Технічне забезпечення проведення очної ставки

127868
знаков
0
таблиц
0
изображений

2.2. Технічне забезпечення проведення очної ставки

 

У процесі підготовки до очної ставки потрібно подумати про технічне забезпечення очної ставки, передбачити вирішення таких питань, як створення належної обстановки для її проведення, підготовці додаткових засобів фіксації, запрошення необхідних осіб.

Слідчий повинен підшукати зручне приміщення. Воно повинне бути добре освітленим, учасників потрібно розташувати так, щоб світло падало на їх обличчя. Тих, що допитуються треба розміщувати на певній відстані від вікон і дверей, вікна не залишати відкритими. Ті, що допитуються повинні знаходитися на достатній видаленій відстані один від одного і від слідчого, але в полі зору останнього повинні знаходитися обличчя, руки і ноги осіб, що допитуються. У приміщенні не повинно бути таких предметів, які могли б бути використані як знаряддя нападу (важкі попільнички, чорнильні прилади та інше). Якщо очна ставка проводиться на місцевості, то в просторі між її учасниками потрібно прибрати палиці, камені, залізні лозини і інші подібні предмети.

Слідчий повинен запастися необхідною кількістю бланків протоколів очної ставки, папером та іншим. Необхідно мати під рукою кримінальний і кримінально-процесуальний кодекси, матеріали кримінальної справи, інструменти для: виконання креслень, схем.

Якщо очну ставку планується провести на місці пригоди, то слідчим повинні бути вжиті заходи, щодо забезпечення учасників транспортними засобами. Транспортні засоби необхідні також, якщо один з учасників очної ставки знаходиться під вартою.

Іноді при провадженні очної ставки необхідна присутність працівників охорони, стенографістки, оперативного працівника, іншого слідчого. У таких випадках слідчий, що ухвалив рішення про провадження очної ставки, повинен повідомити їх і запросити для участі в цій слідчій дії.

Серед питань підготовки проведення очної ставки важливе значення має підготовка і використання сучасних засобів фіксації. Досягнення науки і техніки з кожним роком все ширше використовуються в боротьбі із злочинністю, в тому числі в розслідуванні злочинів. Зараз вже не рідкість, коли слідчі, нарівні з традиційними способами фіксації ходу і результатів тих або інших слідчих дій, застосовують кінозйомку, кольорову фотографію, відеоапаратуру. На можливості застосування відеотехніки при проведенні очної ставки потрібно зупинитися особливо.

Тактика застосування відеотехніки в ході попереднього слідства ще досить не розроблена. Це пояснюється недостачею досвіду використання даного виду техніки з зв'язку з відсутністю в слідчих підрозділах відповідної апаратури.

На основі вивчення використання відеотехніки в практичній роботі слідчих органів внутрішніх справ і прокуратури, а також аналізу думок, що є в літературі з цього питання можна дати деякі рекомендації по застосуванню відеотехніки при проведенні очних ставок.

Застосування відеозапису доцільне при проведенні очних ставок у випадках, спільною межею яких є особлива потреба в „...фіксації немовних форм спілкування, дій їх учасників і поведінки осіб, що допитуються” [38, с. 86].

Слідчий повинен стежити за своїми манерами і не допускати аморальних вчинків зі своєї сторони.

Перша частина відеозапису ведеться середнім планом, відображаючи всіх учасників і основну частину обстановки, в якій проводиться слідча дія. Коли питання ставить слідчий, запис доцільно вести середнім планом, так, щоб в кадрі одночасно були і особи, між якими вона проводиться. У момент надання свідчень потрібно фіксувати навперемінно особу, що дає їх (великим планом), і що обох допитуються (середнім планом). Якщо один з учасників очної ставки впливає на іншого її учасника, то доцільно час від часу фіксувати великим планом і того, на кого направлений цей вплив, його реакцію.

По закінченні очної ставки відеозапис демонструється всім учасникам слідчої дії. Доповнення, зроблені до неї такими особами, що допитуються, також фіксуються на видеоплівку, бажано великим планом. За допомогою відеозапису необхідне фіксувати весь хід очної ставки.

 

2.3. Планування очної ставки

 

Обов'язковим перед проведенням очної ставки є складання плану її проведення. Недопустимо для слідчого сподіватися на успіх, на те, що досвід допоможе по ходу допиту зорієнтуватися і направити очну ставку в потрібне русло. Якщо слідчий не має плану очної ставки, точно передбачених і розрахованих дій, логічно розроблених питань, побудованих на основі повного знання матеріалів справи, розраховувати на успіх йому не доводиться, оскільки обвинувачений постійно зайнятий в думках своєю.

 Він часто вивертається, намагається наштовхувати слідчого на помилкові версії, свідчить неправдиво і ретельно їх продумує. Трапляється так, що він входить в змову з іншими обвинуваченими, свідками. І тому викриття його помилкового свідчення і отримання істинних даних — непроста задача для слідчого. Як і до допиту, до очної ставки необхідно готуватися з всією серйозністю, щоб добитися позитивних результатів.

Одне з головних завдань складового плану є формулювання чітких питань по суті очної ставки. Виключається формулювання питань під час її проведення. Питання необхідно продумати заздалегідь, записати їх, підготуватися [34, с. 95].

Зупинимося стисло на таких випадках:

1. Проведення тривалих і складних очних ставок вимагає ретельного аналізу їх ходу І результатів з метою розробки більш ефективної тактики подальших слідчих дій, витягання додаткової інформації, яка не відбилася в свідомості слідчого і в протоколі слідчої дії. Перегляд відеозапису очної ставки дозволяє виявити упущення особи, ведучої допит, відмітити реакцію осіб, що допитуються на поставлені слідчим питання і пред'явлені докази. Застосування відеотехніки послужить стримуючим чинником, запобіжить можливості незаконних дій або аморальних виявів окремих осіб, загалом позначиться позитивно на результатах очної ставки.

2. Проведення очних ставок з участю осіб, страждаючих фізичними І психічними недоліками: сліпоглухонімих, глухонімих, що мають розлад психіки. Доцільність застосування відеотехніки в даних випадках пояснюється тим, що тут частіше застосовуються позамовні форми спілкування: показ предметів, малюнків, знакова форма спілкування, Відеозапис знаків і рухів дає можливість перевірити, наприклад, якість перекладу знаків глухонімих без їх повторної участі в очній ставці.

З. Проведення очних ставок з участю малолітніх свідків і потерпілих. Відомо, що фіксація свідчення дітей в письмовому вигляді представляє особливу складність. Застосування відеотехніки дозволяє без спотворення відобразити зміст і форму свідчення дітей, а суду можливість перевірити, чи не є вони результатом вільного або мимовільного навіювання з боку слідчого і інших осіб.

Після прийняття рішення про застосування відеотехніки потрібно запросити фахівця оператора для ознайомлення з умовами майбутньої роботи, з порядком проведення слідчої дії, що намічається і для спільної розробки плану застосування апаратури.

Проведення очної ставки певним чином впливає на поведінку слідчого. Застосовуючи відеозапис, слідчий повинен пам'ятати, що фіксується не тільки кожне його слово, але і його жести, вираз обличчя, його дії Таким чином, він до різних варіантів відповідей і бути готовим в залежності від них ставити додаткові питання, щоб остаточно уточнити фактичні обставини справи або спростувати окремі дані отримані внаслідок попередніх питань.

Визначити коло питань і правильно їх сформулювати надзвичайно важлива задача, що стоїть перед слідчим, як при проведенні допиту, так і очної ставки. Також важливий порядок, в якому ці питання повинні ставитись. Він має істотне значення для встановлення істини по справі. Кожне питання повинне задаватися в свій час, не випереджаючи подій, а тоді, коли для його дозволу дозріли умови. При цьому треба дотримуватись наступних вимог:

·           Питання повинно бути конкретним і стосуватися однієї обставини, лаконічним і не допускати двозначного тлумачення;

·           Необхідно уникати питань, на які можлива односкладна відповідь типу: „так”, „немає”, „може”, „не може”, „звичайно” і т.д.

Формулювання питання повинне повністю виключити можливість отримання з його змісту інформації. необхідної для відповіді; питання формулюються з урахуванням розумового і культурного розвитку особи, що допитується, рівня його знань; питання ставляться в прямій формі і точно, щоб особа, що відповідає на нього, не втрачалася у здогадках; потрібно заздалегідь продумати послідовність з'ясування питань: як правило, одне питання повинне витікати з іншого і мати ясну логічну структуру; до останнього питання не треба перейти доти, поки обидва учасники очної ставки вичерпуючи не відповідять на попередній. У очній ставці не повинна мати місце чиста формальність. Відома безліч випадків, коли формально слідчий діяв правильно. Він задавав питанню, вживав заходів до з'ясування фактичних обставин, але успіху на очних ставках не добився. По цих же справах інший слідчий успішно проводив досудове слідство, отримуючи позитивні результати.

Підсумковим моментом підготовки очної ставки є, як було вказано раніше, складання плану. У нього повинні бути включені наступні дані:

-     обставини, що є предметом очної ставки, розташовані слідчим в певній черговості їх розгляду;

-     суть свідчення особи, що допитується по кожній винесеній на очну ставку спірній обставині;

-           докази, які підтверджують або спростовують свідчення учасників очної ставки, з вказівкою, при розгляді яких спірних обставин, в якому об'ємі і в якій послідовності будуть пред'являтися;

-           сформульовані слідчим питання, з вказівкою черговості їх постановки учасникам очної ставки;

-     час і місце проведення очної ставки; хто бере участь при проведенні очної ставки.

Для забезпечення наочності і полегшення підготовки до проведення очної ставки можливе складання схеми плану очної ставки, куди входять:

-     питання, що підлягають з'ясуванню спірні обставини (у вибраній черговості);

-     суть свідчення по спірних обставинах, що розглядаються; докази і інші матеріали, що підлягають пред'явленню;

-     питання до тих осіб, що допитуються з вказівкою, кому з них першому вони ставляться.

Графу про підлягаючи пред'явленню докази можна використати і для нотаток про застосування в ході очної ставки тактичних прийомів. У розділі „Примітка” робляться відмітки про результати очної ставки, про підлягаючі з'ясуванню інші спірні обставини, про заходи, які випливають з результатів даної слідчої дії. Фіксуються питання, які має бути з'ясувати надалі і інші майбутні дії. Така форма плану дозволяє своєчасно коректувати його в процесі проведення очної ставки.

Складання письмового плану необхідне при проведенні будь-якої очної ставки. Аналіз його положень дозволяє виявити слабі місця і помилки в міркуваннях і своєчасно усунути їх, значно полегшує надалі складання протоколу.

Результативність очної ставки залежить і від особистого уміння, і від досвіду, а також і від серйозного відношення до підготовки її проведення. Витрачений труд на підготовку, планування, досконале вивчення обставин справи завжди окупаються. Тому очну ставку ніколи не можна провести наскоком, похапки. Вона повинна бути підготовлена у всіх деталях [32, с. 131].


РОЗДІЛ 3

 ТАКТИЧНІ ПРИЙОМИ ПРОВЕДЕННЯ ОЧНОЇ СТАВКИ

 


Информация о работе «Тактика проведення очної ставки»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 127868
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
13858
0
0

... заблуждения могут быть ошибки, обусловленные как различными дефектами органов чувств (зрения, слуха) допрашиваемых, так и условиями восприятия события. Поэтому тактические приемы, используемые на очной ставке, вызванной добросовестным заблуждением ее участников, в основном направлены на восполнение пробелов в запоминании и воспроизведении спорных обстоятельств путем активизации ассоциативных ...

Скачать
18354
0
0

... в присутствии друг друга ранее допрошенных лиц, между показаниями которых имеются существенные противоречия (ст. 192 УПК). Как к особой разновидности допроса к очной ставке применяются все его общие правила. Основанием для проведения очной ставки является наличие существенных противоречий в ранее данных показаниях. Существенное противоречие – это расхождение в показаниях, порождающее разумное ...

Скачать
138792
0
0

... . ЗАКЛЮЧЕНИЕНа основе анализа действующего законодательства, монографий и научных статей криминалистов, изучения материалов следственной и судебной практики можно сделать определенные выводы о сущности и тактике очной ставки. Во-первых, очная ставка – это самостоятельное следственное действие, заключающееся в попеременном допросе в присутствии друг друга двух ранее допрошенных по одним и тем же ...

Скачать
96456
0
0

... уведомлением судьи и прокурора о произведенном следственном действии[7]. В соответствии с УПК РФ следователь не обязан выносить постановление о производстве осмотра, следственного эксперимента, допроса, очной ставки, предъявления для опознания и проверки показаний на месте. Производство эксгумации трупа, освидетельствования, обыска, выемки, получения образцов для сравнительного исследования, а ...

0 комментариев


Наверх