Полтавський інститут економіки та менеджменту „Світоч”

Кафедра: Туризму та соціальних наук


Контрольна робота

з дисципліни: «Фінансовий облік»

на тему:

Фінансовий облік на підприємстві


Зміст

 

1. Поняття, мета й об’єкти фінансового обліку

2. Фінансово-економічна характеристика ТОВ “Промінь” Карлівського району Полтавської області

3. Оцінка організації фінансового обліку в ТОВ "Україна"

3.1 Формування фінансових ресурсів і зміцнення фінансового стану підприємства

3.2 Взаємовідносини ТОВ "Україна" з фінансовими органами

3.3 Фінансове планування

3.4 Шляхи удосконалення організації фінансової діяльності в умовах реформування економіки

Список використаної літератури


1.  Поняття, мета й об’єкти фінансового обліку

Фінансовий облік — комплексний системний облік майна, господарської діяльності підприємства через суцільне, повне й безперервне відображення господарських процесів за звітний період. Його ведуть відповідно до законодавства країни та міжнародних і національних стандартів бухгалтерського обліку. Здійснюється для формування вартісних показників діяльності підприємства і виявлення зовнішніх зв’язків із постачальниками, покупцями, банками, інвесторами, акціонерами. Фінансовий облік регулюється законодавством. Він обов’язковий для всіх суб’єктів господарювання й оприлюднюється у фінансовій звітності та деклараціях, підлягає аудиту.

Фінансовий облік відображає стан майна, зобов’язань, капіталу та фінансового результату діяльності підприємства в єдиному грошовому вимірнику за допомогою подвійного запису з метою формування звітності різних видів та встановлених форм. Незважаючи на те, що в кожному з видів обліку присутні (притаманні) свої особливості, вони мають загальні характеристики в принципах побудови, використовуючих методах і, що найбільш важливо, в управлінському і фінансовому обліку в процесі поточного управління виробництвом в якості єдиних об’єктів виступають засоби праці і сама праця, тобто матеріальні і трудові ресурси.

Між управлінським та фінансовим бухгалтерським обліком є дуже багато спільного. Насамперед ідеться про такі характеристики:

-  єдина система первинного обліку;

-  єдині принципи побудови обліку як двоїстого процесу;

-  єдине професійне середовище та інші.

Розглянемо більш детально риси фінансового обліку:

Фінансовий облік ґрунтується на єдиній системі збирання і первинної обробки облікової інформації: цю систему називають також “первинним обліком” або “обліком першого поверху”. Саме на рівні первинного обліку відбувається реєстрація окремих господарських подій або фіксація певних чинників, пов’язаних з цими подіями. Надалі ця інформація узагальнюється і обробляється у системах управлінського та фінансового обліку відповідно до їх цільового призначення.

Фінансовий облік значною мірою ґрунтується на концепції відповідності в управлінні. Ієрархія відповідальності у фінансовому обліку в основному існує у вигляді “власники – вищий менеджмент”, а в управлінському – охоплює всі рівні від вищого менеджменту до окремого працівника, який відповідає за здійснені ним витрати.

Дані фінансового обліку використовуються для прийняття рішень – акціонерами, кредиторами, інвесторами, податковими органами та ін. Ці рішення у кінцевому підсумку впливають на діяльність підприємства. Фінансовий облік входить в професійне середовище, де як окремі сектори можна виділити також бюджетний облік та бухгалтерську освіту. Професіонали вищої кваліфікації на відміну від вузьких фахівців є універсалами і їх діяльність відзначається високим ступенем диверсифікації.

Фінансовий облік грає регулюючу роль і несе в собі елементи такої системи, котра передбачає прямі і зворотні зв’язки при виконанні функцій спостереження, вимірювання різних характеристик виробництва або його окремих частин, обробки інформації за даними первинної документації. Підтвердженням тому служить рух звітної документації між підрозділами і службами підприємства і бухгалтерією.

Ведення фінансового обліку є обов’язковим для кожного підприємства. Законом встановлюються вимоги до фінансової інформації. Регламентуються форми звітності і їх зміст, порядок розрахунку показників. Оскільки менеджерам необхідна часто термінова (негайна) інформація, то для прийняття рішень використовуються приблизні (наближені) оцінки. Вимоги до точності в управлінському обліку послаблені в сторону (бік) прискорення отримання інформації. В той час як фінансовий облік базується на точності інформації, законом регламентуються не тільки обмеження, але і вимоги. Фінансові звіти готуються для зовнішніх користувачів, тобто людей, які не працюють на підприємстві. Інформація, що міститься в фінансових звітах, відображає операції, котрі вже здійснені, і тому вона піддається перевірці і оцінці надійності.

Фінансові звіти узагальнюють інформацію про діяльність всього підприємства. В деяких випадках (коли підприємство або розміщене в різних регіонах, або має декілька видів діяльності) складаються окремі фінансові звіти або розрахунки за галузями, видами діяльності.

Мета обліку – основна (основоположна) ознака відмітної характеристики. Призначення фінансового обліку – складання фінансової звітності зовнішнім користувачам інформації. Мета рахується досягнутою, якщо документи складені і представлені (доставлені, подані) за призначенням.

Фінансовий облік будується на основі загальноприйнятих норм і стандартів бухгалтерського обліку. Крім того, користувачі повинні бути впевнені, що облік ведеться по загальноприйнятому порядку, дякуючи чому він в достатній мірі достовірний. Інформація, що відображена в фінансових звітах, показує результат здійснених фактів (що мали місце, відбулися) і господарських операцій за певний (визначений) період часу. Інформація фінансового обліку використовується в управлінському обліку при плануванні і прогнозі. Однак в структуру управлінського обліку, крім того, попадає інформація, спрямована і до майбутнього. Мета фінансового обліку – показати, “як це було”, а управлінського – “як це повинно бути". При цьому найбільша увага приділяється оцінкам майбутніх періодів. Кінцевим продуктом (результатом) фінансового обліку є фінансові документи, котрі складаються в грошовому вираженні. Господарські операції вже здійснені і об’єктивно виміряні в грошових одиницях відповідного періоду на рахунках бухгалтерського обліку. Сальдо всіх рахунків, які включені в головну книгу, показують в фінансовій звітності.


2.  Фінансово-економічна характеристика ТОВ “Промінь” Карлівського району Полтавської області

ТОВ "Промінь", що знаходиться в с.Попівка, Карлівського району Полтавської області, зареєстроване як товариство з обмеженою відповідальністю в жовтні 2003 року. До цього часу воно працювало як дочірнє підприємство "Промінь" акціонерного товариства закритого типу "Ланнівський молочноконсервний комбінат".

ТОВ "Промінь" знаходиться у вигідному економічному положенні. На невеликій відстані від господарства знаходяться основні пункти реалізації продукції (цукрозавод, хлібоприймальний пункт, комбікормовий завод, ін), неподалік знаходиться залізнична станція.

В господарстві функціонують рослинницька і тракторна бригади, будівельна бригада, свиноферма, ремонтно-механічна майстерня, деревообробна майстерня, олійниця.

Господарство забезпечене необхідними для здійснення господарської діяльності машинами і обладнанням (культиваторами, сівалками, комбайнами, жатками, волокушами, гичкозбиральними машинами), транспортними засобами (причепами, автомашинами).

Згідно довідки №70 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ "Промінь" здійснює такі види діяльності:

-  вирощування зернових і технічних культур;

-  виробництво нерафінованих олії та жирів;

-  розведення великої рогатої худоби;

-  виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості;

-  оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин;

-  інші види оптової торгівлі.

Важливим елементом фінансово-економічної характеристики господарюючого суб’єкта є аналіз його майнового стану за інформацією бухгалтерського балансу. Тож спочатку звернемо увагу на аналіз майна ТОВ "Промінь" в таблиці 2.1.

Таблиця 2.1 Аналіз майна ТОВ "Промінь", 2004-2006рр.

№ п/п

Види активів

(майна)

2004р. 2006р. Зміни (+,-)

сума,

тис.

грн

У %

до під-

сумку

сума,

тис.

грн

у %

до під-

сумку

суми,

тис.

грн

питомої ваги, пунктів у % до 2003р
А Б 1 2 3 4 5=3-1 6=4-2

7=5/1

*100

Майно - всього 1103 100 2385 100 +1282 - +116,2
1 Необоротні активи 332 30,1 1162,5 48,74 +830,5 +18,64 в 2,5р.
1.1 Основні засоби 332 30,1 872,5 36,58 +540,5 +6,48 +162,8
2 Оборотні активи 771 69,9 1222,5 51,26 +451,5 -18,64 +58,56
2.1 Оборотні виробничі фонди 600 54,4 848,7 35,58 +248,7 -18,82 +41,45
2.1.1. Виробничі запаси 286 25,93 167,9 7,04 -118,1 -18,89 -41,29
2.2 Фонди обігу 171 15,50 373,8 15,67 +202,8 +0,17 +118,6
2.2.1. Готова продукція і товари 99 8,98 281,3 11,79 +182,3 +2,81 +184,1
2.2.2. Поточна дебіторська заборгованість 72 6,53 65,1 2,73 -6,9 -3,8 -9,58
2.2.3. Грошові кошти і фінансові інвестиції - - 27,4 1,15 +27,4 +1,15 -
3 Витрати майбутніх періодів - - - - - - -

Як свідчать розрахунки, проведені в таблиці 2.1, у 2006 році порівняно з 2004 роком вартість майна підприємства збільшилась на 1282 тис грн. або на 16,23%. При цьому необоротні активи зросли на 830,5 тис грн. (в 2,5р.), а оборотні активи – на 451,5 тис грн. (58,56%). У підсумку питома вага необоротних активів у майні збільшилась з 30,1% до 48,74%, а оборотних активів – відповідно зменшилась з 69,9% до 51,26%.

Необоротні активи підприємства представлені, насамперед, основними засобами, вартість яких збільшилась на 540,5 тис грн. або на 62,8%.

Залишок грошових коштів і поточних фінансових інвестицій збільшився на 27,4 тис грн., а їх питома вага у майні на кінець звітного року становила 1,15%. Це свідчить про низький рівень забезпеченості підприємства високоліквідними оборотними активами.

Далі проведемо аналіз складу, структури та динаміки пасивів підприємства в таблиці 2.2.

Таблиця 2.2 Аналіз капіталу ТОВ "Промінь", 2004-2006 рр.

№ п/п Види пасивів (капіталу) 2004р. 2006р. Зміни (+,-)

сума,

тис.

грн

У %

до під-

сумку

сума,

тис.

грн

у %

до під-

сумку

суми,

тис.

грн

питомої ваги, пунктів у % до 2003р
Капітал - всього 1103 100 2385 100 1282 - 116,23
1 Власний капітал -15 -1,4 365,3 15,32 +380,3 +16,68 в 25,4р.
1.1 Статутний капітал 18 1,63 18 0,75 - -0,88 -
2 Зобов’язання 1118 101,4 2019,7 84,68 +901,7 -16,68 80,65
2.1 Довгострокові зобов’язання - - 160 6,71 +160 +6,71 -
2.2 Поточні зобов’язання 1118 101,4 1859,7 77,97 +741,7 -23,39 66,34
2.2.1 Кредиторська заборгованість 1118 101,4 1640 68,76 +522 -32,6 46,69
3 Доходи майбутніх періодів - - - - - - -

В результаті проведених розрахунків в таблиці 2.2 можна зробити висновок, що протягом досліджуваного періоду абсолютна величина власного капіталу зросла на 380,3 тис грн. або в 25,4 рази, зросла також його питома вага в джерелах формування капіталу на 16,68 пунктів. Це свідчить про підвищення рівня фінансової стійкості підприємства.

Щодо зобов’язань підприємства, то протягом 2004-2006рр. їх величина збільшилась, як довгострокових, так і поточних, що є позитивною тенденцією у майновому стані підприємства.

Одним із найважливіших напрямів оцінки ефективності виробничо-фінансової діяльності підприємства є аналіз фінансових результатів.

Форма №2 "Звіт про фінансові результати" ( П(С)БО 3) характеризує доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства.

Щодо структури та динаміки доходів підприємства, то слід сказати, що підприємство отримує доходи у вигляді доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та інших операційних доходів. В цілому, доходи ТОВ «Промінь» в 2006 році порівняно з 2004 роком зросли на 1472,6 тис грн. (на 57,06%).

Далі проведемо аналіз формування, структури та динаміки витрат і відрахувань ТОВ "Промінь" в таблиці 2.3.

Таблиця 2.3. Аналіз структури і динаміки витрат та відрахувань ТОВ "Промінь", 2004-2006рр.

п/п

Види витрат і відрахувань 2004р. 2006р. Відхилення,(+,-)

сума,

тис.

грн

У %

до під-

сумку

сума,

тис.

грн

у %

до під-

сумку

абсолютне відносне
1 Податок на додану вартість 427 16,63 664,9 16,99 +237,9 +55,71
2 Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) 1816 70,72 2768,2 70,76 +952,2 +52,43
3 Адміністративні витрати 100 3,89 77,7 1,99 -22,3 -22,3
4 Витрати на збут 151 5,88 204,1 5,22 +53,1 +35,17
4 Інші операційні витрати 74 2,88 187,3 4,79 +113,3 +153,1
Всього витрат та відрахувань 2568 100 3912,2 100 +1344,2 +52,34

За даними таблиці 2.3 в 2006 році в структурі витрат і відрахувань переважає собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) – 70,76%, далі податок на додану вартість – 16,99%, витрати на збут – 5,22%.

Порівняно з 2004р. збільшилась сума відрахувань з податку на додану вартість. Також суттєво зросли витрати пов’язані з собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) (на 52,43%) та інші операційні витрати (на 153,11%). При цьому дещо зменшилась питома вага адміністративних витрат і витрат на збут. В цілому витрати і відрахування підприємства в 2006р. порівняно з 2004р. збільшились на 1344,2 тис грн. або на 52,34%.

Далі в таблиці 2.4 проведемо аналіз формування та динаміки фінансових результатів діяльності підприємства.

Таблиця 2.4.Аналіз фінансових результатів діяльності ТОВ "Промінь",

2004-2006рр.

Показники 2004р. 2006р. 2006р. у % до 2004р.

сума,

тис грн

питома вага, %

сума,

тис

грн

питома вага, %
1 Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 2562 х 3989,4 х 155,71
2 Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 2135 х 3324,5 х 155,71
3 У % до доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (п.2/п.1*100) х 83,33 х 83,33 х
4 Операційні витрати 2141 100 3237,3 100 151,21
у тому числі:
а) собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) 1816 84,82 2768,2 85,51 152,43
б) адміністративні витрати 100 4,67 77,7 2,40 77,7
в) витрати на збут 151 7,05 204,1 6,30 135,17
г) інші операційні витрати 74 3,46 187,3 5,79 в 2,5р.
5 Валовий прибуток (збиток)  319 х 556,3 х 174,39
6 У % до чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (п.5/п.2*100) х 14,94 х 16,73 х
7 Прибуток (збиток) від операційної діяльності 13 х 151,4 х в 11,6 р.
10 Прибуток (збиток) від звичайної діяльності 13 х 141,4 х в 10,9 р.
11 Чистий прибуток (збиток) 13 х 141,4 х в 10,9 р.
12 У % до доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (п.11/п.1*100) х 0,51 х 3,54 х

В результаті проведених розрахунків в таблиці 2.4 можемо зробити висновок, що в 2006р. порівняно з 2004р. дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) збільшився на 55,71%, а чистий дохід – теж на 55,71%. Валовий прибуток зріс на 74,39%.

В структурі операційних витрат питома вага собівартості реалізованої продукції дещо зросла з 84,52% до 85,51%; а от адміністративні витрати в 2006 році порівняно з 2004р. знизились.

Прибуток від операційної діяльності збільшився в 10,9 рази, так само як і прибуток від звичайної діяльності. Таким чином, в цілому спостерігається позитивна динаміка фінансових результатів діяльності ТОВ "Промінь".

В таблиці 2.5 розглянемо показники фінансової стійкості ТОВ "Промінь".

Таблиця 2.5.Показники фінансової стійкості ТОВ "Промінь", 2004 -2006рр.

п/п

Показники 2004 2006 Відхилення, (+,-)
Показники структури джерел формування капіталу
1 Коефіцієнт автономії -0,0136 0,1532 +0,1668
2 Коефіцієнт концентрації залученого капіталу 1,0136 0,8468 -0,1668
4 Коефіцієнт фінансування -0,0134 0,1809 +0,1943
5 Коефіцієнт фінансового ризику -74,53 5,5289 +80,062
6 Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів - 0,3046 +0,3046
7 Коефіцієнт залученого капіталу - 0,0792 +0,0792
Показники стану основного капіталу
1 Коефіцієнт реальної вартості майна 0,8449 0,7217 -0,1232
2 Коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні 0,3009 0,3658 +0,0649
3 Коефіцієнт накопичення амортизації 0,1883 0,1420 -0,0463
4 Коефіцієнт співвідношення оборотних і необоротних активів 2,3223 1,0516 -1,2707

Проаналізуємо показники, розраховані в таблиці 2.5. Так, фактичне значення коефіцієнта автономії вказує на те, що на кінець звітного року питома вага власного капіталу у валюті балансу становить 15,3%. Це означає, що загальна сума зобов’язань підприємства значно перевищує суму власних джерел фінансування. Хоча в 2006р. цей показник зріс на 16,7% порівняно з 2004р.

Коефіцієнт концентрації залученого капіталу відповідно зменшився, але його значення все одно свідчить про високий рівень фінансової залежності підприємства від кредиторів. Коефіцієнт фінансування показує, що у 2006р. на одну гривню зобов’язань припадає 18 копійок власного капіталу. Це вказує на те, що підприємство має досить низький рівень фінансової стійкості.

Коефіцієнт фінансового ризику показує, що підприємство в 2006р. залучило на одну гривню вкладеного у майно власного капіталу 5,5 гривень позикових коштів. А зростання цього показника протягом 2004-2006рр. свідчить про посилення залежності підприємства від зовнішніх інвесторів і кредиторів.

Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів показує, що в 2006р. для фінансування активів підприємством поряд з власними коштами було використано і частину довгострокових позик.

Так як за результатами розрахунку одержуємо від’ємну суму власних оборотних коштів, це свідчить про відсутність у підприємства власних оборотних активів на дату складання балансу. У цьому випадку коефіцієнти маневреності власного капіталу, забезпеченості оборотних активів власними коштами і забезпеченості запасів власними коштами доцільно вважати такими, що дорівнюють нулю, а коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів – не визначати.

Так як у 2006р. порівняно з 2004р. значення коефіцієнта реальної вартості майна дещо зменшилось, це означає зниження виробничого потенціалу підприємства.

Таким чином, проаналізувавши значення показників фінансової стійкості ТОВ «Промінь» можемо сказати, що ТОВ «Промінь» в цілому має низький рівень фінансової стійкості.



Информация о работе «Фінансовий облік на підприємстві»
Раздел: Финансовые науки
Количество знаков с пробелами: 43447
Количество таблиц: 6
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
16747
4
0

... операцій (курсивом ми виділили ті суми, які вам потрібно розрахувати); фінансовий облік баланс рахунок 3)  заповніть оборотну відомість та фінансову звітність на підставі проведених операцій. 1.2 Фінансовий облік господарських операції підприємства “Руслан” Таблиця Журнал господарських операцій № Зміст операції (документ, що засвідчує її проведення) Кореспонденція рахунків Сума, ...

Скачать
82337
4
1

... іку по рахунку 23 становитимуть комерційну таємницю підприємства, а дані рахунків класу 8 будуть відкритими для користувачів. Не менш важливим при організації управлінського обліку є порядок побудови та застосування аналітичного обліку на підприємстві, який полягає, перш за все, в організації необхідних розрізів аналітичних рахунків для синтетичних рахунків. Саме аналітичні рахунки забезпечують ...

Скачать
58078
3
3

... склад готової продукції 26 23 13903,30 Для синтетичного обліку матеріалів, які надійшли на підприємство від постачальників застосовують журнал-ордер №6. Розділ ΙΙ Аналіз організації бухгалтерського та податкового обліку на підприємстві ТОВ „ВІРКО” 2.1 Облік необоротних активів на підприємстві На підприємстві ТОВ „ВІРКО” до необоротних активів належать основні ...

Скачать
71991
5
0

... Лісіцин Головний бухгалтер ВАТ “Цюрупинський хлібозавод” (підпис) Г.Л. Ширяєва ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ В даній курсовій роботі було розглянуто таке актуальне питання аудит формування фінансових результатів виробничих підприємств. В Україні незалежна аудиторська діяльність знайшла застосування зовсім нещодавно, тому проведення аудиту - справа нова, але воно має базою ревізію і контроль. ...

0 комментариев


Наверх