3.2 Вплив тіньової економіки на реальний показник економічного добробуту макроекономіки України

 

У 2007 р. виробництво тіньового валового внутрішнього продукту (ВВП) в Україні складе 443,1 млрд грн. Такі висновки містяться в дослідженні Державного науково-дослідного інституту інформатизації і моделювання економіки (ДНДІІМЕ) Міністерства економіки [17 -19].

Експерти ДНДІІМЕ дійшли висновку, що сумарний ВПП в Україні у 2007 р. складе 1 трлн 135,5 млрд грн. Зокрема, 692,4 млрд грн – офіційний ВПП і 443,1 млрд грн – тіньовий ВВП. При обчисленнях експерти використовували комплексний макрометод оцінки розміру тіньового ВВП, до якого включаються аналіз попиту на готівку, дослідження зайнятості, аналіз різночитань офіційної статистики і подібне.

Водночас експерти зазначили, що за результатами 2006 р. питома вага тіньової складової у виробництві доданої вартості склала: у промисловості – 132%, в сільському господарстві – 72,5%, в будівництві – 70,8%, у сфері послуг – 31,5%.

У дослідженні також наголошується, що такий високий рівень тінізації української економіки обумовлений невиправдано високим навантаженням на доходи населення і бізнесу. "Є незбагненний парадокс: чинник виробництва, який більше всього експлуатується, - праця, одночасно є основним наповнювачем прибуткової частини бюджету", - зазначають експерти ДНДІІМЕ.

У той же час, за даними експертів, тіньова частина середньої зарплати по економіці складає 2,7 тис. грн на місяць. За їх розрахунками, сумарна середня зарплата по економіці в Україні складає до 4 тис. грн на місяць, тоді як офіційна - 1,3 тис. грн Таким чином, середня зарплата у 3,1 разу відстає від оптимальної. Найбільший розрив між середньою та оптимальною зарплатою спостерігається у сільському господарстві – різниця у 4,4 рази, середня зарплата по промисловості в 3,9 разу менше оптимальної, в будівництві – в 2,5 разу, у сфері послуг – в 1,8 разу. При цьому експерти відзначили, що низька зарплата і висо-ка питома вага тіньової економіки є "сполученими посудинами".

Динаміка валового внутрішнього продукту - основного макроекономічного показника, що характеризує економічний розвиток країни, починаючи від 2000 року є позитивною. На жаль, вітчизняна економіка все ще має такі негативні риси, як тінізація, структурні диспропорції національного виробництва, експортне спрямування з переважанням продукції невисокого рівня валової доданої вартості (тобто кінцевої продукції), критична залежність від імпортних енергоносіїв, несприятливий інвестиційно-інноваційний клімат, недоскона-лість, неузгодженість та непрозорість законодавства, і насамперед податкового, нерозвиненість внутрішнього ринку внаслідок низької платоспроможності фізичних та юридичних осіб, недосконалість механізмів регулювання цін і тарифів, застаріла технологічна база промисловості та її повільне оновлення, відтік висококваліфікованих кадрів, тривала парламентсько-політична нестабільність тощо.

За часи незалежності економіка України пройшла через роки нестабільності, що була обумовлена високими темпами інфляційного зростання, знеці-ненням національної грошової одиниці та значним падінням обсягів вироб-ництва. Протягом цього періоду (1990-1999 рр.) падіння реального ВВП склало 59,2%. У 2000 році ситуація кардинально змінилася і відтоді українська економіка набула чіткої тенденції зростання.

Завдяки зазначеному зростанню обсяг реаль-ного ВВП у 2004 році дійшов до рівня 60,8 % реального показника ВВП базово-го 1990 року та до рівня 75,6% станом на вересень 2007 року (рис.3.3). При цьому аналіз графіку рис. 3.3 показує, що темп росту інфляційного дефлятора номінального ВВП практично в 1,8 раза перевищує темп росту реального ВВП України.

Якщо темпи зростання реального ВВП збережуться на середньому рівні останніх років, Україна зможе вийти на рівень офіційного реального ВВП базового 1990 року тільки у 2015 році (рис. 3.3).

Таким чином, економічне зростання ще має значний потенційний запас розвитку, чи іншими словами відтворюваний потенціал, що є однією з складових сучасного тренду економічного зростання. Однак, не слід переоцінювати роль відтворюваного потенціалу в сучасних економічних умовах України. Це поняття включає наявність таких резервів, як кваліфіковані людські ресурси, попит на вироблену продукцію, виробничі приміщення, основні фонди та інші. Звичайно, не можна стверджувати, що всі ці ресурси є доступними в економіці і головною проблемою у цьому є фактор часу. Застаріле зношене обладнання більше не в змозі забезпечувати нарощування виробничих потужностей. Тому, оновлення основних виробничих фондів і є одним з найактуальніших завдань для підтримання економічного зростання.

Рис. 3.3 – Динаміка базових індексів росту реального ВВП та базового індексу інфляційного дефлятора номінального ВВП України відносно рівня 1998 року (мінімум кризиса економіки України)


ВИСНОВКИ

 

Розглянувши основні макроекономічні показники ВНП та ВВП, можна зробити висновок про те, що вони відіграють важливу роль у визначенні економічного здоров’я суспільства. Вони створюють базу дослідження та аналізу макроекономіки.

За часи незалежності економіка України пройшла через роки нестабільності, що була обумовлена високими темпами інфляційного зростання, знеціненням національної грошової одиниці та значним падінням обсягів виробництва. Протягом цього періоду (1990-1999 рр.) падіння реального ВВП склало 59,2%. У 2000 році ситуація кардинально змінилася і відтоді українська економіка набула чіткої тенденції зростання.

Завдяки зазначеному зростанню обсяг реального ВВП у 2004 році дійшов до рівня 60,8 % реального показника ВВП базового 1990 року та до рівня 75,6% станом на вересень 2007 року. При цьому проведений аналіз показує, що темп росту інфляційного дефлятора номінального ВВП практично в 1,8 раза перевищує темп росту реального ВВП України.

Якщо темпи зростання реального ВВП збережуться на середньому рівні останніх років, Україна зможе вийти на рівень офіційного реального ВВП базового 1990 року тільки у 2015 році.

Для адекватного реаліям показника ВВП, з тим щоб він міг бути дійсно характеристикою економічного добробуту, з офіційного обсягу ВВП потрібно:

- відрахувати вартість впливу на економіку негативних факторів;

- додати вартісну оцінку не ринкових операцій;

- додати обсяг продукції, створений тіньовим сектором економіки;

- додати вартісну оцінку дозвілля та покращення якості товарів.

Ці перетворення дають показник - чистого економічного добробуту (ЧЕД). Його вивели в 1972 році професори Вільям Нордгауз і Джеймс Тобін з Єльського університету. ВВП показує надмірний матеріалізм суспільства, відображаючи лише вироблені товари і послуги.

ЧЕД не підраховується на підставі тієї методики і тієї інформації, що наявна в нашому розпорядженні. Він головним чином нагадує про те, що показник ВВП не є досконалим мірилом економічного добробуту. Проте, як би там не було, але ЧЕД – це найкращий показник , який ми маємо на сьогодні і яким користується весь світ.

Так, експерти ДНДІІМЕ дійшли висновку, що сумарний ВПП в Україні у 2007 р. складе 1 трлн 135,5 млрд грн. Зокрема, 692,4 млрд грн – офіційний ВПП і 443,1 млрд грн – тіньовий ВВП. При обчисленнях експерти використовували комплексний макрометод оцінки розміру тіньового ВВП, до якого включаються аналіз попиту на готівку, дослідження зайнятості, аналіз різночитань офіційної статистики і подібне.

Водночас експерти зазначили, що за результатами 2006 р. питома вага тіньової складової у виробництві доданої вартості склала: у промисловості – 132%, в сільському господарстві – 72,5%, в будівництві – 70,8%, у сфері послуг – 31,5%.

Тобто, тільки врахування «тіньової економіки» в показнику ЧЕД для України підвищує показник національного добробуту більш, ніж на 50% відносно рівня офіційних розрахунків ВВП Держкомітетом статистики України за офіційно затвердженими методиками.

Зафіксований в Україні з 2003 року суттєвий розрив між індексами цін споживача (ІСЦ) по 300 товарам та послугам та індексом цін виробника (ІЦВ) показує, що методологія обрахунку дефлятора ВВП та реального ВВП потребує суттєвих вдосконалень, оскільки між внутрішніми цінами та цінами імпортних товарів склався негативний парітет (імпорт дешевше внутрішніх цін на однотипні товари) індекс ІСЦ все більше не відражає реальну картину в економіці, а індекс-дефлятор ВВП та методологія його розрахунку офіційно ніколи не публікується Держкомстатом України.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.       Базилевич В.Д. Макроекономіка: Підручник/ В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, Л.О. Баластрик. - 3-тє вид., випр.. - К.: Знання, 2006. - 623 с.

2.       Базилевич В. Д. Макроекономіка: Підручник/ В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, Л.О. Баластрик. - 2-ге вид., випр.. - К.: Знання, 2005. - 852 с. - (Класичний університетський підручник).

3.       Борух В. О.. Економічна статистика: Навчальний посібник для студ. вищих навчальних закладів/ В.О. Борух, Р.В. Алямкін. - К.: Ліра-К, 2006. - 316 с.

4.       Будаговська С., Кілієвич О. та ін. “Мікроекономіка і макроекономіка”. К.: “Основи”, 1998. - 358 с.

5.       Вечканов Г.С. Макроэкономика: Учебник/ Г.С. Вечканов, Г.Р. Вечканова. - 2-е изд.. - СПб.: Питер, 2004. - 540 с.

6.       Вітлінський В. В. Моделювання економіки: Навчальний посібник/ В.В. Вітлінський. - К.: КНЕУ, 2005. - 406 с.

7.       Дзюбик С. Д. Основи економічної теорії: Навч. посібник/ С.Д. Дзюбик, О.С. Ривак. - К.: Знання, 2006. - 481 с

8.       Економічна теорія: Підручник/ Ред. В.М. Тарасевич. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 779 с.

9.       Крючкова И.В. Макроструктурные факторы и закон золотого сечения // журнал «Економист», 2005, №9, стр. 26-30.

10.     Кучерявенко І.А. Макроекономіка: Практикум: Навчальний посібник/ І.А. Кучерявенко. - К.: Вікар, 2006. - 239 с.

11.     Лугінін О.Є. Статистика національної економіки та світового господарства: Навчальний посібник для студ. вищих навчальних закладів/ О.Є. Лугінін, С.В. Фомішин. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 503 с.

12.     Макроекономіка: Навчальний посібник/ І.І. Вініченко, О.В. Гончаренко, Н.В. Дацій. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 176 с.

13.     Матвеева Т.Ю. Введение в макроэкономику: Учебное пособие/ Т.Ю. Матвеева. - 3-е изд.. - М.: ГУ ВШЭ, 2005. - 512 с.

14.     Мельникова В.І. Макроекономіка: Навчальний посібник/ В.І. Мельникова, Н.І. Клімова. - 2-е вид., допов.. - К.: Професіонал, 2004. - 394 с.

15.     Мовчан Р., Рікардо Джуччі Макроекономічний прогноз України (2 кв.2006 – 4 кв.2007) No.1 (9) Травень 2005 // Інститут Економічних Досліджень та Політичних Консультацій, Київ, http:/www.ier.kiev.ua.

16.     Мовчан , Рікардо Джуччі Макроекономічний прогноз України (3 кв.2006 – 4 кв.2007) No.2 (10) жовтень 2006 // Інститут Економічних Досліджень та Політичних Консультацій, вул. Рейтарська 8/5-А, 01034 Київ, http:/www.ier.kiev.ua.

17.     Мовчан Р., Кравчук В., Ковальчук В., Рікардо Джуччі Макроеко-номічний прогноз України (1 кв.2007 – 4 кв.2008) No.1 (11) травень 2007 // Інститут Економічних Досліджень та Політичних Консультацій, Київ, http:/www.ier.kiev.ua.

18.     Найденов В.С., Сменковский А.Ю. Инфляция и монетаризм. Уроки антиинфляционной политики. - Б.Ц.: ОАО "Белоцерковская книжная фабрика", 2003. -352 с.

19.     Про затвердження Методичних рекомендацій щодо квартальних розрахунків валового внутрішнього продукту за категоріями кінцевого використання // ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ НАКАЗ від 1 грудня 2006 року N 580.

20.     Про затвердження Переліку порівнянних цін 2005 року на сільськогосподарську продукцію //ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ НАКАЗ від 23 січня 2007 року N 13.

21.     Сергієнко О. Макроекономічні проблеми виробництва ВВП України // журнал «Персонал» № 10, 2006.

22.     Социально-экономическая статистика / под редакцией А.В. Головача – Киев, «Вища школа», 1991.

23.     Статистичний щорічник по Україні за 2004 рік. –К. „Укрстат”, 2005 – 1740 с.

24.     Статистичний щорічник України за 2005 рік/ Державний комітет статистики України; Ред. О.Г. Осауленко. - К.: Консультант, 2006. - 575 с.

25.     Швайка Л.А. Державне регулювання економіки: Навчальний посібник/ Л.А. Швайка. - К.: Знання, 2006. - 436 с.

26.     Экономический словарь: 14 500 терминов/ Ред. А.Н. Азрилиян. - М.: Ин-т новой экономики, 2007. - 1152 с.

27.     http://www.ukrstat.gov.ua – Офіційний Інтернет- сайт Державного комітета статистики України.

28.     http://www.mfa.gov.ua – Офіційний Інтернет- сайт МЗС України.

29.     http://www. epravda.com.ua -Офіційний Інтернет- сайт газети «Економічна правда».

30.     http://www. ufin.com.ua - Офіційний Інтернет- сайт аналітичного видання «Україна фінансова».


Додаток

Таблиця А.1 - Номінальний валовий внутрішній продукт у 2004 році [28] (млн.грн.)

 

І квартал ІІ квартал ІІІ квартал ІV квартал У цілому за рік

Валовий внутрішній продукт

у фактичних цінах

66981

78607

99405

100120

345113

Індекс росту реального ВВП з вра-хуанням дефлятора ВВП (квартал поточного року у відсотках до від-повідного кварталу минулого року) 112,9 112,7 114,3 109,1 112,1
Склад валового внутрішнього продукту
1. За виробничим методом
1.1. Випуск 153867 183350 237754 235017 809988
1.2. Проміжне споживання 94220 112633 146806 143283 496942
1.3. Валова додана вартість 59647 70717 90948 91734 313046
1.4. Чисті податки на продукти 7334 7890 8457 8386 32067
2. За розподільчим методом
2.1. Оплата праці найманих працівників 31743 36999 41967 46741 157450
2.2. Чисті податки на виробництво та імпорт 8482 8734 9267 8680 35163
2.3. Валовий прибуток, змішаний доход 26756 32874 48171 44699 152500
3. За методом кінц. використання
3.1. Кінцеві споживчі витрати 50819 57002 63728 74007 245556
3.2. Валове нагромадження 10480 12284 27584 22722 73070
3.3. Експорт товарів та послуг 47456 55701 58340 58110 219607
3.4. Імпорт товарів та послуг -41774 -46380 -50247 -54719 -193120

Таблиця А.2 - Номінальний валовий внутрішній продукт у 2005 році [28] (млн.грн.)

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

ІV квартал

У цілому за рік

Валовий внутрішній продукт у фактичних цінах

88104

101707

122861

128780

441452

Індекс росту реального ВВП з врахуванням дефлятора ВВП (квартал поточного року у відсотках до відповідного кварталу минулого року) 105,0 103,5 101,5 101,9 102,7
Склад валового внутрішнього продукту
1. За виробничим методом
1.1. Випуск 200479 225989 283300 285862 995630
1.2. Проміжне споживання 123101 138241 174827 170860 607029
1.3. Валова додана вартість 77378 87748 108473 115002 388601
1.4. Чисті податки на продукти 10726 13959 14388 13778 52851
2. За розподільчим методом
2.1. Оплата праці найманих працівників 43202 50775 56786 65837 216600
2.2. Чисті податки на виробництво та імпорт 12050 14802 14950 14275 56077
2.3. Валовий прибуток, змішаний доход 32852 36130 51125 48668 168775
3. За методом кінцевого використання
3.1. Кінцеві споживчі витрати 66805 79152 88441 103481 337879
3.2. Валове нагромадження 14898 21759 34905 28314 99876
3.3. Експорт товарів та послуг 55140 56394 58562 57156 227252
3.4. Імпорт товарів та послуг -48739 -55598 -59047 -60171 -223555

Таблиця А.3 - Номінальний валовий внутрішній продукт у 2006 році [28] (млн.грн.)

 

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

ІV квартал

У цілому за рік

 Валовий внутрішній продукт у фактичних цінах

105423

124116

150434

157694

537667

Індекс росту реального ВВП з врахуванням дефлятора ВВП (квартал поточного року у відсотках до відповідного кварталу минулого року) 104,1 106,8 106,9 109,5 107,1
Склад валового внутрішнього продукту
1. За виробничим методом
1.1. Випуск 233727 272122 341680 354158 1201687
1.2. Проміжне споживання 142626 164678 210381 215934 733619
1.3. Валова додана вартість 91101 107444 131299 138224 468068
1.4. Чисті податки на продукти 14322 16672 19135 19470 69599
2. За розподільчим методом
2.1. Оплата праці найманих працівників 52975 62242 71455 78764 265436
2.2. Чисті податки на виробництво та імпорт 15205 17540 20075 19987 72807
2.3. Валовий прибуток, змішаний доход 37243 44334 58904 58943 199424
3. За методом кінцевого використання
3.1. Кінцеві споживчі витрати 88810 100698 107865 125014 422387
3.2. Валове нагромадження 22340 25584 41710 41139 130773
3.3. Експорт товарів та послуг 52515 61554 72322 67316 253707
3.4. Імпорт товарів та послуг -58242 -63720 -71463 -75775 -269200
Таблиця А.4 - Номінальний валовий внутрішній продукт України у 2007 році [28] (млн.грн.)

 

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

ІV квартал

У цілому за рік

Валовий внутрішній продукт

у фактичних цінах

133108

161388

Індекс росту реального ВВП з врахуванням дефлятора ВВП (квартал поточного року у відсотках до відповідного кварталу минулого року) 108,0 107,9
Склад валового внутрішнього продукту
2. За виробничим методом
1.1. Випуск 293245 348163
1.2. Проміжне споживання 180166 208032
1.3. Валова додана вартість 113079 140131
1.4. Податки за виключенням субсидій на продукти 20029 21257
2. За розподільчим методом
2.1. Оплата праці найманих працівників 67545 81736
2.2. Податки за виключенням субсидій на виробництво та імпорт 21133 22042
2.3. Валовий прибуток, змішаний доход 44430 57610
3. За методом кінцевого використання
3.1. Кінцеві споживчі витрати 111610 129790
3.2. Валове нагромадження 30098 36784
3.3. Експорт товарів та послуг 67463 79578
3.4. Імпорт товарів та послуг -76063 -84764

Информация о работе «Цінові індекси ВВП та економічний добробут макроекономіки»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 48278
Количество таблиц: 10
Количество изображений: 6

Похожие работы

Скачать
174763
0
0

... за офіційним курсом), можуть бути обмежені перекази валюти за кордон і її вивіз. Застосовувані державою методи та обсяги валютних обмежень безпосередньо пов'язані з конвертованістю валюти. 43.      Класична теорія макроекономічної стабілізації Сутність стабілізації економіки. Кінцевою метою економічної трансформації перехідного суспільства в Україні є створення умов для переходу до більш ...

Скачать
48221
1
5

... язана з іншими країнами світу механізмами експорту, імпорту і фінансових операцій. Порівнявши національний продукт і національний доход, отримуємо макроекономічні тотожності: C+ T+ S+ M = C+ I+ G+ X. Звідси T+ M + S = I + G + X. тобто «витоки» = «ін’єкції». 3. Товарний ринок Сукупний попит – це реальний обсяг національного продукту, який економіка має намір закупити з метою задоволення ...

Скачать
90775
3
1

... і елементи економічної системи, можна виділити ті, які найбільшою мірою змінюються при переході від країн, що належать одній економічній системі, до країн інших систем. 1.3 Економічний потенціал національної економіки України Економічний потенціал країни характеризує можливості національної економіки виробляти матеріальні блага, надавати послуги, задовольняти економічні потреби суспільства. ...

Скачать
30232
0
0

... чинником модернізації національних економік; поступовий перехід країн упродовж 2010-2020 рр. на інноваційно-інвестиційну модель розвитку країн Східної Азії. Висновки Отже, до нових індустріальних країн (НІК) відносять ряд країн Азії, що характеризуються високими темпами економічного зростання. НІК виділились з країн, що розвиваються, у 60-х роках ХХ ст. У формуванні НІК можна виділити 4 ...

0 комментариев


Наверх