2. Найважливіші види господарських і фінансових ризиків в діяльності машинобудівного підприємства
Користуючись переліком функціональних зв'язків сучасного підприємства, проаналізуємо, які найважливіші види господарських і фінансових ризиків можуть вплинути на економічну безпеку машинобудівного підприємства. До них можна віднести наступні ризики:
1. Ризик неможливості здійснення технології виробництва продукції на підприємстві через неукладення договору на постачання початкових матеріалів, сировина, комплектуючих виробів, напівфабрикатів.
Причинами виникнення такого ризику можуть бути:
–відмова традиційних постачальників від укладення договору;
–неприйнятні для даного підприємства умови договору або ціни;
–неможливість виконання підприємством-постачальником умов договору за технічними умовами, вимогах до якості і т.п.;
–аварійність на транспорті та ін.
Чинниками ризику в цьому випадку виступають: загальна нестабільність соціально-економічної обстановки, надмірна концентрація вхідних матеріальних потоків на обмеженій кількості постачальників, нерівномірність темпів інфляції, недиверсифікованність постачання, застосування постачальниками стратегії максимізації прибутку в даний момент будь-якими коштами та ін.
Компенсувати такий ризик можна, застосувавши такі заходи, як:
–диверсифікація виробництва шляхом застосування інших технологій і видів продукції;
–диверсифікація постачання;
–постійний збір інформації про постачальників і їх можливі зміни;
–встановлення некомерційних зв'язків з реальними і потенційними постачальниками;
–придбання даним підприємством акцій підприємств-постачальників;
–створення страхових резервів початкових продуктів;
–підготовка можливості кредитування, якщо виникне необхідність в передоплаті.
2. Ризик неповернення передоплати постачальником
Причини виникнення в основному ті ж, що і у випадку невиконання договорів постачання, а також рішення постачальника про тимчасове або остаточне привласнення отриманих у вигляді передоплати сум; неможливість їх виплати даному підприємству через використання до зриву договору.
Чинники ризику: кризова ситуація у взаєморозрахунках підприємств; слабість арбітражу і законодавчої бази; низька правова культура управління; прагнення підприємств до абсолютної мінімізації ризику, тобто виникнення самої вимоги передоплати; відсутність розвиненої системи страхування господарських і фінансових операцій.
Можливі методи компенсації ризику:
–некомерційна інтеграція;
–купівля і обмін акціями з постачальниками;
–встановлення особистих неформальних відносин з керівництвом підприємства-постачальника;
–залучення незалежних організацій як гарантів операцій;
–розвиток заставних операцій.
3. Ризик нереалізації виробленої продукції.
Причини: скорочення потреби у даному вигляді продукції; поява на ринку аналогічної продукції конкурентів; моральний знос продукції; перемикання попиту; зниження попиту через зміни структури бюджету або зниження прибутків споживачів; зміна виробничого профілю або спеціалізації традиційних споживачі продукції; відсутність у підприємстві повної інформації про даний сегмент ринку.
Чинники ризику: поява нової технології; заміна високорозвинених технологій більш простоями; зміна умов імпорту, що полегшують ввезення імпортної продукції; залежність результатів рішень, що приймаються споживачем від “особистих" умов договору; різке зростання об'ємів і рентабельність виробництва в галузі, сприяюче притоці конкурентів.
Методи компенсації, що рекомендуються:
–диверсифікація виробництва і структури збуту;
–активне використання всіх видів маркетингу, включаючи створення бази даних про споживачів, їх можливостях, наміри, соціально-економічний статус, тенденції в споживанні продукції;
–обмін акціями з традиційними споживачами і придбання їх акцій;
–пошук технологій і методів поліпшення якості і підвищення конкурентоспроможності продукції;
–освоєння гнучких, переналагоджувальних на виробництво інших видів продукції технологій;
–освоєння гнучких технологій маркетингу, що дозволяють перейти до інших сегментів ринку.
4. Ризик неотримання або невчасного отримання оплати за реалізовану без передоплати продукцію.
Цей ризик може виникнути через відсутність необхідної суми у споживача на момент постачання продукції або прийняття ним рішення про використання призначеної для цього суми на інші цілі.
Як методи компенсації даного ризику можна використати, передусім, ту ж передоплату.
5. Ризик відмови покупця від отриманої і оплаченої ним продукції, тобто повернення.
Виникає за причинами невідповідності продукції вимогам до її якості; неможливість використання споживачем продукції даної якості, рішення споживача про перехід до іншого виду продукції або до іншого постачальника.
Методи компенсації, що рекомендуються, схожі з тими, що і при компенсації ризику несплати.
... дозволили сформувати такі висновки. Удосконалення системи управління підприємством на засадах маркетингу є магістральним шляхом розвитку сучасної економіки. Розкриття адаптаційних можливостей підприємств промисловості та їх використання на засадах прийняття виважених стратегічних рішень забезпечують економічне зростання всього господарського комплексу України, з одного боку, та розвиток структури ...
... доцільно вдосконалити сукупність функцій, покладених на відділи (управління, департаменти) ризику для розвитку інтегральних систем оцінки банківського ризику. 2. Діагностика діяльності ДЕЗ УкрНДІВЕ 2.1 Загальна характеристика підприємства Дослідно-експериментальний завод створений наказом № 389 від 14.12.1962 р. по Міністерству паливної промисловості СРСР. У середині 70-х років завод був ...
... ,3 тис. грн. Це перевищення свідчить про те, що підприємство існує за рахунок позикових коштів. РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ аналізу руху грошових коштів промислового підприємства В СУЧАСНИХ УМОВАХ ГОСПОДАРЮВАННЯ 3.1 Оцінка впливу руху грошових коштів на фінансову стабільність підприємства Важливою характеристикою платоспроможності підприємства є його можливість генерувати кошти. Нерідко ...
... букв та інших символів. Економічна інформація відображає процеси і явища господарської діяльності підприємства, зокрема, в умовах ринкової економіки. ЕА не обмежується тільки економічними даними, а використовує технічну, технологічну та іншу інформацію. Вимоги до інформації: аналітичність - вся економічна інформація незалежно від джерел надходження повинна відповідати потребам аналітика, тобто ...
0 комментариев