1.3 Організація обліку витрат виробництва та калькулювання собівартості продукції

Ринкові відносини визначають важливу роль обліку витрат виробництва і собівартості продукції. Це один з найважливіших інструментів ведення господарської діяльності.

Важлива роль в економічних заходах підприємства із зниження витрат виробництва належить бухгалтерському обліку виробничих затрат і калькулюванню собівартості продукції.

Підприємства всіх форм власності зобов’язані вести облік виробничої собівартості. Порядок, за яким формується виробнича собівартість продукції, встановлений у П(С)БО 16 «Витрати».

До виробничої собівартості продукції належать такі витрати:

1)   прямі матеріальні витрати;

2)   прямі витрати на оплату праці;

3)   інші прямі витрати;

4)   загальновиробничі витрати: змінні, постійні розподілені [10].

Прямі матеріальні витрати – вартість сировини, матеріалів, купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, що підлягають монтажу або додатковій обробці на цьому підприємстві, допоміжних та інших матеріалів, використання яких прямо можна віднести на конкретний об’єкт витрат.

До прямих витрат на оплату праці відносять витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, включаючи будь-які види грошових та матеріальних доплат; виплати, передбачені законодавством про працю; інші виплати; витрати, пов’язані з підготовкою і перепідготовкою кадрів.

Інші прямі витрати включають відрахування на соціальні заходи, плату за оренду земельних і майнових паїв, амортизацію необоротних активів, вартість остаточно забракованої продукції, витрати на виправлення браку.

Загальновиробничими витратами називають витрати, пов’язані з організацією виробництва у цехах та на дільницях. До таких витрат належать витрати на оплату праці керівництва дільниць та цехів, амортизація необоротних активів загальновиробничого призначення.

Наведену вище класифікацію витрат має бути покладено в основу організації системи внутрішньогосподарського планування та обліку витрат на виробництво продукції. Одним із ключових елементів цієї системи є система калькулювання.

Калькуляція – це обчислення собівартості одиниці продукції. Вона складається на продукцію основного і допоміжного виробництва щомісячно. За квартал, за рік за встановленою номенклатурою статей, яку підприємство визначає самостійно, з урахуванням специфіки своєї діяльності.

У процесі калькулювання розв’язуються два основні завдання обліку:

- на основі витрат на виробництво конкретного виду продукції визначити конкурентоспроможну продажну ціну;

- дані про собівартість продукції використовуються для прогнозування і управління виробництвом та витратами.

Калькуляцію складають на продукцію основного та допоміжного виробництв щомісячно, за квартал і рік.

Калькулювання собівартості продукції умовно можна поділити на три етапи. На першому етапі вираховується собівартість всієї випущеної продукції в цілому, на другому – фактична собівартість за кожним видом продукції, на третьому – собівартість одиниці продукції.

Калькуляції складаються на кожному підприємстві за встановленим переліком статей витрат. Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції установлює підприємство. З урахуванням вимог П(С)БО 16 промислові підприємства можуть використовувати такі калькуляційні статті:

- сировина і матеріали;

- покупні комплектувальні вироби, напівфабрикати, роботи і послуни виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій;

- паливо і енергія на технологічні цілі;

- зворотні відходи;

- основна заробітна плата виробничих робітників;

- додаткова заробітна плата виробничих робітників;

- витрати, пов’язані з підготовкою і освоєнням виробництва продукції;

- витрати на утримання і експлуатацію обладнання;

- цехові витрати;

- втрати внаслідок технічно неминучого браку;

- супутня продукція;

- інші виробничі витрати.

Перелічені статті калькуляції для цілей управлінського обліку є більш деталізованими.

Не включаються до собівартості виготовлених підприємством активів витрати, які безпосередньо не можна пов’язати з їх виробництвом.

Не включаються до виробничої собівартості продукції і списуються на витрати періоду, в якому вони були здійснені, такі витрати:

- адміністративні витрати;

- витрати на збут;

- витрати на зберігання.

Наказом Міністерства промислової політики України 09.07.2007 р. № 373 затверджено Методичні рекомендації з формування собівартості продукції у промисловості.

Відпуск матеріалів у виробництво оформляється лімітно-забірними картками і накладними-вимогами. Лімітні картки виписуються відділом постачання або плановим відділом в двох примірниках, один з яких передається цеху-отримувачу, а інший – на склад. В них вказується ліміт відпуску матеріалів на певний період, а потім робиться запис про фактичну кількість відпущених матеріалів. Після цього виводиться залишок невикористаного ліміту. Наприкінці місяця лімітно-забірні картки і накладні-вимоги передаються в бухгалтерію і вони є підставою для віднесення матеріальних витрат на витрати виробництва [19, с.269].

Одним з основних документів при обліку виробництва є виробничий акт. Він складається за календарний місяць. Затверджується виробничий акт керівником підприємства чи уповноваженою особою. Основними даними цього документа є обсяг виробленої продукції і кількість використаної на її виробництво сировини. У виробничому акті також можуть показувати залишки готової продукції по кожному її виду на початок і на кінець періоду, обсяг виробленої і відвантаженої за цей період продукції, кількість затраченої сировини і напівфабрикатів по кожному виду із зазначенням на виробництво якої саме продукції вони затрачені. Якщо ведеться облік напівфабрикатів власного виробництва, то показують також обсяги вироблених і відвантажених напівфабрикатів і кількість використаної на їх виробництво сировини по кожному напівфабрикату. На вироби, що залишаються на кінець місяця у незавершеному виробництві, складають окремі виробничі акти із зазначенням операцій, виконаних над ними протягом місяця. Загальна форма виробничого акта не регламентована нормативними документами і кожне промислове підприємство користується своїми власними формами цього документа.

Нарахування заробітної плати, яка включається до витрат виробництва, може проводитися в різних формах, кожна з яких має свої особливості при документальному оформленні. У відрядній формі базою нарахування є виробіток, для обліку якого можуть використовуватися такі первинні документи: індивідуальні та бригадні наряди в індивідуальних та дрібносерійних виробництвах, в серійних виробництвах – рапорт про виробіток та приймання робіт за зміну, маршрутні листи. Ці первинні документи є підставою для нарахування заробітної плати. При погодинній формі оплати праці основним документом, який служить для нарахування заробітної плати, є табель використання робочого часу. Всі зазначені первинні документи передаються в бухгалтерію для подальшої обробки і складання розрахунково-платіжної відомості.

Для обліку амортизаційних відрахувань, які відносіться на витрати виробництва, в бухгалтерії ведеться Відомість нарахування амортизації необоротних активів.

Витрати, які включаються у виробничу собівартість продукції, обліковуються на рахунку 23 «Виробництво». Цей рахунок призначений для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції.

Аналітичний облік за рахунком 23 «Виробництво» ведеться за видами виробництв, за статтями витрат і видами або групами продукції, що виробляється. На великих виробництвах аналітичний облік витрат може вестися за підрозділами підприємства та за центрами витрат і відповідальності.

РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА.

ОБЛІК НАДХОДЖЕННЯ ТА ВИБУТТЯ ЗАПАСІВ

Заповнюємо кореспонденцію рахунків та здійснюємо записи в бухгалтерських реєстрах, підраховуємо обороти, визначаємо сальдо по рахунках на кінець звітного періоду, формуємо сальдо-оборотну відомість та заповнюємо фінансовий звіт підприємства, виходячи з вхідних залишків по рахунках та підсумованих оборотів.

Таблиця 2.1

Журнал реєстрації господарських операцій

№ п/п

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Первинний документ Сума, грн.
Дт Кт
1 2 3 4 5 6
1. Проведено з поточного рахунку передоплату постачальнику 371 311 ПД 12000
2. Нараховано податковий кредит з ПДВ 641 644 ПН 2000
3. Отримано запаси від постачальника 201 631 прибуткова накладна 10000
4. Відображено податковий кредит з ПДВ 644 631 ПН 2000
5. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 371 БД 12000
6. Отримано запаси від постачальника 201 631 прибуткова накладна 10000
7. Відображено податковий кредит з ПДВ 641 631 ПН 2000
8. Проведено оплату постачальнику у повному 631 311 ПД 12000
9. Оприбутковано запаси від підзвітної особи 201 372 прибуткова накладна 3000
10. Відображено податковий кредит з ПДВ 641 372 ПН 600
11. Отримано запаси від постачальника за бартером 201 631 прибуткова накладна 6000
12. Відображено податковий кредит з ПДВ 641 631 ПН 1200
13. Відображено відвантаження запасів постачальнику (балансова вартість переданих запасів дорівнює справедливій вартості отриманих) 377 201 накладна 6000
14. Відображено податкове зобов’язання з ПДВ 377 641 ПН 1200
15. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 7200
16. Отримано запаси від постачальника за бартером (на суму справедливої вартості запасів, що підлягають продажу) 201 631 прибуткова накладна 9000
17. Нараховано податковий кредит з ПДВ, виходячи з цін майбутнього продажу, але не нижче звичайних 641 631 ПН 1800
18. Відображено відвантаження постачальнику 377 201 накладна 10000
19. Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ 377 641 ПН 1800
20. Відображено різницю між балансовою і справедливою вартістю переданих запасів 949 201 БД 1000
21. Відображено собівартість реалізованих запасів 943 201 акт списання 9000
22. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 11800
23. Отримано запаси від постачальника за бартерним договором в обмін на неподібні активи 201 631 прибуткова накладна 5000
24. Відображено податковий кредит з ПДВ, виходячи з договірної вартості, але не нижче звичайної ціни 641 631 ПН 1000
25. Відображено відвантаження запасів (балансуюча операція) 377 712 накладна 6000
26. Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ 712 641 ПН 1000
27. Списано первинну вартість запасів 943 201 акт списання 5000
28. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 6000
29. Отримано запаси від постачальника на суму справедливої вартості запасів, що підлягають передачі 8000 грн., збільшеної на суму майбутньої доплати – 2000 грн. (без урахування ПДВ), оп. 34 201 631 прибуткова накладна 10000
30. Відображено податковий кредит з ПДВ, виходячи з договірної вартості, але не нижчої звичайної ціни 641 631 ПН 1600
31. Відображено податковий кредит з ПДВ у частині отриманих запасів, за які оплата буде здійснена у грошовій формі 641 631 ПН 400
32. Відображено відвантаження (балансуюча операція) 377 712 накладна 9600
33. Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ 712 641 ПН 1600
34. Списано первинну вартість запасів 943 201 акт списання 8000
35. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 9600
36. Отримано безоплатно запаси (на суму їх справедливої вартості з урахуванням ПДВ) 201 719 договір безоплатної передачі 4000
37. Оприбутковано запаси як внесок до статутного капіталу 201 46 прибуткова накладна 7000
38. Оприбутковано запаси, раніше не обліковані, на балансі виявлені в результаті інвентаризації 201 719 накладна, акт інвентаризації 2500
39. Отримано передоплату від покупця на поточний рахунок 311 681 ПД, БВ 15000
40. Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ 643 641 ПН 2500
41. Відвантажено запаси вітчизняним покупцям 361 712 накладна 15000
42. Відображено суму податкових зобов’язань з ПДВ 712 643 ПН 2500
43. Списано первинну вартість запасів 943 201 розрахунок бухгалтерії 8000
44. Проведено взаємозалік заборгованостей 681 361 бухгал-ка довідка 15000
45. Відвантажено запаси вітчизняним покупцям 361 712 накладна 10000
46. Відображено податкове зобов’язання з ПДВ 712 641 ПН 1666,67
47. Списано первинну вартість запасів на собівартість реалізації 943 201 акт списання 7500
48. Отримано на поточний рахунок оплату від покупця запасів 311 361 ПД, БВ 10000
49. Відображено відвантаження постачальнику згідно з бартерним договором 377 201 накладна 2500
50. Відображено податкове зобов’язання з ПДВ 377 641 ПН 500
51. Отримано запаси від постачальника бартером (балансуюча операція) 201 631 прибуткова накладна 2500
52. Відображено податковий кредит з ПДВ 641 631 ПН 500
53. Проведено залік заборгованостей 631 377 БД 3000
54. Відображено відвантаження постачальнику (справедлива вартість переданих запасів 9000 грн. без урахування ПДВ) 377 712 накладна 10000
55. Відображено податкове зобов’язання, виходячи з ціни продажу, але не нижче звичайних цін 712 641 ПН 2000
56. Отримано запаси від постачальника за бартером (балансуюча операція) (на суму справедливої вартості переданих запасів) 201 631 прибуткова накладна 9000
57. Відображено податковий кредит з ПДВ 641 631 ПН 2000
58. Відображено різницю між балансовою та справедливою вартістю переданих запасів 949 201 розрахунок бухгалтерії 1000
59. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 10000
60. Відвантажено відвантаження запасів за договором бартеру 377 712 накладна 3000
61. Відображено податкове зобов’язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості, але не нижче звичайної ціни 712 641 ПН 500
62. Списано первинну вартість запасів 943 201 акт списання 2500
63. Отримано запаси від постачальника за бартером (на суму справедливої вартості переданих запасів) 201 631 прибуткова накладна 2500
64. Відображено податковий кредит за балансуючою операцією 641 631 ПН 500
65. Проведено взаємозалік заборгованостей 631 377 БД 3000
66. Відображено відвантаження запасів за бартерним договором 377 712 накладна 4800
67. Відображено податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості, але не нижче звичайної ціни 712 641 ПН 800
68. Списано первинну вартість запасів 943 201 акт списання 4000
69. Отримано запаси від постачальника за бартером (на суму справедливої вартості переданих запасів (4000 грн.), зменшеної на суму доплати – 500 грн. без урахування ПДВ) 201 631 прибуткова накладна 3500
70. Відображено податковий кредит за балансуючою операцією (виходячи з договірної вартості отриманих запасів) 641 631 ПН 800
71. Отримано доплату коштами на поточний рахунок 311 631 ПД, БВ 500
72. Проведено залік заборгованостей 631 377 БД 4800
73. Передано безоплатно запаси 949 201 договір безоплатної передачі 1800
74. Нараховано податкове зобов’язання, виходячи зі звичайної ціни (припускаємо, що вона дорівнює балансовій вартості переданих запасів) 949 641 ПН 360
75. Сторновано зі складу податкового кредиту і віднесено на витрати відповідну суму «вхідного» ПДВ за безоплатно переданими запасами 949 641 ПН 360
76. Передано за балансовою вартістю запаси як внесок до статутного фонду іншого підприємства 14 201 договір 7000
77. Відображено дохід на різницю між справедливою і балансовою вартістю переданих запасів 14 746 розрахунок бухгалтерії 1500
78. Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ, виходячи з договірної вартості переданих запасів 746 641 ПН 1416,67
79. Відображено суму нестачі у складі витрат 947 201 БД 7500
80. Віднесено на витрати суму ПДВ за товаром, якого не вистачає 947 641 ПН 1500
81. Відображено суму нестачі на позабалансовому рахунку (на випадок наступного відшкодування) 072 - БД 9000
82. Відображено уцінку запасів шляхом віднесення суми уцінки на витрати 946 201 БД 1000
83. Відображено методом «червоного сторно» дооцінку раніше уцінених запасів 946 201 БД -1700
84. Списано на фінансовий результат:
- дохід від реалізації інших необоротних активів; 712 791 БД 48333,3
- інші доходи від операційної діяльності; 719 791 БД 6500
- інші доходи від звичайної діяльності 746 791 БД 83,33
85. Списано на фінансовий результат:
- собівартість реалізованих виробничих запасів; 791 943 БД 44000
- втрати від знецінення запасів; 791 946 БД -700
- нестачі і втрати від псування цінностей; 791 947 БД 9000
- інші витрати операційної діяльності 791 949 БД 3800
86. Визначено фінансовий результат (збиток) 442 791 БД 1183,34

Для порівняння оборотів та залишків за всіма рахунками синтетичного обліку застосовується особливий прийом узагальнення й перевірки записів за рахунками – складання оборотної відомості. Оборотно-сальдова відомість складається для перевірки залишків та оборотів за рахунками за звітний період. Вона містить назви рахунків, початкові залишки, обороти за дебетом та кредитом за звітний місяць і кінцеві залишки за всіма рахунками (табл. 2.2)

Таблиця 2.2

Оборотно-сальдова відомість

№ п/п Сальдо на початок періоду Обороти за період

Сальдо

 на кінець періоду

Дебет Кредит Дебет Кредит Дебет Кредит
12 50000,00 - - - 50000,00 -
133 - 20000,00 - - - 20000,00
10 785000,00 - - - 785000,00 -
131 - 115990,00 - - - 115990,00
14 - - 8500,00 - 8500,00 -
201 122610,00 - 84000,00 80100,00 126510,00 -
23 17115,00 - - - 17115,00 -
26 18750,00 - - - 18750,00 -
361 - - 25000,00 25000,00 - -
371 - - 12000,00 12000,00 - -
372 - - - 3600,00 - 3600,00
377 19050,00 - 55400,00 55400,00 19050,00 -
311 393670,00 - 25500,00 24000,00 395170,00 -
40 - 769000,00 - - - 769000,00
42 - 253000,00 - - - 253000,00
44 - 29205,00 1183,34 - - 28021,66
46 10000,00 - - 7000,00 3000,00 -
48 - 7500,00 - - - 7500,00
601 - 180000,00 - - - 180000,00
641 - - 14400,00 16483,34 - 2083,34
643 - - 2500,00 2500,00 - -
644 - - 2000,00 2000,00 - -
631 - 41500,00 79400,00 81800,00 - 43900,00
681 - - 15000,00 15000,00 - -
712 - - 58400,00 58400,00 - -
719 - - 6500,00 6500,00 - -
746 - - 1500,00 1500,00 - -
943 - - 44000,00 44000,00 - -
946 - - -700,00 -700,00 - -
947 - - 9000,00 9000,00 - -
949 - - 3800,00 3800,00 - -
Разом 1416195,00 1416195,00 447383,34 447383,34 1423095,00 1423095,00

КОДИ

 

Дата (рік, місяць) число)     01

 

Підприємство  ТзОВ «Альфа» за ЄДРПОУ 10278890

 

Територія  Львівська обл. за КОАТУУ 4622310100

 

Форма власності  приватна за КФВ 15

 

Орган державного управління   за СПОДУ  15035

 

Галузь  виробництво за ЗКГНГ  15100

 

Вид економічної діяльності  виробництво меблів за КВЕД  25.10.5

 

Адреса  м. Львів, вул. Винниченка 10
БАЛАНС

на 31 грудня 2009 року

Форма N 1 Код за ДКУД 1801001

 

 

Актив Код рядка На початок звітного періоду На кінець звітного періоду
1 2 3 4
I. Необоротні активи      
Нематеріальні активи:  
залишкова вартість 010 30 30
первісна вартість 011 50 50
накопичена амортизація 012 20 20
Незавершене будівництво 020 - -
Основні засоби:  
залишкова вартість 030 669 669
первісна вартість 031 785 785
знос 032 116 116
Довгострокові біологічні активи:  
справедлива (залишкова) вартість 035 - -
первісна вартість 036 - -
накопичена амортизація 037 - -
Довгострокові фінансові інвестиції:  
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств 040 - 9
інші фінансові інвестиції 045 - -
Довгострокова дебіторська заборгованість 050 - -
Відстрочені податкові активи 060 - -
Інші необоротні активи 070 - -
Усього за розділом I 080 699 708
II. Оборотні активи  
Виробничі запаси 100 122 127
Поточні біологічні активи 110 - -
Незавершене виробництво 120 17 17
Готова продукція 130 19 19
Товари 140 - -
Векселі одержані 150 - -
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:   - -
чиста реалізаційна вартість 160 - -
первісна вартість 161 - -
резерв сумнівних боргів 162 - -
Дебіторська заборгованість за розрахунками:  
з бюджетом 170 4 -
за виданими авансами 180 - -
з нарахованих доходів 190 - -
із внутрішніх розрахунків 200 - -
Інша поточна дебіторська заборгованість 210 15 15
Поточні фінансові інвестиції 220 - -
Грошові кошти та їх еквіваленти:  
в національній валюті 230 394 395
в іноземній валюті 240 - -
Інші оборотні активи 250 - -
Усього за розділом II 260 571 573
III. Витрати майбутніх періодів 270 - -
IV. Необоротні активи та групи вибуття - -
Баланс 280 1270 1281
Пасив Код рядка На початок звітного періоду На кінець звітного періоду
1 2 3 4
I. Власний капітал  
Статутний капітал 300 769 769
Пайовий капітал 310 - -
Додатковий вкладений капітал 320 - -
Інший додатковий капітал 330 253 253
Резервний капітал 340 - -
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) 350 29 28
Неоплачений капітал 360 ( 10 ) ( 3 )
Вилучений капітал 370 ( - ) ( - )
Усього за розділом I 380 1041 1047
II. Забезпечення таких витрат і платежів  
Забезпечення виплат персоналу 400 - -
Інші забезпечення 410 - -
Цільове фінансування 420 8 8
Усього за розділом II 430 8 8
III. Довгострокові зобов'язання  
Довгострокові кредити банків 440 - -
Інші довгострокові фінансові зобов'язання 450 - -
Відстрочені податкові зобов'язання 460 - -
Інші довгострокові зобов'язання 470 - -
Усього за розділом III 480 - -
IV. Поточні зобов'язання  
Короткострокові кредити банків 500 180 180
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями 510 - -
Векселі видані 520 - -
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги 530 41 44
Поточні зобов'язання за розрахунками:  
з одержаних авансів 540 - -
з бюджетом 550 - 2
з позабюджетних платежів 560 - -
зі страхування 570 - -
з оплати праці 580 - -
з учасниками 590 - -
із внутрішніх розрахунків 600 - -
Інші поточні зобов'язання 610 - -
Усього за розділом IV 620 221 226
V. Доходи майбутніх періодів 630 - -
Баланс 640 1270 1281
Керівник____________________________

Головний бухгалтер__________________


ВИСНОВКИ

Становлення ринкової економіки в Україні, поява нових господарських структур різних форм власності, розвиток міжнародних економічних зв’язків зумовлюють необхідність удосконалення обліку і контролю як складових частин економічної інформації, необхідної для управління на всіх рівнях. Розвиток господарських зв’язків в умовах ринку значно розширює кількість користувачів обліковою і звітною інформацією. Сьогодні ними є не тільки працівники управління, безпосередньо пов’язані з підприємництвом, а й зовнішні користувачі інформації, які мають прямий фінансовий інтерес: банки – при вирішенні питання про надання кредитів; постачальники – при укладенні договорів на поставку товарно-матеріальних цінностей; інвестори, засновники, акціонери, яких інтересує рентабельність вкладеного капіталу і можливість одержання доходів (дивідендів). Значний інтерес облікова інформація має також для працівників податкових і фінансових служб, органів державної статистики й управління.

Організація бухгалтерської служби займає центральне місце в організації бухгалтерського обліку на підприємстві. Бухгалтерія як складова частина управлінського апарату тісно взаємопов'язана з усіма виробничими підрозділами і службами підприємства. Вона одержує від них потрібну для обліку і контролю документацію і, в свою чергу, забезпечує їх економічною інформацією про результати їхньої роботи. Ці взаємовідносини визначають організацію бухгалтерського обліку, яка може бути централізованою або децентралізованою. Застосування централізованої або децентралізованої системи бухгалтерського обліку залежить від конкретних умов роботи окремих підприємств або об'єднань, ступеня їхньої оперативної самостійності та організаційно-територіальної відокремленості. На підприємствах з територіально й організаційно відокремленими підрозділами (філіали, дочірні підприємства тощо) застосовують децентралізований облік, при якому всі роботи виконуються обліковим апаратом цих підрозділів. Тут не тільки оформляють первинні документи, а й опрацьовують їх, ведуть синтетичний і аналітичний облік господарських операцій в системі рахунків, складають баланс, який відображає майнове становище підрозділу, та інші форми звітності, що показують виконання встановлених для нього планових завдань. Звітність здається до бухгалтерії головного підприємства (об'єднання, асоціації, концерну тощо). Функції бухгалтерії головного підприємства при децентралізованому обліку обмежуються перевіркою і зведенням показників звітності цих підрозділів. Децентралізований облік має основну перевагу – дає змогу наблизити облікових працівників до місця здійснення господарських операцій, що посилює контроль за документальним оформленням операцій і забезпечує використання облікової інформації для оперативного керівництва. Проте затрати на утримання облікового апарату більші. Крім того, за такої організації обліку послаблюється поточний контроль бухгалтерії головного підприємства за роботою на місцях, оскільки первинні документи до бухгалтерії не передаються, а звітність подається наприкінці місяця.

Отже, за результатами написання курсової роботи узагальнено знання з теоретичних та практичних основ ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. В теоретичній частині курсової роботи розкрито особливості організації обліку розрахунків за прямими податками (податок на прибуток, податок з доходів фізичних осіб, єдиний податок, земельний податок, податок з власників транспортних засобів тощо) та зовнішньоекономічної діяльності (імпортні та експортні операції, готівкові та безготівкові розрахунки, облік курсових різниць та операцій з іноземною валютою тощо).

У практичній частині охарактеризовано організацію обліку надходження та вибуття запасів, велику увагу приділено бартерним операціям. Бартер – прямий безгрошовий обмін товарами або послугами. Здійснюється за єдиним договором, в якому з метою еквівалентності обміну, для визначення розміру страхових сум, оцінки претензій, нарахування санкцій фіксується сума договору. Бартерні операції з точки зору сучасного українського законодавства є водночас об’єктами господарського й цивільного права. Крім того, бартерні операції відображаються в обліку згідно з нормами податкового законодавства й правилами бухгалтерського обліку.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV.

2. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291.

3. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291.

4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: Наказ МФУ від 31.03.1999 № 87.

5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 «Баланс»: Наказ МФУ від 31.03.1999 р. № 87.

6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»: Наказ МФУ від 27.04.2000 р. № 92

7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: Наказ МФУ від 20.10.1999 р. № 246.

8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів»: Наказ МФУ від 10.08.2000 р. № 193.

9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід»: Наказ МФУ від 29.11.1999 № 290.

10. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати». Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318.

11. Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку: Наказ Міністерства фінансів України від 29.12.2000 № 356.

12. 20. Лишиленко О.В. Фінансовий облік: Підручник. – 2-ге вид., пер. і доп. – Київ: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2008. – 556 с.

13. Організація бухгалтерського обліку: Підручник для студентів спец. «Облік і аудит» вищих навчальних закладів / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2002. – 592 с.

14. Онищенко Т., Борщ Н., Мякота В. Альбом бухгалтерських проводок. – 6-те вид., допов. І перероб. – Харків: Фактор, 2002. – 592 с.

15. Проводки – 2001: для всіх і кожного // Все про бухгалтерський облік, № 7 від 26.01.2001. – с. 2-63.

16. Сопко В.В., Завгородній В.П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу: Підручник. – К.: КНЕУ, 2004. – 411 с.

17. Сопко В. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: КНЕУ, 2000. – 578 с.

18. Чебанова Н.В., Василенко Ю.А. Бухгалтерський фінансовий облік: Посібник. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 672 с.

19. Хом’як Р.Л., Лемішовський В.І. Бухгалтерський облік та оподаткування. Навч. посібник. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2008.- 1112 с.


Информация о работе «Організація бухгалтерського обліку на підприємстві»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 43014
Количество таблиц: 3
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
89609
5
0

... «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками) К-т рах. 31 «Рахунки в банках». Якщо договором передбачена попередня оплата постачальникам виробничих запасів, що підлягають поставці, то в бухгалтерському обліку підприємства роблять записи: 1.   на суму, перераховану постачальнику в оплату відпускної вартості виробничих запасів, що підлягають поставці (без ПДВ): Д-т рах. 63 «Розрахунки ...

Скачать
112315
19
4

... Інвентаризація товарів і тари Рис.2. Схема послідовності проведення аудиту товарів. 2. ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТОВАРІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ   2.1 Загальна організаційно-економічна характеристика підприємства  Об’єднання “Сумипошта” є некомерційною організацією з правом здійснення торгівельної ді ...

Скачать
82337
4
1

... іку по рахунку 23 становитимуть комерційну таємницю підприємства, а дані рахунків класу 8 будуть відкритими для користувачів. Не менш важливим при організації управлінського обліку є порядок побудови та застосування аналітичного обліку на підприємстві, який полягає, перш за все, в організації необхідних розрізів аналітичних рахунків для синтетичних рахунків. Саме аналітичні рахунки забезпечують ...

Скачать
52784
5
1

... підписує документ. У цьому випадку всю повноту відповідальності за незаконність операції несе керівник підприємства. Висновки і пропозиції   Досліджуючи тему «Удосконалення організації обліку на підприємстві», базою написання курсової роботи є підприємство Відкрите Акціонерне Товариство «Промінь», яке розміщене в Лісостеповій природно-кліматичній зоні України, на Черкащині, в селі Білашки, ...

0 комментариев


Наверх