Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку та аудиту
Індивідуальна робота з дисципліни:
"Державний фінансовий контроль"
на тему "Контроль дотримання порядку і процедур державних закупівель. Типові порушення та методи їх виявлення"
Рівне - 2009
Зміст
Вступ
1. Економічна інтерпретація та законодавча база державних закупівель
2. Державний нагляд, контроль та координація у сфері закупівель
2.1 Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг
2.2 Інші органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері закупівель
3. Типові порушення у сфері державних закупівель та методика їх виявлення
Висновок
Список використаних джерел
Вступ
На сьогоднішній день дана тема індивідуальної роботи є досить актуальною, оскільки на нинішньому етапі розвитку української економіки, враховуючи суспільні, фінансові чинники та передумови необхідності впровадження і застосування дієвих інструментів забезпечення потреб у послугах усіх інституційних одиниць економічної системи, особливо необхідними є діагностика проблем та вдосконалення системи державних закупівель послуг як одного з найпотужніших інструментів державного регулювання економіки, розвитку конкурентного середовища сфери послуг та виконання соціальних завдань.
Мета індивідуальної роботи полягає в тому, щоб визначити хто і як здійснює контроль в дотриманні порядку і процедур державних закупівель, а також, які типові порушення здійснюється при державних закупівлях, та які є методи їх виявлення.
Реалізація мети зумовила необхідність виконання таких завдань:
- визначити що таке державні закупівлі, та хто є учасником процедури закупівлі;
- які законні і нормативні акти розроблені для успішного впровадження інструментів, які регулюють сферу державних закупівель;
- хто проводить державний нагляд, контроль та координація у сфері закупівель зокрема:
· який є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань координації закупівель товарі, робіт і послуг;
· які є інші органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері закупівель;
· що контролює міжвідомча комісія з питань державних закупівель;
- визначити які є типові порушення в державних закупівлях, та які є методи виявлення порушень.
Об’єктом дослідження є організаційна та економічна складові механізму державних закупівель послуг.
Предметом дослідження є теоретичні та прикладні засади реалізації організаційно-економічного механізму державних закупівель.
Інформаційною базою дослідження є навчальні підручники, монографічна література, матеріали мережі Інтернет, а також нормативні документи державних органів України.
1. Економічна інтерпретація та законодавча база державних закупівель
Система задоволення суспільних потреб у нашій державі складається з двох взаємопов'язаних підсистем: державні закупівлі та державне замовлення. Розглянемо, що собою являє державна закупівля.
Отже, державна закупівля – це придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому Постановою КМУ "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти", при цьому здійснення закупівлі одним замовником в інтересах іншого забороняється, крім випадків здійснення закупівлі товарів на засадах міжвідомчої координації.
В свою чергу, державні кошти – це кошти Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів, державні кредитні ресурси, а також кошти Національного банку України, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування, кошти страхування на випадок безробіття, кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, кошти, передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", гуманітарна допомога в грошовій формі, кошти Аграрного фонду, Державного та місцевих фондів енергозбереження, кошти установ чи організацій, створених в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, кошти підприємств, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг, а учасник процедури закупівлі - фізична чи юридична особа (резидент або нерезидент), що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подає чи подала тендерну пропозицію [2].
Для успішного впровадження інструментів, які регулюють сферу державних закупівель держава повинна мати відповідні закони і нормативні акти. Основними документам, які регулює державні закупівлі є Постанова КМУ "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти", Закон "Про поставки продукції для державних потреб", а також Постанова Кабінету Мiнiстрiв України "Про порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб i контролю за їх виконанням".
У Законі "Про поставки продукції для державних потреб" наведено перелік державних замовників (міністерства, центральні органи державної виконавчої влади, Уряд АРК, обласні, Київська та Севастопольська мiськi державні адмiнiстрацiї, iншi державні органiзацiї та установи, уповноважені Урядом України укладати державні контракти), гарантом за зобов’язаннями яких є Кабінет Мiнiстрiв України; зазначено функції замовників i їхнi обов’язки, джерела фінансування замовлень i порядок контролю за їх використанням; встановлюється стимулювання виконання поставок i мiри вiдповідальностi за невиконання державних контрактів.
Оскільки, на сьогоднішній день, Закон України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" скасовано, то основним документом щодо здійснення закупівель за рахунок державних коштів є Постанова КМУ "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Постанова КМУ "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти" встановлює засади здійснення обов'язкових процедур державної закупівлі в нашій державі і застосовується до закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти [5].
2. Державний нагляд, контроль та координація у сфері закупівель
2.1 Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань координації закупівель товарі, робіт і послуг
Державний нагляд (контроль) у сфері закупівлі у межах їх повноважень здійснюється уповноваженим органом Державною контрольно-ревізійною службою України, Державним казначейством України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики відповідно до Закону України "Про державну статистику", правоохоронними органами в межах компетенції, визначеної Конституцією України, а також, Антимонопольний комітет.
Реалізацію основної мети Закону щодо створення конкурентного середовища у сфері закупівель забезпечує Антимонопольний комітет України.
Основними функціями Антимонопольного комітету України у сфері державних закупівель є:
1. підготовка та подання до Кабінету Міністрів України, Рахункової палати піврічних звітів щодо здійснення замовниками закупівель;
2. розробка нормативно-правових актів виключно у випадках, передбачених цим Законом;
3. проведення перевірок щодо дотримання розпорядниками державних коштів вимог законодавства у сфері закупівель;
4. подання матеріалів до правоохоронних органів у випадках, передбачених цим Законом;
5. співробітництво з органами державної влади щодо запобігання проявам корупції у сфері здійснення закупівель;
6. міжнародне співробітництво у сфері закупівель;
7. подання Кабінету Міністрів України пропозицій щодо визначення генерального замовника;
8. здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції у сфері закупівель, зокрема в разі спотворення результатів торгів (тендерів), у межах компетенції, визначеної чинним законодавством України.
Антимонопольний комітет України має право:
· вимагати від замовників звіт про результати здійснення процедури закупівлі відповідно до цього Закону та реалізацію договорів про закупівлю;
· установлювати строки надання замовниками інформації про закупівлі, що плануються, укладені договори про закупівлі та їх виконання;
· забезпечувати організацію контролю за дотриманням законодавства щодо закупівель;
· складати протоколи про адміністративні правопорушення за порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти;
· визначати своїм рішенням:
- форму або зразок оголошення про проведення процедур закупівлі та запрошення до участі в них;
- форму звіту про результати здійснення процедури закупівлі та додаткові вимоги до нього;
- форму протоколу про розкриття тендерних пропозицій;
- форму річного плану закупівель за державні кошти;
- форму реєстру отриманих тендерних пропозицій;
- порядок проведення перевірок (ревізій) щодо дотримання розпорядниками державних коштів вимог законодавства у сфері закупівель та взаємодії з правоохоронними органами;
- форму реєстру недобросовісних учасників [2].
2.2 Інші органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері закупівель
Органами державної влади, крім Антимонопольного комітету України, які здійснюють державний нагляд та контроль в межах своєї компетенції у сфері закупівель, є Державна контрольно-ревізійна служба України, Державне казначейство України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі статистики відповідно до Закону України "Про державну статистику", а також правоохоронні органи.
Органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері закупівель в межах компетенції, визначеної Конституцією України, Постановою КМУ "Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти", здійснюють такі функції:
І. Державна контрольно-ревізійна служба:
Ø проводить перевірки щодо дотримання розпорядниками державних коштів вимог законодавства у сфері закупівель;
Ø здійснює співробітництво з органами державної влади щодо запобігання проявам корупції у сфері здійснення закупівель;
Ø здійснює контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель;
Ø складає протоколи про адміністративні правопорушення за порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти;
Ø подає матеріали до правоохоронних органів у випадках, передбачених законами України;
Ø здійснює інші функції, передбачені законами України.
ІІ. Державне казначейство України:
Ø перевіряє наявність та відповідність укладеного договору звіту про здійснення закупівлі та інших передбачених законодавством документів;
Ø перевіряє підстави для здійснення платежів, а саме наявність та відповідність законодавству у сфері закупівель річного плану закупівель та документів, що підтверджують проведення процедур закупівлі, а також правильність оформлення розрахункових документів;
Ø бере участь в економічному обґрунтуванні окремих статей видатків Державного бюджету України;
Ø здійснює контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель;
Ø подає матеріали до правоохоронних органів у випадках, передбачених законами України;
Ø здійснює інші функції, передбачені законами України.
ІІІ. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі статистики відповідно до Закону України "Про державну статистику":
Ø проводить облік закупівель шляхом збирання інформації про заплановані закупівлі та торги, що відбулися;
Ø затверджує форми статистичної звітності у сфері закупівель;
Ø здійснює інші функції, передбачені законами України.
IV. Правоохоронні органи - здійснюють державний нагляд та контроль у сфері закупівель в межах своєї компетенції, визначеної законами України [1].
... за діяльністю органів державної влади з метою забезпечення ефективного врахування громадської думки в процесі прийняття та реалізації державної політики. 2.4 Інформаційно-аналітичне забезпечення ініціювання та запровадження антикризових програм органів державної влади Проблема інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади особливої актуальності набула в умовах кризи. Порі ...
... України (а надто стосовно вдосконалення механізму взаємодії контрольно-ревізійних органів, органів Державного казначейства, Рахункової палати, зміцнення взаємодії з органами внутрішніх справ, органами служби безпеки, органами податкової міліції та органами прокуратури). Головна роль у системі фінансового контролю України, як і в інших економічно розвинутих країнах, має належати органам, діяльні ...
... є основною функцією оптової торгівлі. Комерційні операції оптових торговельних підприємств за спрямуванням можна поділити на дві групи: 1)комерційні операції із закупівлі товарів; 2)комерційні операції з оптового продажу покупцям. Комерційні операції із закупівлі товарів відображають зв'язок оптового підприємства з постачальниками-виробниками. Комерційні операції з оптового продажу ві ...
... ональних інтересів та безпеку інформаційного простору. Підсумки: В цьому розділі ми з’ясували, які саме зміни всередині урядових організацій, в їх структурі, функціях і методах роботи ініціює запровадження електронного уряду. А саме: відбувається перенесення акцентів з вертикальних на горизонтальні зв’язки всередині уряду, між різними його підрозділами і гілками влади. За рахунок створення внутрі ...
0 комментариев