2.1 дослідження представлень підлітків про зміст і структуру міжособових конфліктів

Перша серія дослідження складалася з трьох частин. У першій частині виявлялися уявлення про конфлікт методом "Вільного семантичного опису" В.А. Лабунської. У другій частині уточнювалися результати контент-аналізу уявлень про конфлікт. У третій частині виявлялися семантичні поля явищ і станів, супроводжуючі міжособовий конфлікт (за допомогою вказаного вище методу).

Передбачалося, що підлітки, в цілому, адекватно сприймають категорію "конфлікт"; розуміючи під конфліктом, імовірно, "суперечку", "бійку", "сварку".

Для першої частини першої серії дослідження були розроблені наступні відкриті питання:

Що таке конфлікт?

Як виявляються конфлікти?

Які способи мести Ви знаєте?

Перші два питання було направлено на виявлення семантичного поля категорії "конфлікт". Останній - для виявлення переліку найбільш відомих підліткам способів мести. Необхідно було прояснити, які способи мести використовують підлітки, і наскільки вони є деструктивними.

Як інструкція пропонувався наступний текст: "Відповідайте, будь ласка, на запропоновані питання. Прагніть відповідати так, як Ви думаєте. Відповідайте, будь ласка, самостійно - нам важливо знати Вашу власну думку із запропонованих питань. Все, що Ви напишете, ніхто з Ваших друзів, знайомих, батьків або вчителів не дізнається". Крім того, анонімність відповідей була забезпечена відсутністю вимоги указувати прізвище і ім'я респондентом. Останніх просили вказати тільки номер школи, номер класу, вік і підлогу.

Дослідження було проведене на 199 п'ятих, сьомих і дев'ятих класів, що вчилися, Південно-східного і Південного адміністративних округів м. Москви (школа № 641, гімназія № 1579, УВК № 1647), зокрема 95 хлопчиків, 104 дівчинки. Серед них: 68 п'ятих класів (10-11 років) (34 хлопчики, 34 дівчинки), що вчаться, 67 сьомих класів (12-13 років) (31 хлопчик, 36 дівчаток), що вчаться, 64 дев'ятих класів, що вчаться (14-15 років) (30 хлопчиків, 34 дівчинки).

Первинний аналіз відмічених підлітками варіантів відповідей на перші два питання дозволила виділити 162 позиції, найбільш поширеними серед яких є наступні: "сварка" (103 вибір), "суперечка" (48), "бійка" (42), "розбіжності" (25), "нерозуміння" (21), "лайка" (19), "проблема" (12), "незгода" (8), "війна", "кричать один на одного", "погана поведінка" (по 6 виборів), "розбирання", "не розмовляють", "обзивання", "образа", "розбіжність думок" (по 4 вибір), "агресивна поведінка", "крики", "помста", "образа", "перестрілка", "погані відносини", "розбрат", "сутичка", "шум" (по 3 вибір) і т.д. (додаток 1)

Один з випробовуваних (хлопчик 9 класу) дав на обидва питання першої частини дослідження ("Що таке конфлікт?", "Як виявляються конфлікти?") відповідь "не знаю".

Таким чином, видно, що підлітки представляють категорію "конфлікт" достатньо адекватно, хоча зустрічаються і такі варіанти відповідей, як: "Конфлікт - це дружба", "Конфлікт виявляється в хорошій поведінці", "Конфлікт - це психічна хвороба" (відповіді різних респондентів). Разом з тим, як і передбачалося, основними різновидами конфліктів, в представленнях підлітків, є "сварка", "суперечка", "бійка".

Для уточнення отриманих даних надалі була проведена друга частина дослідження, в якій проводилося уточнення поняття "конфлікт". У цій частині дослідження респондентам пропонувалося одне питання закритого типу. Як пропоновані варіанти відповіді були вибрані 5 перших найбільш категорій, що часто вживалися респондентами, в першій частині дослідження, що розуміються як конфлікт. Такими виявилися "сварка", "суперечка", "бійка", "розбіжності" і "нерозуміння". Категорії "сварка", "суперечка" і "бійка" були включені як такі що не противорічать поняттю "конфлікт". Категорії "розбіжності" і "нерозуміння" були включені як вхідні в поняття "Конфліктна ситуація".

Також завданням дослідження було виявлення ступеня відповідності поняттю "конфлікт" кожній із запропонованих підлітками категорій. Для цього респондентам було запропоновано оцінити за шестибальною шкалою кожну з категорій, якою мірою вона є конфліктом, де "0" балів відповідало невиділенню категорії як конфлікт, а від "1" до "5" балів - ступеня відповідності конфлікту (за збільшенням).

Таким чином, було сформульовано питання другої частини першої серії дослідження:

"Якою мірою є конфліктом:

сварка

суперечка

бійка

розбіжності

нерозуміння.

Оціните кожне поняття за шкалою від "0" до "5" балів, де "0" балів - поняття конфліктом не є, "5" балів - поняття є конфліктом надзвичайно".

Респондентам пропонувалася інструкція, аналогічна інструкції в першій частині першої серії дослідження: "Відповідайте, будь ласка, на запропоноване питання. Прагніть відповідати так, як Ви думаєте. Відповідайте, будь ласка, самостійно - нам важливо знати Вашу власну думку з даного питання. Все, що Ви напишете, ніхто з Ваших друзів, знайомих, вчителів або батьків не дізнається". Крім того, як і в першій частині першої серії дослідження, анонімність відповідей була забезпечена відсутністю вимоги указувати прізвище і ім'я респондентом. Останніх просили вказати тільки номер школи, класу, вік і підлога.

У другій частині першої серії дослідження взяли участь 200 п'ятих, сьомих і дев'ятих класів вказаних вище шкіл, що вчилися, м. Москви, зокрема 94 хлопчики, 104 дівчинки. Серед них: 70 п'ятих класів (10-11 років) (32 хлопчики, 38 дівчаток), що вчаться, 68 сьомих класів, що вчаться, 12-13 років) (32 хлопчики, 36 дівчаток), 62 дев'ятих класів, що вчаться (14-15 років) (30 хлопчиків, 32 дівчинки).

Обробка цієї частини дослідження полягала в обчисленні середнього балу, медіани і моди по кожній категорії для виявлення ступеня категорій, що розуміються підлітками, як конфлікт, а також підрахунок кількості виборів-невибору по кожній категорії з метою визначення найбільш адекватно категорій, що розуміються, підлітками як конфлікт.

В результаті, були отримані наступні дані (додаток 2):

1. За шкалою "вибір-невибір" були отримані наступні дані:

сварку конфліктом рахують 95,5% респондентів (191 підліток), зокрема 92,55% хлопчиків і 98,11% дівчаток;

бійку конфліктом вважають 91% респондентів (182 підлітків), зокрема 89,36% хлопчиків і 92,45% дівчаток;

суперечка конфліктом вважають 84,5% респондентів (169 підлітків), зокрема 82,98% хлопчиків і 85,85% дівчаток;

розбіжності конфліктом вважають також 84,5% респондентів (169 підлітків), зокрема 84,04% хлопчиків і 84,91% дівчаток;

нерозуміння конфліктом рахують 66% респондентів (132 підлітків), зокрема 62,77% хлопчиків і 68,87% дівчаток.

Великих відмінностей між хлопчиками і дівчатками тут не спостерігається. Набагато цікавіше вікова динаміка відповідей підлітків про категорії, що розуміються як "конфлікт" (мал. 1).

Так, уявлення п'ятикласників (10-11 років) про бійку як про конфлікт сильно відрізняється від представлень семикласників (12-13 років) і дев'ятикласників (14-15 років) з цього питання. Тільки 78,57% п'ятикласників (75% хлопчиків і 81,58% дівчаток) вважають бійку конфліктом. Для них набагато значиміша ситуація сварки і розбіжностей. Сварку як конфлікт виділяють 92,86% п'ятикласників, з них 84,38% хлопчиків і 100% дівчаток. Розбіжності як конфлікт виділяють 87,14% п'ятикласників, з них 84,38% хлопчиків і 89,47% дівчаток.

У семикласників і дев'ятикласників, у відмінності від п'ятикласників, бійка така ж значуща як конфлікт, як і сварка. Серед семикласників, бійку вважають конфліктом 97,06% учнів, а сварку - що 95,59% вчаться. Серед дев'ятикласників спостерігається подібна тенденція: що 98,39% вчаться цих класів рахують бійку і сварку конфліктом. Відмінностей в представленнях хлопчиків і дівчаток не виявлено.

Крім того, семи і дев'ятикласники суперечку вважають конфліктом в 85,29% і 93,55% випадках, тоді як п'ятикласники - в 75,71% випадків. Розбіжності у семи і дев'ятикласників конфліктом є трохи у меншій мірі: 77,94% і 88,71% випадків відповідно, а у п'ятикласників в трохи вищому ступені (87,14% випадків), як вже було відмічено.

Нерозуміння все учні поставили на останнє місце. Конфліктом його рахують 66% респондентів. Помітних відмінностей по класах в цілому не виявлено. Проте присутнє деяке коливання в уявленні про нерозуміння як конфлікту у хлопчиків і дівчаток п'ятих, сьомих і дев'ятих класів. У п'ятих класах хлопчики нерозуміння вважають конфліктом в 62,5% випадків, а дівчатка - в 71,05% випадків.

У сьомих класах картина декілька міняється - розрив злегка збільшується: хлопчики рахують нерозуміння конфліктом в 53,12% випадків, а дівчатка - в 72,22% випадків. У дев'ятих класах хлопчики з дівчатками міняються місцями: 73,33% хлопчиків і 62,5% дівчаток вважають конфліктом нерозуміння.

2. Аналіз бальної шкали дав наступні результати:

по середньому балу міра конфліктогенності кожного поняття в представленнях респондентів носить наступний характер (додаток 2):

 бійка - 3,92 балу, з них у хлопчиків - 3,95 балу, у дівчаток - 3,89 балу;

 сварка - 3,63 балу, з них у хлопчиків - 3,67 балу, у дівчаток - 3,59 балу;

 суперечка - 2,46 балу, з них у хлопчиків - 2,48 балу, у дівчаток - 2,43 балу;

 розбіжності - 2,34 балу, з них у хлопчиків - 2,5 балу, у дівчаток - 2,2 балу;

 нерозуміння - 1,83 балу, з них у хлопчиків - 1,43 балу, у дівчаток - 2,19 балу;

по медіані: бійка (5 балів), сварка (4), суперечка (3), розбіжності (2), нерозуміння (1);

по моді: сварка, бійка (по 5 балів), суперечка (3), розбіжності (2), нерозуміння (0).

Тут виявлені аналогічні шкалі "вибір-невибір" вікові відмінності (мал. 2). Значущість бійки як конфлікту у п'ятикласників (10-11 років) декілька нижче, ніж у семикласників (12-13 років) і дев'ятикласників (14-15 років), у тому числі і в порівнянні із значущістю сварки як конфлікту.

Бійці по ступеню конфліктогенності п'ятикласники дають в середньому 3,17 балу (хлопчики - 3,03 балу, дівчатка - 3,29 балу), сварці - 3,51 балу (хлопчики - 3,38 балу, дівчатка - 3,63 балу).

В цілому, картина нагадує отриману картину за шкалою "вибір-невибір" з невеликими відмінностями. Так, на відміну від дихотомічної шкали "вибору-невибору", тут бійка як конфлікт виділилася сильніше на загальному фоні (мал. 2), що природним чином відповідає уявленню про бійку як найбільш гостре протікання конфлікту із запропонованих варіантів. Приведемо як приклад деякі цифри: 3,92 балу в середньому дали респонденти бійці по ступеню конфліктогенності. Якщо подивитися на середні бали окремо по класах, то можна відзначити невелику тенденцію зростання приписування ступеня конфліктогенності бійці: у п'ятому класі - 3,17 середніх балів, в сьомому - 4,29 балів, в дев'ятому - 4,34 балу.

Таблиця 1 Порівняння середніх значень () відповідей підлітків про категорії, синонімічні категорії "конфлікт"
Вік, років; Стать; t- критерій
Оцінювані категорії Категорії підлітків порівнюваних груп 12-13 10-11 Хлопчики Дівчатка
Бійка Підлітки, n=138 4,29 3,17 3,83**
Хлопчики, n=64 4,31 3,03 2,82**
Дівчатка, n=74 4,28 3,29 2,57*
Розбіжності Підлітки, n=138 2,09 2,76 -2,50*
Дівчатка, n=74 1,75 2,74 -2,96**
Нерозуміння Підлітки в цілому, n=200 1,43 2,19 -3,10**
Підлітки 12-13 років, n=68 1,31 2,53 -2,69**
* - p<0.05 ** - p<0.01

Таким чином, динаміка відповідей підлітків про категорії, що розуміються ними як конфлікт ("бійка", "розбіжності"), характеризується значущими змінами уявлень у підлітків при дорослішанні від 10-11 до 12-13 років (таблиця 1) і незначущими - від 12-13 до 14-15 років.

Наголошується також відмінність уявлень про категорію "нерозуміння", як конфлікті: хлопчики менш схильні вважати, що нерозуміння є конфліктом (таблиця 1), тоді як за шкалою "вибір-невибір" спостерігався зворотний процес (додаток 2): хлопчики декілька частіше за дівчаток рахували нерозуміння конфліктом.

Таким чином, отримані дані підтвердили наше припущення, що основними різновидами конфліктів в підлітковому віці є бійка, сварка, суперечка.

Отримані дані свідчать про те, що однозначно під конфліктом підлітки розуміють сварку і бійку. До достатньо поширеному можна віднести представлення суперечки як конфлікту і, в трохи меншому ступені, розбіжності. Нерозуміння до конфлікту, з погляду підлітків, можна віднести з певною обережністю. Подібне буденне уявлення підлітків про конфлікт співвідноситься з більшістю визначень категорії "конфлікт" (тобто з науковим поняттям), де під конфліктом розуміється не просто наявність розбіжностей і суперечностей, але їх зіткнення.

Звіривши отримані дані з науковим поняттям про конфлікт, нами із запропонованого списку були відкинуті категорії "нерозуміння" і "розбіжності", як не відповідні поняттю "конфлікт", оскільки в конфлікті як одна з складових, необхідна наявність активності [43]. Категорії "нерозуміння" і "розбіжність" активності не містять. Вказані категорії віднесені нами до поняття "Конфліктна ситуація", і в такому розумінні включені надалі в опитувальника.

Інші три виділені категорії конфлікту ("сварка", "суперечка", "бійка") вставлено в питання опитувальника, що розробляється, як різновиди поняття "конфлікт", що також дає нам можливість диференційованого підходу до розгляду уявлень про конфліктну поведінку з погляду сили емоційного змісту конфлікту.

У третій частині дослідження виявлялися семантичні поля супроводжуючих міжособовий конфлікт явищ і станів (за допомогою методу "Вільного семантичного опису" (В.А. Лабунська). Виявлялися причини конфлікту, мета конфлікту, що переживаються в процесі і після закінчення конфлікту відчуття, образ, що віддається перевага і не віддається перевага, себе в конфлікті, позитивні і негативні функції конфлікту в представленні підлітків. На підставі поставлених завдань були сформульовані наступні питання:

Як би Ви не хотіли виглядати в конфлікті?

Як би Ви хотіли виглядати в конфлікті?

Що Ви відчуваєте під час конфлікту і після нього?

Ради чого люди конфліктують?

Чи є користь від конфлікту, і в чому?

Чому конфліктувати шкідливо?

Із-за чого виникають конфлікти?

Як інструкція пропонувався аналогічний першим двом частинам першої серії дослідження текст: "Відповідайте, будь ласка, на запропоновані питання. Прагніть відповідати так, як Ви думаєте. Відповідайте, будь ласка, самостійно - нам важливо знати Вашу власну думку із запропонованих питань. Все, що Ви напишете, ніхто з Ваших друзів, знайомих, батьків або вчителів не дізнається". Крім того, анонімність відповідей була забезпечена відсутністю вимоги указувати прізвища і імена респондентами. Останніх просили вказати тільки номер школи, номер класу, вік і підлогу.

Вибірка склала 197 п'ятих, сьомих і дев'ятих класів вказаних вище московських шкіл, що вчилися, зокрема 95 хлопчиків і 102 дівчинки. Серед них: 68 п'ятикласників (10-11 років) (35 хлопчиків, 33 дівчинки), 64 семикласники (12-13 років) (30 хлопчиків, 34 дівчинки), 65 дев'ятикласників (14-15 років) (30 хлопчиків, 35 дівчаток).

Первинна обробка даних не привела до виявлення категорій, що віддаються перевага підлітками з кожного питання. Були отримані списки, що складаються з 57 - 120 варіантів відповідей (додаток 3). При цьому найбільш поширені відповіді не перевищували в більшості випадків 10 - 15% від загального числа відповідей опитаних.

Виключенням можна вважати тільки питання, де потрібно було відповісти, чи є користь від конфлікту, і в чому вона виявляється. Більшість опитаних на дане питання відповіло негативно, тобто користі від конфлікту, на їх думку, немає. Так вважають 106 респондентів (54,08%). Бачать користь від конфліктів в тому або іншому вигляді 86 респондентів (43,88%). 4 респонденту (2,04%) важко відповісти на це питання. Таким чином, більшість опитаних вважають конфлікт негативним явищем.

Для уточнення даних проведений контент-аналіз відповідей з усіх питань, запропонованим в третій серії пілотажного дослідження.

В результаті, були виділені наступні категорії:

1. на перше питання "Як би Ви не хотіли виглядати в конфлікті?":

1.1. "слабкий"

1.2. "дурний"

1.3. "смішною"

1.4. "винен"

1.5. що "програв";

2. на друге питання "Як би Ви хотіли виглядати в конфлікті?":

2.1. "сильний"

2.2. "розумний"

2.3. "серйозний"

2.4. "невинний"

2.5. "переможець";

3. на третє питання "Що Ви відчуваєте під час конфлікту і після нього?":

3.1. "образа"

3.2. "злість"

3.3. "страх"

3.4. "розчарування"

3.5. "радість"

3.6. "полегшення";

4. на четверте питання "Ради чого люди конфліктують?":

4.1. "гроші"

4.2. "з'ясування відносин"

4.3. "доказ правди"

4.4. "любов"

4.5. "дружба"

4.6. "справедливість";

5. на п'яте питання чи "Є користь від конфлікту, і в чому?" крупних категорій виділено не було, тому ми зупинилися на трьох варіантах відповідей ("так", "ні", "іноді");

6. на шосте питання "Чому конфліктувати шкідливо?", були виділені наступні категорії:

6.1. "погіршуються відносини"

6.2. "шкідливо для здоров'я"

6.3. "не шкідливо";

7. на сьоме питання "Із-за чого виникають конфлікти?":

7.1. "складнощі у відносинах з іншою людиною"

7.2. "незгода з думкою іншої людини"

7.3. "неможливість що-небудь поділити"

7.4. "торкнулися чиїсь інтереси"

7.5. "особисті якості людей".

В рамках розгляду проблеми розуміння підлітками категорії "конфлікт" варто привести деякі дані, отримані при відповіді респондентами на питання "Із-за чого виникають конфлікти?"

У списку відповідей на перших місцях коштують практично всі (при цьому присутні всі - див. додатку 1, 3) основні категорії, що виділяються підлітками як синоніми категорії "конфлікт": "суперечка" (23 вибір), "сварка" (20). "нерозуміння" (8), "розбіжності" (7), "бійка" (5). Це може говорити про те, що підлітки не уміють диференціювати поняття "конфлікт" і "причина конфлікту".

За наслідками першої серії дослідження була виявлена динаміка складних думок підлітків (мал. 3). Складні думки, на відміну від простих, характеризувалися розгорнутістю відповідей респондентів.

Кількість складних думок підлітків підраховувалася за наслідками відповідей респондентів в першій і третій частинах першої серії дослідження, після чого робився підрахунок (у відсотках) респондентів, що використали в своїх відповідях складні думки.

У міру дорослішання підлітків (як хлопчиків, так і дівчаток), зростає відсоток респондентів (у 3 рази), що використовують складні думки (мал. 3). У дівчаток дана динаміка виявляється сильніше (у 3,8 разу), ніж у хлопчиків (у 2,2 разу), що може говорити про більшу когнітивну простоту хлопчиків.


Информация о работе «Представлення підлітків про структуру міжособових конфліктів»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 147278
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
61238
5
1

... . Під впливом колективу формуються почуття відповідальності, самостійності та відвертості. Людина дорослішає не лише фізично, а й психологічно. Емпірично досліджено взаємозалежність розвитку міжособистісних стосунків в педагогічних колективах з типами акцентуацій особистості, стилем вибору стратегії поведінки та соціопсихологічним кліматом групи. За отриманими результатами ми отримали підстави ...

Скачать
198339
25
0

... Таким чином, прогнозування конфліктних ситуацій виступає серйозним питанням як для психолога-практика, так і для керівника будь-якого рангу. 2.3 Психодіагностики міжособистісних конфліктів в умовах нововведень На практиці з метою прогнозування можливих конфліктних ситуацій часто застосовуються психологічні тести, що вимірюють схильності суперників до конфліктної поведінки. Вони виявляють, ...

Скачать
65857
2
3

... можливе нагромадження основних емоцій за фазами: латентна демонстративна Агресивна батальна Тривога Тривога Гнів Тривога Гнів Страх Тривога Гнів Страх Ненависть Все, що було сказано, доказує те, що конфлікт – явище складне, його протікання не можна запрограмувати, а результати передбачити. Навіть іноді буває складно розпізнати сам факт наявності конфл ...

Скачать
89031
6
2

... організована на базі Рівненської ЗОШ №13 І–ІІІ ст. Дослідженням було охоплено 28 учнів молодшого шкільного віку (2 клас). Мета дослідження: вивчити особливості проявів поведінки особистості у конфліктних ситуаціях в молодшому шкільному віці. Завдання дослідження:–  підібрати відповідний психодіагностичний комплекс;–  провести серію тестувань учнів 2-го класу;–  проаналізувати отримані емпіричні ...

0 комментариев


Наверх