Евтаназія і хоспіси: погляд моральний, соціально-правовий

47642
знака
0
таблиц
0
изображений

3. Евтаназія і хоспіси: погляд моральний, соціально-правовий,

медичний

Щороку від раки в Україні вмирають 90 тис. чоловік. Жити, чекаючи фатального моменту, частина пацієнтів відмовляється. Проте евтаназія, так звана "легка смерть", в нашій країні заборонена.

"Хороша смерть" — так дослівно перекладається з грецького "евтаназія". Зараз її легалізували в чотирьох країнах світу: Голландії, Франції, США, Ізраїлі. Застосовують з дозволу рідні і під строгим контролем лікарів.

У Україні ж евтаназія заборонена і розцінюється як вбивство. Питання її легалізації піднімало не один склад Міністерства охорони здоров'я. Втім, від слів до справи так і не перейшли.

Проблема евтаназії в Україні не стоїть ще так гостро, як на Заході, через нейтральну громадську думку, християнські традиції і моральні засади лікарів. Але завдяки прогресу медицини число людей, страждаючих від страшних болів або самого стану хвороби із-за продовження життя, постійно збільшується. Спробуємо розібратися в цій дилемі, яка мучить людство вже не одне десятиліття.

У теорії виділяються два види евтаназії: пасивна - навмисне припинення медиками терапії хворого, що підтримує, і активна - введення вмираючому лікарських засобів або інші дії, які спричиняють за собою швидку смерть.

Пасивна евтаназія виражається в тому, що припиняється надання направленому на продовження життю медичної допомоги, що прискорює настання природної смерті. На практиці досить частий зустрічається і у нас в країні. Пасивна практикується майже у всіх країнах. Основним предметом дискусії стала евтаназія активна, і коли говорять про евтаназію, то мають на увазі саме цей її різновид. Під активною евтаназією розуміють введення вмираючому яких-небудь лікарських або інших засобів або інші дії, що спричиняють за собою швидке і безболісне настання смерті.

Активне убивання, у свою чергу, ділиться на дві стадії. "Вбивство з милосердя" досягається в тих випадках, коли лікар, бачучи болісні страждання безнадійно хворої людини і будучи не в силах їх усунути, наприклад, вводить йому наддозу знеболюючого препарату, внаслідок чого настає бажаний смертельний результат. "Самогубство, що асистується лікарем" відбувається, коли лікар лише допомагає невиліковно хворій людині покінчити з життям.

Власне активна евтаназія може відбуватися і без допомоги лікаря. Пацієнт сам включає пристрій, який наводить його до швидкої і безболісної смерті, як би сам накладає на себе руки.

За даними Американської медичної асоціації, велика частина хворих, вмираючих в лікарнях США, вирушає з життя добровільно за допомогою медперсоналу. Вважається, що негласно існує подібна практика і в Україні, при тому що активна евтаназія різко і беззастережно засуджується не лише в нашій країні, але і в інших державах.

Таким чином, суть проблеми активної евтаназії полягає в спробах виправдати умисне спричинення лікарем смерті хворому із співчуття або на прохання самого вмираючого або його близьких.

Переважна більшість лікарів і юристів вважають евтаназію абсолютно недопустимою, більш того, кримінально караною, навіть якщо вона робиться виключно із співчуття, на наполегливу вимогу хворого, якому в будь-якому разі належить незабаром померти. І, проте, є країни, в які евтаназія отримала навіть юридичні права. Чим і як це було обумовлено?

Вважається, що однією з причин цього став розголос практики американського лікаря-патологоанатома Джека Кеворкяна. У 1958 році доктор Кеворкян опублікував у пресі ряд статей, в яких закликав безболісно позбавляти життя злочинців, засуджених до страти, їх тіла використовувати для наукових дослідів, а окремі органи - для пересадкових операцій.

Пізніше, ставши свідком безглуздо-жорстоких самогубств, він прийшов до думки, що людям, що зневірилися, безнадійно хворим, вирішили покінчити з життям, необхідна в цьому допомога. Від словесних і газетних виступів Кеворкян перейшов до справи і запатентував свій винахід, названий згодом журналістами "машиною смерті". За допомогою цього пристосування у вигляді крапельниці можна швидко і безболісно убивати людей. У апараті передбачено і спеціальний пристрій для переривання процедури в разі, якщо доброволець несподівано змінить своє рішення.

Надалі він удосконалив суїцидальну машину, забезпечивши її маскою з автоматичною подачею смертельної дози вуглекислого газу. Багато безнадійно хворих людей скористалися цим апаратом у присутності його автора і при його консультації. У США це викликало обурення громадськості. Занепокоєння пов'язане перш за все з тим, що колишній патологоанатом без консиліуму лікарів-фахівців, визначає фатальність хвороби і асистує в подібних справах.

За чверть століття Джек Кеворкян зупинив життя 130 хворих. Багатолітня тяжба його з судами штату Мічіган (що кілька разів його виправдовували) закінчилася його засудженням. Ще раніше професійна асоціація американських медиків позбавила Кеворкяна звання лікаря. Сам же він отримав прізвисько Доктор Смерть.

Піонером в області легалізації добровільної смерті стали Нідерланди. Сприятливі умови для евтаназії існували там ще з 1984 року, коли Верховний суд країни визнав добровільну евтаназію прийнятною.

Мабуть, тому, не дивлячись на опір опозиції, восени 2000 років закон про легалізацію деяких форм активної евтаназії пройшов в нижній палаті парламенту з легкістю. Тепер, за рішенням суду у кожному конкретному випадку, лікар, що убив або сприяв самогубству свого пацієнта при певних обставинах, не визнається винним.

До евтаназії спокійно відносяться не лише в Голландії. Хоча закону про її легалізацію в більшості країн немає, практика убивання безнадійно хворих пацієнтів застосовується лікарями в багатьох регіонах світу.

Після Голландії другою країною, що узаконила евтаназію, стала в 2002 році Бельгія. У Швейцарії, де евтаназія в принципі заборонена, насправді людина, яка, не маючи власної вигоди, допомогла іншому піти з життя, не може бути засуджена. По оцінках експертів, щорік в Швейцарії таким чином розлучаються з життям близько 100 чоловік.

У 1997 році Конституційний суд Колумбії постановив, що лікар, що виконав бажання безнадійно хворого пацієнта про добровільну смерть, не несе за це відповідальності перед судом.

У американському штаті Орегон дозволено так зване самогубство за допомогою іншої особи. Про нього говорять, коли лікар прописує хворому смертельні пігулки. Але в той же час там не дозволено давати пацієнтам наркотики. У двох інших регіонах США (вирішеннями Апеляційних судів другого округу (Нью-Йорк та інші) і Дев'ятого округу (Каліфорнія, Орегон та інші), що позбавляють сили встановлені законом заборони) лікар може виписувати пацієнтові, але не давати сам зухвалі смерть препарати.

У Каліфорнії після довгих років обговорень на референдумах в 1977 році був ухвалений закон "Про право людини на смерть", по якому невиліковно хворі люди можуть оформити документ з виявленням бажання відключити реанімаційну апаратуру.

Позиція Ватикану з цього питання помітно лагідніла в 2002 році, коли папа римський Іоан Павло II заявив, що використання медичного устаткування для врятування життя хворого в деяких випадках може бути "даремним і нешанобливим по відношенню до пацієнта".

У 1998 році евтаназія була узаконена на Північних територіях Австралії - там лікар міг допомогти пацієнтові піти з життя, прописавши йому відповідні ліки або зробивши ін'єкцію. Проте півроку через цей закон відмінили.

В той же час під приводом забезпечення прав людини в багатьох країнах в тій чи іншій мірі вільно застосовується евтаназія навіть всупереч існуючим нормам закону.

А доки власті намагаються визначитися в своєму відношенні до ідеї евтаназії, один з головних її прибічників, лікар Філіпп Нітч, заявив, що купить зареєстрований в Голландії корабель і надаватиме такі послуги, знаходячись в міжнародних водах і тим самим обходячи закон.

Письменник, лідер НБП Едуард Лімонов в своїй фантастичній книзі "316, пункт B" довів ідею евтаназії до логічного абсурду: у США евтаназії піддаються всі пересічні громадяни, що досягли 65-річного віку, аби не платити їм пенсію. Згадується ще розповідь Джека Лондона "Закон життя" про старого індійця, якого плем'я залишило замерзати біля багаття. У публікаціях і телепередачах широко освітлюють випадки вживання медикаментозної евтаназії, здійснюваної близькими на прохання змученого болями хворого. Їх ніхто не засуджував, не було і роз'яснення із цього приводу з точки зору права.

Жебрацьке положення вітчизняної охорони здоров'я - важливий об'єктивний чинник популярності евтаназії. Воно формує думку, що дозволена медициною смерть і припинення життя виглядають гідно за болісне споглядання того, як вмирають безнадійні хворі, яким ніхто невзмозі допомогти. Це сприяє поширенню в суспільстві цинізму, нігілізму і етичної деградації в цілому, що неминуче при відмові від дотримання заповіді "не убий". Кваліфікований лікар повинен враховувати, що прохання хворого про смерть може бути обумовлене його депресією, що позбавляє можливості правильно оцінювати своє положення. Важко провести кордон між самогубством із сторонньою допомогою і вимушеною евтаназією.

Слід враховувати і те, що сьогодні багато людей, страждаючих онкологічними захворюваннями, і страждання їх страшні. Як ні парадоксально, але зв'язано це з тим, що за останні десятиліття боротьба з раком досягла безперечного прогресу. Людина не гине, як це було раніше, на ранніх стадіях захворювання і навіть в тих випадках, коли лікування не наводить до одужання або ремісії. Він "дотягує" до такого розвитку хвороби, який у минулому був принциповий недосяжно. Коли організм вже уражений метастазами, людина страждає від виснаження і жахливих болів.

Раніше до цієї стадії хвороби доживали одиниці, тепер - це доля більшості онкохворих. В результаті евтаназія стає усе більш частим вирішенням проблеми болю, впоратися з якою, виявляється, не в змозі ні самі хворі, ні їх родичі, ні лікарі. Це здається жахливим, але фахівці, що практикують евтаназію, отримують від родичів своїх пацієнтів листа вдячності, в захист евтаназії виступають і самі хворі, нескінченно утомлені від хвороби.

Сьогодні все частіше говорять про те, що людина повинна мати можливість скористатися правом на смерть в разі невиліковної хвороби, яка все одно приведе його до неминучої загибелі через тиждень, дві, три. Прибічники евтаназії наводять, хай не зовсім доречне, але точне порівняння. Якщо ліки дані на прохання хворого, якщо між хворим і лікарем існує згода і домовленість, то евтаназія так само відрізняється від вбивства, як зґвалтування від любовного зв'язку. В той же час противники евтаназії не втомлюються повторювати, що сучасна цивілізація виправдовує самогубство, що "допомога в здійсненні самогубства" недопустима.

Багато учених побоюються, що формальний дозвіл евтаназії може стати певним психічним гальмом для пошуку нових, ефективніших засобів діагностики і лікування тяжкохворих, а також сприяти недобросовісній в наданні медичній допомозі таким хворим. Реанімаційна допомога вимагає не лише великих матеріальних витрат, але і величезної напруги фізичних і душевних сил обслуговуючого медперсоналу. Саме відсутність належного лікування і відходу стимулюють вимоги хворого прискорити смертельний результат, що дозволить лікареві повністю припинити всяке лікування і догляд за ним.

Право на життя, дане людині через його народження на Землі, не може бути відірване від його права на гідну смерть. Адже сказано ж в Писанні: "Страшніше за помилку в якомусь конкретному випадку може бути лише думка, правильна сьогодні, але помилкове завтра. Це та помилка, яку не можна виявити в сьогоденні". Ці мудрі слова можна повністю віднести до проблеми евтаназії. Вирішення її - загальне завдання лікарів і юристів, філософів і богословів, одним словом, учених всього світу, у тому числі і українських. Останнє ж слово завжди повинне залишатися за законом і здоровим глуздом.

Хоспіс

Хоспіс є установою соціальної служби і системи охорони здоров'я, призначеним для інкурабельних хворих, з метою забезпечення ним симптоматичного (паліативного) лікування, підбору необхідної знеболюючої терапії, надання медико-соціальній допомозі, відходу, психосоціальної реабілітації, а також психологічної підтримки родичів на період хвороби і втрати ними близького.

Ідея хоспіса сходить своїм корінням до ранніх християнських общин, які створювали спеціальні заклади для догляду за своїми хворими. В середні віки, рицарські ордени засновували шпиталі, їх члени присвячували себе догляду за хворими, особливо за мандрівниками і за тими, про кого більше нікому було піклуватися. Пізніше чернечі ордени та лікарі-добровольці відродили цю традицію, але вже аби надавати допомогу бідним, самотнім і тим, кому нікуди більше було йти.

Із зростанням числа крупних лікарень лише окремі куточки медичного світу намагалися створити те, що ми називаємо зараз хоспісним обслуговуванням. Проте, система охорони здоров'я не могла задовольнити нужди людей, страждаючих від раку. І ось з'явилася ідея повернути систему, що існувала раніше, - хоспіс - аби відповісти на цю трагедію. Сучасний хоспісний рух почала Сесілія Сандерс в хоспісі св. Хрістофора в 1960-і роки в Лондоні. В даний час хоспіси працюють або заплановані більш ніж в 100 країнах світу.

У Радянському Союзі хоспісний рух був ініційований Віктором Зорзой в кінці 1980-х. Британський журналіст, що народився на Західній Україні, присвятив себе цьому руху на честь своєї дочки, яка отримувала лікування в лондонському хоспісі.

Що ж може зробити наше суспільство для тих, кому судиться померти від цієї хвороби? Якщо ні опромінення, ні хірургічне втручання, ні лікарські препарати не зупинили розвиток захворювання, чи означає це, що медицина просто «умиває руки» і залишає хворого на руках родичів, наодинці із стражданням і страхом смерті?

Відповіддю стала поява сучасних хоспісів спочатку в Західній Європі, Америці, Росії, а після і в Україні. Хоспіси націлені виключно на допомогу безнадійним хворим, тим, хто часто стає непотрібним «баластом» в звичайних установах охорони здоров'я. Така вже влаштована система медичної допомоги не лише у нас, але і в інших країнах: основні ресурси, природно, прямують на лікування і одужання пацієнта. Якщо вилікувати не удається, то людина виявляється, фактично, поза інтересами системи медичної допомоги. Хоспіс же забезпечує смертельно хвору людину не лише професійною допомогою в лікуванні симптомів хвороби, кваліфікованою сестринською допомогою, але і надає психологічну і духовну підтримку хворим, їх родичам і близьким.

Заповіді хоспісу

1. Хоспіс - не будинок смерті. Це гідне життя до кінця. Ми працюємо з живими людьми. Лише вони вмирають раніше нас.

2. Основна ідея Хоспіса - полегшити біль і страждання як фізичні, так і душевні. Ми мало можемо самі по собі і лише разом з пацієнтом і його близькими ми знаходимо величезні сили і можливості.

3. Не можна квапити смерть і не можна гальмувати смерть. Кожна людина живе своє життя. Тривалість її не знає ніхто. Ми лише попутники на цьому етапі життя пацієнта.

4. За смерть не можна платити. Як і за народження.

5. Якщо пацієнта не можна вилікувати, це не означає, що для нього нічого не можна зробити. Те, що здається дрібницею, дрібницею в житті здорової людини, для пацієнта має величезний сенс.

6. Пацієнт і його близькі - єдине ціле. Будь делікатний, входявчи в сім'ю. Не суди, а допомагай.

7. Пацієнт ближче до смерті, тому він мудрий, узрій його мудрість.

8. Кожна людина індивідуальна. Не можна нав'язувати пацієнтові своїх переконань. Пацієнт дає нам більше, ніж ми можемо дати йому (тобто?).

9. Прийшовши до пацієнта, не квапся. Не стій над пацієнтом - посидь поруч. Як би мало часу ні було, зроби все можливе. Якщо думаєш, що не все встиг, то спілкування з близькими що пішов заспокоїть тебе.

10. Ти повинен прийняти від пацієнта все, аж до агресії. Перш ніж що-небудь робити, зрозумій людину, перш ніж зрозуміти, прийми його.

11. Говори правду, якщо пацієнт цього бажає і якщо він готовий до цього. Будь завжди готовий до правди і щирості, але не квапся.

12. Незапланований візит не менш коштовний, чим візит по графіку. Частіше заходь до пацієнта, або хоч би подзвони.

13. Не залишай свою доброту, чесність і щирість у пацієнта, завжди носи їх з собою.

14. Головне - не забувай, що ти знаєш дуже мало.

4. Особливості психологічних розладів і реакції при онкологічних

захворюваннях

 

Онкологічні, як і всі інші важкі захворювання у багатьох хворих викликають хвилювання, тривогу, страх. Їх хвилюють думки про те, як проходитиме хвороба і наскільки вона небезпечна для життя, оскільки серед людей існує помилкова думка, що рак - хвороба невиліковна. Супутні психоемоційному стану негативні емоції, напруга або депресія можуть посилити перебіг хвороби. Наявні в світовій науковій літературі відомості про вплив емоційних відхилень на онкологічних хворих свідчать, що не лише перебіг захворювання, але і соціально-психологічна реабілітація хворого, повернення його до активного повноцінного життя в сім'ї і суспільстві, зниження риски повторного захворювання, багато в чому залежать від відношення людини до хвороби, його душевного стану, волі, активної позиції, направленої на боротьбу з недугою.

Психіка хворого раком в період розвитку хвороби багато в чому аналогічна психіці хворого, страждаючого будь-яким важким соматичним захворюванням. Для початкового періоду характерні певні особливості психіки, пов'язані з хворобливим процесом. Під час встановлення діагнозу психічні розлади вичерпуються психогенними проявами. І спочатку це, як правило, страх перед діагнозом.

Б.Е. Петерсон виділяє чотири періоди в психічному стані онкологічного хворого: передмедичний, амбулаторний, стаціонарний і період диспансерного спостереження.

Спочатку хворий на рак прагне додавати своїй хворобі значення, він не звертає уваги на неї, «біжить» від неї. При раку, в його початкових стадіях, немає хворих, аггравуючих свій стан, або хворих з іпохондричною фіксацією на хворобливих відчуттях. Ніхто з них не бравує хворобою, але і не вважає хвороба ганьбою. У цьому періоді (до остаточного встановлення діагнозу) суїцидальні спроби рідкі.

Знижений настрій не досягає вираженої міри депресії, але відчуття повноти життя втрачається. Успіхи на роботі, приємні життєві події не викликають колишньої радості. Увага прикована до підозрінь хвороби. Все довколишнє і власне відчуття оцінюється виходячи з цього підозріння. З'являється деяка відгороджена від тих, що оточують. Хворий стає більш схильним навіюванням з боку тих, що оточують. У його свідомості стійко фіксуються різні повідомлення про хворобу, оцінка симптомів і проявів. У цей період загострюються і особливості особи.

Так, за наявності психастеничних рис можуть спостерігатися метання хворого від одного лікаря до іншого, то відчай, то надія. Вдається пасивно долі мрійник, замикає і мовчить вольовою, «витісняє», ігнорує небезпеку істерик.

Початковий період, під час якої зміни психіки виражені виразно, змінявся «діагностичним», коли хворий так чи інакше дізнається про своє захворювання.

У картині психічних порушень ведучої стає афектна. Цей період продовжується декілька тижнів, а потім вираженість афектних переживань згладжується, хворий пристосовується до нової ситуації.

У діагностичний період психогенна реакція рідко досягає по вираженості психотичної. Ця реакція може виражатися в патологічному спокої, пасивності, фантазуванні, візуалізації своїх нав'язливих думок і побоювань, заміні і навіть як би аналізі загрозливих вистав.

Але з того часу починається боротьба активної людської особи з грізною небезпекою, що насувається. На цю боротьбу мобілізуються інстинктивні сили, ефективність, перебудовується інтелектуальна робота, міняється відношення до зовнішнього і внутрішнього світу.

У «розгорнутій» фазі захворювання у хворих є серйозні поразки і порушення функції внутрішніх органів. От хворих в кінцевій стадії вони відрізняються тим, що у них зберігається здатність підтримувати необхідний баланс обміну, можливість поправки, що визнається лікарями, і відсутність помітних ознак безнадійності.

Деяким вироблена операція, інші готуються до неї, отримують спеціальне лікування (променева, хіміотерапія), тобто в цій фазі - це хворі онкологічних стаціонарів. Фон переживань астенічно тужливий, спостерігається деяка загальмованість. Такі хворі не виносять навіть слабкий біль, не переносять уколів, вливань. Мова, зовнішній вигляд, пози, обличчя хворого стають монотонними і одноманітними.

Деякі автори (К.А. Скворцов, В.А. Ромасенко) відзначають оніричні стани: хворі, лежачи в ліжку із закритими очима, бачать перед собою рухомі образи, сцени. Орієнтування при цьому збережене - це пасивне своєрідне споглядання наяву. Інколи бувають елементарні галюцинації, фігури людей, закутані в покривала, шерехи, мимрення, дзюрчання, запахи вогкості, листя в лісі. З'являються тривожність і підозрілість: їх неправильно лікують, плутають ліки, дають шкідливі речовини, проводять експерименти, сусіди говорять щось недоброзичливе, натякають, показують очима. Це виявляється при ретельному розпиті і носить характер бредоподібних| сумнівів.

При тривалому перебігу хвороби інколи уловлюється зв'язок психічних розладів з певною локалізацією хворобливого процесу. Так, при раку прямої кишки після тривалого періоду без видимих розладів, з'являється почуття страху, тривоги і в той же час млявості. Вони лежать, як правило, мовчки, спрямувавши погляд в простір. У пізніші періоди на хворому лежить друк відчуженості, але зазвичай в глибині душі такого хворого повний надій на одужання.

Період повного розвитку хвороби характеризується наявністю соматогенних змін психіки. На перше місце виступає астено-депресивний| фон переживань. Активні сили особи використовуються для здійснення дійсного або символічного виходу з хвороби. Суїцидальні спроби, як правило, не зустрічаються.

Ракові психози спостерігаються у вигляді оніричного делірію, депресій, параноїдальних спалахів. Часто є бредоподібні сумніви, ілюзії, гіпнагогічні галюцинації, тривожно-депресивна зосередженість, падіння вищих вольових функцій.

Внутрішній світ хворого характеризується бляклими фарбами. Міняється сприйняття часу, воно йде швидше.

Особа хворого в термінальній стадії залишається підлягаючою зберіганню, але інтелектуальна напруженість і цілеспрямованість падає. Мова міняється у зв'язку з виснаженістю. Афекти слабіють. Вміст психічного світу редукується, критика слабіє, наростає внутрішня ізоляція. Передсмертний період в ряду хворих позбавлений переживання страху смерті. Представлення загибелі піддається так званому витісненню, «відчужується власна хвороба».

Страх, тривога, напруга – всі ці явища, безумовно, мають пояснення, якщо розглядати діагноз «рак» як психотравмуючий чинник, що викликає психологічний стрес. Під психічною травмою розуміється шкода, нанесена психічному здоров'ю людини в результаті інтенсивної дії несприятливих чинників середовища або гостроемоційних, стресових дій інших людей на його психіку. Таким чином, різні емоційні реакції: страх, тривога, переживання формують єдину картину емоційного стресу.


Перелік літературних джерел

1.   Табачніков С.І., Горбань Є.М., Михайлов Б.В., Влох І.Й., Маркова М.В., Чугунов В.В. Актуальні проблеми соціально-реабілітаційної психіатрії в Україні // Медицинские исследования. — 2001. — Т. 1, вып. 1. — С. 6-8.

2.   Табачніков С.І., Чайковська В.В., Черкасов В.Г., Маркова М.В., Пінчук І.Я. Напрями розвитку реабілітаційної геронтопсихіатричної допомоги в Україні // Медицинские исследования. — 2001. — Т. 1, вып. 1. — С. 21-22.

3.   Абрамова Г.С. Введение в практическую психологию. – М.: Международная педагогическая академия, 1994.

4.   Реабилитация детей с ограниченными возможностями. – Дубна, 1992.

5.   Ранер К. Основы реабилитации. – М., 1980.

6.   Шибатаева Л.В. Программы психологической реабилитации школьников. – М.: Роспедагенство, 1996.

7.   Черкасова И.П. Работа социального педагога с детьми и подростками, имеющими отклонения в развитии опорно-двигательного аппарата в условиях РДОНСЦ // Научно-практический семинар «Духовно-нравственное воспитание и формирование социальной активности в инновационной деятельности учреждений дополнительного образования». – Саров, 1999. - С. 186 -188.

8.   Черкасова И.П. Организация реабилитации подростков в лечебно-профилактическом учреждении // Научное обозрение. – 2006. - № 3. – С.224-227

9.   Бойко О.В. Охрана психического здоровья. М., 2004.

10.      Коробов М.В., Дворкин Э.А., Деденева Ж.Г., Шеломанова Т.Н. Организация и методика разработки индивидуальной программы реабилитации. СПб., 1999.

11.      Физическая реабилитация: Учебник / Под общ. ред. проф. С.Н. Попова. Ростов н/Д, 2004.

12.      Шакиро Н.Л. Социальная реабилитация личности инвалида // Реабилитация и мы: Сборник статей. Иркутск, 2002.


Информация о работе «Реабілітаційна психологія»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 47642
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
15200
0
0

... здоров'я дитини та надання медичних процедур; 4) можливість контролювати хід реабілітації; 5)"терапевтична співпраця" - "фахівець-дитина-родина". Таким чином, психологія та психогігієна реабілітаційної взаємодії - це партнерська взаємодія в системі "фахівець-дитина-родина" в дитячому реабілітаційному Центрі. Реабілітаційна психологія - це напрямок відновлювальної терапії при якому за допомогою ...

Скачать
22214
1
0

... фінансувати за рахунок власних коштів заходи, які сприяють поліпшенню соціально-побутових умов колективу; передавати матеріальні, грошові ресурси підприємствам, установам і організаціям, які виконують для закладу роботу або послуги. 39. Навчально-реабілітаційний центр повинен мати необхідну кількість приміщень, будівель та обладнання для організації навчально-виховного та лікувально-реабілітаці ...

Скачать
61401
0
1

... іально-реабілітаційного центру; Об'єкт дослідження — логопедична реабілітація в умовах соціально-реабілітаційного центру. Предмет дослідження — подолання порушень мовлення у дітей в умовах соціально-реабілітаційного центру. Методи дослідження: історико-теоретичний аналіз і синтез зарубіжного й вітчизняного досвіду для обґрунтування теоретичних положень з проблеми подолання мовленнєвих порушень ...

Скачать
75172
0
0

... інвалідів; академічні та галузеві науково-дослідні, науково-методичні установи, які беруть участь у здійсненні державної політики у сфері реабілітації інвалідів. [11] 2.1 Установи медико-соціальної реабілітації Медична реабілітація інвалідів, дітей-інвалідів здійснюється в лікувально-профілактичних закладах, реабілітаційних установах відповідного типу. Медична реабілітація включає всі ...

0 комментариев


Наверх