1. Аналіз вибірки за об'єктами
Вихолощені (9%). До них ми віднесли порожні, беззмістовні, схематичні зв'язки. Схематизація доходить іноді в малюнках до повної абсурдності. Піддослідні роблять настільки схожі малюнки, що їх стає неможливо диференціювати. Іноді створюють не малюнки, а порожні схеми. Малюнок настільки втрачає границю умовності, що в ньому, власне кажучи, нічого не залишається від потрібного слова. У таких хворих уся потрібна умовність для даного завдання відсутній. Ми приведемо кілька таких видів виборів.
Хвора Б., 1967 р. народження, утворення середнє. При запам'ятовуванні слова "справедливість" ставить двох крапок: "Сказане - зроблено. Якщо багато крапок, то це без закінчення".
Хворий А., 1961 р. народження, утворення середнє. Для того щоб запам'ятати слово "справедливість", малює коло: "Справедливість асоціюється в мене чомусь з навкруги. Коло - це начебто без усяких кутів".
Псевдоабстрактність. Підвидом зазначених типів виборів є псевдоабстрактні, тобто такі, у яких засобом запам'ятовування служили не порожні значки, крапки, лінії, а абстрактні фігури. Ці фігури також несли символічне навантаження.
Хворий Д., 1960 р. народження. "Розлука" - малює брусок: "Брусок потягнули, він і порвався, не витримав навантаження, адже розлука виходить не від людей, що розлучаються, а від якихось зовнішніх умов, факторів. Було єдине ціле, єдине тіло, а утворилося два, розлучаються дві сусідні частини того самого тіла".
Хворий В., 1970 р. народження. "Сумнів" - малює безформний предмет: "Щось безформне, невизначений предмет... сумнів - це теж невизначеність".
Предметність малюнка для пригадування не була витримана, вибори були Надмірно широкими і зовсім не відбивали реального змісту слова.
З прикладів, приведених вище, видно, що хворі опосередковують процес запам'ятовування неадекватно, тобто вибирали такі образи для запам'ятовування, що уже самі по собі не мали ніякого змісту, не несли ніякої інформації, яка б допомогла при відтворенні. Змістовність тут цілком була відсутня, хворий оперував безглуздими символами. Тут слід зазначити, що абстрактні знаки і символи нерідко зустрічаються в піктограмах психічно здорових людей, але там вони змістовні. Тут справа йде про явище, що істотно відрізняється від того, котре позначається словом ("символ") у застосуванні до психіки здорової людини. Для останній символ є умовна позначка якого-небудь поняття або відносини за допомогою визначеного конкретного знання ("серце - любов", "якір - надія", "спіраль - розвиток"). Психічно здорова людина чітко розмежовує буквальне значення від переносного, конкретне від відверненого, тому він, уживаючи символ, завжди усвідомлює відносний і умовний характер зв'язку між позначенням і що позначається.
Вибори по співзвуччю (2%) також випливало віднести до формального. У даному випадку хворі при виборі образа, що допомагає запам'ятати, керувалися звуковим складом слова і вибирали такий малюнок, у назву якого входив той же самий склад, що й у задане слово. Приведемо приклади.
Хворий Р., 1975 р. народження. Щоб було легше запам'ятати слово "обман", малює ложку: "Це неправда, можна обдурити один одного, брехати. Це теж обман. Обман - це неправда, неправда схожа на ложку".
Хворий Н., 1962 р. народження, утворення середнє. Для запам'ятовування вираження "хлопчик - боягуз", малює хлопчика в трусах:
"Хлопчик у трусах, саме труси, спеціальною темною лінією обвів, щоб вони залучали мою пам'ять і навмисне не намалював ніг, на трусах букву Т".
Аналіз приведених засобів запам'ятовування показує, що хворі при виборі образів керувалися складом слова, початковими буквами, зовнішніми враженнями.
Тут також порушені конкретні зв'язки, слова не з'єднані між собою значеннєвим образом, залишається порожня форма слова, зв'язок між ними утвориться "на основі зовнішніх, чисто звукових моментів". Це було описано Б.В. Зейгарник.
Конкретні вибори із символічним поясненням (6%). При утворенні зазначених видів виборів хворі оперували вже не порожніми символами або абстрактними фігурами, а конкретними образами. Однак ці образи не відбивали змістовну сторону заданого поняття, а також несли на собі символічне навантаження. Приведемо приклади.
Розлука - пісковий годинник. "Пісковий годинник - символ часу і розлуки, тому що пісок - це живе, має властивість пересування, а символ розлуки, тому що цей пісок підлеглий не природі, а замкнуть у судині, вона мертвий, але живучий, тому що живе за допомогою людини".
Дружба - бетонний блок. "Що важливіше всього в дружбі? Її міцність, монолітність. Намалюю бетонний блок. Бетонний блок - це символ міцності".
Щастя - квітка і метелик. "Квітка і метелик, що пурхає - це символ спокою і рівноваги в житті". Хворий А., 1976 р. народження. Щоб запам'ятати слово "розлука", малює стіну, сміттєве цебро і людину. Пояснює: "Стіна, сміттєве цебро і сидить людині на цьому цебрі, обхопивши голову, і думає, що знову один. Людини як непотрібну особистість, марність його існування можна асоціювати зі сміттям, смітником, теж яка не потрібна. Стіна - символ самітності, це символ того, що людина замкнулася в собі. Стіни звичайно такі малюють, дуже високими".
Ми бачимо з прикладів, що хворі при опосередкуванні брали один з аспектів поняття. Цей аспект настільки розширювався і гіпертрофувався, що цілком визначав вибір образа. Розберемо один із прикладів. При опосередкуванні слова "дружба" хворий малює бетонний блок. З міркуванні хворого випливає, що дружба - це "міцність", "монолітність". Так, дружба дійсно асоціюється з перерахованими поняттями. Але хворий односторонньо підходить до поняттю, розглядає "дружбу" тільки саме в одному аспекті. Обраний аспект, у свою чергу, настільки неадекватно роздутий і гіпертрофований, що дуже легко погоджується хворим з "бетонним блоком". Таким чином, виходить, що бетонний блок - символ дружби.
Конкретні вибори з масштабним поясненням (2%). По своїй структурі і по походженню вони близькі до описаного вище видам виборів. В основі зазначеного виду вибору також лежить залучення конкретного образа. Але користуються їм неадекватно, додаючи йому невиправдано широкий зміст. Приведемо приклади.
Сумнів - люди, будинку (усе перекреслено). "Узагалі життя, люди, будинку - і сумнів, є чи у всім цьому зміст".
Розум - два якісь тіла. "Здатність людини з'єднувати різні, що далеко коштують речі, якісь ідеї, образи".
Обман - мозок і мовна апарат. "Мозок і мовна апарат - говорить одне, а думає інше".
Багатство - риба. "Рибні запаси - багатство держави".
Зупинимося на прикладі запам'ятовування слова "сумнів". Намальовано конкретні предмети (людей, будинку), а міркування ведеться про життя взагалі, отже, і про сумнів узагалі. Міркування здобувають настільки масштабні розміри, що втрачають зміст, перетворюються в символічне позначення. Цей великий масштаб у застосуванні до дрібних конкретних фактів або предметів характеризується поняттям "резонерство".
Конкретні вибори, засновані на почуттєвому враженні (7%). Цей тип виборів близький за значенням розібраним вище видам образів. Приведемо приклади.
Обман - розбіжні лінії. "Вибух почуттів, супроводжуваних обман... реакція на обман".
Сум - павутина. "Павутина завжди зв'язана з темними кутами в будинку, а темні кути навівають смуток".
Справедливість - руки. "Чисті руки, морально чисті руки, така людина справедлива, він не робить зла".
З прикладів видно, що хворі при виборі образа для запам'ятовування керувалися почуттєвими враженнями. Так, до слова "обман" хвора малює розбіжні лінії, тому що обман супроводжується "вибухом почуттів". Таке переживання можливе. Але в даному випадку знову узята одна сторона поняття, що занадто гіпертрофується.
Усі приведені варіанти виборів ми поєднуємо в групу символічних.
Аналіз результатів. Схильність хворих неврастенією до символізації вже давно була відзначена багатьма психіатрами (С.С. Корсаків, В.А. Гіляровський, Г.Е. Сухарєва, А.А. Перельман, А.Н. Залманзон) і психологами (Г.В. Биренбаум, Б.В. Зейгарник, С.Я. Рубінштейн). Деякими з них була почата спроба дати теоретичне обґрунтування зазначеному фактові. Так, В.А. Гіляровський пояснює схильність хворих до символіки "паралогічності" мислення. Г.Е. Сухарєва у своїх роботах відзначає, що "у багатьох випадках відхід від реального у світ схем і абстракцій безсумнівно відіграє роль гіперкомпенсації". Хворий починає будувати свої власні системи, проробляти усі за особливою схемою, "усі в житті детермінується для нього якимись математичними критеріями", - пише Г.Е. Сухарєва. Хворі відходять від реальності, з якими в них немає адекватних і емоційних зв'язків, у свій особливий світ, часто світ вигадливих схем і вигадливих, абстрактних конструкцій". Г.В. Биренбаум, що вивчала порушення понять у душевнохворих, також указувала на схильність хворих неврастенією до "схематичного" і "порожній" символіці. Вона відзначає, що "це не багата абстрактність, що є вищою формою відображення дійсності, а вигадливий формальний прийом, завдяки переломленню дійсності через аутизм хворого". С.С. Корсаків указував на сполучення римованих слів, або сполучення слів по співзвуччю початкових складів (алітерація), або перехід від однієї ідеї до іншої тільки по подібності якої-небудь ознаки".
Детальний аналіз приведених прикладів дозволив нам ближче підійти до теоретичного пояснення виникнення символічних виборів. В основі виникнення кожного такого вибору лежить, видимо, різний ступінь афективної насиченості розумового акта. Там, де проведені були вибори, зроблені на основі почуттєвого враження, а також вибори з масштабним і символічним поясненням, чітко виступає роль афективної насиченості розумового акта хворих. Дійсно, коли хворий вибирає до слова "сум" - "зламану гілку", цей зв'язок без сумніву відбиває деяке афективне розжарення хворого. Він сам розкриває нам свої переживання, порівнюючи цей образ із загибеллю дитини. Такого роду вибори можуть виникнути тільки при особливої емоційності сприйняття, при наявності загострених переживань. Таке трактування виникнення символічних образів цілком погодиться з думкою Б.В. Зейгарник, прямо ставить символіку мислення хворих шизофренією в тісному зв'язку з "різноплановістю" і емоційною насиченістю. У своїй монографії автор пише: "Саме через "різноплановість" мислення й емоційну насиченість повсякденні предмети починають виступати у виді символів".
Правомірний сумнів у тім, що всі ці види виборів є родинними по походженню. Цілком ймовірно , вихолощені, порожні по співзвуччю вибори можуть свідчити не стільки про афективне розжарення, скільки про вгасання, спустошення афективного життя. Дійсно, коли хворі для запам'ятовування найрізноманітніших понять малюють тільки одні знаки, крапки або використовують якийсь склад заданого поняття, ці образи говорять про початок емоційного спустошення. Тут мається на увазі не кількісний ступінь афективного розжарення, а визначена динаміка афективного світосприймання, від розжарення до порожнечі. Емоції, випробовувані хворими, не регулюють його розумовий акт, а, навпаки, дезорганізують його. Вибори образів для запам'ятовування стають неадекватними.
Таким чином, пояснення всім описаним видам виборів варто шукати в динаміку афективного насичення інтелектуального акта, що і відрізняє них від наступної групи образів для запам'ятовування.
... що займає значну частину робочого часу психолога. Тому очевидної стає роль персонального комп'ютера, що дозволяє використати комп'ютерні психодіагностичні методики. На третьому етапі психологічного дослідження відбувається підготовка висновку по його результатах: узагальнення й інтерпретація всієї сукупності наявних у психолога даних про випробуваний у контексті поставленого завдання дослідження ...
... можуть не одразу визначити авторитет психолога. Тому, в роботі, психолог повинен бути терплячим, спокійним, тактовним з усіма. Психолог освітньої організації (школи) працює в трьох напрямках: 1.Науковий, вивчаючий закономірності психічного розвитку та формування особистості дитини з метою розробки засобів, заходів та методів професійного використання психологічних знань в умовах сучасної школи. ...
... лікуванні хворих на алкоголізм та наркоманію // Інформаційний лист № 34-2001 – Вип.1. “Психіатрія” - 2 с. АНОТАЦІЯ Петрина Н.Ю. Діагностика та корекція когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16- психіатрія. - Український науково-дослі ...
... методу ‑ біоадаптивного регулювання систем (БАРС-терапія) у комплексному лікуванні тривожних розладів при алкогольній залежності (АЗ). 2. В структурі психічних і поведінкових розладів, обумовлених аддиктивним зловживанням алкоголю, важливе клініко-діагностичне, експертне, терапевтичне, профілактичне, реабілітаційне та патогенетичне значення належить вторинним тривожним розладам, які, за ...
0 комментариев