2.3 Розчинник та його якості
До селективного розчинника виносять наступні основні вимоги : він повинен мати високу густину та деемульгуючу здатність, повинен бути стабільним при підвищених температурах, мати більш низьку температуру кипіння, ніж олія, що обробляється, та можливо більш низьку упру гість парів, повинен забезпечувати максимальне видалення небажаних компонентів з олії при умові як можливо менших його витрат, повинен добре регенеруватись, не змінюючи своїх початкових властивостей.
Фенолу надається перевага при очистці олій, бо при цьому можна отримати олії з високим індексом в’язкості та потрібним коксуванням.
Характерна особливість фенолу в тому , що він може понижати вміст сірки в очищеному продукті. ГДК фенолу у виробничих приміщеннях 0,005 мг/л. Концентрація 0,5 мг/л викликає важке, загрозливе для життя отруєння організму.
2.4 Недостатки фенолу, як селективного розчинника
Токсичний, викликає опіки; якщо у продукті є «легкі» вуглеводні – при регенерації може забирати їх з собою, що небажано відображається на процесі екстракції; практично повністю не видаляється з рафінаду; має високу корозійність по відношенню до більшості металів. Особливо підвищену корозійність мають розчини фенолу у воді. Чим слабше розчин, тим вище його корозійність.
3.Олії селективного очищення
Олії І-ГН-Е-32, І-ГН-Е-68 (ТУ 38. 1011161-88), І-ГН-Е-32(ф), І-ГН-Е-68(ф) (ТУ 0253-006-00151911-94) - універсальні. Олії І-ГН-Е є нафтові олії глибокого селективного очищення з сірчистих нафт з антиокислювальною, протистрибком, протіворжавейной, противозадірної, протизносної, депрессорної і антипінною присадками. Призначені для використання в гідросистемах і для змазування металоріжучих верстатів, що направляють ковзання.
Олії Інсп (ТУ 0253-007-00151911-93) — дистиляти, залишкові і суміш нафтових олій дистилятів і залишкових з сірчистих нафт селективного очищення, що містять противозадірну, адгезіонну, солюбілізуючу і антипінну присадки. Застосовують для змазування направляючого ковзання і кочення металоріжучих верстатів, передач ходовий вінт-гайки верстатів особливої високої точності, з програмним управлінням, важких і інших, де потрібні рівномірність повільних переміщень, точність і чутливість настановних переміщень столів, супортів, повзунів, бабць, стійкий і інших вузлів, а також де необхідно понизити рівень коефіцієнтів тертя в статичних і кінетичних умовах.
Олії І-Л-С-5, І-Л-С-10, І-Л-С-22 (ТУ 38. 1011191-97) олії дистилятів з сірчистих нафт глибокого селективного очищення з антиокислювальною, антикорозійною, проти зносом і антипінною присадками. Призначені для високошвидкісних вузлів шпинделів метало ріжучих верстатів. Олії І-Л-С-5 і І-Л-С-10 економічно найдоцільніше використовувати замість відповідних по в'язкості олій без присадок И-5А і И-8А.
Олії І 46ПВ, І 220ПВ, І 460ПВ (ТУ 38. 101908-85) нафтові олії селективного очищення, в основному з сірчистих нафт, з присадками, поліпшуючими захисні, антиокислювальні, деемульгуючі і антипінні властивості. Призначені для змазування підшипників рідинного тертя прокатних станів. Олія І-ЮОР(С)(ТУ 38. 20. АСОРТИМЕНТ ОЛІЙ), олії І-Л-С-220(Мо) і І-Л-Д-1000 (ТУ 0253-005-00151911-93) — очищені залишкові олії з сірчистої нафти селективного очищення. Олія І-Л-С-220(Мо) - містить адгезіонну, протизадирну і протикорозійну присадки і дісульфід молібдену. Олії І-Л-Д-1000 - містить адгезіонну, протифрикційну і протикорозійну присадки.
4. Екологічні вимоги до виробництва
· Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня:Робітники та інженери, які працюють позмінно та безпосередньо зайняті очищенням, деасфальтизацією та депарафінізацією масел селективними розчинниками.
Виробництво парафинів, мастил та озокерито-церезинової продукції
Оператор (старший) технологічних установок, машиніст компресорних установок, машиніст технологічних насосів, слюсар з ремонту технологічних установок та приладист, зайняті на установці знемаслення парафіну із застосуванням селективного розчинника
Виробництво бітуму та нафтового коксу
· При селективне добуванні і зберіганні попутних продуктів, що застосовуються в народному господарстві повинна бути звітність про екологічні витрати
Висновки:
1. Селективне очищення засноване на вибірковому розчиненні у визначеному розчиннику продукту, що очищається, та домішок. В даний час цей метод є основним при виробництві високоякісних мастил.
2. Селективне очищення нафтопродуктів здійснюється шляхом екстракції розчинниками шкідливих домішок з нафтових фракцій для поліпшення їх фізикохімічних експлуатаційних характеристик. Це очищення - один з головних технологічних процесів виробництва змащувальних олій з нафтової сировини.
3. Виробництво високоякісних масел, що відповідають сучасним вимогам, неможливе без селективного очищення. Це викликано рядом переваг селективного очищення в порівнянні з хімічними методами очищення: отримувані олії вищої якості (вище за в’язкісно-температурні властивості і термоокислюючою стабільністю), розчинник може використовуватися багато разів, відсутні відходи виробництва, що дозволяють більш повно використовувати нафтову сировину і порівняно легко вирішувати питання охорони навколишнього середовища.
4. Селективне очищення засноване на здатності полярних розчинників вибірково (селективно) розчиняти полярні або поляризовані компоненти сировини поліциклічних ароматичних вуглеводні і високомолекулярні смолисто-асфальтенові речовини.
Список використаної літератури:
1. Фахрутдинов Р.З. Очистка масляных фракций селективными растворителями. Учебное пособие. Казань :КХТИ,1983. 24 с.
2. Автор: Черножуков Н.И., Технология переработки нефти и газа. Ч.3, 1978 – 254с.
3. Топлива, смазочные материалы, технические жидкости. Справочник , Школьников В.М. : 1999 – 158с.
4. Кабінет Міністрів України. Постанова № 163 від 21.02.2001 (за станом на 26 березня 2007)
... в областях з високим рівнем індустріального розвитку. 2. Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля та використання природних ресурсів. Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки розроблено відповідно до статті 16 Конституції України, якою визначено, що забезпечення екологічно ...
... ійних територій України, а також складання територіальних комплексних схем охорони довкілля основних курортно-рекреаційних регіонів України.3.ОСНОВНІ ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ ОСНОВНИХ НАПРЯМІВ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ У ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ, ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ТА МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ. Реалізація Основних напрямів передбачається в три етапи. На першому етапі ( ...
... в процесах металообробки. Вони являють собою емульсії типу олія у воді на основі емульсолу (Укринол, ЕГТ, СДМУ й ін) з концентрацією масляної фази від 3 до 10% по масі. Відпрацьовані мастильно-охолоджувальні рідини надходять у відходи і як екологічно небезпечні системи підлягають знешкодженню. Задачею даного методу є те, що відпрацьовані мастильно-охолоджувальні рідини в результаті їх обробки ...
... по приватизації державного майна. Умовами приватизаційних конкурсів не передбачався встановлений рівень екологічної безпеки об'єкта, що здобувається. Таким чином, виникає погроза економії на екологічних витратах. На жаль, законодавство ще недостатньо підготовлене до рішення природоохоронних завдань у специфічних умовах переходу до ринкових відносин. Відносно нова проблема - екологічна регламентац ...
0 комментариев