ПВНЗ «ЄВРОПЕЙСЬКМЙ УНІВЕРСИТЕТ»
Матвієнко О.В.
Інформаційні ресурси економічної діяльності
Конспект лекцій і практичних занять
Київ-2008
ЗМІСТ
Вступ
Заняття №1 Національні інформаційні ресурси України у мережі Інтернет
Заняття №2 Оцінювання характеристик джерел інформації
Заняття №3 Підготовка інформаційно-аналітичного огляду конкретної галузі (джерелознавчий бібліографічний огляд)
Заняття №4 Оцінювання рейтингів представників еліти (ділової, наукової, політичної) за формальними характеристиками публікацій
Заняття №5 Моніторинг згадувань об’єктів (подій) у мережі Інтернет
Заняття №6 Інформаційне забезпечення кадрового менеджменту
Заняття №7 Експертне оцінювання характеристик інформаційно-пошукових систем мережі Інтернет
Заняття №8 Аналіз організаційного середовища. Структура інформаційних потоків організації
Заняття №9 Організація діяльності відділу управління інформаційними ресурсами
Заняття №10 База даних Інтернет-ресурсів (за предметними галузями)
Заняття №11 Аудит комунікативної політики організації (на основі ресурсів мережі Інтернет)
Висновок
Перелік використаної літератури
Вступ
Інформаційні ресурси є основою, на якій ґрунтується інформаційно-аналітична діяльність. Знання формування та використання інформаційних ресурсів, особливо електронних є основою для сучасного інформаційного забезпечення споживачів. Сучасне суспільство, в життя якого все більше впроваджуються новітні інформаційні технології, вже не може забезпечувати ефективне економічне зростання без використання інформації, перш за все в економічній діяльності. Отримання теоретичних знань та набуття практичних навичок у процесах формування, зберігання та використання інформаційних ресурсів є необхідною умовою кваліфікаційної характеристики сучасного документознавця – інформаційного аналітика. «Інформаційні ресурси економічної діяльності» є фаховою дисципліною для підготовки фахівців зі спеціальності "Документознавство та інформаційно-аналітична діяльність”. Вона дає теоретичні та практичні знання з питань формування та використання інформаційних ресурсів в економічній сфері. Мета навчальної дисципліни – надати цілісне теоретичне уявлення та практичні знання про інформаційні ресурси економічної діяльності, сформувати практичні навички обробки економічної інформації. Завдання курсу:
· Надати знання для теоретичного представлення про систему інформаційних ресурсів інформаційної діяльності як об’єкт дослідження.
· Висвітлити основні етапи формування створення, збереження та використання системи інформаційних ресурсів як цілісного явища.
· Розглянути основні сучасні методи здобування економічних знань на основі інформаційних ресурсів.
· Надати теоретичні практичні знання щодо інформаційних ресурсів глобальної світової мережі Інтернет та ознайомити з сучасними методами пошуку економічної інформації в мережі Інтернет.
· Означити проблеми та надати теоретичні і практичні знання щодо побудови систем технічного захисту інформаційних ресурсів економічної діяльності.
· Надати практичні знання щодо використання інформаційних ресурсів в економічній діяльності
· Дати характеристику конкретних інформаційних ресурсів у конкретних інформаційних системах, в тому числі в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації та системі НТІ загалом.
Знання та уміння студентівСтудент повинен знати: джерела пошуку економічної інформації, її характеристики, сучасні технологічні процеси інформаційного забезпечення економічних процесів, технології підготовки і опрацювання інформаційно-аналітичних матеріалів в економічній і науково-технічній сферах.
Студент повинен вміти:
У результаті освоєння дисципліни у студентів формуються практичні навички, необхідні для:
· проводити пошук та аналіз інформаційних ресурсів економічної діяльності , представлених у мережі Інтернет;
· застосувати у практичній роботі методи та системи добування знань з інформаційних ресурсів економічної діяльності;
· визначати принципи та основи побудови конкретних інформаційних систем в сфері економіки;
· застосувати отримані знання при використанні систем технічного захисту інформаційних ресурсів економічної діяльності;
· ефективно використовувати інформаційні ресурси науково-технічної і економічної інформації;
Місце дисципліни у структурно-логічній схемі:
Теоретичні питання дисципліни розкриваються на лекціях, закріплюються на практичних заняттях та в процесі самостійної роботи студентів. Практичні заняття надають можливості використовувати знання, здобуті на лекціях.
Заняття№1
Національні інформаційні ресурси України у мережі Інтернет
Урядова та парламентська інформація у мережі Інтернет
Подання органами державної влади інформації у мережі Інтернет є одним найбільш дієвих способів взаємодії влади і суспільства. Сайт органу державної влади є відкритим і загальнодоступним інформаційним ресурсом, використання якого здійснюється безоплатно, однак, сайт може містити також інформацію обмеженого доступу.
До сайта органу державної влади висуваються певні вимоги:
представлення інформації про орган влади, його місцезнаходження, наявність контактної інформації, визначення умов і форм використання матеріалів сайта;
забезпечення цілодобового контролю за працездатністю сайта;
з метою запобігання створенню нерівних умов для різних користувачів для доступу до сайта не повинні пред’являтись завищені вимоги до апаратного і програмного забезпечення;
дотримання принципу поваги до практики інформаційного обміну у мережі Інтернет (відсутність відповідей на звертання громадян і організацій є неприйнятною практикою);
обмеження на сайті органу державної влади інформації, джерелом якої виступають треті особи (у випадку, якщо така інформація наявна, орган влади повинен визначити межі своєї відповідальності за її повноту і достовірність);
кожен електронний документ повинен мати власну унікальну адресу, має публікуватись інформація про дату його розміщення, а також забезпечуватись довготривале зберігання оновлюваної інформації;
розміщення інформації про умови використання сайта.
Пошук урядових ресурсів України доцільно починати з урядового порталу України (http://www.kmu.gov.ua). Повний список адрес серверів парламентів світу представлений на сайті Міжпарламентського союзу (www.ipu.org/english/parlweb.htm).
Пошук парламентської інформації України - з сайту Верховної Ради України (www.rada.kiev.ua).
Інформаційні ресурси архівів у мережі Інтернет
Архіви зберігають найрізноманітніші види документів з усіх сфер суспільної і особистої діяльності: управлінську документацію, документи особового походження, картографічні документи, науково-технічну документацію, кіно-, фото-, фоно-, відедокументи, документи церковних конфесій тощо.
Метою функціонування сайтів архівних установ є популяризація архівної справи, розширення доступу громадян і організацій до архівних матеріалів, надання інтерактивних послуг, висвітлення діяльності архівних установ, висвітлення змісту періодичних видань з архівної справи. Сайти архівів виконують такі функції: надання для широкого кола користувачів науково-довідкового апарату архівів, інформування про діяльність архівних закладів, надання інформації про склад і зміст архівних документів, подання законодавчої, нормативної та методичної бази функціонування архівних установ, висвітлення змісту публікацій (з повними текстами) з архівної справи.
Пошук інформації, яка надається архівами України, можна починати з порталу “Архіви України” ( http://www.archives.gov.ua/).
Бібліотечно-бібліографічні ресурси мережі Інтернет
У мережі Інтернет представлено значну кількість бібліотечнобібліографічних інформаційних ресурсів як у вигляді бібліотечної реклами, так і з власне бібліографічною інформацією, яка міститься у електронних каталогах. Крім цього, бібліографічна інформація розташовується на серверах наукових і освітніх закладів, які представляють доступ до своєї наукової продукції – періодичним виданням у електронній формі, при чому як на бібліографічному рівні, так і на повнотекстовому.
Бібліографічна інформація може надаватись також серверами видавництв та книготорговельних організацій, спеціальними службами, які забезпечують рефератами або анотаціями журнальних статей та інших друкованих матеріалів та ін.
Сайт найбільшої бібліотеки України – Національної бібліотеки України м.В.В.Вернадського (www.nbuv.gov.ua), який містить гіперпосилання на провідні бібліотеки світу і України.
Мета роботи: опанувати пошук національних інформаційних ресурсів України, представлених у мережі Інтернет.
Хід роботи:
1. Ознайомитись з урядовими, парламентськими, архівними та бібліотечними ресурсами мережі Інтернет за наведеними адресами порталів.
2. Проаналізувати представлені ресурси. Порівняти склад і структуру інформаційних ресурсів, до яких надається доступ. Скласти порівняльну таблицю (поставити знаки + та -).
Таблиця
Тип (назва) ресурсу, web-адреса | Доступ до електронного каталогу або пошук по сайту | Доступ до повних текстів електронних документів | Посилання на інші інформаційні ресурси мережі Інтернет |
... міркам. Таким чином, в Україні повинна бути приділена значна увага питанню збалансування згаданих двох блоків. Розділ 3. Напрямки вдосконалення державного регулювання зайнятості 3.1 Напрями розвитку державної політики зайнятості за видами економічної діяльності У статті 43 Конституції України закріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, ...
... СОТ) та Україною (членом СОТ, "третя країна" для ЄС) ставки ввізного та вивізного мита встановлюються тільки за правилами СОТ. 5. Інструменти митного регулювання експорту-імпорту насіння соняшника та соняшникової олії у Франції та Україні В Франції митне регулювання експорту (вивізне мито) та імпорту (ввізне мито) на насіння соняшника встановлене у 2010 році на рівні: для країн-виробників ...
... / 62,9 *100 = 1,5%, = 2,06 + 1,5 = 3,56%, = 0,95 / 62,9 (108,6 - 100) = 0,0017% = 0,05 / 62,9 (97,15 - 100) = -0,0003% 6. Фінансові результати діяльності підприємства 6.1 Фінансові результати діяльності ВАТ „ХАТП-16330” Баланс підприємства за останній рік наведено в додатку до положення БО-2 (січень 2007р), звіт про фінансові результати та звіт про доходи і витрати на автомобі ...
... на термін, на який надаються кредити, вартість ресурсів, інституційний вплив та передачу знань. Успішне співробітництво з МФО є також важливим індикатором для іноземних приватних інвесторів. 3. Розробка стратегії міжнародної економічної діяльності України 3.1 Стратегія економічного розвитку України При розробці стратегії міжнародної економічної діяльності України повинні бути правильно ...
0 комментариев