7. Облік МШП.
До МШП належать засоби праці, які використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, такі як інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг та ін.
Для МШП характерна багаторазова участь у виробництві і збереження натуральної (речової) форми. МШП належать до запасів та відображаються, відповідно, в складі оборотних активів у другому розділі активу балансу.
На МШП не нараховується знос, а вартість переданих в експлуатацію МШП виключається зі складу активів (списується у витрати) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів по місцях експлуатації та відповідальних особах протягом терміну фактичного використання цих предметів.
З метою посилення контролю за збереженням МШП проводиться маркування спеціального одягу, взуття, інвентарю, білизни тощо. Обов’язковим при маркуванні є зазначення назви підприємства (цеху, відділу).
Для обліку й узагальнення інформації про наявність і рух МШП, що належать підприємству, призначено рахунок 22 “Малоцінні швидкозношувані предмети”. Це активний рахунок, призначений для обліку господарських засобів.
По дебету рахунку 22 відображаються придбані (отримані) або виготовлені МШП за первісною вартістю, по кредиту – відпуск МШП в експлуатацію за обліковою вартістю зі списанням на рахунки обліку витрат, а також списання нестач і втрат від псування таких предметів.
Документування операцій з руху МШП.
В процесі документування обліку МШП, як і будь-яких інших об’єктів, розрізняють документи бухгалтерського і оперативного обліку.
До первинних документів відносять документи, якими оформлюється: надходження і відпуск предметів, списання їх з балансу.
Документи оперативного обліку – це документи, які відображають передачу зазначених предметів в ремонт, поповнення їх запасу в роздавальних коморах, видачу МШП працівникам та їх повернення тощо.
Надходження МШП на підприємство здійснюється на підставі відвантажувальних документів постачальників.
На МШП, що надійшли, відкриваються картки складського обліку.
Передача в експлуатацію МШП оформлюється актом передачі МШП в експлуатацію.Дані первинног обліку узагальнюються в оборотних відомостях.
Аналітичний облік МШП ведеться за видами предметів по однорідних групах, встановлених, виходячи і потреб підприємства.
В бухгалтерському обліку МШП відображаються за первісною вартістю, тобто за фактичними витратами на їх придбання, спорудження або виготовлення.
Основні господарські операції з руху МШП відображено в таблиці:
№ п/п | Зміст операції | Кореспонденція рахунків | |
Дебет | Кредит | ||
1 | Відображено заборгованість при одержанні МШП від постачальників | 22 | 631 |
2 | Відображено податковий кредит з ПДВ | 64 | 631 |
3 | Отримання МШП як внеску до статутного капіталу | 22 | 46 |
4 | Оприбутковано МШП під час інвентаризації | 22 | 719 |
5 | Безплатно отримані МШП | 22 | 719 |
6 | Відпущено МШП на виробництво та на господарські потреби | 23, 91, 92, 93, 94 | 22 |
Контрольні запитання
1. Яка роль матеріалів у виробничому процесі та основні завдання обліку виробничих запасів?
2. Як класифікуються виробничі запаси?
3. Якими П(С)БО визначаються методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про виробничі запаси та її розкриття в фінансовій звітності?
4. Який склад фактичної (первинної) собівартості виробничих запасів, що надходять на склад?
5. Які витрати не включаються до первинної вартості придбаних запасів, а відносяться до витрат періоду у якому вони були здійснені ?
6. Розкрийте поняття “запаси” у відповідності до вимог П(С)БО 9.
7. Опишіть склад транспортно-заготівельних витрат.
8. Які види оцінки застосовуються при обліку вибуття матеріалів?
9. Розкрийте сутність методу ЛИФО, як методу оцінки виробничих запасів.
10. Розкрийте сутність методу ФИФО, як методу оцінки виробничих запасів.
11. Розкрийте сутність методу середньозваженої, як методу оцінки виробничих запасів.
12. Якими документами оформлюється надходження виробничих запасів?
13. Якими документами оформлюється вибуття виробничих запасів?
14. Як ведеться облік придбаних виробничих запасів у постачальників і розрахунків з ними ?
15. В яких регістрах бухгалтерського обліку відображається надходження виробничих запасів ?
16. Як організовується облік матеріалів на складах?
17. Для чого складається книга залишків матеріалів ?
18. Як ведеться облік руху виробничих запасів в бухгалтерії підприємства ?
19. На якому рахунку ведеться облік виробничих запасів ?
20. Що являє собою синтетичний та аналітичний облік виробничих запасів?
21. В яких регістрах бухгалтерського обліку знайде відображення інформація про рух виробничих запасів?
Тема 12. Облік розрахунків по оплаті праці.
Вступ.
Принципы и порядок начисления зарплаты оказывают значительное влияние на эффективность любого предприятия.
Поскольку труд различных категорий работников отличается не только своей сущностью, но и затраченным рабочим временем, интенсивностью, призводительностью и т. д., то необходимо выбрать такие формы оплаты труда, которые бы, с одной стороны, не завышали для работодателя расходы на оплату труда, а с другой – стимулировали заинтересованность самих работников, для которых зарплата служит одним из основных источников материальных благ.
План
1. Состав фонда оплаты труда
2. Тарифная система оплаты труда. Порядок расчета основной зарплаты3. Доплаты в связи с отклонениями от нормальных условий работы
4. Оплата за неотработанное время
5. Удержания из заработной платы
6. Аналитический учет расчетов по оплате труда и порядок выдачи зарплаты
7. Синтетический учет расчетов по оплате труда и отчислений на социальные мероприятия
8. Документирование расчетов по оплате труда – на самостоятельное изучение.
1. Состав фонда оплаты труда
Закон Украины от 24.03.95 г. № 108/95-ВР «Об оплате труда» определяет экономические, правовые и организационные основы оплаты труда.
Заработная плата — это вознаграждение, исчисленное, как правило, в денежном выражении, которое по трудовому договору собственник или уполномоченный им орган выплачивает работнику за выполненную им работу.
В фонд оплаты труда включаются:
Основная заработная плата. Это —оплата за выполненную работу в соответствии с установленными нормами труда (нормы времени, выработки, обслуживания, должностные обязанности). Она устанавливается в виде тарифных ставок (окладов) и сдельных расценок для рабочих и должностных окладов для служащих.
Дополнительная заработная плата. Это —оплата за труд сверх установленных норм, за трудовые успехи и за особые условия труда. Она включает доплаты, надбавки, гарантийные и компенсационные выплаты, предусмотренные законодательством, а также премии за выполнение производственных заданий.
Прочие поощрительные и компенсационные выплаты. К ним относятся выплаты в форме вознаграждений по итогам работы за год, премии по специальным системам и положениям, компенсационные и другие выплаты, не предусмотренные законодательством, или производимые сверх установленных законодательством норм.
В фонд дополнительной заработной платы, например, входят:
§ оплата за труд в выходные и праздничные дни, в сверхурочное время
§ оплата ежегодных и учебных отпусков
§ оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных обязанностей.
К прочим поощрительным и компенсационным выплатам, например, относятся:
§ Оплата простоев не по вине работника.
§ Разовые поощрения (например, к юбилейным и памятным датам).
§ Материальная помощь.
К выплатам, вообще не входящим в фонд оплаты труда, например, относятся:
§ пособие по временной нетрудоспособности
§ единовременная помощь при рождении ребенка
§ пособие по уходу за ребенком до установленного законодательством срока
§ дивиденды
... на його ділянці, інструкції, положення з обліку, план рахунків і кореспонденцію, особливості контролю і аналізу. 3. ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВІ 3.1 ВДОСКОНАЛЕННЯ ФОРМ ТА МЕТОДІВ ОБЛІКУ Реформування бухгалтерського обліку передбачає клопітку роботу з переходу до ведення бухгалтерського обліку за Національними стандартами. Перш за все, необхідно ...
... дебетом — Обороти за кредитом. Визначення кінцевого сальдо пасивного рахунку: Сальдо кінцеве = Сальдо початкове кредитове + + Обороти за кредитом — Обороти за дебетом. Основи теорії бухгалтерського обліку 39Приклади Активний рахунок Д-т К-т 20 "Виробничі запаси" Сальдо 100 1) Отримано від постачальників 500 2) Передано у виробництво 450 ...
... яких було введено зведений журнал (що складався шляхом вибірок з щоденних журналів). Поступово для обґрунтування записів в регістри почали використовувати документи [1, с.21]. Отже, форми бухгалтерського обліку постійно удосконалюються. Це зумовлено загальним розвитком народного господарства, ускладненням економічних відносин, зростанням обсягу інформації, що підлягає обліку, удосконаленням ...
... ї діяльності суб’єктом господарювання. Функціонування суб’єктів господарювання в умовах жорсткої конкуренції та економічної нестабільності актуальним ставить питання раціональності організації і методики обліку, аналізу та аудиту основних засобів. Для нормального функціонування підприємству необхідно, щоб постійно відбувалося відтворення його основного капіталу. Побудова ринкової економіки і нова ...
0 комментариев