На цьому кущі ягоди схожі на малину, але — чорного кольору. На гілках — колючки, як у їжака, за це й росли ні назву дали

Форми організації навчання природознавству в початковій школі
167408
знаков
65
таблиц
3
изображения

23. На цьому кущі ягоди схожі на малину, але — чорного кольору. На гілках — колючки, як у їжака, за це й росли ні назву дали.

24. У цього дерева листочки зверху гладенькі, зелені, а знизу — пухнасті і білі. Подув вітер, повернулись листочки — і крона дерева стала біла, повернулись знову — і дерево зелене. Хто ж це так „перевдягається”?

25. Там, де в лісі є озерце, ростуть високі і розлогі дерева. Аж схиляються до води, ніби хочуть помилуватись, які ж то гарні золоті пухнасті „котики” прикрасили їх рано навесні! Он майже на кожному з них і бджілка сидить, золотистий пилок збирає, бо ще ж квітів немає. Яке дерево квітує так рано?

„РОСЛИНИ ПОЛЯ”

1. Рано-вранці поле голубе, як небо, а після обіду пелюстки опадають. Що росте» на полі?


2. Ця рослина з південних країв. Зацвітає вранці квітка червонувато-пурпурова, в обідню пору вона — кремова, а в кінці дня з неї опадають майже білі пелюстки. Як вона зветься?


3. От так рослина! Скільки не поливай — все мало! Лише тоді добре росте, коли корені постійно у воді знаходяться. Хто потребує стільки води?

4. Ця культура — справжня королева — струнка, висока, широколиста, зерно золоте. А що вже щедра! Понад 200 продуктів і виробів з неї можна одержати, в т.ч. крохмаль, борошно, папір, навіть пластмасу! Це хто ж такий щедрий?

5. Коли поле вкрите білими квітами, воно найпахучіше і найдзвінкіше, бо найсолодше. Що тут росте?

6. Що ж то за культура вирощується на полі, що ще й не відцвіла, а вже спішать до неї діти та її до заглядають?

7. Це поле ще з осені зелене, а влітку — золоте, восени — колюче. Що там росло?

8. Ця польова рослина має чудові квіти: білі, рожеві, голубі, та чомусь їх не збирають для букетів. До неї тоді прийдуть, коли і листя, і стебла посохнуть. Що це за рослина?



9. Цю рослину збирають після перших осінніх приморозків, коли вона вибілиться. А збирати йдуть не з косою чи лопатою, а з ножем і сокирою.

10. Польовий барометр — так часто називають цю рослину, бо її білі квіточки-лієчки нізащо не розкриються зранку, якщо вдень буде дощ. От так вона попереджає, якщо, звичайно, її не вирвуть і не викинуть з поля.

11. Ой же пишний цвіт червоний в зеленій пшениці! А люди прийшли та й спололи його.

12. От заплелося — завилося! Є їх не лише на грядці, а й на соняшниках, на кукурудзі, по картоплі. Бачиш, де жовтіє квіточка-зірочка, там і шукай те, за чим прийшов. Що знайшов?


13. Одні кажуть, що ця рослина має шапку, другі — кошик, треті — голівку, ще й ніби повертає її за сонечком, а через те і називається ...

14. Люди вважають її дуже корисною рослиною, особливо для дітей, щоб краще росли. Вона і гарна, і смачна, і поживна, а подивишся — лиш кілька листочків зеленіє і нічого більше. Виявляється, її не зривати, а викопувати треба.

15. З виду кругла, чорна, рапата. Смак — язик аж терпне. А її сік з медом і діти п'ють залюбки, особливо, коли треба простуду лікувати. Чудовий лікар!

„РОСЛИНИ САДУ”

1. Навесні — у білих квітах, а влітку — в червонім намисті. Хто це?

2. Квітує дерево невеликими біло-зеленуватими квітами. Та й темпі плоди малопомітні серед зеленого листя. Але всі її бажають мати у своєму саду, бо користь від неї людям велика.

3. Одне з найбільших дерев у саду, а плоди — ледь більші за вишню. Але ж які гарні і смачні! А ще пісні про неї співають, як вона „... щоліта дітям ягодами годить”.

4. Найголовніше дерево в саду. А плоди його зберігаються аж до наступного літа. Якраз, щоб дітям до школи брати вистачило


5. Це дерево в саду струнке, як ялинка. І плоди на ньому висять, як іграшки на новорічному святі. От тільки, коли восени листя на абрикосах жовте, на черешнях жовто-червоне, то на цьому дереві найчастіше — темно-коричневе

6. Що це за рослина така цікава? Листя, як у верби, плоди великі, як яблука, а по формі — як абрикос, і кісточка в середині. Росте — як невелике дерево чи великий кущ.

7. Кущ невеличкий, але ж який сердитий! У всі сторони наставив колючки, щоб захистити свої зелені ягоди. А вони хоч і кислуваті на смак, та дуже корисні для людей. От і вирощують у садах таку злючку.

8. Заплелась лоза, та не вербова. Листя широке, вуса довгі, а ягоди — цілими купками! І в кожній промінчик сонечка сховався, а тому і солодкі вони, і поживні, і корисні.

9. Росте в лісі ягідка червона, запашна, а в саду — її родичка. Тут вона буває велика. А тому не витримує тоненьке стебельце таких ягід, от і хилиться до землі низенько. Щоправда, хоч і мають садові ягоди добрий смак, але аромат вже не той, що у лісових.


10. Так рясно засіявся кущ чорними ягідками, що й листя не видно! Лиш торкнешся його листочків, як вже приємний запах поплив довкола. І ягоди дуже запашні. Найзапашніший кущ в саду!

11. На цих кущах блищать під сонечком червоні або білі ягідки, аж світяться. Це близькі родичі чорної смородини. А за те, що ростуть вони не тільки в саду, а й в лузі, біля струмка чи біля річки, їх і назвали ...

12. Ця невисока рослина росте у лісі. Там, де лісів мало її вирощують у садах, бо вона добрий лікар-помічник при застуді. Цілющі її гілочки і смачні та пахучі ягоди. А ще цікаво те, що зірвеш одну ягідку, а вона на долоні розсиплеться на багато маленьких червоних ягідок.

13. Дерево — ніби маленька яблунька. Але біло-рожеві квіти великі, одинокі. Здається, ніби зграйка метеликів сидить на гілочках між світло-зеленими пухнастими листочками. А восени замість них будуть висіти великі золотисті плоди-яблука, але ... теж пухнасті! Щоправда «пух» той легко стирається.

14. Це невелике деревце часто зустрічається в садах, а його дикі родичі — в лісі. Ранньою весною на його пустих гілочках розкриваються невеликі жовті квіти, а восени «достигають гарні продовгуваті темно-червоні плоди. На смак вони як терен, терпкі і кислі, та саме тому і корисні! В народі рослину називають...

А наукова назва?

ВІДПОВІДІ ДО ЗАВДАНЬ

„Рослини лісу”

1. Первоцвіт. 2. Дзвоники. 3. Конвалія. 4. Жовтець. 5. Мати-й-мачуха. 6. М’ята. 7. Кульбаба. 8. Фіалка. 9. Чистотіл. 10. Підсніжник. 11. Суниця. 12. Звіробій. 13. Кропива. 14. Черемха. 15. Модрина. 16. Липа. 17. Береза. 18. Дуб. 19. Калина. 20. Шипшина. 21. Ліщина. 22. Сосна. 23. Ожина. 24. Осика. 25. Верба.

„Рослини поля”

1. Льон. 2. Бавовник. 3. Рис. 4. Кукурудза. 5. Гречка. 6. Горох. 7. Озима пшениця. 8. Картопля. 9. Капуста. 10. Березка польова. 11. Мак. 12. Огірок. 13. Соняшник. 14. Морква. 15. Редька.

„Рослини саду”

1. Вишня. 2. Слива. 3. Черешня. 4. Яблуня. 5. Груша. 6. Персик. 7. Аґрус. 8. Виноград. 9. Суниці. 10. Смородина. 11. Порічки. 12. Малина. 13. Айва. 14. Дерен, кизил.


Додаток В

Вікторина „Дивовижний світ тварин”

Конкурс №1. Привітання

Команди демонструють своє домашнє завдання: представляють назву команди, емблему, девіз, обґрунтовують свій вибір.

Конкурс № 2. Розминка

Командам пропонуються 10 запитань. Якщо команда знає відповідь, то швидко піднімає руку. Оцінюються швидкість і правильність відповіді.

o   Найвища тварина на Землі? (Жирафа до 5 м).

o   Хто важчий: найбільша акула чи слон? (Акула важча від слона у 5 разів).

o   Найбільший у світі птах? (Африканський страус).

o   Найменший у світі птах? (Колібрі).

o   Які птахи прилітають до нас навесні раніше від усіх? (Граки, шпаки, жайворонки).

o   Назвіть найбільшого з ссавців. Які існують у природі. (Синій кит).

o   Назвіть найменшого з ссавців. (Землерийка).

o   Хто плаває швидше від усіх? (Меч-риба).

o   Який з ссавців пірнає глибше від усіх? (Кашалот).

o   Які тварини можуть швидко змінювати своє забарвлення? (Хамелеони, молюски, деякі риби).

Конкурс № 3. Хто більше?

Команди по черзі називають казки, в яких персонажами є тварини. Головне не повторюватись і швидко відповідати.

Конкурс № 4. Кросворд

Команди отримують аркуші із кросвордом і намагаються якнайшвидше і правильно його розв’язати.

 1. Птах, який перед дощем літає низько над землею.

2. Найбільша у природі кішка.

3. Птах — символ миру.

4. Зображення цього птаха є на гербах багатьох країн світу.

5. Жук, який має таку саму назву, що і звір.

6. Тварина, яка виношує своїх малят у сумці.

7. Звір, що живе у лісі і дуже часто є персонажем казок.

8. Стародавні греки називали цю тварину «водяним конем».

9. Морський родич рака.

10. Великий хижак морів та океанів.

11. Тварина, яка харчується евкаліптом.

12. Найспритніший зі звірів.

1
2 3 4
5
6 7
8
9 10
11
12

Відповіді: 1. Ластівка. 2. Тигр. 3. Голуб. 4. Орел. 5. Носоріг. 6. Кенгуру. 7. Вовк. 8. Бегемот. 9. Краб. 10. Акула. 11. Коала. 12. Гепард.

Конкурс № 5. Наукова характеристика тварин

а) Діти пригадують способи класифікації тварин.

б) Кожна команда повинна за 15 секунд охарактеризувати тварину, виходячи з трьох видів класифікації тварин.

1 команда:

- дельфін (звір, хижак, живородний);

- жаба (земноводна, комахоїдна, відкладає ікру);

- лев (звір, хижак, живородний);

- канарка (птах, комахоїдна, яйцекладна).

2 команда:

- богомол (комаха, травоїдний, яйцекладний);

- яструб (птах, хижак, яйцекладний);

- ведмідь (звір, всеїдний, живородний);

- варан (плазун, хижак, яйцекладний).

Конкурс № 6. Най-, най-…

Команди представляють своє домашнє завдання — розповідь про найцікавіших хижаків і рослиноїдних тварин.

9. Підсумки вікторини.

а) Журі підводить підсумки, оголошує результати.

б) Нагородження переможців, кращих гравців, капітанів.


Информация о работе «Форми організації навчання природознавству в початковій школі»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 167408
Количество таблиц: 65
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
65351
0
0

... уявлення. Почуттєвий етап пізнання має важливе значення в навчанні молодших школярів, будучи фундаментом формування понять, суджень, умовиводів. Розділ 2. Практичні аспекти вирішення навчально-виховних завдань під час викладання курсу природознавства на початковому етапі 2.1 Особливості природознавства як навчального предмету Природознавство як навчальний предмет має великі можливості ...

Скачать
41740
0
0

... збагачення знань, доповнення та уточнення отриманих знань [2]. Поділивши весь урок на такі етапи, дуже легко спрогнозувати результати, що вчитель отримує під час заняття. Щодо планування, то цей аспект полягає у складанні певного алгоритму підготовки, організації та проведення уроку. Такий алгоритм був детально описаний вище, тому вертатися до нього немає потреби. Важливим є те, як вчитель збира ...

Скачать
65826
0
8

... ї літератури, що дало змогу виявити, узагальнити й систематизувати наукові матеріали з проблеми дослідження; моделювання навчальних ситуацій для створення умов ефективного використання засобів навчання на уроках природознавства у початковій школі. Теоретико-методологічну основу дослідження становлять висновки й положення вітчизняних та зарубіжних учених із досліджуваної проблеми; ідеї сучасних ...

Скачать
57053
0
0

... науку новими ідеями. К. К. Сент-Ілер продовжував справу В. Ф. Зуєва зі створення кабінетів і куточків живої природи в школі. О. Я. Герд став основоположником наукової методики навчання природознавству. «Учебник зоологии» (1877) О. Я. Герд також побудував від простого до складного. Він вважав, що такий виклад навчального матеріалу забезпечить формування наукового уявлення про розвиток природи, ...

0 комментариев


Наверх