2.         Проаналізувати результат групування цінностей у змістові блоки за різними принципами.

3.         Виявити індивідуальні закономірності створення ієрархії цінностей.


Додаток Б

Тренінгове заняття №1

Мета: усвідомлення важливості життєвої активності, її обов’язкової спрямованості; системи моральних цінностей людського життя, виявлення своїх внутрішніх прагнень.

Час проведення заняття: 45 хв.

Хід заняття

Вправа “Привітання”

Учасникам пропонують таку форму знайомства: назвати своє ім’я та продовжити речення: “Про мене кажуть, що я…”

Вправа “Правила роботи”

На плакаті кожен учасник пише своє правило роботи в групі, після чого учасники обговорюють записані правила, складають їх остаточний варіант та свою згоду із ними закріплюють підписом на плакаті.

Вправа “Чарівна рука”

На аркуші паперу кожен із учасників обводить свою руку. На пальцях записують свої хороші риси, а на долоні – ті, які хочеться придбати. Після цього учасники прикріплюють свої аркуші на грудях і. проходячи між учасниками, ознайомлюються з повідомленнями кожного.

Обговорення: які ваші найкращі риси? А яких хочеться набути?

Казка “Скарб”

У давні часи на нашій планеті жили двоє племен, які вміли добувати вогонь, полювати на птахів і звірів, збирати гриби та ягоди, танцювати біля вогнища і захищати свою домівку від диких звірів. Племена не вміли тільки дружити один з одним. Вони сварилися з будь-якої причини так часто, що одного разу, втомившись від постійних чвар, поділили свої землі глибоким рвищем і поставили по його краях високі башти. Жителі племен так поспішали побудувати свої фортеці, що вклали в них все каміння, яке знайшли на цих землях.

Довгі роки неприступні башти відлякували своїм виглядом усіх супротивників. Так минуло декілька століть.

Нащадки туземців навчилися добувати корисні копалини і майструвати, виготовляти гарні прикраси і ткати тканини. Вони навчилися навіть читати й писати. Люди жили тепер не в печерах, а в гарних будинках, і тільки башти зі зброєю і гарматами, як і раніше, стояли одна проти одної. Нові жителі міст, як і їх пращури, не навчилися дружити.

А потім пройшло ще декілька століть, і інші покоління жителів навчилися складати поеми і оповідання. Симфонії і легку музику. Вони почали вивчати космос. А башти неприступно і гордо стояли одна проти одної.

Але йшов час, і від багаторічних вітрів і злив, війн і нападів фортеці стали повільно руйнуватися. Каміння падало з висоти у глибоке провалля і потрапляло в чистий струмок. Його води несли їх кудись вдалину і змивали грязюку і пил, що осіли за століття. Коли каміння виносило на берег, з’ясовувалось, що в стінах башт, серед гальки та кругляків, були замуровані агати, бірюза, яшма і навіть діаманти.

Так і лежало б дорогоцінне каміння на піску, якби одного разу яскравий блиск маленького діаманта під вранішніми сонячними промінчиками не зацікавив самотнього мандрівника.

- Звідки тут цей скарб? – подумав він і поглянув навкруги.

У воді мандрівник побачив ще декілька гарних мінералів і вирішив знайти те незвичайне місце, звідки вони припливли. Він ішов понад берегом і уважно вдивлявся у кожен камінець, який лежав на піску чи плив по воді. Коли мандрівник дійшов до башт, то здивувався: саме з їх стін падали дорогоцінні камені.

- Такого ще не було, - подумав він, - жителі дивляться один на одного через бійниці в стінах, не помічаючи власних скарбів. І самотній мандрівник вирішив зробити жителям міст подарунок.

- Люди! – голосно закричав він. – Кожен, хто хоче знайти скарб, спускайтеся до цього струмка. Тут ви знайдете багатство і щастя, мудрість і кохання.

Жителі міст почули дивні слова незнайомця, виглянули із-за стін башт і вперше побачили один одного і гарну місцевість, яка пролягала між їхніми містами. Зелена шовковиста трава, ніжні квіти і чисте джерело – все дихало спокоєм і радістю. Внизу стояв і посміхався самотній пілігрим; рвище, освітлене сонцем, здавалося зовсім не страшним, і сусіди були дивно схожі один на одного.

- Як же ми не помічали цього раніше? – здивувалися люди і вирішили спуститися вниз, щоб послухати розповідь пілігрима.

Він показав їм дорогоцінні камені та мінерал і запитав:

- Чи знаєте ви, що серед кругляків, які знаходяться всередині кам’яних стін, можуть бути такі ж скарби? Тільки ворожість один до одного заважає вам це побачити.

Здивовані жителі міст подивилися на свої фортеці і вперше побачили, що башти закривають половину неба, горизонт і землю, на якій ростуть гарні квіти.

І хоча люди ще побоювалися один одного, їх бажання знайти скарби і віднайти мудрість, кохання і щастя перемогло. Вони розібрали свої башти та каміння, яке відмили від пилу та бруду. Незабаром біля води зібралися жителі двох поселень. Захоплені роботою, вони навіть не помітили, як перемішалися один з одним. Жарти і веселий сміх було чути протягом всіх днів праці, але коли вона скінчилася, на обличчях людей можна було прочитати тільки одне запитання: “Що далі?”

Небо стало ширшим, горизонт ближчим, пахощі трав і дзюрчання струмка було чути в містах, але як бути один з одним? Люди тепер не хотіли розлучитися. Тут вони знайшли не тільки скарби, але й друзів. А деякі зустріли біля струмка своє кохання.

Кругляки і мінерали лежали по обидва боки струмка, а люди продовжували дивитися на пілігрима.

Він посміхнувся і сказав:

- Камінням можна відгородитися один від одного чи напасти на супротивника, а можна побудувати міст і об’єднатися з друзями. Дорогоцінні камені можна замурувати як кругляки в стіну, а можна обробити і зробити з них прикраси. Всі наші вчинки виходять із серця.

- Міст – ось що нам потрібно, - посміхнулися жителі міст і дружно розпочали будівництво.

А самотній пілігрим взяв у одну руку посох, в іншу – діамант чистої води і помандрував по світу.

Він допоміг жителям міст віднайти багатство, мудрість і кохання, і тільки від них тепер залежало, як використають скарби, що знайшли.

Запитання для обговорення:

1.         для чого люди збудували башти?

2.         чи змінив час людей? Чому?

3.         що потрібно людям в усі часи? Чому самостійно вони не можуть цього збагнути?

4.         яку роль в житті племен зіграв мандрівник? Чому вони його послухали? Чи зрозуміли, які скарби мав на увазі пілігрим? Чому не зрозуміли?

5.         поясніть слова мандрівника: “Всі наші вчинки виходять із серця”.

6.         які скарби віднайшли жителі міст? На вашу думку, як вони ними скористаються, чи збережуть?

Гра “Пластиліновий світ”

Кожен учасник отримує великий шматок пластиліну і під музичний супровід створює свій світ, таким, як бажає.

Прощання.


Додаток В

Тренінгові заняття№2

Мета: усвідомлення індивідуальності призначення кожної людини для відчуття себе частинкою світу, що живе за духовними законами постійних змін та руху, що змінюють життя людини.

Час проведення заняття: 45 хв.

Хід заняття

Вправа “Привітання”

Кожен учасник має відрекомендуватися в будь-якій формі з допомогою рухів, жестів та пантоміми.

Інформаційне повідомлення

Що мають робити люди, щоб розкрити в собі чудові можливості, закладені в нас природою?

По-перше, ми маємо глибоко усвідомити суть і перспективу свого існування, високу цінність розвиненої індивідуальності.

По-друге, усвідомити велику відповідальність за свої думки і очистити своє мислення.

По-третє, стати, врешті, на єдино можливий шлях, це шлях морально-духовного вдосконалення, шукати свою дорогу в житті.

Сьогодні ми поговоримо про такі пошуки, адже у житті кожного приходить час, коли відчуваєш якусь незриму внутрішню тривогу, не розуміючи її витоків, причини, відчуваєш прагнення щось зробити, щоб віднайти гармонію зі світом, з собою, внутрішній спокій і задоволення, радість від вчиненого. Досягнути вищого, щастя – вічне прагнення людини, що не зупиняється у своєму розвитку, але у кожної людини свій шлях, її вчинки, взаємодія із оточуючими людьми та сприймання себе, своїх рис та якостей – визначає подальший шлях людини.

Вправа “Мій життєвий шлях”

Інструкція: а що для вас є головною метою життя? Спробуйте зараз визначити, що є головним для вас та прокласти певні кроки для досягнення мети.

Учасників ділять на три підгрупи, кожна група отримує ватман та набір кольорових олівців, фломастерів, кольоровий папір та клей. На ватмані кожен учасник створює свій життєвий шлях таким чином, щоб не перешкоджати іншим учасникам, але і в той же час при необхідності може відбуватися взаємодія .

Після виконаної роботи відбувається представлення та обговорення шляхів в житті.

Вправа “Австралійський дощ”

Інструкція: чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз по колу ланцюжком ви будете передавати мої рухи. Як тільки вони повернуться до мене, я передам наступні. Стежте уважно!

В Австралії піднявся вітер ( ведучий тре долоні).

Починає крапати дощ (клацання пальцями).

Дощ посилюється (почергове плескання долонями по грудях).

Починається справжня злива (плескання по стегнах).

А ось і справжня буря (тупіт ногами).

Але що це ? буря стихає (плескання по стегнах).

Дощ стихає (плескання долонями по грудях).

Рідкі каплі падають на землю (клацання пальцями).

Тихий шелест вітру (потирання долонь).

Сонце (руки догори).

Вправа “Коло рук”

Учасники беруться за руки, уявляють у своїх грудях вогник добра і любові, який збільшується та переходить до сусіда.


Информация о работе «Мистецтво, як вагомий засіб впливу на формування особистості підлітка»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 69467
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
664560
27
18

... ів є актуальною, оскільки на її основі реально можна розробити формувальні, розвивальні та оздоровчі структурні компоненти технологічних моделей у цілісній системі взаємодії соціальних інститутів суспільства у формуванні здорового способу життя дітей та підлітків. На основі інформації, яка отримана в результаті діагностики, реалізується ме­тодика розробки ефективних критеріїв оцінки інноваційних ...

Скачать
223914
12
13

... актуальним. Також діти з розумовою неповносправністю потребують спілкування в колі ровесників, вчителів, батьків та друзів. Діти з особливими потребами становлять об’єкт соціальної роботи з надзвичайно складною структурою. 1.2      Особливості релігійного виховання підлітків з особливими потребами в сім’ї Людина є сотворена Богом, її покликання – відкрити своє синівство та усім серцем і душею ...

Скачать
166441
5
13

... ічні умови були реалізовані в процесі експериментальної роботи на послідовних її етапах. Зміст цієї роботи представлено у таблиці 2.2. Таблиця 2.2. Формування соціокультурного досвіду молодших школярів на уроках образотворчого мистецтва Етапи формуючого експерименту Орієнтувальний Розвивально-навчальний Діяльнісно-творчий Пріоритетний напрямок роботи на етапі Формування емоційно ...

Скачать
129191
0
0

... і. Під час стихійного впливу на особистість різних обставин життя, умов соціального середовища особистість мимовільно сприймає і засвоює все те, що на неї впливає. Даний спосіб впливу соціального середовища на соціалізацію особистості відбувається тоді, коли у людини ще не сформована самосвідомість. Цілеспрямований вплив відбувається тоді, коли у особистості вже сформована самосвідомість, коли ...

0 комментариев


Наверх