1.4 Форми мислення

Пізнання реальності, і об'єктивне її віддзеркалення, це складний багаторівневий процес, однією із структурних одиниць якого є поняття. Результати пізнавальної діяльності людей фіксують у формі понять. Пізнати предмет - значить, розкрити його єство.

Поняття - є віддзеркалення істотних ознак і властивостей предметів і явищ. При цьому - унікальні характеристики кожного явища збираються воєдино, синтезуються. Щоб цей процес зрозуміти, відобразити, потрібно всесторонньо вивчити предмет, встановити його зв'язки з іншими предметами. Поняття про предмет виникає на основі багатьох думок і висновків про нього. Утворення понять - результат тривалої, складної і активної розумової, комунікативної і практичної діяльності людей, процесу їх мислення. Поняття - засвоєна кінцева характеристика, навіть абстрактна або узагальнена. При виникненні нового поняття відбувається його засвоєння. Засвоїти поняття - це значить усвідомити його зміст, уміти виділяти істотні ознаки, точно знати його межі (об'їм), його місце серед інших понять з тим, щоб не плутати з схожими поняттями; уміти користуватися даним поняттям в пізнавальній і практичній діяльності.

Ще однією формою мислення прийнято називати висновок. Висновок - виведення суб'єктивне нової думки з вже відомих думок, що є на даний момент в суспільно-історичному досвіді людства і особистому практичному досвіді суб'єкта розумової діяльності. Висновок як форма отримання знання можливий тільки при дотриманні законів логіки. Висновки індуктивні, дедуктивні і аналогічно.

Думка - це форма мислення, що відображає об'єкти дійсності в їх зв'язках і відносинах. Кожна думка є окрема думка про що-небудь. Думки утворюються двома основними способами:

. безпосередньо, коли в них виражають те, що сприймається;

. опосередкований - шляхом висновків або міркувань. Думки можуть бути:

. істинними;

. помилковими;

. загальними;

. приватними;

. одиничними.

Послідовний логічний зв'язок декількох думок, необхідний для того, щоб вирішити яку-небудь розумову задачу, зрозуміти що-небудь, знайти відповідь на питання, називається міркуванням.

Міркування - має практичний сенс лише тоді, коли воно приводить до певного висновку, висновку. Висновок і буде відповіддю на питання, підсумком пошуків думки. Міркування, в якому думка рухається у зворотному напрямі, називають дедукцією, а висновок - дедуктивним. Дедукція є виведення окремого випадку із загального положення, перехід думки від загального до менш загального, до приватного або одиничного. При дедуктивному міркуванні ми, знаючи загальне положення, правило або закон, робимо висновок про окремі випадки, хоча їх спеціально і не вивчали.


Розділ 2

 

2.1 Рішення розумових задач. Інтелект

Пізнаючи мир, людина узагальнює результати плотського досвіду, відображає загальні властивості речей. Для пізнання навколишнього світу недостатньо лише помітити зв'язок між явищами, необхідно встановити, що цей зв'язок є загальною властивістю речей. На цій узагальненій основі людина вирішує конкретні пізнавальні задачі. Завдяки мисленню людина правильно орієнтується в навколишньому світі, використовуючи раніше одержані узагальнення в новій, конкретній обстановці. Діяльність людини розумна завдяки знанню законів, взаємозв'язків об'єктивної дійсності. В мисленні встановлюється відношення умов діяльності до її мети, здійснюється перенесення знань з однієї ситуації в іншу, перетворення даної ситуації у відповідну узагальнену схему. Встановлення загальних властивостей, виділення узагальненого критерію оцінки, перенесення ознак однієї групи на іншу - це і є основна функція мислення. Але мислення, виходячи за межі відчуттів і сприйняття, завжди залишається нерозривний пов'язаним з плотським віддзеркаленням дійсності. Узагальнення формуються на основі сприйняття одиничних об'єктів, а їх істинність перевіряється практикою. Кожна людина трактує поняття з своєї точки зору, спирається на особисті забобони і стереотипи, що встояли, але в той же час всі розуміють один одного і знаходять компроміс. В процесі генезису людині необхідне постійне спілкування і свобода ухвалення рішень, при цьому кожний враховує свою точку зору і застосовує свій оцінний критерій, але проте, розуміє неможливість свого існування без урахування загальноприйнятих норм, понять і ідеалів.

На наш погляд на процеси мислення кожного індивіда в новому часі впливають такі аспекти повсякденного життя і стереотипи, що історично склалися, як:

Національні традиції і ментальність.

Цей критерій діє на рівні історично закладених принципів, сформованих в таких науках як: історія, політологія, релігія.

Суспільно-політичні норми.

Даний критерій продиктований існуючим політичним устроєм, ідеологією і спрямованістю до розвитку. Слід врахувати, що критерій залежить від форми правління в державі, і його лідерів. Мислення соціально обумовлено, воно виникає лише в суспільних

умовах існування людини, воно засновано на знаннях, тобто на

суспільно-історичному досвіді людства. В процесі історичного розвитку розумові дії сталі підкорятися певним логічним правилам; постійно повторюючись і перевіряючись на практиці, ці правила закріплювалися в свідомості людини і придбали для нього аксіоматичний характер.

Два вищезгадані пункти більш широко розкривають окремі науки - політологія, соціальна психологія.

Особові потреби і інтереси кожного.

Самий узагальнений критерій, певне трактування дати неможливо, оскільки неможливо врахувати інтереси кожного в конкретній ситуації.

Таким чином, процес мислення, так чи інакше, пов'язаний з операціями аналізу і синтезу. Людина виділяє для себе які-небудь риси або узагальнює одержану інформацію відповідно до вищепереліченої класифікації.

Психологія в класичному її розумінні розглядає особовий критерій, оскільки він найбільш пов'язаний з конкретними, орієнтованими на даний суб'єкт потребами, що виникають незалежно і різносторонньо, відповідно до ситуації.

2.2 Особа і її інтереси

На питання, що таке особа, психологи відповідають по-різному. Кожне з визначень особи, що є в літературі, заслуговує того, щоб врахувати його у пошуках глобального визначення особи. Розглянемо декілька визначень. Для більшої ефективності візьмемо визначення з різних сфер психології.


Информация о работе «Мислення - психолого-пізнавальний процес»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 31221
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
90946
3
0

... здібностей дитини, створюючи цілий ряд дидактичних ігор типу «Шумові коробочки», «Нюхові баночки», «Рамки та втулки» та інше. Практичність знань про особливості інтелектуального розвитку молодшого школяра полягає для педагогів в тому, що вони повинні зрозуміти важливість та особливості періоду «конкретних операцій в процесі навчання». При чому діти виступають не пасивними спостерігачами, а ...

Скачать
20667
0
0

... ів, але не відривати його від загального мислення й завдання розвитку мислення учнів у навчанні історії вирішувати комплексно, в органічному зв'язку загального й спеціального 2. Діагностика пізнавальних можливостей учнів у навчанні історії «Чим раніше підростаюча людина усвідомлює свої психологічні особливості, – затверджують психологи, – тим раніше починає з'являтися в нього особливого роду ...

Скачать
141050
3
4

... розвитку шестирічного першокласника // Початкова школа. – 1989. - № 9. – С. 24-27. 18.       Гільбух Ю.З., Коробко С.Л., Кондратенко Л.О. Визначення психологічної готовності дитини до шкільного навчання // Початкова школа. - 1988. - №7. – С. 12-15. 19.       Головань Н.О. Вікові особливості дітей шестирічного віку та їх діагностика // Навчання і виховання шестирічних першокласників. - К.: Осв ...

Скачать
99652
5
0

... допомога із застосуванням вибору рішення; попередження учнів про типові помилки, неправильні підходи і та.ін. Таким чином, основними шляхами розвитку творчого мислення молодших школярів є: Створення необхідних, сприятливих умов у процесі навчання; Дотримуватись вище названих рекомендацій щодо використання творчих завдань на уроках. Надавання усіх можливих видів диференційованої допомоги учням ...

0 комментариев


Наверх