3. Аналіз вибірки за значимістю змісту
Методика піктограми, що стимулює вільний вибір образа для запам'ятовування, носить до деякої міри прожективний характер. Вона в нормі відбиває особисті інтереси, задуми або побоювання випробуваних. Особливо велике це відображення при завданні запам'ятати емоційно значимі слова ("надія", "щастя", "хвороба" і т.п.). Іноді навіть для запам'ятовування нейтральних слів здорові випробувані обирали слова, зв'язані з особистими устремліннями (наприклад, "багатство" - автомобіль або нова квартира). Егоцентричність тут досягала ступеня безглуздості. Хворий відмовлявся малювати що-небудь для запам'ятовування вираження "смачна вечеря", тому що він сам ніколи не вечеряє. Іноді хворі з іпохондричним синдромом до тому ж "смачній вечері" малювали мікроби. У ряді випадків у піктограмах уперше виявлялися суіцидальні наміри хворих.
Наявність егоцентрично обумовлених виборів залежало не тільки від змісту переживань хворих, але і від ступеня приступності. У ряді випадків хворі навіть до емоційно значимих слів приводили занадто загальні, що не мають ніякого відношення до їх переживань. Так, наприклад, хворий, що знаходиться в психіатричній лікарні, може до слова "хвороба" намалювати людини, у якого одна рука коротше інший, або перев'язаний порізаний пальчик. Це говорить про те, що хворі не бажають розкриватися перед експериментатором, не хочуть показувати свої внутрішні переживання і думки. Такого роду вибори дають можливість розкрити внутрішню емоційну відгородженість хворого.
Ми спостерігали в хворих шизофренією й інший варіант "відгородженості" і небажання показати, оголити свій внутрішній світ. У цьому випадку хворі використовували прислів'я, приказки, витримки з пісень і літературних творів.
Особливий інтерес представляє аналіз якості малюнків - не з погляду художньої цінності, а як вираження стану психіки (незавершеність, схематичність і т.д.). Цьому присвячене величезна кількість закордонної літератури, у більшості - психоаналітичної, але іноді має і діагностична цінність. Це дає можливість проаналізувати і наш матеріал, що буде предметом подальшої роботи.
За результатами проведеного дослідження, тобто за двома методиками дослідження логічного мислення при неврастенії представленими в роботі ми виявили:
1 хворий на неврастенію має високий рівень логічного мислення – у хворого високі бали по всіх предметах.
2 хворих мають середній рівень логічного мислення.
7 хворих – виявили низький рівень логічного мислення – досить низькі результати.
В результаті проведеного дослідження нами зроблені наступні висновки.
1. При неврастенії найзначніших порушень зазнають мислительні процеси. Патології зазнає асоціативний процес (застрявання, резонерство, стереотипне повторення), процес суджень (обсесії, зверхцінні ідеї, маячня), операційна сторона мислення, динаміка мислительної діяльності. Порушення особистості відбуваються індивідуально, які стосуються формування ієрархії мотивів, смислоутворюючих функції діяльності, критичності, підконтрольності поведінки, вольових процесів, зміни емоційних відношень до себе та до світу.
2. Розлади мислення досліджені за допомогою таких тестових завдань: розуміння оповідання, встановлення послідовності подій, класифікація, визначення понять, виключення зайвого, піктограми. Перебіг емоційно-вольових процесів хворого, зазвичай, аналізується в ході експерименту шляхом спостереження за поведінкою, реакціями на успіх чи невдачу, а також в результаті бесіди з хворим.
3. Патопсихолог в клініці здійснює такі види роботи:
1) нозологічну діагностику – визначення до якого захворювання належать зміни в психічній діяльності людини;
2) бере участь у психіатричній експертизі: воєнній, судовій, трудовій, навчальній;
3) оцінює ефективність терапії і прогнозу, тобто фіксує динаміку стану хворого для подальшої реабілітації.
4. Основними принципами патопсихологічного дослідження є принципи кількісного вимірювання, експериментально-психологічного дослідження.
5. Організація патопсихологічного обстеження складається з етапів - патопсихолог починає працювати за заявкою лікаря на хворого, заносить дані в свій журнал реєстрації, продумує стратегію та методики обстеження; готується приміщення, стимульний матеріал, апаратура тощо; патопсихолог вивчає історію захворювання, продумує план обстеження; проводиться бесіда з хворим, налагоджується контакт; етап проведення власне обстеження з допомогою 8–10 методик, протоколювання результатів; написання заключення. Патопсихолог не формулює клінічний діагноз хвороби, а описує досліджуваного в термінах психології. При психічних захворюваннях порушується нормальний процес відображення дійсності.
6. Для того, щоб ще поглибити знання патопсихолога про особливості особистості хворого, він використовує вже більш спеціалізовані методики, які висвітлюють ті чи інші методики такого складного конструкту, як особистість людини, а саме: дослідження самооцінки, особистісний питальник Айзенка, ПДП Лічка, MMPI, шкалу тривожності Спілбергера, тест Роршаха, ТАТ, тест Розенцвейга, тест Люшера, методику незавершених речень тощо. На підставі узагальнених даних, отриманих в ході вивчення особистості хворого, його психічних процесів та станів, нами сформульовано висновки про порушення психічного розвитку обстежуваного.
7. В результаті проведеного нами дослідження виявлені типові, зокрема зміни мислення серед 10 хворих на неврастенію, були виявлені суттєві зміни (низькі показники) опосередкованого запам'ятовування та порушення логіки умовисновків. Піктограма виявилася ефективним методом для оцінки мислення хворих шизофренією, зокрема для ранньої діагностики розладу мислення. Процес складання піктограми являє собою цілісний акт, у якому як би злиті мнестичні, емоційні і змістовні компоненти розумового акта. Проведені дослідження свідчать про те, що неадекватність розумових процесів при неврастенії обумовлена не тільки неадекватністю самого об'єкта вибору, а обов'язково сполучиться з порушенням процесу вибору об'єкта для запам'ятовування.
1. Абрамова Г.С. Практическая психология. - М., 1997. - 368 с.
2. Беккер Г. X. Социально-психологическое исследование групповой психотерапии при неврозах.— Журн. невропатол. и психиатр. - 1981, № 11, с. 1708— 1710.
3. Беспалов Б. И. Действие. Психологические механизмы визуального мышления. - М., 1984.
4. Блейхер В. М. Клиническая патопсихология. – Т.: Медицина, 1976. – 326 с.
5. Блейхер В. М., Завилянская Л. И. О некоторых особенностях психотерапии в системе реабилитации больных с неврозоподобными состояниями. — В кн.: Восстановительная терапия и реабилитация больных нервными и психическими заболеваниями. - Л.: Медицина, 1982, с. 256—259.
6. Буль П. И. Основы психотерапии. — Л.: Медицина, 1974. —310 с.
7. Варшавский К. М. Гипносуггестивная терапия (лечение внушением в гипнозе). — Л.: Медицина, 1973. — 192 с.
8. Вельвовский И. 3. Принципиальные основания к внедрению психотерапии в комплекс санаторно-курортной медицины. — В кн.: Психотерапия в курортологии. Киев: Здоров'я, 1966, с. 15—24.
9. Виш И. М. Практическая психотерапия. — Воронеж, 1969. — 288 с.
10. Вольперт И. Е. Психотерапия. — Л.: Медицина, 1972. — 232 с.
11. Выготский Л. С. Мышление и речь // Собр. соч.: В 6 т. — М.: Педагогика, 1982. - Т.2.
12. Гельдер М. и др. Оксфордское руководство по психотерапии. В 2-х томах. – К., 1999.
13. Губачев Ю. М., Стабровский Е. М. Клинико-физиологические основы психосоматических соотношений. — Л.: Медицина, 1981. — 216 с.
14. Гузиков Б. М., Зобнев В. М., Мейроян А. А., Рыбакова Т. Г. Групповая и семейная психотерапия при алкоголизме: методические рекомендации. — М.: МЗ СССР, 1980. —30 с.
15. Давиденков С. Н. Неврозы.— Л.: Медгиз, 1963. — 271 с.
16. Зейгарник Б.В. Патопсихология. – М.: Изд. центр «Академия», 2005. – 208 с.
17. Иванов Н. В. Психотерапия в условиях психоневрологического диспансера. — М., 1959. —64 с.
18. Кайдановская Е. В., Кумкова Е. И., Мурзенко В. А. и др. Клинико-психологические исследования групповой психотерапии при нервно-психических заболеваниях. — Л., 1979, с. 84—89.
19. Калмыкова З. И. Продуктивное мышление как основа обучаемости. - М., 1988.
20. Карвасарский Б. Д. Медицинская психология. - Л.: Медицина, 1982. - 272 с.
21. Карвасарский Б. Д., Губачев Ю. М. Психотерапия при психосоматичните заболевания. — В кн.: Психосоматичната зависимост. София: Медицина и физкултура, 1981, с. 166—180.
22. Карвасарский Б.Д. Психотерапия. – М.: Медицина, 1985. – 304 с.
23. Клинические и организационные основы реабилитации психически больных. /Под ред. М. М. Кабанова, К. Вайзе. — М.: Медицина, 1980. — 400 с.
24. Коломинский Я.Л., Панько ЕА. Диагностика и коррекция психического развития дошкольника.— Минск: Універсітзцкае, 1997. — 234 с.
25. Кондратенко В.Т., Донской Д.И. Общая психотерапия. - Минск, 1997 – 464 с.
26. Лакосина Н. Д., Ушаков Г. К. Медицинская психология. 2-е изд. — М.: Медицина, 1984. —272 с.
27. Лебединский М. С. Очерки психотерапии. 2-е изд. — М.: Медицина, 1971.— 412 с.
28. Лэндрет ГЛ. Игровая терапия: искусство отношений. — М.: Международная академия, 1994. —366с.
29. Максименко С. Д. Основи генетичної психології: Навч. посібник. - К.: НПЦ "Перспектива", 1998.
30. Машбиц Е.И., Бабенко Л.П., Верник Л.В. Основы компьютерной грамотности / Под ред. А.А.Стогния и др. – К.: Выща шк., 1988. – 215 с.
31. Менделевич В.Д. Клиническая и медицинская психология. Практическое руководство. – М.: МЕДпресс, 1999. – 592 с.
32. Менделевич В.Д., Авдеев Д.А., Киселев С.В. Психотерапия «здравым смыслом». - Чебоксары, 1992. - 76 с.
33. Моляко В.А. Психология конструкторской деятельности. – М.: Машиностроение, 1983. – 134 с.
34. Мурзенко В. А. Групповая психотерапия при неврозах. — В кн.: Групповая психотерапия при неврозах и психозах. - Л., 1975, с. 77—83.
35. Мягер В. К. Актуальные проблемы психогигиены и психопрофилактики. — В кн.: Психогигиена и психопрофилактика. - Л., 1983, с. 5—8.
36. Мясищев В. Н. Личность и неврозы. — Л.: Изд-во ЛГУ, 1960. — 426 с.
37. Панков Д. В. Рациональная психотерапия. — В кн.: Руководство по психотерапии. Ташкент: Медицина, 1979, с. 192—205.
38. Панов А.. Г., Беляев Г. С, Лобзин В. С, Копылова И. А. Теория и практика аутогенной тренировки. — Л.: Медицина, 1980. — 272 с.
39. Пезешкиан Н. Психотерапия повседневной жизни. - М., 1995. - 336 с.
40. Петухов В. В. Психология мышления: Учеб.-метод. пособие. -М., 1987.
41. Психодиагностика: Учеб. пособие / Под ред. Гуревича К.М., Борисовой Е.М. - М.: МСПИ, 2001. - 368 с.
42. Психологія / За ред. Г. С. Костюка. - К.: Рад. школа, 1968.
43. Психологія: Підручник / За ред. Трофімова Ю.Л. - К.: Либідь, 1999. - 511 с.
44. Психотерапия. /Под ред. В. М. Банщикова. М., 1967. — 135 с.
45. Райковська Г.О. Розвиток технічного мислення студентів у процесі вивчення креслення: Дис. канд. пед. наук. 13.00.02 / Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова. – К., 2002. – 219 с.
46. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога. – М.: Владос, 1996. – 529 с.
47. Уолен С., Уэсслер Р. Рационально-эмотивная психотерапия. - М., 1997. - 257 с.
48. Самойлов А. Е. Теоретические проблемы логико-психологического анализа мышления. - Запорожье, 1997.
49. Слободяник А.П. Психотерапия, внушение, гипноз. – К.: Здоровья, 1982. – 376 с.
50. Смульсон М. Л. Психологія розвитку інтелекту. - К.: Знання, 2001.
51. Тихомиров О. К. Психология мышления. - М., 1984. – 238 с.
52. Холодная М. А. Интегральные структуры понятийного мышления. - Томск: Изд-во Томск, ун-та, 1983.
53. Чистякова М.И. Психогимнастика. — М.: Просвещение, 1990. — 127 с.
54. Шевченко Ю. С. Психокоррекция: теория и практика. - М., 1995. - 224 с.
55. Эйдемимер Э.Г., Юстицкий В.В. Семейная психотерапия. – Л., 1990. – 192 с.
56. Юнг К. Психологические типы. - М., 1995. - 616 с.
Додаток А
Стимульний матеріал до методу піктограм
Веселе свято Важка робота Смачна вечеря
Розвиток Розлука Багатство
Багатство Сумнів Справедливість
Отрутне питання Сміливий вчинок Теплий вечір
Глуха бабуся Сліпій хлопчик Дівчинці холодно
Сум Хвороба Щастя
Дружба Війна Розум
Беззубий дід Темна ніч Голодна людина
Сердита вчителька Хлопчик боягуз Хвора жінка
Надія Страх Розпач
Любов Заздрість Жаль
Думка Влада Чекання
Додаток Б
Інструкція: "Вам пред'явлені 7 числових рядів. Ви повинні знайти закономірність побудови кожного ряду і уписати відсутні числа. Час виконання роботи - 5 хв".
Числові ряди
1) 24 21 19 18 15 13 - - 7
2) 1 4 9 16 - - 49 64 81 100
3) 16 17 15 18 14 19 - -
4) 1 3 6 8 16 18 - - 76 78
5) 7 16 19; 5 21 16; 9 - 4
6)2 4 8 10 20 22 - - 92 94
7)24 22 19 15 - -
КЛЮЧ
1) 12 9; 2) 25 36; 3) 13 20; 4) 36 38; 5) 13; 6) 44 4б;7) 10 4
Оцінка проводиться за кількістю правильно написаних чисел. Норма дорослої людини - 3 і вище.
Додаток В
Стимульний матеріал до методики "Кількісні відносини"
1. А більше Б в 9 разів Б менше В у 4 рази В А | 10. А менше Ю в 2 рази Е більше В в 3 рази А В |
2. А менше Б в 10 разів Б більше В в 6 разів А В | 11. А менше Б в 3 рази Б більше В в 4 рази В А |
3. А більше Б в 3 рази Б менше В у 6 разів В А | 12. А більше Б в 2 рази Б менше В у 5 разів А Б |
4. А більше Б в 4рази Б менше В в 3 рази В А | 13. А менше Б в 5 разів Б більше В в 6 разів В А |
5. А менше Б в 3 рази Б більше В у 7 разів А В | 14. А менше Б в 5 разів Б більше В в 2 рази А В |
6. А більше Б в 9 разів Б менше В в 12 разів В А | 15. А більше Б в 4 рази Е більше В в 6 разів В А |
7. А більше Б в 6 разів Б більше В в 7 разів А В | 16. А менше Б в 3 рази Б більше В в 3 рази А В |
8. А менше Б в 3 рази Б більше В в 5 разів В А | 17. А більше Б в 4 рази В менше В в 7 разів В А |
9. А менше Б в 10 разів Б більше В в 5 разів В А | 18. А більше В в 3 рази Б менше В в 5 разів А В |
КЛЮЧ
1. В<А 7. А<В 13. В<А
2. А<В 8. В<А 14. А<В
3. В>А 9. В>А 15. В<А
4. В<А 10. A>D 16. A<B
5. А>В 11. В<А 17. В>А
6. В>А 12. А<В 18. А>В
Інструкція: "Вам запропоновані 18 логічних задач; кожна з яких має дві посилки. Час рішення задач - 5 хв." Оцінка проводиться за кількістю правильних відповідей. Норма дорослої людини - 10 і більш.
... що займає значну частину робочого часу психолога. Тому очевидної стає роль персонального комп'ютера, що дозволяє використати комп'ютерні психодіагностичні методики. На третьому етапі психологічного дослідження відбувається підготовка висновку по його результатах: узагальнення й інтерпретація всієї сукупності наявних у психолога даних про випробуваний у контексті поставленого завдання дослідження ...
... можуть не одразу визначити авторитет психолога. Тому, в роботі, психолог повинен бути терплячим, спокійним, тактовним з усіма. Психолог освітньої організації (школи) працює в трьох напрямках: 1.Науковий, вивчаючий закономірності психічного розвитку та формування особистості дитини з метою розробки засобів, заходів та методів професійного використання психологічних знань в умовах сучасної школи. ...
... лікуванні хворих на алкоголізм та наркоманію // Інформаційний лист № 34-2001 – Вип.1. “Психіатрія” - 2 с. АНОТАЦІЯ Петрина Н.Ю. Діагностика та корекція когнітивних порушень у хворих з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.16- психіатрія. - Український науково-дослі ...
... методу ‑ біоадаптивного регулювання систем (БАРС-терапія) у комплексному лікуванні тривожних розладів при алкогольній залежності (АЗ). 2. В структурі психічних і поведінкових розладів, обумовлених аддиктивним зловживанням алкоголю, важливе клініко-діагностичне, експертне, терапевтичне, профілактичне, реабілітаційне та патогенетичне значення належить вторинним тривожним розладам, які, за ...
0 комментариев