КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни „Економіка підприємства»
на тему: "Планування розвитку діяльності підприємства у ринкових умовах"
Вступ
На даний момент в Україні склалися такі обставини, за яких відбувається перехід від адміністративно-командної до ринкової системи господарювання. Тому, за таких умов, для прогресивного розвитку економіки потрібен чіткий план на майбутнє. Так як підприємства відіграють першочергову роль у розвитку нашої економіки, то відповідно і правильно побудоване планування на будь-якому підприємстві внесе свою частку у розвиток держави в цілому.
В своїй роботі я поставила за мету окреслити основні поняття планування та його зміст, методологію і стратегію розвитку планування на підприємстві, сутність бізнес-плану на підприємстві, підкріпивши теоретичний матеріал практичною частиною, а саме, розглянувши реальний сучасний бізнес-план "Первомайського Шахтопроходчого управління по бурінню стовбурів і шпар" м. Первомайська Луганської області.
1. Основні поняття і зміст планування діяльного підприємства
1.1 Сутність планування. Класифікація планів
Серед підприємців рідко можна зустріти людину, що пасивно спостерігає за подіями, що відбуваються. Будь-який власник прагне реалізовувати свої особисті інтереси за допомогою використання потреб інших людей. А це вимагає усвідомлення цілей діяльності і вольових зусиль по їх досягненню. Тому на рівні суб'єкта господарювання процес прогнозування органічно трансформується в процес планування, при якому до розуміння об'єктивних умов життя додаються суб'єктивні фактори, що відбивають інтереси підприємництва. Раціональне досягнення суб'єктивних факторів у бізнесі перетворюється за допомогою планів.
План – це робочий інструмент досягнення поставленої мети суб'єктом підприємництва, створений на основі кон'юнктурного прогнозу середовища господарювання і розписаний по виконавцях, часу і засобам.
Основною метою плану є реалізована подія. Основною задачею планування є вибір вольових відповідальних дій в умовах наявних ресурсних обмежень, збалансованих по виконавцях, часу, ресурсам.
Планування – це процес економічного обґрунтування раціональної поведінки суб'єкта господарювання для досягнення своїх цілей. Воно являє собою процес формування цілей, визначення пріоритетів, засобів і методів досягнення. Планування має як переваги, так і недоліки.
Переваги планування:
– прагнення вирішити задачу раціонально і з меншими витратами;
– обміркована підготовка до використання майбутніх переваг середовища господарювання;
– поліпшення координації дій виконавців;
– посилення колективних можливостей додатка сил за рахунок спільних дій зацікавлених осіб;
– можливість контролю за подіями і визначення проблем у діяльності.
Недоліки планування:
– неможливість відбити в плані все розмаїття життєвих умов, особливо в складно організованих системах;
– стабільність прийнятого рішення, що може обернутися збитком при динамічних обставинах бізнесу;
– необхідність ресурсів для розробки плану.
Застосування бізнес плану має ряд обмежень, що обумовлені:
– невизначеністю, багатомірністю і стохастичністю середовища господарювання. Тому для виконавця так важливі: по-перше, пошук додаткової достовірної (у тому числі нової) інформації і, по-друге, прогноз і визначення ступеня його імовірності;
– недосконалістю законодавчої бази країни;
– обмеженнями по ресурсах;
– проблемами етичної властивості, якщо в суспільстві не сформовані підвалини підприємницької етики й відсутня культура бізнесу.
План діяльності повинний бути виражений у писемній формі. Тому з погляду зручності використання можна говорити про форму плану у виді:
– набору обов'язкових документів;
– структури, що відбиває внутрішню логіку побудови;
– переліку виконавців із указівкою їхніх диференційованих задач;
– переліку необхідних дій по здійсненню передбачених задач;
– термінів виконання, зазначених відповідно до послідовності необхідних дій;
– кошторису витрат;
– розрахунку економічного ефекту як числового вираження поставлених задач.
Не можна створити раз і назавжди єдину раціональну систему планування. Тому якісний план вимагає періодичного уточнення. Воно буде залежати не тільки від нової інформації, але і досвіду, підготовленості й інтуїції працівників: керівництва, економістів-менеджерів. Щоб план був дійсно корисним, він повинен відігравати роль помічника в керуванні, але ніяк не головного діючого обличчя в бізнесі.
Таким чином, план – не ціль, а можливий засіб досягнення мети. Цей засіб допомагає поліпшити майбутнє. Його дієвість визначається об'єктивним розумінням життя і суб'єктивних управлінських рішень, що повинні стати діями по саморегуляції об'єкта господарювання заради досягнення обраних цілей життєдіяльності.
КЛАСИФІКАЦІЯ ПЛАНІВ
Плани класифікуються таким чином.
За часом:
– довгострокові (на 10–25 років);
– середньострокові (на 3–10 років);
– короткострокові (на 1–3 роки);
– поточні (на 1 рік, у тому числі сезонні);
– оперативні (до 1 року).
По об'єктах господарювання:
– державні, у тому числі регіональні, республіканські, обласні і муніципальні;
– внутрішньо фірмові.
– По ступені визначення параметрів:
– детерміновані (з чітко визначеними параметрами);
– вірогіднісні (з нечіткими параметрами).
По ознаці тимчасової орієнтації:
– реактивні, тобто орієнтовані на закріплення досягнень минулого;
– інактивні, тобто інертні по планованих діях;
– преактивні, тобто з високим рівнем активності, спрямованим на істотне перетворення дійсності.
По призначенню:
– директивні, обов'язкові для виконання;
– індикативні, тобто рекомендаційні для виконання
– По масштабності цілей:
– стратегічні, що передбачають глобальні цілі;
– бізнес-плани,
По конкретній установці:
– функціональні, призначені для впровадження управлінських рішень у сфері діяльності фірми, що виконує визначену функцію.
– одноразові, створюються з упровадженням якого-небудь проекту програми і виконують допоміжну роль у впровадженні загальної стратегії.
– стабільні, тобто утримуючі розробку конкретних указівок для регулярно повторюваних операцій типового характеру.
По функціях діяльності – це так звані функціональні плани:
– маркетингу, у тому числі збуту;
– прибутку і рентабельності;
– інвестицій, у тому числі довгострокових матеріальних;
– витрат виробництва і звертання;
– персоналу;
– доходів;
– фінансів і ін.
Стосовно дійсності:
– основні;
– вірогіднісні (випадкові), являють собою альтернативний курс дій, що буде початий у випадку настання непередбаченої події (подій), не передбаченого основним планом.
Здійснення плану звичайно доручається спеціальній "кризовій" команді, що починає свою роботу лише у випадку настання критичної ситуації.
... працівників підприємства; - екологічна – до забезпечення виробництва екологічно безпечної (чистої) продукції. 2. принцип самостійності, який вимагає, щоб планування охоплювало: - всі сфери діяльності підприємства; - всі тенденції, зміни і зворотні зв’язки в його системі. 3. принцип безперервності означає: - взаємоузгодженість різнотермінових планів (довго-, середнє, короткострокових); - ...
... ічного керування слідом за аналізом середовища випливає встановлення місії організації і її цілей. Розділ 3. Світовий досвід і досвід України у розробці і використанні стратегій розвитку підприємств в ринкових умовах господарювання. Світовий досвід Стратегічне керування у фірмах Японії Система стратегічного керування виникла у фірмах Японії набагато раніш, ніж в американських і західноє ...
... рішень, прийнятих за матеріалами ривізії. 4. Система автоматизації обліково – аналітичної роботи з формування прибутку підприємства та розрахування з бюджетом та його оподаткування 4.1. Характеристика автоматизованих систем, автоматизації обліку та контролю формування прибутку. Зміни в господарському механізмі актуалізують проблему підвищення ефективності діяльності суб¢єктів ...
... »; 5) підсистема «Розрахунок чистого дисконтованого доходу»; 6) підсистема «Розрахунок індексу доходності проекту». Рис. 3.2. Структура інформаційної системи «Аналіз діяльності підприємства для фінансового забезпечення інвестиційних проектів» Далі приймається рішення щодо впровадження чи відхилення інвестиційного проекту. Усі ...
0 комментариев