2.4 Класифікатор можливих порушень, які виявляються під час проведення аудиту дебіторської заборгованості
Для проведення аудиту дебіторської заборгованості ТзОВ «Інтер-Синтез» необхідно ознайомитися з типовими порушеннями, які часто трапляються при бухгалтерського обліку на підприємстві.
До типових порушень, що зустрічаються під час перевірки розрахунків із покупцями та замовниками можна віднести наступні:
- списання недостач та крадіжок за рахунок збільшення дебіторської заборгованості;
- зарахування отриманих сум дебіторської заборгованості на погашення заборгованості невідповідних дебіторів;
- неправомірне здійснення бартерних операцій для погашення дебіторської заборгованості;
- невідповідність даних синтетичного і аналітичного обліку дебіторської заборгованості;
- неправильне оформлення або відсутність договорів, що стали підставою для відвантаження товарів і виникнення дебіторської заборгованості;
- неправильна кореспонденція рахунків при відображенні в обліку дебіторської заборгованості;
- шахрайство із сумами дебіторської заборгованості підзвітних осіб (списання її без підстав і документального підтвердження на загальногосподарські витрати) [22, c. 143].
В ході аудиту розрахунків з підзвітними особами найчастіше виявляють такі порушення:
- незаконна ( відсутність наказу, не відзвітувалася підзвітна особа за попередній аванс, не працівникам підприємства тощо ) видача авансів;
- неправильне оформлення витрат на відрядження ( відсутність наказу, посвідчень, неправильне нарахування добових тощо );
- неправильне оформлення придбаних ТМЦ та відображення ПДВ ( неповне оприбуткування, включення до первісної вартості ПДВ тощо );
- неправильне відшкодування витрат працівникові валових витрат по відрядженню до фонду оплати праці, утримання прибуткового податку та зборів до соціальних фондів тощо );
- неналежне оформлення первинних документів;
- порушення ведення синтетичного та аналітичного обліку, неправильне складання кореспонденції рахунків та відображення в облікових реєстрах [22, c. 145].
При аудиті розрахунків за претензіями та відшкодуванням матеріальних збитків основні порушення, що можуть бути виявлені:
- приховування справжньої причини матеріальної шкоди;
- виставлення необґрунтованих претензій для приховування справжніх причин нанесених підприємству збитків;
- незаконне списання нестачі матеріалів на природні втрати, стихійні лиха, пожежі тощо;
- неправильне нарахування суми до відшкодування;
- неправильна кореспонденція рахунків за розрахунками по претензіях та відшкодування завданої шкоди.
Аудитор зобов’язаний у процесі всього аудиту звертати увагу на порядок виправлення помилок і їх документальне оформлення, адже виправлення помилок є серйозною бухгалтерською операцією, яка має бути належним чином задокументована [22, c. 150].
При проведенні аудиту дебіторської заборгованості було виявлено деякі помилки:
- у накладній № 124 не заповнені всі реквізити, зокрема, не вказано серію і номер довіреності;
- у Наказі (розпорядженні) № 315 про відрядження не вказана дата видання наказу;
- у Відомості 3.2. аналітичного обліку розрахунків з різними дебіторами не вказана сума «сальдо на кінець місяця» по дебітору Ніконова О. С.;
- Відомості 3.1. аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками відсутній підпис.
2.5 Методи збирання аудиторських доказів
До основних методів збирання аудиторських доказів відносять спостереження за інвентаризацією або участь у ній; спостереження за виконанням господарських або бухгалтерських операцій; усне опитування; одержання письмових підтверджень; перевірка документів, одержаних клієнтом від третіх осіб; перевірка документів клієнта; перевірка арифметичних розрахунків; проведення аналізу.
Інвентаризація проводиться в цілях забезпечення достовірності даних обліку та звітності. З точки зору технології аудиторської справи інвентаризація - це метод отримання найбільш цінних та дійсних доказів про реальність і точність статей активу балансу, фактів здійснення господарських операцій.Інвентаризація дебіторської заборгованості у ТзОВ «Інтер-Синтез» полягає у виявлені за відповідними документами її залишків і ретельної перевірки обґрунтованості сум, які обліковуються на рахунках. Члени інвентаризаційної комісії встановлюють терміни виникнення дебіторської заборгованості, її реальність, перевіряють вжиті заходи зі стягнення заборгованості.
На рахунках обліку розрахунків із дебіторами повинні залишатися виключно узгоджені суми, відображення в обліку неврегульованих сум не допускається. Реальність даних бухгалтерського обліку про стан розрахунків підтверджується актами звірки.
Спостереження за виконанням бухгалтерських операцій - це нескладна процедура, але дуже важлива для оцінки системи внутрішнього контролю та організації обліку ТзОВ «Інтер-Синтез». Цю процедуру бере на себе ведучий аудитор. Іноді буває достатньо простежити за тим, як виконується в бухгалтерському обліку оформлення тієї чи іншої господарської операції, щоб точно оцінити стан внутрішнього контролю та бухгалтерського обліку на підприємстві, що перевіряється. Насамперед перевіряється відображення в обліку операцій з відвантаження товарів та операції з підзвітними особами. Усне опитування або бесіда повинні бути проведені практично із всіма працівниками «Інтер-Синтез», що приймають участь у веденні обліку та складанні звітності. Для того, щоб бесіда дала необхідні аудитору результати, вона, як і всі аудиторські процедури, повинна бути гарно спланована. Однією з не менш важливих процедур є перевірка документів, отриманих від третіх осіб. Проводячи цю процедуру, аудитори звертають увагу на правильність складання і оформлення цих документів, а також на своєчасність, точність та повноту відображення їх в бухгалтерському обліку. Перевірка арифметичних розрахунків проводиться в залежності від оцінки аудитором стану внутрішнього контролю на ТзОВ «Інтер-Синтез». В даному випадку стан системи внутрішнього контролю є задовільним, тому перевірка арифметичних розрахунків проводиться вибірково. Зокрема перевіряються суми в журналі № 3 та відомостям до нього. В аудиторській перевірці широко застосовується ряд прийомів і методів економічного аналізу, зокрема аналіз фінансового стану підприємства, який наведений у пункті 2.7.
0 комментариев