2. Ось інший неначе позбавлений всякого значення сон, в якому

зустрічаються числа. Пані А. сниться, ніби їй потрібно сплатити за щось: дочка її берет у неї з гаманця 3 фл. 65 кр., але мати говорить їй: "що ти робиш? Це ж коштує тільки 21 крейцер".

Та що бачила сон була іногородньою; вона помістила свою дитину в якийсь виховний заклад у Відні і могла продовжувати лікування у мене до тих пір, поки у Відні залишалася її дочка. В день напередодні сновидіння завідуюча закладом радила матерів залишити дитину ще на рік; в цьому випадку вона продовжила б і своє лікування на рік. Числа в сновидінні набувають значення, якщо пригадати, що "время-- гроші". Один рік рівний 365 дням, в крейцерах 365 кр. або 3 фл. 65 кр.; 21 крейцер відповідає трьом тижням, які залишалися з дня сновидіння до кінця навчання і, отже, до кінця лікування. По- видимому, саме грошові міркування примусили цю пані відхилювати пропозиція завідуючої, і через ці ж міркування в сновидінні фігурує невелика грошова сума.

3. Молода, але що знаходиться вже декілька років в заміжжі пані взнає, що її знайома однолітка Еліза Л. заручена. По цьому мотиву їй приснилося наступне:

Вона з своїм чоловіком сидить в театрі, і одна сторона партеруабсолютно порожня. Чоловік розказує їй, що Еліза Л. і наречений її такожхотіли піти, але могли дістати тільки погані місця, три місця за 1 фл.50 кр., а таких вони не хотіли брати. Вона думає, що в цьому не булобіди.

Тут нас цікавить, як ці числа виникли з матеріалуприхованих думок і яке випробуване ними перетворення. Звідкивиникли ці 1 фл. 50 кр.? З незначного приводу попереднього дня:її невістка отримала в подарунок від свого чоловіка 150 фл. і поквапилася розтратити їх, купивши собі на цю суму якусь прикрасу. Помітимо, що 150 фл. в 100 разів більше, ніж 1 фл. 50 кр. Для цифри "три" що відноситься до театральних квитків, є лише той зв'язок, що невістка Елізи Л. рівно на три місяці молодше за цю пані, що бачила сон. Ситуація в сновидінні є відтворенням невеликого випадку, яким чоловік її часто дратував: вона одного разу дуже поспішала дістати завчасно квитки на одне уявлення; коли ж вона з'явилася в театр, одна сторона партеру була майже порожня; їй отже, немає чого було так поспішати. Не залишимо, нарешті, без увагу і ту безглуздість в сновидінні, що дві особи хочуть узяти три квитка в театр. Приховані думки тут такі: "це ж було безглуздо виходити так рано заміж; мені немає чого було так поспішати. На прикладі Елізи Л. я бачу, що завжди могла б знайти чоловіка і навіть в сто разів кращого (чоловіка, сокровище--Schatz), якби тільки почекала. За свої гроші (придане) я могла б купити трьох таких ”мужів".


Розділ 3. Тлумачення сновидінь.Образець аналізу сновидіння.

Познайомившись в попередньому викладі з роботою сновидіння читач, мабуть, буде схильний розглядати її як абсолютно особливий процес, що не має, наскільки відомо, подібного собі; на роботу сновидіння як би переходить те дивне відчуття, яке звичайно викликається у нас продуктом цієї роботи, тобто сновидінням. Але насправді робота сновидіння вперше знайомить нас лише з одним з цілого ряду психічних процесів, на грунті яких виникають істеричні симптоми, нав'язливий страх нав'язливі і маревні ідеї. Згущування і перш за все зсув є завжди характерними рисами також і для цих процесів; навпаки, наочне уявлення залишається своєрідною межею роботи сновидіння. Якщо це пояснення ставить сновидіння поряд із створеннями хворої психіки, то тим важливі для нас взнати істотні умови виникнення таких процесів, як сновидіння. Читач, ймовірно буде здивований, коли почує, що до цих обов'язкових умов не відносяться ні стан сну, ні хвороба; цілий ряд явищ повсякденного життя здорових людей - забудькуватість, обмовки промахи і відомий рід помилок - зобов'язаний своїм виникненням такому ж психічному механізму, як і сновидіння.

Серед окремих функцій роботи сновидіння понад усе вражаючий зсув, що є центральним пунктом всієї проблеми. При дослідженні в пресі ми взнаємо, що явище зсуву обумовлюється чисто психологічними моментами: воно є чимось на зразок мотивування. Щоб знайти останню, необхідно дати оцінку тим фактам, з якими ми неминуче стикаємося при аналізі сновидіння. Так, при аналізі першого сновидіння я був вимушений перервати виклад прихованих думок з огляду на те, що серед них, як я признався, були такі, які я по важливих міркуваннях вважаю за краще приховати від сторонніх. До цього я додав, що якщо замість даного сновидіння узяти для аналізу яке-небудь інше, це справі не допоможе: в кожному сновидінні з темним або спутаним змістом я натраплю на приховані його думки, що вимагають збереження таємниці. Але якщо я продовжую аналіз для себе самого і не беру до уваги інших, для яких же і не призначено таке особисте переживання як сновидіння, то я добираюся, нарешті, до таких думок, які приголомшують мене, яких я в собі не знав і які мені не тільки чужі, але і неприємні; я готовий енергійно оспорювати їх, але протікаюча в аналізі асоціація ідей непереборно нав'язує мені їх. Цей загальний стан речей я можу пояснити тільки тим, що думки ці дійсно містилися в моєму душевному житті і володіли відомою психічною інтенсивністю або енергією, але знаходилися в своєрідному психологічному стані, через який не могли зробитися свідомими. Я називаю цей особливий стан – витисненням.

І я не можу не бачити причинного зв'язку між неясністю сновидіння і витісненням деяких прихованих думок, тобто нездатністю їх досягти сфери свідомості; а звідси я стверджую що сновидіння повинне бути неясним для того, щоб не видати заборонених прихованих думок. Таким чином, я приходжу до уявлення про спотворення сновидіння, яке є продуктом роботи сновидіння і має на своїй меті замаскувати, тобто приховати, що-небудь.

Я спробую тепер на прикладі, вибраного мною для аналізу сновидіння, запитати себе, яка ж та прихована думка, яка проявилась в цьому сновидінні в спотвореному вигляді і яка, будучи не спотворена, викликала б з мого боку найрізкіше заперечення. Я згадую, що дармова поїздка в кареті нагадала мені про дорогу що обійшлися мені останнім часом поїздкою в кареті з одним членом моєї сім'ї; далі, що тлумачення сновидіння привело мене до думки -

"мені хотілося би випробувати разок любов, яка мені нічого не стоїть" і, нарешті, що я незадовго перед сновидінням витратив на це саме обличчя велику суму грошей. В зв'язку з цим я не можу звільнитися від думки що мені шкода цих грошей. І лише коли я признаюся в цьому, відчуття набуває значення та обставину, що я уві сні хочу любові, не вимагаючої від мене ніяких витрат. І все-таки я маю право щиро сказати собі, що при рішенні затрачувати ту суму я не коливався ні однієї миті; жаль про це, тобто зворотня спонука, не досягло моєї свідомості; з яких причин не досягло, це у всякому випадку інше питання, що веде далеко убік, і відома мені відповідь на нього належить до іншого зв'язку ідей.

Піддаючи аналізу не своє власне, а сновидіння іншого обличчя, я прийду до тих же висновків, хоча міркування, на яких будуть грунтуватися мої висновки, будуть іншими. Якщо я маю справу з сновидінням здорової людини, то у мене немає іншого засобу примусити його визнати знайдені і неусвідомлені їм приховані думки, як вказати на загальний зв'язок всіх прихованих думок сновидіння. Якщо ж я маю справу з нервовохворою, наприклад істериком, те визнання витисненій думці є для нього обов'язковим зважаючи на зв'язок цей останньої з симптомами його хвороби і зважаючи на поліпшення, що наступає у нього при заміні симптомів хвороби неусвідомленими думками. Наприклад, у хворого, якому належить останнє сновидіння з трьома квитками за 1 фл. 50 кр., аналіз повинен допустити, що вона не цінує свого чоловіка, жалкує про брак з ним і охоче замінила б його іншим; вона, звичайно, зтверджує, що любить його і що її свідомість нічого не знає про цю низьку оцінку чоловіка (в 100 разів кращого!); але всі симптоми її хвороби приводять до такого ж висновку, як і це сновидіння. І після того, як у хворого були розбуджені витиснені спогади про той час, коли вона свідомо не любила свого чоловіка, хворобливі симптоми зникли, а з ними зник і її опір проти вищезазначеного тлумачення сновидіння.

Прийнявши поняття витіснення і привівши факт спотворення сновидіння в зв'язок з витисненим психічним матеріалом, ми в змозі вказати у загальних рисах на отримані з аналізу сновидінь головні результати. Щодо зрозумілих і осмислених сновидінь ми взнали, що вони є незамаскованими виконаннями бажань тобто що ситуація сновидіння представляє виконаним яке-небудь цілком заслуговуюче уваги бажання, знайоме свідомості і що залишилося невиконаним наяву. В неясних і спутаних сновидіннях аналіз знаходить щось цілком аналогічне: ситуація сновидіння знову зображає виконаним яке-небудь бажання, що випливає завжди з прихованих думок; але відрекомендовано воно в невпізнанному вигляді отже тільки аналіз в змозі розкрити його.

При цьому бажання або саме витиснене і чуже свідомості, або найтіснішим чином зв'язано з витиснений ными думками і виражається ними. Отже, формула цих сновидінь така: вони несуть замасковані виконання витіснених бажань. Цікаво відзначити із цього приводу справедливість народного переконання, що розглядає сновидіння як прогноз майбутнього. Насправді в сновидінні виявляється не те майбутнє яке наступить, а то, настання якого ми бажали б; народний дух і тут поступає так, як він звик поступати в інших випадках: він вірить в те, чого бажає.

З погляду виконання бажань сновидіння бувають трьох видів. По-перше, сновидіння, що представляють невитіснене бажання в незамаскованому вигляді: такі сновидіння інфантильного типу рідше тих, що зустрічаються, у дорослих. По-друге, сновидіння, що виражають витіснені бажання в замаскованому вигляді: таких, мабуть величезна більшість всіх наших сновидінь, для розуміння яких необхідний аналіз. По-третє, сновидіння, виражаючі витіснені бажання, але без або з недостатнім маскуванням їх. Ці сновидіння постійно супроводжуються страхом, що перериває сон; страх виступає тут замість спотворення сновидіння; в сновидіннях же другої категорії страх усувається роботою сновидіння. Можна без особливих затрат довести, що уявлення, що викликає тепер у нас уві сні страх було колись нашим бажанням, а потім було витіснене.

Існують також ясні сновидіння із страшним змістом які, проте, не викликають страху в мені; тому їх не слідує зараховувати до сновидінь третьої категорії. Такі сновидіння служили завжди доказом тієї думки, що сновидіння позбавлені всякого значення і психічної цінності. Проте аналіз одного прикладу покаже, що в таких випадках ми маємо справу з добре замаскованими виконаннями витіснених бажань, тобто з сновидіннями другої категорії; цей же приклад може служити прекрасною ілюстрацією придатності роботи зсуву для маскування бажань. Дівчина уві сні бачить єдину дитину своєї сестри мертвою при тій же обстановці, при якій вона дещо років тому бачила мертвою першу дитину. При цьому дівчина не випробовує ніякої жалості, але, звичайно, протестує проти того розуміння, ніби смерть дитини відповідає її бажанню. Цього і не потрібено: річ у тому, що у труни першої дитини сестри вона в останній раз бачила і говорила з улюбленою людиною; якби померла друга дитина, то, ймовірно, вона знову зустрілася б в будинку сестри з цією людиною. І ось вона жадає цієї зустрічі, але протестує протии такого відчуття. В самий день сновидіння вона узяла квиток на лекцію оголошену все ще улюбленою нею людиною; її сновидіння є просто "нетерпляче" сновидіння, як це звичайно буває перед подорожжю, відвідинами театру і іншими очікуваними задоволеннями; щоб приховати це прагнення, ситуація застосована до випадку, який найменше підходить для радісних відчуттів, але який надав їй одного разу послугу. Слід звернути увагу ще на ті обставини, що емоції уві сні відповідають дійсності, хоча і прихованій; ситуація в сновидінні передбачає давно бажане побачення і не дає ніякого приводу для важких відчуттів.

Оскільки філософам дотепер не доводилося ще займатися питанням про психологію витіснення, то дозволено у зв'язку з невідомим єством цього явища скласти собі наочне уявлення про процес утворення сновидіння. Не дивлячись на складність прийнятої нами схеми, ми все-таки не можемо задовольнитися більш простою схемою. На нашу думку, в душевному апараті людини є дві розумові інстанції, з яких друга володіє тією перевагою, що її продукти знаходять доступ в сферу свідомості відкритим; діяльність же першої інстанції несвідома і досягає свідомості тільки через відношення другої. На межі обох інстанцій, на місці переходу від першої до другої, знаходиться цензура яка пропускає лише бажане їй, а інше затримує. І ось те що відхилено цензурою, знаходиться, за нашим визначенням, в стані витіснення. За відомих умов, одним з яких є сновидіння, співвідношення сил між обома інстанціями змінюється таким чином, що витіснене не може вже бути цілком затримано; уві сні це відбувається як би внаслідок ослаблення цензури, через яке витіснене набуває можливості прокласти собі дорогу в сферу свідомості. Але оскільки цензура при цьому ніколи не скасовується, а лише ослабляється, то вона задовольняється такими змінами сновидіння, які пом'якшують неприємні їй обставини; те, що у такому разі стає усвідомлюваним, є компроміс між намірами однієї інстанції і вимогами іншої. Витіснення, ослаблення цензури, утворення компромісу - така основна схема виникнення як сновидіння, так і всяких психопатичних уявлень; при утворенні компромісу як в тому, так і в іншому випадку спостерігаються явища згущування і зсуву і виникають поверхневі асоціації, знайомі вже нам по роботі сновидіння.

Немає потреби приховувати, що відому роль в створеному нами поясненні зіграв елемент демонізма при роботі сновидіння. У нас дійсно виникло враження, що утворення неясних сновидінь відбувається так, як ніби одна особа, що знаходиться в залежності від іншого, бажає сказати те, що останньому неприємно слухати; шляхом такого уподібнення ми створили поняття про спотворення сновидіння і про цензуру і потім постаралися перевести своє враження на мову дещо грубої, та зате наочної психологічної теорії. Тоді чому б не звелися наші перша і друга інстанції при подальшому дослідженні, ми все ж таки чекаємо підтвердження нашого припущення що друга інстанція розпоряджається доступом до свідомості і може не пропустити до нього першу інстанцію.

Після пробудження цензура швидко відновлює свою колишню силу і тоді може відібрати все, що було завойовано у неї в період її слабкості. Що забуває сновидіння - принаймні частково - вимагає саме такого пояснення, це виявляється з досвіду підтвердженого незлічену кількість раз. При переказі сновидіння, при аналізі його нерідко трапляється, що уривок що вважався забутим, раптом знов випливає в пам'яті; цей витягнутий із забуття уривок дає звичайно якнайкращий і найближчий шлях до тлумачення сновидіння; ймовірно, через ці обставини даний уривок і був пригнічений, тобто забутий.

Тлумачивши сновидіння як образне представлення виконання бажання і пояснивши неясність його цензурними змінами в витісненому матеріалі, нам вже неважко зробити висновок про функцію сновидіння. В протилежність звичайним розмовам про те, що сновидіння заважають спати, ми повинні рахувати сновидіння хранителем сну. По відношенню до дитячого сну це твердження, мабуть, не зустріне заперечень.

Настання сну або відповідної зміни психіки уві сні в чому б воно не полягало, обумовлюється рішенням заснути, яке нав'язується дитині або приймається їм добровільно унаслідок утомленості; при цьому сон наступає лише при усуненні зовнішніх подразників, що можуть поставити перед психікою замість сну інші задачі. Нам відомо, які засоби служать для усунення зовнішніх роздратувань; але необхідно вказати також на засоби, якими ми розташовуємо для придушення роздратувань внутрішніх (душевних), також що заважають нам заснути. Візьмемо матір, що усипляє свою дитину; останній безупинно висловлює яке-небудь бажання: йому хочеться ще раз поцілуватися, він хоче ще грати; бажання ці частиною задовольняються, частиною авторитетно відкладаються на наступний день; ясно, що виникаючі бажання і потреби заважають заснути.

Кому не знайома забавна історія (Болдуіна Гроллера) про поганого хлопчиська, який, прокинувшися вночі, кричить на всю спальню: "хочу носорога!" Спокійна дитина замість того, щоб кричати, побачила би в сні, ніби він грає з носорогом. Оскільки сновидіння, що представляє бажання виконаним, приймається уві сні довірливо, то воно таким чином усуває бажання, і продовження сну стає можливим.

Не можна не визнати, що сновидіння приймається довірливо тому, що є нам у вигляді зорового сприйняття; дитина ж не володіє ще здатністю, що розвивається пізніше, відрізняти галюцинації або фантазію від дійсності.

Доросла людина уміє розрізняти це; він розуміє також даремність бажаного і шляхом тривалої вправи навчається відкладати свої бажання до того моменту, коли вони внаслідок зміни зовнішніх умов зможуть бути задоволені обхідним шляхом. Відповідно цьому у дорослого уві сні рідко зустрічається виконання бажання прямим психічним шляхом; можливо навіть, що воно взагалі не зустрічається; а все, що здається нам створеним за зразком дитячого сновидіння, вимагає набагато більш складного пояснення. Зате у дорослої людини - і, мабуть, у всіх без виключення людей з нормальним розумом - розвивається диференціація психічного матеріалу, відсутня у дитини; з'являється психічна інстанція яка, будучи навчена життєвим досвідом, строго панує над душевними рухами, надаючи їм затримуючий вплив і володіючи по відношенню до свідомості і довільних рухів найбільш сильними психічними засобами. При цьому частина дитячих емоцій як даремна в житті, пригнічується новою інстанцією, так що всі витікаючі з цих емоцій думки знаходяться в стані витіснення.

Коли ж ця інстанція, в якій ми взнаємо своє нормальне Я ухвалює рішення заснути, то через психофізіологічні умови сну вона, мабуть, вимушена ослабити енергію, з якою звичайно затримує вдень витиснені думки. Це ослаблення саме по собі мале: хоча в пригніченій дитячій душі і тісняться емоції, вони через стан сну все-таки насилу знаходять собі дорогу до свідомості і зовсім не знаходять її до рухової сфери. Проте небезпека, що загрожує з цієї сторони спокійному продовженню сну повинна бути усунена. Із цього приводу необхідно вказати, що навіть в глибокому сні відома кількість вільної уваги повинна бути обернуто на ті збудження, зважаючи на які пробудження представляється більш доцільним, ніж продовження сну. Інакше не можна б було пояснити тієї обставини, що нас завжди можна розбудити роздратуваннями певної якості, як на це указував вже старий фізіолог Бурді; наприклад, мати прокидається від плачу своєї дитини, мірошник - від зупинки свого млина, більшість людей - від тихого звернення до них на ім'я. Ось це безсоння в сні звернуте також і на внутрішні збудження, витікаючі з витісненого, і утворює разом з ними сновидіння задовольняюче як компроміс одночасно обидві інстанції.

Це сновидіння, зображаючи пригнічене або витіснене бажання виконаним, як би психічно вичерпує його; в той же час, роблячи можливим продовження сну, воно задовольняє і іншу інстанцію.

Наше Я охоче поводиться при цьому як дитя; воно вірить сновидінню, як би кажучи: "так, так, ти маєш рацію, але дай мені поспати". Та обставина, що ми після пробудження так низько цінуємо сновидіння зважаючи на спутаність і уявної нелогічності його, обумовлюється, ймовірно, також і тим що аналогічну оцінку дає нашим виникаючим емоціям з витіснених спонук спляче Я, яке в своїй оцінці спирається на моторне безсилля цих порушників сну. Ми навіть уві сні усвідомлюємо іноді цю низьку оцінку, саме: коли сновидіння по своєму змісту дуже вже виходить за межі цензури, ми думаємо: "це адже тільки сон",- і продовжуємо спати.

Проти такого розуміння не може служити запереченням та обставина, що і по відношенню до сновидіння існують граничні випадки, коли воно не в змозі вже виконувати свою функції - охорона сну і, як це буває при страшних сновидіннях бере на себе іншу функцію - своєчасно перервати сон.

Сновидіння поступає при цьому подібно добросовісному сторожу який спочатку виконує свої обов'язки, усуваючи всякий шум може розбудити громадян; коли ж причина шуму не представляється йому важливою і сам він не в силах справитися з нею, тоді він бачить свій обов'язок в тому, щоб самому розбудити громадян.

Ця функція сновидіння стає особливо очевидною в тих випадках, коли до сплячого суб'єкта доходять які-небудь зовнішні роздратування. Та обставина, що роздратування зовнішніх органів відчуттів під час сну роблять вплив на зміст сновидіння, всім давно відомо, може бути доведено експериментально і є мало придатним, але дуже високо оціненим результатом лікарських досліджень сновидіння. Але з цим фактом пов'язана інша нерозв'язна дотепер загадка: зовнішнє роздратування, діючи в експерименті на сплячого, з'являється в сновидінні не в своєму справжньому вигляді, а піддається одному з численних тлумачень вибір між якими, як здається, наданий психічному свавіллю. Психічного свавілля, звичайно ж, не існує; сплячий може реагувати різним чином: він або прокидається, або йому вдається продовжувати сон. В останньому випадку він може скористатися сновидінням, щоб усунути зовнішнє роздратування, і притому все- таки різним чином: він може, наприклад, усунути роздратування бачивши уві сні таку ситуацію, яка абсолютно не в'яжеться з даним роздратуванням. Так, наприклад, одному пану з хворобливим абсцесом в промежині снилося, ніби він їде верхи на коні; причому зігріваючий компрес, який повинен був пом'якшити біль, був прийнятий їм уві сні за сідло; таким чином він справився з тим, що заважало йому спати роздратуванням. Частіше ж буває так, що зовнішнє роздратування піддається тлумаченню, через яке воно входить в зв'язок з витісненим і чекаючим свого виконання бажанням, втрачає тому свій реальний характер і розглядається як частина психічного матеріалу. Так, наприклад, одній особі сниться, що він написав комедію втілюючу відому ідею; комедія ставиться в театрі; пройшов перший акт, що зустрів бурхливими схваленнями; жахливо аплодують...

Сплячому тут вдалося продовжувати спати, не дивлячись на шум; по пробудженні він не чув вже шуму, але справедливо вирішив, що мабуть, десь поблизу вибивали килим або ліжко. Сновидіння виникаюче безпосередньо перед пробудженням від сильного шуму завжди є спробою за допомогою тлумачення звільнитися від роздратування , що заважає спати і таким чином продовжити сон ще на якийсь час.


4. Висновок. Якщо задачею тлумачення сновидіння я рахую заміщення сновидіння прихованими його думками, розплутування того, що зроблене роботою сновидіння, то, з однією сторони, я виставляю ряд нових психологічних задач, що стосуються як до механізму роботи сновидіння, так і до єства і умов виникнення так званого витіснення; з другого боку, я визнаю існування прихованих думок як психічний матеріал вищого порядку, що володіє всіма ознаками вищої розумової діяльності, але не проникаючої в сферу свідомості до тих пір, поки сновидіння не спотворить його. Я вимушена припускати існування таких прихованих думок у кожної людини, бо майже всі люди - навіть самі нормальні - здатні бачити сни. З питанням про несвідомість прихованих думок і про відношення їх до свідомості і до витіснення зв'язані інші важливі для психології питання, але рішення останніх повинне бути відкладено до того часу, коли вдасться шляхом аналізу з'ясувати походження інших створень хворої психіки, саме: історичних симптомів і нав'язливих ідей.


Информация о работе «Сновидіння Зігмунда Фрейда»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 86136
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
32977
0
0

... 'язаний з входженням в контакт з духами-помічниками з інших світів і отриманні інформації «звідти». Це трактування сновидінь в рамках чаклунства і різного виду магії. Духовний, релігійний - тлумачення сновидіння відбувається в рамках тієї або іншої релігія або духовної системи. Так, наприклад, в буддизмі акцент роблять на зв'язку карми, причинно-наслідкової, відповідно до якого з'явився той або ...

Скачать
24905
0
0

... інфантильної сексуальності первинних ідентифікацій із матір’ю та батьком [9]. Звичайно, неможливо перерахувати всі можливі згадки цього феномену в науковому доробку Фрейда, оскільки Едипів комплекс є одним із центральних пунктів фрейдівської психоаналітичної теорії і згадується, піддаючись певним видозмінам та доопрацюванням, в багатьох пізніх працях. Але варто згадати ще один важливий момент, ...

Скачать
44271
0
0

... лише явне». Отже, ми переконалися, що релігія не зовсім погана, як нам представляв її Фрейд. Я його розумію, адже на початку століття двадцятого були інші погляди на науку, релігію, мир. Залишається тільки порівняти сучасні погляди з фрейдівськими. Як виявилось, великі надії на науку на початку століття не виправдалися в кінці. Австрійський психоаналітик поставив науку вище за релігію. Але його ...

Скачать
70172
0
0

... культури і статевих ролей, добре узгоджуються з сьогоднішнім феміністичним світосприйняттям. Її багато численні статті, присвячені психології жінки, часто цитують сучасні дослідники. Розділ ІІ. Новітні теорії несвідомого ІІ.1 Символдрама як представник сучасних напрямків психоаналізу Символдрама (відома також як Кататимно-імагінативна психотерапія, Кататимне хвилювання образів (КПО), або ...

0 комментариев


Наверх