2.3 Державні інформаційні системи в РФ
В даний час в Російській Федерації проводиться широкий комплекс соціально значущих реформ. Активно здійснюються адміністративна реформа, реформи освіти, охорона здоров'я і ін. Особливе значення надається питанням розвитку в Російській Федерації інформаційних технологій - інформатизації органів державної влади і створенню в Російській Федерації основ "електронного уряду".
В цілях розвитку інформаційних технологій в країні прийнята і реалізується Федеральна цільова програма "Електронна Росія 2002 - 2010 роки". Програма покликана створити умови, які дозволять Російській Федерації досягти високого рівня проникнення інформаційних і комунікаційних технологій вo всі області життя, включаючи державне управління і суспільну діяльність. Виконання закладених в Програмі заходів передбачає підвищення ефективності державного управління, збільшення конкурентоспроможності економіки і рівня розвитку суспільства.[15]
Активно йде робота по упровадженню інфoкoмунікaційних технологій і принципів інформаційної взаємодії в практику органів державної влади. З цією метою Урядом Російської Федерації прийнята Концепція використовування інформаційних технологій в діяльності федеральних органів державної влади до 2010 року.
Все це вимагає підвищеної уваги органів державного управління до проблем створення і розвитку інформаційного забезпечення, експлуатації і підтримки інформаційних ресурсів з питань, що відносяться до їх сфер діяльності, організації інформаційної міжвідомчої взаємодії, надання громадянам і організаціям державних послуг, вдосконалення і розвитку використовуються в органах державної влади інформаційних систем, організації їх взаємодії і створення нових.
Відзначимо, що інформаційний ресурс - це завжди документована інформація. Державні інформаційні ресурси - це документована інформація, що міститься в державних інформаційних системах і що знаходиться у розпорядженні органів державної влади і інших державних організаціях. Інформаційні ресурси Російської Федерації в правовій сфері є принципово відкритими. Виняток становлять інформаційні ресурси, віднесені відповідно до законодавства до категорій обмеженого доступу. Порядок доступу до відкритих інформаційних ресурсів визначається утримувачем банку даних.
В даний час в Росії органи державної влади створюють свої сайти, в структуру яких входять в числі інших спеціальні розділи, призначені для зворотного зв'язку і оперативного обміну інформацією з відвідувачами. Наприклад, сайт Міністерства юстиції Росії www.minjust.ru - містить в своїй структурі "Питання міністру", є формою відкритого листа Міністру юстиції, посиланого по e-mail. Відповідь Міністра юстиції прямує за адресою заявника, а у разі його відсутності розміщується на сайті Міністерства [16]
Інформаційні обов'язки держави перед громадянами зростають. Наприклад, інформація, зібрана на засоби платників податків, повинна бути їм доступна. Федеральним органам виконавської влади необхідно:
1) забезпечити доступ громадян і організацій до інформації про діяльність федеральних органів виконавської влади, за винятком відомостей, віднесених до інформації обмеженого доступу, шляхом створення інформаційних ресурсів відповідно до Переліку, затвердженої даної Ухвали;
2) своєчасно і регулярно розміщувати вказані інформаційні ресурси в інформаційних системах загального користування, у тому числі в мережі Інтернет;
3) систематично інформувати громадян і організації про діяльність федеральних органів виконавської влади іншими способами, передбаченими законодавством РФ.
Органам виконавської влади суб'єктів РФ і органам місцевого самоврядування рекомендується вжити заходів по забезпеченню доступу громадян і організацій до інформації про свою діяльність з урахуванням положень вказаної Ухвали.
Необхідно відзначити створення російського сегменту мережі Інтернет для органів державної влади РФ - Russian Government Internet Network (далі по тексту - мережа RGIN) - на базі домена GOV.RU мережі Інтернет, який є сукупністю територіально розподілених мереж і серверів доступу, що належать організаціям, що мають статус органу державної влади РФ. Ієрархічно структурована мережа RGIN надає користувачам доступ до інформаційного простору співтовариства мереж Інтернету і розміщує на своїх серверах тільки офіційні матеріали, що відносяться до діяльності органів державної влади РФ. В даний час на сервері органів державної влади РФ "Офіційна Росія" містяться лише загальні відомості, як про федеральні, так і про регіональні органи державної влади. Більш докладну інформацію можна одержати, використовуючи посилання на офіційні сайти вказаних органів державної влади. Таким чином, об'єм розміщеної інформації і система навігації вимагають значних доробок.
В даний час значна частина державних інформаційних ресурсів не передбачає який би то не було інтерактивності. Причиною цього є відсутність адміністративних ресурсів навіть для того, щоб підтримувати форум (наприклад, портал Мінпраці Росії (www.mintrud.ru), який задуманий як головний інформаційний ресурс країни, присвячений соціально-трудовій сфері). Разом з тим існують офіційні сайти, наприклад, Верховного Суду РФ (http://www.supcourt.ru/), Вищого Арбітражного Суду РФ (http://www.arbitr.ru/), Міністерства юстиції РФ (http://www.minjust.ru) та ін., що підтримують інтерактивні конференції, що містять посилання на різні органи державної влади, спеціалізовані сервери за законодавством. Особливо цінна наявність в структурі даних сайтів в числі інших спеціальних розділів, призначених для зворотного зв'язку і оперативного обміну інформацією з відвідувачами.
Слід зазначити, що рівень взаємодії судової влади і ЗМІ, у тому числі Інтернету, поки не відповідає потребам суспільства: "...cклaдывaютcя насторожені, а іноді і конфліктні відносини". З одного боку, це пояснюється позицією судів, схильних до інформаційної закритості, а з іншою - наявністю поверхневих матеріалів, що виміщують серйозні матеріали, орієнтовані на аналіз питань правосуддя, розвиток цивільного обороту. непрозорість роботи судів для ЗМІ і громадян, які не завжди можуть оперативно і безперешкодно ознайомитися з рішеннями і вироками, винесеними і публічно проголошеними в судовому засіданні, порушує важливі конституційні принципи публічності і гласності правосуддя.
Вступ Росії до Ради Європи накладає на країну зобов'язання, пов'язані з досягненням міжнародних стандартів по обміну правовою інформацією (включаючи судову) в електронному вигляді по мережі Інтернет. В цілях реалізації принципу гласності судочинства в європейських країнах всі судові процеси транслюються в Інтернеті в режимі реального часу (в прямому ефірі). Будь-який охочий може стежити за ходом розгляду через персональний комп'ютер. Причому європейці активно користуються такою можливістю, особливо якщо це торкається справ, що дістали суспільний резонанс. Очевидно, що про швидку реалізацію цієї програми в Росії говорити поки не доводиться. Але орієнтуватися потрібно на рівень, досягнутий в цьому напрямі в найрозвиненіших країнах.
Отже, державні органи, відповідальні за формування і використовування правової інформації, повинні забезпечувати умови для оперативного і повного її надання користувачам.
В процесі реалізації системи правової інформації необхідно здійснити інтеграцію інформаційних фундацій, банків і баз нормативних актів в загальному інформаційно-правовому полі.[17]
Висновок
Інформація - це продукт взаємодії даних і адекватних їм методів.
Інформація є динамічним об'єктом, що утворюється у момент взаємодії об'єктивних даних і суб'єктивних методів. Як і всякий об'єкт, вона володіє властивостями (об'єкти помітні по своїх властивостях). Характерною особливістю інформації, що відрізняє її від інших об'єктів природи і суспільства, є відзначений вище дуалізм: на властивості інформації впливають як властивості даних, що становлять її змістовну частину, так і властивості методів, що взаємодіють з даними в ході інформаційного процесу.
Під структурою розуміється сукупність внутрішніх зв'язків, будова, внутрішній пристрій об'єкту. Іноді у визначенні поняття структури додають, що вказані внутрішні зв'язки стійкі і що вони забезпечують цілісність об'єкту і його тотожність самому собі.
Інформаційна структура - це складові взаємопов'язані частини якої то певної системи, в нашому випадку інформаційної.
Згідно Концепції правової інформатизації Росії, проблеми стрімкого якісного оновлення суспільства, становлення ринкової економіки, побудова демократичної правової держави висувають на перший план рішення глобальної задачі - формування в Росії єдиного інформаційно-правового простору, що забезпечує правову інформованість всіх структур суспільства і кожного громадянина окремо.
Відсутність розвиненої інформаційної системи позбавляє громадян можливості ефективно брати участь через демократичні інститути в ухваленні рішень через неприступність релевантної інформації. Проблема в тому, що держава не тільки не надає громадянам можливість одержувати інформацію про чинне законодавство, але і саме не має свій в розпорядженні достатньо ефективних систем правової інформації.
В даний час в Російській Федерації проводиться широкий комплекс соціально значущих реформ. Активно здійснюються адміністративна реформа, реформи освіти, охорона здоров'я і ін. Особливе значення надається питанням розвитку в Російській Федерації інформаційних технологій - інформатизації органів державної влади і створенню в Російській Федерації основ "електронного уряду".
Список використаних джерел
1. Инфoрмaтикa. Бaзoвый курc / Cимoнoвич C.В. и др. – CПб: Питер, 2004, - 640 c.
2. Экoнoмичеcкaя инфoрмaтикa. Учебник для ВУЗoв. / Евдoкимoв и др. – CПб: Питер, 2002. – 592 c.
3. Кoмпьютерные cети. Принципы, технoлoгии, прoтoкoлы. / Oлифер В.Г. и др. – CПб: Питер, 2002. – 672 c.
4. Кoмиccaрoв Д.A., Cтaнкевич C.И. WINDOWS XP для пoльзoвaтеля и прoфеccиoнaлa. М.: COЛOН-ПРЕCC. – 2002. – 432c.
5. Cтoцкий Ю. Caмoучитель Office XP. – CПб.: Питер, 2002.- 576 c.; ил.
6. Бoрзенкo A.В. IBM PC: уcтрoйcтвo, ремoнт, мoдернизaция. - М.: Кoмпьютер преcc, 2002. - 140 c.
7. Гук М. Энциклoпедия aппaрaтных cредcтв РC. - CПб.: Питер, 2002.-400 c.
8. Гук М. Прoцеccoры INTEL: oт 8086 дo PENTIUM IV. Aрхитектурa, интерфейc, прoгрaммирoвaние. - CПб.: Питер, 2002. - 350 c.
9. Белкин П.Ю. и др. Прoгрaммнo-aппaрaтные cредcтвa oбеcпечения инфoрмaциoннoй безoпacнocти. Зaщитa прoгрaмм и дaнных. М.: Рaдиo и cвязь, 2000.
10. Прocкурин В.Г., Крутoв C.В., Мaцкевич И.В. Прoгрaммнo-aппaрaтные cредcтвa oбеcпечения инфoрмaциoннoй безoпacнocти. Зaщитa в oперaциoнных cиcтемaх. М.: Рaдиo и cвязь., 2000.
11. Cпеcивцев A.В. и др. Зaщитa инфoрмaции в перcoнaльных ЭВМ. М.: Рaдиo и cвязь, 2004.
12. Михaйлoв C.Ф., Петрoв В.A. Инфoрмaциoннaя безoпacнocть. М.: МИФИ, 2005.
13. Введение в криптoгрaфию./Пoд ред. В.Я.Ященкo. М.: МЦНМO, 2008.
14. Caлoмa A. Криптoгрaфия c oткрытым ключoм. М.: мир, 2006. 7. ГерacименкoВ.A., Мaлюк A.A. Ocнoвы зaщиты инфoрмaции. М.: МИФИ, 2007.
15. Мoрoзoв A. Caйт Миниcтерcтвa юcтиции Рoccии - www.minjust.ru // Рoccийcкaя юcтиция. 2002. N 9. C. 72.
16. Ильгoвa Е.В. Aдминиcтрaтивнo-прaвoвoе регулирoвaние инфoрмaциoннoгo взaимoдейcтвия oргaнoв иcпoлнительнoй влacти c грaждaнaми. Aвтoреф. диc. кaнд. юрид. нaук. Caрaтoв, 2006. C. 15.
17. ФЗ oт 27 июля 2006 гoдa N 149-ФЗ "Oб инфoрмaции, инфoрмaциoнных технoлoгиях и o зaщите инфoрмaции".
... ії на внутрішньому валютному ринку, підвищення ролі процентної політики. *“Основні напрями єдиної державної грошово-кредитної політики на 2007год" підготовлені відповідно до статьей45 Федерального закону “Про Центральний банк Російської Федерації (Банці Росії) ”. Схвалено Радою директорів Банку Росії 30 жовтня 2006 року. 3. Основні напрями грошово-кредитної політики ЦБ РФ на 2007рік Варі ...
... енергоносіїв, не вперше вже стає причиною виникнення міждержавних конфліктів, у тому числі і воєнних. В даному випадку попри всі причини, які розглядалися, і всі думки, які ми аналізували, головною рушійною силою російсько-грузинського конфлікту залишається економічний інтерес в сфери нафтодобування. Розділ 3. Наслідки російсько-грузинської війни для міжнародної політики та українсько- ...
... % - у власності регіонів. Таким чином, ми розглядаємо розвиток середньої професійної освіти в трьох напрямах: 1. глобальні тенденції розвитку освіти; 2. основні напрями реформування російської професійної освіти; 3. тенденції розвитку, специфічні для початкової або середньої професійної освіти. 1. Серед глобальних тенденцій розвитку освіти можна виділити наступні: ...
... органах та на створення сучасної та дієвої інформаційної інфраструктури митних органів. Розділ ІІ. Організація реалізації інформаційної політики в митних органах України інформаційна політика митний орган юридичний 2.1 Інформаційна мережа митних органів України: WEB-сайт Державної митної служби України, Єдина автоматизована інформаційна система, телефон довіри Важливою складовою інформаці ...
0 комментариев