2.1. Робота згущення.

Разом з перетворенням думок в ситуацію ("драматизацією") найважливішою і своєрідною ознакою роботи сновидіння є згущування. Але дотепер нам ще нічого не відоме про мотиви спонукаючих нас до такого згущування змісту.

В складних і спутаних сновидіннях, якими ми тепер зайняті не можна пояснювати всю відмінність між змістом сновидіння і прихованими його думками тільки згущуванням і драматизацією. Є докази впливу ще і третього чинника, який заслуговує ретельного дослідження.

Коли мені вдається шляхом аналізу докопатися до прихованих думок сновидіння, то я перш за все помічаю, що явний зміст сновидіння складається зовсім з іншого матеріалу, ніж приховане. Звичайно це == тільки зовнішня різниця, зникаюча при уважному дослідженні, бо в результаті весь зміст сновидіння можна знайти в прихованих думках і майже всі ці думки знаходять собі вираз в змісті сновидіння. Але з цієї різниці все-таки дещо залишається ще після аналізу. Те, що в сновидінні виступало виразно на перший план як істотне, повинне після аналізу задовольнятися вельми підлеглою роллю серед інших прихованих думок сновидіння; навпаки, ті з останніх, які за свідченням моїх відчуттів мають право на найбільшу увагу в сновидінні, або зовсім відсутні, або виражені віддаленими натяками в неясних частинах його. Це явище я можу описати ще таким чином: в час роботи сновидіння психічний акцент зміщується з думок і уявлень, якими вони володіють по праву, до інших, що не мають по моїй думці, ніякого права на таке виділення; жоден процес не допомагає так сильно, як цей, приховати значення сновидіння і зробити незрозумілим зв'язок між змістом сновидіння і прихованими його думками. Під час цього процесу, який я назву зсувом в сновидінні, спостерігається також заміщення психічної напруги значущості і афектної наповненості думок жвавістю образів. Найясніше в змісті сновидіння здається звичайно самим важливим, тоді як раз в неясній частині сну часто можна знайти найбезпосередніший зв'язок з найістотнішим прихованою думкою сновидіння.

 

2.2. Робота зміщення.

Те, що я назвав зсувом в сновидінні, можна б було назвати також переоцінкою психічних цінностей. Для повної оцінки даного явища необхідно ще вказати на те, що ця робота зміщення , або переоцінки, вельми неоднакова в різних сновидіннях: бувають сновидіння, що утворилися майже без жодного зміщення і є в той же час цілком осмисленими і зрозумілими, які, наприклад незамасковані виконання бажань в сновидінні; в інших сновидіннях, навпаки, жодна з прихованих думок не зберегла своєї власної психічної цінності і все істотне прихованих думок заміщено другорядним. Між цими двома формами спостерігається цілий ряд поступових переходів: чим темніше і спутане сновидіння тим більшу участь в його створенні можна приписати процесу зсуву.

Вибраний нами для аналізу приклад знаходить такий зсув, через зміст сновидіння і прихованих його думок має центри в різних пунктах: в сновидінні на перший план виступає ситуація, ніби якась жінка робить мені аванси; в прихованих же думках центр тяжкості покоїться на бажанні покуштувати разок безкорисливу любов, "яка нічого не стоїть"; остання думка ховається тільки за розмовами про красиві очі і віддаленим натяком в слові "шпинат".

Виправляючи шляхом аналізу вироблений в сновидінні зсув ми приходимо до абсолютно незаперечних висновків щодо двох спірних проблем сновидіння, саме: щодо спонукачів сновидіння і зв'язки останнього з пильнуванням. Є сновидіння які відразу знаходять свій зв'язок з денними переживаннями; в інших же не можна відшукати цього зв'язку. Проте аналіз доводить, що кожне сновидіння без виключення пов'язане з яким-небудь враженням останніх днів або, вірніше, останнього дня перед сновидінням. Враження, що грає роль спонукача сновидіння, може бути так значно, що наяву нас не дивує інтерес до нього; в цьому випадку ми справедливо рахуємо сновидіння продовженням важливих інтересів дня. Але звичайно, якщо зміст сновидіння має яке-небудь відношення до денного враження, останнє таке нікчемне і так легко забувається, що ми лише насилу пригадуємо його. Сновидіння, будучи навіть зв'язним і зрозумілим, неначе цікавиться найбайдужішими дрібницями, які наяву не могли викликати ніякого інтересу. Зневага до сновидіння в значній ступені пояснюється тим, що воно надає таку перевагу байдужому і неважливому.

Але аналіз руйнує зовнішню видимість, з якою пов'язана ця низька оцінка сновидіння. Там, де сновидіння виставляє на перший план як спонукач байдуже враження, аналіз звичайно знаходить значне і справедливе хвилююче переживання, яке в сновидінні входить в обширні асоціативні зв'язки з байдужим переживанням і заміщається їм. Там, де сновидіння зайнято позбавленими значення і інтересу уявленнями аналіз розкриває численні зв'язки, що сполучають це неважливе з вельми значущим. Коли ми в змісті сновидіння знаходимо байдуже враження замість хвилюючого і байдужий матеріалn замість цікавого, то це потрібно розглядати як результат роботи зсуви.

Дотримуючись тепер поглядів, вироблених нами при заміщенні явного змісту сновидіння прихованим, потрібно на питання про спонукачах сновидіння і про зв'язок останнього з повсякденним життям відповісти таким чином: сновидіння ніколи не цікавиться тим що не могло привернути нашої уваги вдень, і дрібниці, не хвилюючі нас вдень, не в змозі переслідувати нас і уві сні.

Який же спонукач сновидіння у вибраному нами для аналізу прикладі? Це - незначне переживання, що полягає в тому що приятель дав мені можливість проїхатися дарма в кареті. Картина за табльдотом в сновидінні містить натяк на цей незначний факт бо в розмові з приятелем я привів карету з таксометром в паралель з табльдотом. Але я можу також вказати і на важливе переживання, яке заміщено уві сні цим незначним: декілька днів перед тим я витратив багато грошей на одного дорогого мені члена моєї сім'ї. І ось приховані думки сновидіння як би говорять: було б аніскільки не дивно, якби та особа віддячила мені - любов його не була би безкоштовна. Безкоштовна ж любов, мабуть, стоїть серед моїх прихованих думок на першому плані. І та обставина, що я з вказаним родичем незадовго перед тим кілька разів їздив в кареті, призводить до того, що поїздка з моїм приятелем нагадує мені про відносини до першого. Для того, щоб яке-небудь незначне переживання могло зробитися спонукачем сновидіння, необхідно ще одна умова, не потрібна для дійсного джерела сновидіння: це переживання повинно бути завжди недавнім, тобто відноситися до дня перед сновидінням.

Я не можу залишити питання про зсув сновидінь, не згадавши ще про одне дивне явище, яке спостерігається при утворенні сновидіння під впливом згущування і зсуву. При розгляді згущування ми вже мали нагоду познайомитися з таким випадком, коли два прихованих за сновидінням уявлення, маючи що-небудь загальне між собою або яку-небудь точку зіткнення заміщаються в сновидінні змішаним уявленням, в якому більш ясна суть відповідає загальним, а неясні подробиці – приватним рисам обох уявлень. Якщо до цього згущування приєднується ще і зсув, то утворюється не змішане уявлення, а якесь загальне середнє, яке відноситься до окремих елементів так, як в паралелограмі сил складові відносяться до рівнодіючої. Так наприклад, в одному з моїх сновидінь йдеться про уприскування пропиляна. При аналізі я перш за все знаходжу як спонукач сновидіння незначне переживання, в якому деяку роль грає амилен (хімічний препарат). Поки я ще не можу пояснити змішення амилена з пропиленом. Але до круга ідей того ж сновидіння відноситься ще спомин про перші відвідини Мюнхена, де на мене справили сильне враження Пропілєї. Подальший аналіз дозволяє виказати припущення, що зсув з амилена на пропилен був обумовлений впливом другого круга ідей на перший. Пропиляний є, так би мовити, середнім уявленням між амиленом і Пропілеям і, слово це потрапляє у вміст сновидіння в якості компромісу шляхом одночасного згущування і зсуву.

При погляді на цю роботу зсуву ще дотепніще, ніж при згущуванні, відчувається потреба знайти мотиви такої загадкової роботи сновидіння.

Якщо та обставина, що ми в змісті сновидіння не знаходимо або не взнаємо прихованих його думок і не здогадуємося навіть про причинах такого спотворення, обумовлюється головним чином роботою зсуву, то інша, більш легка переробка прихованих думок приводить нас до виявлення нової, але вже цілком зрозумілої діяльності роботи сновидіння. Найближчі приховані думки що знаходяться шляхом аналізу, часто вражають нас своєю незвичністю: вони є нам не в раціональних словесних формах якими наше мислення звичайно користується, а швидше виражаються символічно, за допомогою порівнянь і метафор, як в образній поетичній мові. Неважко знайти причину такого роду умовності при виразі прихованих думок. Сновидіння по більшій частині складається із зорових картин (ситуацій); тому приховані думки повинні перш за все піддатися деяким змінам, щоб зробитися придатними для такого способу виразу. Якщо ми представимо собі, наприклад, задачу, що полягає в тому, щоб замінити фразу з якої-небудь політичної передовиці або з мови в судовому залі поряд картинних зображень, то ми легко зрозуміємо, які зміни вимушена проводити робота сновидіння в цілях образного представлення змісту сновидіння.

Серед психічного матеріалу прихованих думок звичайно зустрічаються спогади про глибокі переживання - нерідко з раннього дитинства, що відобразилися як ситуації здебільшого з зоровим змістом. Цей елемент прихованих думок, діє як би центр кристалізації на концентрацію і розподіл матеріалу прихованих думок, надає, де тільки можливо, визначаюче вплив на формування сновидіння. Ситуація сновидіння є часто не чим іншим, як видозміненим і ускладненим повторенням вказаного глибокого переживання: сновидіння лише дуже рідко дає точну і без жодних домішок репродукцію дійсних сцен.

Але сновидіння не складається виключно з ситуацій, а містить також окремі залишки зорових образів, мов і навіть незмінених думок. Недаремно, мабуть, переглянути тепер коротко образотворчі засоби, які має свій в розпорядженні робота сновидіння для своєрідного виразу прихованих думок.

Приховані думки, що виявляються шляхом аналізу, представляють психічний комплекс найзаплутанішої будови. Частини його знаходяться в найрізноманітніших логічних відносинах один до одного: вони можуть стояти на першому і на останньому плані; можуть бути умовами, відступами, поясненнями, доказами і запереченнями; майже завжди поряд з одним напрямом думок присутня зворотна течія, що суперечить йому. Цьому матеріалу властиві всі характерні риси знайомого нам мислення наяву; але щоб отримати сновидіння з цього психічного матеріалу необхідно піддати його згущуючому пресуванню, внутрішньому роздробленню, зсуву, який одночасно створює нові бачення і, нарешті, виборчій дії із сторони найпридатніших для освіти ситуацій складових частин. З обліком генезису цього матеріалу такий процес заслуговує назву "регресії". При переробці психічний матеріал втрачає, звичайно скріпляючі його логічні зв'язки: робота сновидіння як би бере на себе тільки обробку фактичного змісту прихованих думок; так що при тлумаченні сновидіння необхідно відновити зв'язок знищений роботою сновидіння.

Таким чином, засоби виразу роботи сновидіння можна назвати жалюгідними в порівнянні із засобами нашого мислення. Проте сновидіння зовсім не повинне відмовлятися від передачі логічних відносин між прихованими думками: дуже часто йому вдається замінити ці відносини характерними продуктами власної творчості.

Сновидіння перш за все знаходить непорушний зв'язок між всіма частинами прихованих думок тим, що сполучає весь цей матеріал в одну ситуацію: воно виражає логічний зв'язок зближенням в часі і просторі, подібно художнику, що сполучає на картині що зображає Парнас, всіх поетів, які, звичайно, ніколи не знаходилися разом на одній вершині гори, але в понятті, поза сумнівом утворюють одну сім'ю. Робота сновидіння застосовує цей спосіб виразу і в частковостях, так що якщо в сновидінні два елементи знаходяться поряд, це говорить за особливо тісний зв'язок між прихованими за ними думками. Тут потрібно ще помітити, що сновидіння однієї ночі знаходять при аналізі своє походження від одного і того ж круга ідей.

Причинна залежність в сновидінні або зовсім не виражається або заміщається послідовністю в часі двох неоднаково довгих частин сновидіння. Часте це заміщення буває зворотним, тобто початок сновидіння відповідає слідству, а кінець - передумові. Пряме перетворення уві сні одного предмету в іншій вказує на відношення причини до слідства.

Сновидіння ніколи не виражає альтернативу "або - або", а містить обох членів її, як рівноправні, в одному і тому ж зв'язку. І я згадував, що при відтворенні сновидіння альтернативу "або - або" потрібно передавати словом "і". Уявлення, що суперечать один одному, виражаються уві сні переважно одним і тим же елементом (*). Слова "немає", мабуть, не існує для сновидіння. Протилежність між двома думками і інверсія виражається в сновидінні надзвичайно дивно, саме: одна частина сновидіння як би послідовно перетворюється на свою протилежність. Нижче ми познайомимося ще з іншим способом виразу суперечності. Таке часте в сновидінні відчуття затрудненого руху виражає суперечність між імпульсами, тобто вольовий конфлікт.

Вельми придатним для механізму створення сновидіння виявляється тільки одне логічне відношення == відношення подібності спільності, узгодження. Робота сновидіння користується цими випадками як опорними пунктами для згущування сновидіння і сполучає разом, що знаходить таке узгодження.

Всіх висказаних нами зауважень, звичайно, недостатньо для правильної оцінки всієї суми коштів, які в розпорядженні роботи сновидіння для виразу логічних відносин між прихованими думками сновидіння. В цьому відношенні різні сновидіння бувають оброблені більш тонко або більш недбало: неоднаково старанно дотримуються наявного тексту і неоднаково користуються допоміжними засобами робота сновидіння; в цьому випадку сновидіння здаються темними, спутаними і незв'язаними.

(*) Помітно, що відомі лінгвісти стверджують: найдавніші мови людства відображають абсолютно протилежні крайнощі одним і тим же словом (сильний - слабкий, всередині - зовні і т. д.; "протилежне значення первинних слів").

Коли сон очевидно безглуздий і містить очевидну суперечність, це відбувається навмисно: своїм з вигляду недбалим відношенням до всіх логічним вимог сновидіння указує на якусь приховану думку; безглуздість в сновидінні означає суперечність, насмішку і знущання в прихованих думках. Оскільки це пояснення є самим сильним запереченням проти того розуміння сновидіння, яке приписує походження сновидіння позбавленої критики душевної діяльності, то я хочу підкріпити своє пояснення прикладом. Мені сниться: один мій знайомий М. піддався в одній статті нападкам із сторони не більше і не менше як, самого Гете, нападки ці, на нашу загальну думку, були незаслуженими. М. був, звичайно знищений ними; він гірко скаржиться на це в одному суспільстві за столом але говорить, що його пошана до Гете від цього аніскільки не постраждала. Я стараюся потім дещо з'ясувати собі обставини часу які здаються мені неправдоподібними: Гете помер в 1832 році отже, його нападки на М. повинні були відбутися раніше; М. повинен був бути тоді зовсім молодою людиною; мені представляється вірогідним, що йому було 18 років. Але я не знаю точно, який у нас тепер рік, і таким чином все обчислення затемняється. Втім, ці нападки містяться у відомій статті Гете "Природа". Безглуздя цього сновидіння покажеться ще яскравіше, якщо я повідомлю, що М. -  молодий ділок, якому чужі всякі поетичні і літературні інтереси. Але, приступивши до аналізу цього сновидіння, я зумію довести, що за цим безглуздям криється визначена система. Сновидіння черпає свій матеріал з трьох джерел:

1. М., з яким я познайомився в одному суспільстві за столом звернувся до мене одного разу з проханням обстежувати його старшого брата, який виявляв ознаки душевного розладу. При розмові з хворим трапилася неприємна сцена, що полягала в тому, що хворий без жодного мотиву став нападати на брата і натякати на його юнацькі пригоди. Я запитав хворого про день його народження (дата смерті в сні) і примусив його проводити різні обчислення, щоб знайти у нього ослаблення пам'яті.

2. Одна медична газета, на обкладинці якої стояло також і моє ім'я, помістила прямо-таки "знищуючу" критику одного зовсім молодого референта з приводу книги мого друга Ф. з Берліна. Із цього приводу я говорив з редактором, який, правда, виразив своє співчуття, але відмовився помістити заперечення. Після цього я припинив відносини з газетою і в своїй письмовій відмові виразив редактору надію, що наші особисті відносини від цього випадку не постраждають.

Даний випадок, власне, і є джерелом сновидіння.

Негативний прийом, наданий роботі мого друга, провів на мене глибоке враження: ця робота, на мою думку, містила фундаментальне біологічне відкриття, яке лише тепер - через 4 роки - починає оцінюватися фахівцями.

3. Один хворий розказав мені недавно історію хвороби свого брата, який впав в божевілля з криком "Natuг, Natuг " (*). Лікарі думали, що вигук цей відноситься до читання прекрасної статті Гете і що воно указує на перевтому хворого від занять. Я сказав, що мені представляється більш вірогідним, що вигук "природа" потрібно розуміти в тому статевому значенні, яке відоме і неосвіченим. І той факт, що нещасний хворий згодом знівечив собі статеві органи, в усякому разі підкріпив моє припущення. Коли відбувся перший припадок, цьому хворому було 18 років.

В сновидінні перш за все за моїм Я ховається мій, дуже погано зустрінутий критикою друг ("я прагну дещо з'ясувати собі обставини часу"). Книга мого друга присвячена саме дослідженню деяких питань про тривалість життя; між іншим, автор говорить також про тривалість життя Гете, яке рівне дуже значному в біології числу днів. Проте моє Я уподібнюється потім паралітику ("я не знаю точно, який у нас тепер рік"). Таким чином, сновидіння представляє мого друга паралітиком, рясніючи при цьому безглуздостями.

(*) Natur - досл. природа, натура. В південнонімецькому також (евфемізм) - сором, статеві органи.

Приховані ж думки свідчать іронічно: "звичайно, він == божевільний дурень, а ви - генії і більше за всіх розумієте; а не вірніше буде зворотне". Ця інверсія широко використана в змісті сновидіння; так, наприклад, Гете нападає на молоду людину; це, звичайно, безглуздо, бо у наш час всяка молода людина легко може критикувати великого Гете.

Я міг би сказати, що кожне сновидіння виходить тільки з егоїстичних спонукань. Моє Я уві сні не тільки заміщає мого друга, але зображає також і мене самого; я ототожнюю себе з ним: доля його відкриття представляється мені зразком того, як буде прийнято моє власне відкриття; коли я виступлю з своєю теорією підкреслюючої в етіології психоневрозів вплив статевої сфери (ср. натяки на хворого з вигуком "природа"), то мене чекає така ж критика, і я вже тепер також сміюся над нею. Розкриваючи далі свої приховані думки, я постійно знаходжу насмішку і знущання як король безглуздостей в сновидінні. Випадкова знахідка у Венеції надтріснутого черепа вівці, як відомо, навела Гете на думку про так звану хребетну теорію черепа (*). Мій друг хвалиться, що, будучи студентом, він підняв цілу бурю для усунення одного старого професора, який, маючи у минулому заслуги (між іншим, і в вказанній вище області порівняльної анатомії), зробився потім внаслідок старечого недоумства нездібним до викладання. Піднята ним (другом) агітація допомогла запобігти біді що створилася внаслідок того, що в німецьких університетах не встановлена вікова межа академічному викладанню. Але вік не гарантує від дурості. Декілька років я служив в одній лікарні при старшому лікарі, який, будучи давно вже дряхлим і з десяток літ явно недоумкуватим, продовжував займати свою відповідальну посаду. Тут мені згадується знахідка Гете у Венеції. Молодята, колеги по лікарні, застосували якось до цього старого популярну в той час пісеньку: "жоден Гете цього не оспівав, жоден Шиллер цього не описав" і т.д.

 (*) Теорія походження черепа з тих, що видозмінено розрослися і зрощених між собою хребців.

 


Информация о работе «Сновидіння Зігмунда Фрейда»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 86136
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
32977
0
0

... 'язаний з входженням в контакт з духами-помічниками з інших світів і отриманні інформації «звідти». Це трактування сновидінь в рамках чаклунства і різного виду магії. Духовний, релігійний - тлумачення сновидіння відбувається в рамках тієї або іншої релігія або духовної системи. Так, наприклад, в буддизмі акцент роблять на зв'язку карми, причинно-наслідкової, відповідно до якого з'явився той або ...

Скачать
24905
0
0

... інфантильної сексуальності первинних ідентифікацій із матір’ю та батьком [9]. Звичайно, неможливо перерахувати всі можливі згадки цього феномену в науковому доробку Фрейда, оскільки Едипів комплекс є одним із центральних пунктів фрейдівської психоаналітичної теорії і згадується, піддаючись певним видозмінам та доопрацюванням, в багатьох пізніх працях. Але варто згадати ще один важливий момент, ...

Скачать
44271
0
0

... лише явне». Отже, ми переконалися, що релігія не зовсім погана, як нам представляв її Фрейд. Я його розумію, адже на початку століття двадцятого були інші погляди на науку, релігію, мир. Залишається тільки порівняти сучасні погляди з фрейдівськими. Як виявилось, великі надії на науку на початку століття не виправдалися в кінці. Австрійський психоаналітик поставив науку вище за релігію. Але його ...

Скачать
70172
0
0

... культури і статевих ролей, добре узгоджуються з сьогоднішнім феміністичним світосприйняттям. Її багато численні статті, присвячені психології жінки, часто цитують сучасні дослідники. Розділ ІІ. Новітні теорії несвідомого ІІ.1 Символдрама як представник сучасних напрямків психоаналізу Символдрама (відома також як Кататимно-імагінативна психотерапія, Кататимне хвилювання образів (КПО), або ...

0 комментариев


Наверх