2. Складання тексту-розповіді "Мій літній відпочинок".
Створення тексту-розповіді, як і іншого тексту, розпочинається із орієнтування в умовах спілкування. Приступаючи до творення тексту-розповіді, треба створити таку ситуацію, щоб діти уявили собі усю послідовність подій, щоб виникло бажання поділитися враженнями від літнього відпочинку.
Діти, пригадайте, як ви відпочивали улітку. Мені дуже цікаво, як ви відпочивали і я хочу, щоб ви мені розповіли про те, де ви відпочивали, з ким, і чи сподобалось вам відпочивати. Отже, сьогодні на уроці ми будемо складати розповідь про свій відпочинок.
Коли ми про щось розповідаємо, то що це буде за текст? (Розповідь).
Кому буде адресований ваш текст? Близькій людині, знайомій чи незнайомій, чужій? (Знайомій)
Для чого ви будете створювати свій текст? (Для того, щоб та людина уявила, як ми відпочивали, поділитися враженнями від відпочинку, розповісти про свій відпочинок)
Давайте пригадаємо, з яких частин складається текст-розповідь. (Вчитель демонструє схему, подану у статті О. Лобчук [Лобчук])
Як називається перша частина?
Як називається друга частина?
Як називається третя частина?
Що таке зачин? (Вступна частина)
Про що розкажете у зачині? (Про початок подій, місце, час)
Про що будете розповідати у основній частині? (Про те, що робили, як саме відпочивали)
Як закінчите свою розповідь? Про що розкажете у кінцівці? (Про те, чим закінчився відпочинок і чи сподобалося відпочивати)
Діти, якщо ми будуємо текст, то що до нього можна дібрати? (Заголовок)
Відповідно до чого? (До теми і основної думки)
Доберіть заголовок до свого тексту відповідно до теми тексту.
Перед тим, як писати текст, треба дібрати мовні засоби для вираження думки. Оскільки зараз працюємо над створенням тексту-розповіді, а у розповіді основне навантаження несуть дієслова та іменники, то треба дібрати дієслова, іменники, а також прикметники.
Діти, давайте знайдемо у нашій чарівній українській мові такі слова, які допоможуть вам мальовничо описати ваш відпочинок. (Колективний добір мовних засобів)
Іменники - море, річка, травичка, пісок, небо, повітря, ліс, відпочинок, канікули, ягоди, овочі, фрукти.
Дієслова - відпочивали, допомагали, загоряли, купалися, лежали, збирали, їздили, ходили.
Прикметники - тепле, літній, зелене, яскраве, тепле, чисте, незабутній.
А зараз давайте складемо речення з тими словами, які ми добирали. Ними ви можете користуватися при складанні свого власного тексту-розповіді. (Учні складають речення).
Безпосередньо перед написанням тексту треба ще раз пригадати будову тексту, абзац, заголовок, зв’язність речень, логічну послідовність, повноту, завершеність.
Діти, давайте пригадаємо, з яких частин складається текст. (Зачину, основної частини, кінцівки)
Чи може бути текст без зачину? (Ні) Чому?
А чи може бути текст без основної частини? (Ні) Чому?
А може існувати текст без кінцівки? (Ні) Чому?
Отже, для того, щоб утворився текст, повинні бути наявні усі частини: зачин, основна частина, кінцівка. Пам’ятайте про це при складанні свого тесту!
Як починаємо писати кожну частину тексту? (З абзацу)
Як повинні бути розташовані речення в тексті? (У логічній послідовності)
Оскільки діти часто забувають писати кінцівку. Тому треба нагадати, що текст повинен бути завершений.
Чим завершите свій текст? (Висновком, кінцівкою) Про що напишете у кінцівці? (Про те, чим закінчився відпочинок, чи сподобалося відпочивати)
Ви вже добре підготовлені, тож приступайте до написання своєї розповіді. І не забувайте, про що маєте розповісти в зачині, про що в основній частині і як маєте закінчити свою розповідь.
Діти пишуть свої розповіді.
2.5 Ефективність дослідницького навчання другокласників умінню складати текстФормуючий експеримент мав на меті перевірити ефективність методики вивчення теми "Текст". В завдання формуючого експерименту входило:
виявити рівень знань про текст, його основні ознаки;
вивчити рівень сформованості аналітичних умінь, які грунтуються на основі засвоєних знань, передбачених програмою, і тих, що розвиваються на основі мовного чуття учнів;
проаналізувати можливості школярів розрізняти групу речень, не пов’язаних між собою та текст, добрати заголовок до тексту, виділяти його смислові частини, використовувати у тексті засоби зв’язку і т. ін.
Експеримент проводився у 2005-2006 навчальних роках у других класах Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4, у два етапи. У ньому взяли участь 40 учнів.20 учнів контрольного і 20 учнів експериментального класу.
Про ефективність пропонованої системи, внесеної у навчальний процес, об’єктивно можна судити за якістю знань і вмінь як найважливішою характеристикою процесу навчання.
Для того, щоб з'ясувати засвоєні учнями знання про текст, його ознаки, визначити рівень оволодіння школярами відповідними вміннями розпізнавального, творчого, конструктивного характеру, було проведено формуючий експеримент. Він складався із письмових зрізових робіт, які проводилися після вивчення теми "Текст".
Другокласникам пропонувалися для виконання такі ж завдання, як і в ході констатуючого експерименту. Ці завдання мали на меті з'ясувати рівень розпізнавальних та конструктивних умінь школярів.
Аналітичні вправи пропонувалися учням контрольного класу. Це дозволило порівняти результати експериментального і традиційного навчання.
Результати сформованості у другокласників знань про текст і умінь виділяти його властивості подані у таблицях.
Зайчик
У живому куточку жив зайчик. Діти спіймали його у лісі. І поселили у живому куточку. Діти дуже любили звірятко і добре його доглядали. Але зайчик почав сумувати. І діти випустили звірка на волю.
Зайчик
У живому куточку жив зайчик. Діти спіймали звірятко у лісі. І поселили у живому куточку. Діти дуже любили зайчика і добре … доглядали. Але він почав сумувати. І діти випустили його на волю.
Зайчик
У живому куточку жив зайчик. Діти спіймали його у лісі. І поселили у живому куточку. Діти дуже любили тваринку і добре її доглядали. Але зайчик почав сумувати. І діти випустили звірятко на волю.
Маруся, Миколка, Михайлик і Оксанка вирішили допомогти мамі. Вони пішли на ділянку. Вона була біля хати. Там вони посіяли дуже гарні квіти. Усі мали роботу.
Працювали всі дружно і завзято. Спочатку старанно розчистили ділянку від торішнього листя. Потім хлопчики скопали землю, порозбивали грудочки, а дівчатка розрівняли землю граблями. У вузенькі рівчаки вони акуратно висіяли насіння квітів, прикрили вологою землею. Тоді хлопці щедро полили посіяне. Хай прийметься і росте швидше!
Нарешті робота закінчена. Тепер можна й відпочити. Недарма кажуть: попрацюєш гарно - відпочинеш славно.
Діти повинні були працювати на ділянці біля школи. Для того, щоб ділянка була гарною, треба було посіяти квіти.
Працювали всі дружно і завзято. Спочатку старанно розчистили ділянку від торішнього листя. Потім хлопчики скопали землю, порозбивали грудочки, а дівчатка розрівняли землю граблями. У вузенькі рівчаки вони акуратно висіяли насіння квітів, прикрили вологою землею. Тоді хлопці щедро полили посіяне. Хай прийметься і росте швидше!
Нарешті робота закінчена. Тепер можна й відпочити. Недарма кажуть: попрацюєш гарно - відпочинеш славно.
"Умілі будівельники"
Іван і Василько вирішили стати будівельниками. Великі і красиві будинки захотіли вони споруджувати. Але це ще не скоро буде. А будувати хочеться вже зараз.
От і вирішили два товариші з маленьких будиночків розпочати - з пташиних. Почали вони будувати шпаківні. Дошки обстругують гладенько, збивають їх щільно, щоб жодної щілини не залишилось.
Хлопчики дуже гарно вчинили. Їхні будиночки допоможуть пташкам. Я думаю, що мрія хлопчиків здійсниться і вони стануть справжніми будівельниками. Із хлопчиків виростуть умілі майстрі.
"Умілі будівельники"
Іван і Василько вирішили стати будівельниками. Великі і красиві будинки захотіли вони споруджувати. Але це ще не скоро буде. А будувати хочеться вже зараз.
От і вирішили два товариші з маленьких будиночків розпочати - з пташиних. Почали вони будувати шпаківні. Дошки обстругують гладенько, збивають їх щільно, щоб жодної щілини не залишилось.
Іван і Василько дуже турботливі хлопчики. Вони дуже хотіли допомогти пташкам. Їхні гатки обов’язково їм знадобляться. Особливо взимку. З хлопчиків виростуть умілі будівельники.
... . На першому етапі (2006/2007 навчальний рік) була визначена проблема дослідження, вивчалась педагогічна і методична література з даного питання, досвід роботи вчителів початкових класів у сфері навчання дітей усному переказу, формулювалась гіпотеза і завдання дослідження. На другому етапі (2007/2008 навчальний рік) продовжувалося вивчення наукової літератури з даного питання, розроблялися шляхи ...
... лінгвіст П. Хартманн, який багато працював в області теорії тексту, в своїй роботі (Text als Linguistisches Objekt) писав, що в теперішній час (1971 році) існує лінгвістика орієнтована на вивчення тексту. Предмет дослідження цієї області лінгвістики відкриває нові перспективи для лінгвістичних досліджень [105, с. 4]. Інтерес до вивчення тексту зумовлений прагненням пояснити мову як глобальне ...
... граматичного характеру: використати поширене звертання у листі, діалог у переказі, однорідні члени речення в усній розповіді і т.д. [69]. Розділ 2. Наочні засоби як методичний компонент формування позитивних мотивів навчання 2.1 Місце наочних посібників у структурі уроку рідної мови 2.1.1 Наочні методи навчання У початкових класах застосування наочності має на меті збагачення й ...
... Основна мета рекламного звернення є очевидною – воно має бути інструментом корисного інформування для потенційних покупців. 2. Практична частина 2.1 Особливості побудови французького рекламного слогану Слоган, як правило, передує рекламному зверненню, він є одним з основних засобів привернення уваги та інтересу цільової аудиторії. Особливо важливо використовувати слоган при відсутності ...
0 комментариев