холодильний агрегат |
КХС-6 | 6 | 4 | 600 | 0…+2 | ФАК-1,1Е |
КХС-6Ю | 6 | 4 | 600 | 0…+2 | ФАК-1,5МЗ |
КХС-6Б | 6 | 3,9 | 600 | 0…+2 | ФАК-1,1Е |
КХС-12 | 12 | 7 | 1200 | 0…+2 | ФАК-1,5МЗ |
КХС-12Ю | 12 | 7 | 1200 | 0…+2 | ФАК-1,1Е (2 агрегата) |
КХС-12Б | 12 | 6,8 | 1200 | 0…+2 | ФАК-1,5МЗ |
КХС-18Б | 18 | 9,7 | 1800 | 0…+2 | ИФ-56 |
КХН-1–8,0К | 8,0 | 4,0 | 800 | -18…-16 | МХНК-630 (2 агрегата) |
КХН-2-6См | 5,7 | 3,9 | 650 | -13 | ВСЕ 1250 (2 агрегата) |
Стаціонарні холодильні камери підприємств торгівлі і громадського харчування можуть розташовуватися в підвалах або на першому поверсі у вигляді окремого блоку. Вхід в камери здійснюється з тамбура, що дозволяє зменшувати притоки, що вносяться з повітрям при відкриванні дверей в камеру. Поряд з камерами розташовується машинне відділення (рис.2).
Випаровувачі повинні не тільки охолоджувати повітря і продукти, але й перешкоджати доступу теплового потоку, що надходить через стіни до продукту.
Рис. 2. Розташування стаціонарних холодильних камер:
I - камера молочно-жирова; II - камера м'ясо-рибна; III - камера зелені; IV - камера напоїв; V - машинне відділення; VI - ліфт
При розташуванні випарників в камері їх встановлюють у першу чергу на стіни, через які найбільші теплоприпливи (зовнішні стіни). Холодильні камери проектуються без природного освітлення, так як наявність вікон у камері призведе до додаткових теплопритоків. Крім того, сонячне світло, впливаючи на харчові продукти, скорочує терміни їх зберігання. Самі камери не повинні розташовуватися поруч з туалетами, душовими, миєчними або гарячими цехами, через них не можуть проходити ніякі трубопроводи (холодна, гаряча вода, газ, каналізаційні труби). Мінімальна площа будь-якої з камер не повинна бути менше 6 м2. Висота камер становить 2,7-3,3 м. Для зменшення теплоприпливів в камери через стіни, що мають висоту 3,3 м або більше, у камері може бути встановлена несправжня стеля на висоті 2,5 м з пінополістарола товщиною 100 мм. Для вирівнювання за обсягом камери температури та відносної вологості, а також для видалення запахів здійснюється зміна повітря. Холодне повітря з камери викидається назовні, а тепле - через повітряний фільтр подається в камеру. За добу змінюється від двох до чотирьох обсягів повітря камери.
При експлуатації холодильних камер випаровувачі покриваються сніговою шубою. Причиною утворення снігової шуби є конденсація водяних парів. Повітря камери, проходячи через випарник, охолоджується до точки роси та з нього випадають водяні пари. Наявність сніговий шуби на випаровувачі - явище небажане, так як повітря, проходячи через випарник, охолоджується і осушується. При підігріві повітря продуктом його відносна вологість різко зменшується, і з продукту починає переходити волога. Відбувається усушка продукту. Снігову шубу треба періодично відтаювати. Робиться це або автоматично, або вручну.
... яблоками, объемный расход воздуха должен составлять 2,76 м3/c при статическом напоре вентилятора 150 Па. 7 Расчет и подбор основного и вспомогательного оборудования Оптимальным вариантом оборудования в холодильной камеры для хранения яблок стала сплинт – системы Polair (Россия). Так как эти системы долее долговечны в эксплуатации и показали высокую надежность и простоту монтажа. Таблица ...
... (ГОСТ 14087.)* * Его статус – утратил силу в РФ 2. Практическая часть 2.1 Цели и задачи исследования Основной целью курсовой работы является исследование ассортимента бытовых холодильных приборов, реализуемых в магазине г. Челябинска «Техно-сила». До текущего, и в настоящее время, бытовые холодильные приборы являются одним из самых популярных, среди населения, востребованным видом ...
... ; равномерность распределения температуры воздуха по всему объему камеры. К недостаткам воздушного охлаждения относятся: большая усушка продуктов, увеличенный расход электроэнергии за счет применения вентиляторов. 1.3 Конструкция и виды торгового холодильного оборудования Конструктивно все виды торгового холодильного оборудования имеют много общего. Основной несущей конструкцией является ...
... ; 2 – лента; 3 – уголок; 4 – хомутик; 5 – калач Рисунок 1.12 – Пристенная батарея 1.3 Патентная проработка проекта 1.3.1 Камера холодильной обработки мяса с системой увлажнения воздуха Целью изобретения является снижение усушки. Камера для холодильной обработки мясных туш (рисунок 1.13) содержит теплоизолированный корпус 1 с дверями 2, 3 для загрузки и выгрузки туш, систему циркуляции ...
0 комментариев