4.1.3. Облік незавершеного виробництва

На підприємствах, де напівфабрикати власного виробництва використовуються тільки для власних виробничих потреб, їх рух і залишки обліковуються на рахунку 23 “Виробництво”.

На дебеті рахунка № 23 “Виробництво” групуються всі витрати, що складають собiвартiсть основної продукції.

На кредиті рахунка 23 “Виробництво” відображають собiвартiсть готової продукції (робіт, послуг), вартість повернених на склади матеріальних цінностей, вiдходiв i побічних продукцій, одержаних у процесі виробництва. Схему рахунка № 23 “Виробництво” наведено у таблиці 4.5:


Табл. 4.5

Схема рахунка: (грн..)

 Дебет рахунок 23 “Виробництво” Кредит

Сальдо на початок звітного періоду (незавершене виробництво) Вартість повернених на склади матеріальних цінностей, зворотних відходів, побічної продукції, супутньої продукції, одержаних у процесі виробництва цінностей
Виробничі витрати на звітний період Брак у виробництві (собівартість забракованих виробів і витрат на виправлення браку)
Брак у виробництві (технологічний)

Фактична собівартість готової продукції основного виробництва.

Продукція сільськогосподарського виробництва

-                  собівартість реалізації

-                  - надзвичайні витрати та ін.

Оборот по дебету рахунка Оборот по кредиту рахунка
Сальдо на початок нового звітного періоду (незавершене виробництво)

На дебетi рахунка № 23 “Допомiжнi виробництва” (№ 23 “Виробництво”) вiдображаються прямi витрати, пов’язанi безпосередньо з випуском продукцiї, виконанням робiт i наданням послуг, а також непрямi витрати, пов’язанi з управлiнням i обслуговуванням допомiжних виробництв, i збитки вiд браку. Прямi витрати, пов’язанi безпосередньо з випуском продукції, виконанням робiт i наданням послуг, списуються на рахунок 23 з кредиту рахункiв облiку виробничих запасiв, розрахувкiв з персоналом по оплатi працi та iн.

На кредитi рахунка № 23 субрахунку “Допомiжнi виробництва” вiдображають суми фактичної собiвартостi завершеної виробництвом продукцiї, виконаних робiт i наданих послуг. Цi суми списуються з кредиту субрахунка 23 в дебет вiдповiдних рахунків.

Аналiтичний облiк рахунка № 23 “Виробництво” ведеться за видами виробництв [15, 390].

Витрати пов’язані з виробництвом конкретного продукту є об’єктом калькулювання. А отже передумовою калькулювання є облік виробничих витрат (виробничий облік). Він є первинним по відношенню до калькулювання.

Виробничий облік передбачає збір інформації про витрати підприємства, документальне оформлення господарських операцій, пов’язаних з виробничими витратами. В системі виробничого обліку така інформація обгрунтовується, групується за різними ознаками і аналізується. Лише на базі інформації, яка міститься в системі виробничого обліку можливе калькулювання.

Між калькулюванням і виробничим обліком існує тісний взаємозв’язок. Так, базою для розрахунку собівартості одиниці продукції є інформація, зібрана в системі виробничого обліку. Калькулювання собівартості виробничого продукту визначається системою і організацією виробничого обліку. З іншого боку, ступінь деталізації виробничого обліку залежить від завдань, які стоять перед підприємством в галузі калькулювання.

Калькулювання собівартості продукції умовно можна поділити на три етапи. На першому етапі вираховується собівартість всієї випущеної продукції в цілому, на другому – фактична собівартість по кожному при управлінні виду продукції, на третьому – собівартість одиниці продукції, виконаної роботи або наданої послуги.

Калькулювання собівартості продукції є об’єктивно необхідним процесом виробництва.

На ЗАТ “Рівне-Борошно” незавершеного виробництва немає. Брак житнього помолу ведеться на рахунку 237 “Лінія житнього помолу”, і в дебет списуються всі витрати, відбувається закриття рахунку за місяць на собівартість випущеної продукції.

Кореспонденція рахунків з обліку витрат на виробництво (рах. № 23) (табл. 4.6):


Табл. 4.6

№ п/п Назва операції Дебет Кредит
1. Витрати матеріальних цінностей, списані на виробництво продукції і надання послуг 23, 25, 91, 39 201, 203, 207, 22
2. Витрати допоміжних цехів включені до с/в продукції і послуг основного виробництва 23 23
3. Загально виробничі витрати включені до с/в продукції і послуг основного виробництва, допоміжного та ін. 23, 90 91
4. Адміністративні витрати включені до с/в продукції і послуг основного виробництва, допоміжного та ін. 79 92
5. Списані на потреби виробництва МШП вартістю до 10 грн. 23 22
6. На с/в продукції віднесено відповідну частку затрат, що були відображені як витрати майбутніх періодів 23 39
7. Списані збитки від несправедливого браку продукції, виявленого у виробництві

24

947

23

24

8. Нарахована основна заробітна плата виробничих робітників, працівникам допоміжних виробництв 23 66
9. Відрахування на соціальні заходи від об’єкта оподаткування 23, 91, 92, 93, 94 65
10. Збиток від браку включений до с/в продукції основного виробництва 23 24
11. Випущені з виробництва й оприбутковані на склад готова продукція, напівфабрикати, виконані роботи і послуги 26, 25 23
12. Нарахований знос основних засобів 23, 39 131
13. С/в реалізованих робіт і послуг 903 23

 

4.1.4. Облік готової продукції

Для узагальнення інформації про наявність та рух готової продукції підприємства використовується рахунок 26 “Готова продукція”.

На ЗАТ “Рівне-Борошно” наявні такі рахунки обліку операцій з готовою продукцією:

2011 “Сировина (зерно)”;

2012 “Матеріали”;

23 “Виробництво”;

26 “Готова продукція”;

70 “Доходи від реалізації”;

90 “Собівартість реалізації”;

91 “Загальновиробничі витрати”.

За дебетом рахунку 26 “Готова продукція” відображається надходження готової продукції з власного виробництва.

При списанні готової продукції з рахунку 26 “Готова продукція” сума відхилень фактичної виробничої собівартості від вартості за обліковими цінами, що відноситься до цієї продукції, визначається у відсотку, який обчислюється як відношення відхилень на залишок готової продукції на початок місяця та відхилень по продукції, яка здана на склад протягом місяця, до вартості продукції за обліковими цінами. Сума відхилень фактичної собівартості готової продукції від її вартості за обліковими цінами, що відноситься до реалізованої продукції, відображається за кредитом рахунку 26 “Готова продукція” і дебетом відповідних рахунків.

Аналітичний облік готової продукції ведеться за видами готової продукції [10, 196].

Розглянемо операції з обліку готової продукції на ЗАТ “Рівне-Борошно” (табл. 4.7):

Табл. 4.7

Кореспонденція рахунків з обліку готової продукції

на ЗАТ “Рівне-Борошно”

ЗАТ “Рівне-Борошно”
Зміст операції Сума Дебет Кредит
Оприбуткування готової продукції, випущена основними і допоміжними цехами; напівфабрикати власного виробництва, продукція обслуговуючих виробництв і господарств, призначена для реалізації 1474041,16 26 23
Списана виробнича собівартість реалізованої продукції 1418365,05 901 26
Реалізовано готову продукцію 35847,14 361 701
Надходження грошей за готову продукцію 35506,48 311, 301 361


Информация о работе «Фінансовий облік оборотніх активів»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 96436
Количество таблиц: 20
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
43447
6
0

... , що ТОВ «Промінь» в цілому має низький рівень фінансової стійкості. 3.  Оцінка організації фінансового обліку в ТОВ "Україна"   3.1  Формування фінансових ресурсів і зміцнення фінансового стану підприємства Під фінансовими ресурсами слід розуміти грошові кошти, що є в розпорядженні підприємств. Таким чином, до фінансових ресурсів належать грошові фонди й та частина грошових коштів, яка ...

Скачать
97718
10
1

... за договором у рахунок оплати продукції, товарів, робіт, послуг, як "фінансового векселя" не змінить загального підходу до оцінки дебіторської заборгованості, що відповідно до пункту повинна бути дорівнює вартості одержуваного, але не переданого майна. РОЗДІЛ 3 ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З ПОКУПЦЯМИ ТА ЗАМОВНИКАМИ У ТОВ «АФЕНИ»   3.1 Коротка економічна характеристика ТОВ «АФЕНИ» та його облі ...

Скачать
110603
0
0

... від субсидованого імпорту» у випадку ввезення на митну територію України товарів, які є об’єктом субсидованого імпорту, яке заподіює шкоду національному товаровиробнику. РОЗДІЛ 2. Облік непрямих податків(ПДВ)   2.1 Первинний облік з ПДВ Податок на додану вартість є одним з податків, які формують дохідну частину державного бюджету України. Облік цього податку регламентований Законом Укра ...

Скачать
67585
2
0

... на кожну дитину. при нарахованому доході в розмірі 170 грн., сума прибуткового податку буде становити ((170 – 34) – 85) х 15% + 6,80 = 14,45 грн. РОЗДІЛ 2. ПЕРВИННИЙ, АНАЛІТИЧНИЙ І СИНТЕТИЧНИЙ ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З БЮДЖЕТОМ Для фіксації господарських операцій, що здійснюються, підприємство використовує первинні документи. Одним з головних таких документів для обліку розрахунків з бюджетом є ...

0 комментариев


Наверх