2.3 Аналіз результатів
Аналіз наведених даних свідчить, що в ході експерименту відбулось підвищення рівня сформованості ціннісних орієнтацій молодших школярів.
Найбільший приріст спостерігався в експериментальній групі, причому значно збільшилась кількість учнів з середнім рівнем за рахунок зменшення кількості дітей із низьким рівнем. Але збереження більшості учнів на середньому рівні не свідчить про відсутність змін у формуванні ціннісних орієнтацій.
Воно є результатом переходу учнів з низьким рівнем на середній рівень. Таким чином, приріст середнього рівня відбувалося за рахунок низького.
Аналізуючи результати анкетувань, спостережень даних, можна засвідчити, що в контрольній групі, де застосовується традиційний підхід яскраво виражених змін не відбулося.
Проведена робота підтвердила доцільність вибраного напрямку:
- діти освоїли коло жанрів української народної музики;
- Навчились оцінювати твори музичного мистецтва, аргументовано їх аналізувати;
- У дітей з’явилась готовність до художньо-творчої діяльності, прагнення до неї, ініціативність, сумлінність, емоційність і самостійність своїх художніх орієнтацій.
Українська народна музика в практиці роботи в школі може використовуватись, як засіб формування ціннісних орієнтацій
Українська народна музика формує певні уявлення про добро і зло, згуртовує дитячу спільноту, дарує радість, натхнення.
Загальні висновки.
1) Народна музична творчість є важливим джерелом і засобом морально-естетичного виховання молодших школярів. Виховання і переживання учнями в процесі вивчення творів народного мистецтва естетичних об’єктів формують в них високохудожній смак, виховують любов до Батьківщини, до праці, до природи та інші моральні та естетичні почуття.
Необхідною умовою морально-естетичного виховання засобами української народної музики є правильний підбір творів, які відповідають пізнавальним можливостям школярів а також меті та завданням виховання.
2) Критеріями сформованості морально-естетичного виховання молодших школярів засобами української народної музики, виходячи із змісту морально-естетичної потреби, педагогічно інтерпретованої через категорію інтересу, виступають: а) обізнаність учнів з українською народною творчістю; б)рівень інтересу творів до української народної творчості; в) участь у музичному житті класу, школи, міста.
3) Навчально-виховний процес в сучасній школі формує недостатній рівень морально-естетичного розвитку дітей, що виявляється у недостатній сформованості моральних орієнтацій, морально-емоційної сфери, коло механізмів моральної регуляції. У галузі музичного мистецтва це проявляється у недостатній обізнаності з жанрами музичного мистецтва, невмінням оцінювати твори музичного мистецтва, аргументовано їх аналізувати, у неготовності до художньо творчої діяльності, у відсутності прагнення до неї, у безініціативності.
4) однією з провідних умов підвищення ефективності морально-естетичного виховання молодших школярів засобами української музики є пізнавально-поетапне його вивчення. Етапи: сприйняття (ознайомлення), детальний аналіз твору, цілісне усвідомлення його як естетичного об’єкту. Пізнавальні елементи: співставлення традиційних та класичних виконавських варіантів народної пісні, колективне обговорення морально-естетичної суті твору, який вивчається, ідентифікується з його образами.
5) Ефективність морально-естетичного виховання молодших школярів зростає, якщо знайдені шляхи поєднання навчальної та позакласної роботи, їх єдність досягається в даному випадку, якщо можна з цих сторін навчально-виховного процесу сприяє росту рівня морально-естетичного виховання учнів. При цьому важно, щоб і навчальна і позакласна робота носили цілеспрямований, послідовний і систематичний характер з врахуванням індивідуальних і вікових особливостей школярів.
6) Результати дослідження дозволяють стверджувати, що запропонована система значно підвищує рівень морально-естетичного виховання молодших школярів, прищеплює любов та інтерес до народної пісні, виховує художній смак і уміння розбиратися в складних явищах сучасного музичного мистецтва.
Список літератури.
1) Аліксійчук О.С Морально-естетичне виховання молодших школярів засобами української народної музики. – Рукопис. – Національний педагогічний університет імені М.П Драгоманова, Київ, 2000.
2) Стратегия жизни. – М.:Мысль, 1999-299 с.
3) Лихачёв Б.Т введение в теорию и историю воспитания ценностей.- Самара,1997., - 84с.
4) В.В Крижко , І.О. Мамаєва. Навчальний посібник.К.: Освіта України 2005,224с.
5) Свещинська Н.В. формування ціннісних орієнтацій майбутніх учителів засобами сучасної фортепіанної музики.- Рукопис.13.00.04. Кіровоград, 2005 – 20с.
6) Крюкова. Формування ціннісних орієнтацій молодших школярів у процесі сприйняття музики 13.00.07. теорія; методика виховання. Київ, 2004-20с.
7) Методика музыкального воспитания в детском саду: «Дошкольное воспитание» Н.А Ветлучина, И.Л Дзержинская, А.Н Комисарова и др.; М.Просвещение, 1982 – 271с.
8) Маркова А.К «Формирование мотивации в школьном возрасте»:-М.Просвещение, 1983-96с.
9) Лозова В.І, Троцко Г.В. Теоретичні основи виховання; навчання: Навчальний посібник, Харк. Пед. Ун-т. ім.. Г.С Сковороди. – Харків: «ОВС», 2002 – 400 с.
10) Асмолов А.Г. Личность как предмет психологического исследования. – М., 1984. – 127 с.
11) Амонашвили Ш.А Воспитательная и образовательная функція оценки учения школьников. – М., 1984. – Гл. І,ІІІ.
12) Абульханова – Славянская К.А. – Типология активности личности // Психологический журнал. – 1985 – Том ІІ. - № 5 – С. 3-18.
13) Здравомыслов А.Г, Ядов В.А Отношение к труду и ценностные ориентации личности // социология в СССР, т.2 М. – 1966 – 300 с.
14) Харчев В.Г. Ценностные ориентации личности // Социальная структура И.: Наука – 1983, с.16-24.
15) Сагатовский В.Н, Сагатовская Л.Г. Духовные ценности и ихи формирование в развитом обществе. – К., 1981. – 67 с.
16) Золотухина – Абалина Е.В. О специфике высших духовных ценностей // Филосовское направление, 1987 №4 с.11-18
17) Мамардшвили М.К Как я понимаю философию. М.: прогресс., 1990. – 368 с.
18) Лосев А.Ф. Дерзание духа. М: Политиздат, 1988. – 366 с.
19) Диденко В.Д Искусство. Духовная культура. Философия – Алма-Ата.: 1990 – 200с.
20) Бахтин М.М. К философии поступка // Философия и социология науки и техники. М.: Наука 1986. с.80-160.
21) Гусейнов А.А Перестройка: новый образ морали // Этическая мысль – М.:- Политиздат, 1990 – с.15-16
22) Мясищев В.Н Основные проблемы и современное состояние психологии отношений человека. – ВКН: Психологическая наука о СССР. Т.2 М.: Изд-во АПН РСФСР, 1960 с.100-125.
23) Караковский В. Общечеловеческие ценности – основа учебно-воспитательного процесса // Воспитание школьников, 1993 - №2. с.4-8.
24) Забродський М.М «Вікова психологія» Навчальний посібник. – Київ. 1998 с.45-55
25) Мир детства. Младший школьник / под. Под ред. А.Г Хрипковой. – М.,1979.
26) Іваницький А.І. Українська музична творчість: Навч.посібник (Під ред. М.Поплавського.-К.: Муз. Україна, 1999 – 222 с.:нот
27) В.О Білоусова. Теорія і методика гуманізації відносин старшокласників у позакласній діяльності у загальноосвітній школі К.: ІЗМН 1997. – 192 с.
28) Кон И.С Психология старшеклассников. – М., 1980
29) Бех И.Ф Довільна поведінка школярів як мета виховання // Рідна шк.. – 1993. - № 9.
... і як засіб формування особистості, самоутвердження її в колективі. Зрозуміло, чому таке трапляється, адже збагачується мовне середовище дітей. РОЗДІЛ 2. МЕТОДИКА ФОРМУВАННЯ комунікативно-мовленнєвих умінь І НАВИЧОК молодших школярів 2.1 Формування комунікативно-мовленнєвих умінь у контексті сучасної методики у 4 класі Проблема взаємозв’язку мовної освіти і мовленнєвого розвитку учнів ...
... є достатньо ефективною. Вона не розв’язує повністю проблеми мотивації діяльності, спрямованої на охоронне та відтворювальне практичне ставлення до природного середовища. Формування мотивів природоохоронної діяльності молодших школярів можливе за умови якісного оновлення методологічного та методичного забезпечення процесу екологічної освіти молодших школярів. Одним із показників сформованості мотив ...
... творчих робіт, музеї чи куточки історії школи (села, селища, міста) як результат проведеної роботи з патріотичного виховання. Найефективнішими засобами, що стимулюють процес формування патріотичних почуттів у молодших школярів в умовах позаурочної роботи, виявилися: бесіди про родину (маму, тата, бабусю, дідуся та інших родичів); народні та сюжетно-рольові ігри („Ласкаві слова рідним”, „Як пі ...
... ічні умови були реалізовані в процесі експериментальної роботи на послідовних її етапах. Зміст цієї роботи представлено у таблиці 2.2. Таблиця 2.2. Формування соціокультурного досвіду молодших школярів на уроках образотворчого мистецтва Етапи формуючого експерименту Орієнтувальний Розвивально-навчальний Діяльнісно-творчий Пріоритетний напрямок роботи на етапі Формування емоційно ...
0 комментариев