1. ВСТУП
Товариство угорської культури Закарпаття – національно-громадська організація з метою захисту культурних, політичних та соціальних інтересів угорців, що проживають на Закарпатті.
Метою ТУКЗ є збереження та плекання національної культури, національних традицій, рідної мови угорців Закарпаття, сприяння рідномовній освіті, забезпечення їх колективних прав, формування національної свідомості.
Товариство проводить свою діяльність на основі Конституції України, діючого законодавства у відповідності з Законом про національні меншини України та з Законом України про об’єднання громадян, а також Статутом і програмою.
Товариство сприяє збереженню миру, здійсненню рішень Уряду України, спрямованих на міжнародне співробітництво і вдосконалення міжнаціональних відносин. Діяльність Товариства базується на принципах самодіяльності, відкритості, демократизму.
Товариство проголошує: угорська меншина, що проживає на території Закарпатської області, є складною частиною угорської нації. Виходячи з цього, Товариство добивається налагодження і розвитку взаємних зв’язків з іншими частинами угорської нації, співпрацює з Всесвітньою Спілкою угорців, з іншими угорськими громадськими і культурними організаціями, а також рухами, в т.ч. закордонними. Формує право на членство в міжнародних громадських об’єднаннях та на укладання угод з ними. Усвідомлюючи важливу роль церкви у збереженні нації, співпрацює з ними.
Товариство проголошує: добрі відносини між народами, повинні бути двосторонніми, взаємними. Товариство сприяє збереженню та поглибленню національної самосвідомості.
Товариство надає допомогу в діяльності угорським товариствам, може вступати з ним в спілки. Співпрацює з іншими самодіяльними організаціями, прогресивними громадськими організаціями, а також рухами.
Товариство відмежовується від всілякого прояву націоналізму та шовінізму, виключає зі своїх рядів тих, хто поширюють такі погляди.
ІІ. ЗАВДАННЯ ТА МЕТА ТОВАРИСТВА
Мета Товариства є:
1. Сприяння реалізації особистих і колективних прав угорців Закарпаття. У зв’язку з цим виробляє і вносить пропозиції до державних органів.
Завдання Товариства:
2. Розгляд проектів законів та розпоряджень, що торкаються національних питань, а також участь у їх виробленні, в межах гарантованих законом прав.
3. Забезпечення, згідно з Законом України про національні меншини, національно-культурної автономії для угорського населення області.
4. Сприяння утворенню угорського національного самоврядування в місцях компактного проживання угорців.
5. Участь у політичному житті нашого краю і держави. Висування кандидатів у депутати, ведення виборчої кампанії, делегування радників в державні органи та в органи самоврядування згідно законодавству України.
6. Турбота про поширення, та вживання угорської мови у всіх сферах суспільного життя.
7.Сприяння збереженню культурних цінностей, відродженню традицій, піклування про відзначення національних свят, національних історичних ювілеїв. 8.Товариство для вирішення своїх завдань користується засобами масової інформації, видавництвами, має право на власну видавничу діяльність.
9. З метою досягнення спільних цілей співробітничає з іншими організаціями, церквами, бере участь у спілках.
10. Сприяє самоорганізації угорського населення Закарпаття, створенню угорських професійних організацій.
11. З метою забезпечення матеріальних умов функціонування, Товариство веде господарську і торгівельну діяльність, згідно норм чинного законодавства.
12. З метою розширення культурних зв'язків здійснює міжнародні перевозки автомобільним транспортом членів Товариства угорської культури Закарпаття та їх дітей шкільного та дошкільного віку.
ІІІ. ПОРЯДОК ПРИЙОМУ В ТОВАРИСТВО ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ЧЛЕНІВ ТОВАРИСТВА
1. Членом Товариства може бути кожна особа, яка досягла 14-річного віку, і яка визнає Статут Товариства, незалежно від національності та громадянства.
2. Видатні особи можуть бути обрані почесними членами.
3.Обов’язки членів Товариства:
а) брати участь у здійсненні визначених цілей та завдань;
б) регулярно сплачувати членські внески.
4. Член Товариства має право:
а) з 14-го віку обирати, а з 18-річного віку бути обраним до керівних органів Товариства;
б) звертатися зі своїми заявами, пропозиціями і скаргами в будь-який орган Товариства;
в) висловлювати свою думку на будь-якому форумі Товариства.
5. Прийняття у члени Товариства здійснюється на підставі індивідуальної письмової заяви. Питання про прийняття в члени вирішується Правлінням первинної організації.
6. Членство припиняється шляхом виходу, зняттям з обліку і виключення. Право виключення членів мають лише загальні збори даної організації. Зняттям з обліку повинен підлягати той член, який без причин не сплатив річний членський внесок або ж помер. Вихід із Товариства відбувається шляхом подання письмової заяви. У випадку виходу посадових осіб, останні зобов’язані передати свої справи відповідній особі або органу.
7. Товариство може бути членом інших організацій, створювати з ними спілки. Однак, будь-яке спільне рішення вступає в силу лише після його затвердження відповідним органом Товариства.
IV. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ТОВАРИСТВА КЕРІВНІ ТА КОНТРОЛЮЮЧІ ОРГАНИ
1. Структура Товариства
1. Організаційна будова Товариства: первинні осередки, окружні організації, обласна організація. Організаційні одиниці нижчих ланок, в межах своєї сфери діяльності мають автономні права.
2. Органи Товариства, які мають право приймати рішення: загальні збори, Правління, Президія.
Контролюючі органи Товариства: ревізійна комісія, комісія по етиці.
Виконавчий орган Товариства: секретаріат.
Строк повноважень органів - три роки.
2. Загальні збори
1. Найвищим органом Товариства є загальні збори, які скликаються не менше одного разу в рік.
2. Розподіл мандатів здійснюється на підставі дійсної кількості членів по первинним організаціям рішенням Правління Товариства.
3. Делегати обираються первинними організаціями відповідно квот, встановлених правлінням Товариства.
4. Загальні збори обирають голову Товариства, заступників голови, ревізійну комісію, комісію по етиці, Правління, додаткових членів Правління; визначають кількісний склад керівних органів. Розпускають обрані ними органи.
5. Заслуховують звітну доповідь голови, ревізійної комісії, комісії по етиці, оцінюють їх діяльність /задовільно чи незадовільно/. У випадку незадовільної оцінки призначають позачергові вибори.
6. Визначають основні напрямки роботи Товариства, затверджують бюджет, місце організаційних підрозділів у структурі Товариства.
7. Загальні збори затверджують, або вносять зміни в Статут, положення, програми та інші документи Товариства.
Пропозиції Органів ТУКЗ або органів організаційних одиниць, щодо змін у Статуті потрібно надіслати до початку загальних зборів на ім`я первинних організацій, президій ТУКЗ та комісії по етиці.
Комісія по етиці, а також президія ТУКЗ на протязі одного місяця переглянуть цю пропозицію і надішлють свої письмові повідомлення до тієї організації, що висунула цю пропозицію. Президія може розглядати виключно тільки можливі зіткнення цієї пропозиції з законом та Статутом ТУКЗ; а комісія по етиці може розглядати тільки виключно можливі етичні взаємовідношення в цій пропозиції.
Свою пропозицію організація-ініціатор подає в письмовому вигляді до загальних зборів ТУКЗ, додаючи до неї думку Правління та комісії по етиці.
3. Ревізійна комісія
1. Ревізійна комісія – це незалежний орган Товариства. Має право проводити перевірки та вносити пропозиції.
2. Голова ревізійної комісії вибирається загальними зборами за пропозицією членів комісії. Члени ревізійної комісії делегуються окружними організаціями.
3. Ревізійна комісія контролює господарсько-фінансову діяльність Товариства. Про свою роботу ревізійна комісія постійно інформує керівні органи та членів Товариства.
4. Комісія по етиці
1. Комісія по етиці – це незалежний орган Товариства. Має право проводити перевірки і вносити пропозиції.
2. Голову комісії по етиці обирають загальні збори за пропозицією членів комісії. Члени комісії по етиці делегуються окружними організаціями.
3. Комісія по етиці контролює дотримання Статуту Товариства. Свою діяльність вона здійснює на основі окремого Положення, яке приймається загальними зборами.
5. Правління
1. Правління є головним органом Товариства, що приймає рішення в період між загальними зборами. Правління керує роботою Товариства у відповідності з рішенням загальних зборів. Воно засідає один раз у квартал. Члени Правління автоматично є делегатами загальних зборів.
2. Правління готує і скликає загальні збори, призначає дату їх проведення. Приймає рішення про порядок денний. Уповноважує посадові особи Товариства та членів Товариства на здійснення визначеної діяльності. Затверджує запропоновані Президією платні посади та осіб, що їх займають. Визначає кошторис органів Товариства.
3. Правління обирає секретарів чи посадових осіб рівня секретарів, консультантів-радників Товариства, почесних членів. У випадку тривалої неможливості виконаних обов’язків заступниками голови Товариства, Правління може обирати тимчасово повірених заступників.
4. Місце члена Правління, який вибув, займає додатковий член Правління згідно черговості.
5. Члени та додаткові члени Правління обираються пропорційно кількості членів в окружних організаціях. Встановлювати чисельність і особу членів Правління понад цю кількість мають право загальні збори.
6. Президія
1. Президія є керівним органом в період між засіданнями Правління. До складу Президії входять: голова, заступник голови по загальних питаннях, заступник голови по адміністративних питаннях, а також голови окружних організацій, які є автоматично членами Правління.
2. Президія вирішує питання, що стосується Товариства у відповідності з статутними документами і постановами Правління. Президія скликає засідання Правління.
Через заступника голови по адміністративних питаннях керує роботою секретаріату. Засідає не менше одного разу в місяць.
Роботу Президії координує заступник голови по загальних питаннях.
3. Президія на підставі пропозицій ревізійної комісії, або комісії по етиці, має право попередити любого члена Товариства або винести йому догану. Вона може порушити перед відповідним органом Товариства питання про відклик з посади, або виключення з членів Товариства. Якщо член секретаріату не виконує своїх обов’язків, Президія може призначити тимчасово повірених секретарів, або службових осіб рівня секретаря.
4. Президія зобов’язана порушити питання про розслідування комісією по етиці випадків, коли член Правління, чи Президії три рази підряд не з’явився на засідання Правління чи Президії.
7. Голова Товариства.
1. Голова є найвищою посадовою особою Товариства і в період між засіданнями Президії керує роботою Товариства, представляє Товариство у зв’язках з державними, громадськими організаціями, а також в міжнародних зв’язках.
2. Він має право припинити дію рішень, постанов секретаріату до прийняття Президією відповідного рішення . Вирішує питання передачі питань з компетенції Президії, в компетенцію Правління.
3. Керує засіданням Президії, Правління і загальними зборами. Дає дозвіл на розмноження матеріалів Товариства.
4. Вносить пропозиції про кандидатури на посади заступників голови, секретарів, службових осіб рівня секретарів.
5. Голова має право запросити особистих радників.
6. Голова скликає засідання Президії.
8. Секретаріат
1.Секретаріат – це виконавчий орган Товариства. Він діє безперервно, під керівництвом заступника голови по адміністративних питаннях.
2. Завданням секретаріату є виконання поточних справ.
3. Службові особи секретаріату: секретар по роботі, яка витікає в участі Товариства у політичній діяльності, секретар по культурі, секретар по господарських питаннях, завідуючий канцелярією, відповідальний по засобах масової інформації. Вони персонально відповідають за виконання своїх обов’язків.
9. Окружні організації
1. Окружні організації створюються за територіальним принципом. Вирішення пов’язаних з цим процедурних питань, входить в компетенцію Правління.
Окружними організаціями ТУКЗ є: Берегівська Окружна Організація, Верхньо-Тисянська Окружна Організація, Виноградівська Окружна організація, Мукачівська Окружна Організація, Ужгородська Окружна Організація.
2. Членами окружних організацій є первинні осередки.
3. Організаційна структура і діяльність окружних організацій будується на зразок обласної.
4. Загальні збори окружної організації повинні скликатися не пізніше ніж за тиждень до загальних зборів Товариства.
5. Розподіл мандатів на загальні збори Товариства, а також місць у Правлінні Товариства від первинних організацій є правом Правлінь окружних організацій.
10. Первинні організації
1. Для створення первинної організації потрібно не менше 10 членів Товариства. При меншій чисельності, вони організаційно входять до найближчої організації. В одному поселенні може діяти тільки одна первинна організація.
2. Первинна організація обирає голову, секретаря, скарбника, але якщо кількісний склад того вимагає, то її структура може будуватися на зразок обласної організації. Голова первинної організації автоматично є членом Правління окружної організації.
3. Загальні збори первинної організації скликаються не менше одного разу на рік, при цьому не пізніше за тиждень до загальних зборів окружних організацій.
4. В первинній організації, облік членів Товариства ведеться на підставі сплати членських внесків. Про сплату внесків, а також благодійних асигнувань, складається протокол за підписами голови, скарбника, а також тих, які сплатили благодійні асигнування.
5. Первинні організації, для яких по квотах, встановлених Правлінням окружної організації, припадає менше одного мандата, можуть висунути спільного делегата з іншою первинною організацією.
11. Посадові особи, працівники Товариства
1. Посадовою особою Товариства може бути тільки той член Товариства, який є громадянином України, мешканцем Закарпаття і не є членом іншої політичної партії або об'єднання України. Посадова особа, обрана ТУКЗ, зобов'язана дати письмову декларацію про те, що вона не є членом політичної партії або об'єднання України. В період між виборами тій посадовій особі, яка в даний час вступає в політичну партію або об'єднання України, потрібно відмовитись від внутрішньої посади в Товаристві.
2. Член Товариства може займати будь-яку посаду в межах Товариства.
3. Посадові особи, якщо орган, що їх обрав, не вирішив інакше, виконують свої обов’язки на громадських засадах. Їх повноваження дійсні на один виборчий цикл.
4. Посадова особа може бути відкликана органом, що її обрав, по ініціативі, хоча б 1/3 складу органу, а також по ініціативі Президії Товариства.
5. В день звітно-виборчих зборів строк повноважень виборних посадових осіб закінчується. Строк передачі справ не може перевищувати 10 днів.
6. Секретар по роботі, яка витікає в участі Товариства у політичній роботі.
Його завдання: підготовка відповідних рішень і постанов, які витікають з статутних завдань Товариства і втілення їх в життя; проведення масових заходів/ зборів, мітингів, демонстрацій, тощо/, організація підбору кандидатів у депутати на виборах органів державної влади всіх рівнів відповідно до Конституції України та чинного законодавства України.
7. Секретар по культурі.
Він відповідальний за підготовку та проведення культурних, спортивних і молодіжних заходів Товариства.
8. Секретар по господарській діяльності.
В його компетенцію входять питання, пов’язані з господарсько-фінансовою діяльністю Товариства. За свої рішення несе матеріальну відповідальність перед Товариством.
9. Завідуючий канцелярією.
В його обов’язки входить прийом інформації, її класифікація, облік та первинне опрацювання, а також керівництво роботою технічного персоналу.
10. Відповідальний за засобами масової інформації.
Його завданням є підтримка зв’язків між Товариством і органами преси, публікація точки зору Товариства в засобах масової інформації, збір матеріалів, що стосуються Товариства.
11. Для вирішення цільових завдань і підготовки рішень Товариство може запросити радників чи експертів.
12. Товариство може приймати на роботу платних працівників, діяльність яких регламентується контрактом, заключеним з ними, а також службовими інструкціями. Право роботодавця здійснює заступник голови по адміністративних питаннях.
12. Порядок проведення зборів
1. Даний порядок розповсюджується на роботу органів Товариства всіх рівнів.
2. Орган або особа, що скликає збори здійснює їх організацію, визначає місце і дату проведення, пропонує порядок денний, заздалегідь повідомляє тих, кого це стосується.
3. Орган, або особа, що скликає збори, зобов’язані зібрати позачергові збори на вимогу 1/3 членів Товариства, або первинних організацій, які представляють не менше 1/3 загального числа членів.
а) Скликання позачергових зборів відбувається відповідно до пункту Статуту на основі письмової пропозиції.
б) У пропозиції щодо скликання позачергових зборів потрібно зазначити: 1) ім`я особи-ініціатора та її посаду в ТУКЗ (у випадку загальних зборів – назву первинної (їх) організації); 2) причину скликання позачергових зборів, конкретний пункт порядку денного, під яким буде розглядатися ця пропозиція; 3) імена і підписи осіб, підтримуючих цю ініціативу (у випадку загальних зборів потрібно зазначити ім`я керівника первинної організації); 4) дату завершення збирання підписів, дату прийняття пропозиції, підписи ініціаторів.
в) Пропозицію потрібно подавати голові відповідного рівня керівництва. Голова має письмово підтвердити прийняття цієї пропозиції, а також зазначити на ній дату і час її прийняття. Можуть прийматися тільки такі пропозиції, що повністю відповідають Статутові.
г) Голова скликає позачергові збори відповідно до порядку, встановленого у Статуті ТУКЗ. Для скликання позачергових зборів діють наступні терміни: засідання президії – на протязі 1 тижня; засідання правління – на протязі 3 тижнів; скликання загальних зборів – на протязі 2 місяців рахуючи з дня надходження пропозиції.
д) У тому випадку, якщо проведення чергових загальних зборів припадає у ці зазначені рамки, – позачергові збори не скликаються. Але, особа (організація), що скликає збори змушена поставити це питання на порядок денний.
е) Особа або організація, що скликає позачергові збори, організовує їх на загальних засадах.
ж) Пропозицію, що була висунута для скликання позачергових зборів, можна зняти. Умовою для зняття пропозиції є те, щоб ініціатори забрали назад свої підписи. З підтримуючих цю пропозицію осіб мають зняти свої підписи стільки, щоб кількість залишених підписів стала меншою, що їх вимагає Статут в цілому для підтримання даної пропозиції. Зняття пропозиції має статися до дати проведення позачергових загальних зборів (для різних рівнів зборів відповідно за 3 дні, 1 тиждень, 1 місяць раніше призначеного терміну). Зняття підписів приймається в письмовому вигляді.
з) Недійсною треба вважати ту пропозицію, у зв`язку з якою, в рамках термінів, зазначених у пункті “ж", із підтримуючих підписів зняли стільки, що дана пропозиція вже не відповідає тим умовам Статуту ТУКЗ.
і) Зловживання ініціативами, що направленні на скликання позачергових зборів, нанесення цим шкоди Товариству, розглядаються комісією по етиці на загальних засадах.
4. Збори веде голова організації відповідного рівня, або особа ним уповноважена.
5. Збори самостійно визначають порядок денний, регламент і спосіб голосування.
6. Збори правомочні при явці не менше 2/3 делегатів. В іншому випадку загальні збори скликаються повторно в узгоджений з делегатами строк, а тоді для правомочності зборів достатня присутність 1/2 делегатів.
Збори приймають рішення простою більшістю голосів присутніх. В разі потреби може вимагатися більшість в 2/3 голосів. Для внесення змін в Статут та при голосуванні про вияв недовіри необхідно 2/3 голосів.
7. Скликання загальних зборів первинних організацій відбувається в письмовій формі, якнайменше за тиждень до запланованої дати їх проведення. Збори первинної організації вважаються правомочними у випадку присутності хоча б 1/3-й її членів. У цьому випадку для прийняття рішення необхідно мати ? голосів від усього складу. Якщо загальні збори первинної організації неправомочні, через 30 хвилин після проголошення цього, вони стають правомочними незалежно від чисельності їх присутніх по тим ж самим пунктам порядку денного. У цьому випадку рішення приймаються ѕ-? більшістю голосів від присутніх.
8. Кожний учасник зборів має право на внесення пропозицій. Пропозиції про вияв недовіри приймається для розгляду не менш як від 1/3 учасників зборів. В цьому випадку, для прийняття рішення потрібно 50% голосів плюс 1 голос від повного числа делегатів.
9. На всіх зборах потрібно вести протокол, який повинен містити в собі: підтвердження правомочності, прийнятий порядок денний, зміст прийнятих рішень, строк їх вступу в дію і результати голосування.
В разі неможливості бути присутнім на зборах, учасник на підставі письмового уповноваження може тимчасово передати свої повноваження особі, що його заміщає.
Тимчасове письмове передання мандату посадової особи в даній організаційній одиниці можливе тільки на посадову особу, яка займає по можливості найвищу посаду.
Мандат не може передаватися на таку особу, що: 1) Не є посадовою особою Товариства в даному організаційному об`єднанні; 2) Має вже один мандат даних зборів.
10. Збори можуть відкласти обговорення окремих питань, або передати їх в нижчестоящий орган.
Секретаря, що веде протокол, та осіб, що підписують протокол зборів, вибирають збори.
V. ТОВАРИСТВО І РАДИ
1. По погодженню з органами місцевої влади Товариство приймає участь в їх роботі. Товариство співпрацює з ними при розробці рішень та законопроектів.
2. Депутати від Товариства створюють депутатську групу.
3. Основні напрямки діяльності депутатської групи визначаються органом, який їх висував.
VI. ТОВАРИСТВО І ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
1. Товариство вважає за свій обов’язок достовірно інформувати населення про свою діяльність та формувати громадську думку. Для цього воно використовує всі наявні форми засобів масової інформації.
2. Товариство має відповідно до Закону України "Про друковані засоби масової інформації в Україні" власний офіційний орган преси. Головного редактора за пропозицією Президії затверджує Правління.
Питання, що пов’язані з органами преси, які повністю, або частково належать Товариству, а також з діяльністю інших засобів масової інформації, регулюються окремими Положеннями, або Угодою, які затверджуються Правлінням.
VII. ФІНАНСОВІ ДЖЕРЕЛА, ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ І БЮДЖЕТ ТОВАРИСТВА
1. Джерела грошових надходжень Товариства:
а) вступні внески; членський внесок, розмір яких визначають загальні збори;
б) прибутки від підприємств Товариства;
в) пожертвування, прибутки від культурних заходів;
ж) прибуток від розповсюдження угорської друкованої продукції.
2. З метою зміцнення матеріальної бази, Товариство засновує підприємства, приймає участь у спільних підприємствах, засновує фонди.
Товариство і створені ним установи, підприємства, які ведуть господарсько-торгівельну діяльність, керуються договорами між особою і цим Статутом.
Право приймати рішення, які пов’язані з господарсько-фінансовою діяльністю Товариства належить Президії або Правлінню.
3. 50 відсотків членських внесків перераховуються на центральний рахунок Товариства. Питання про використання другої половини внесків вирішують Правління окружних організацій. Розмір членських внесків визначається на період від загальних зборів до слідуючих загальних зборів. Членський внесок сплачується не пізніше слідуючих річних звітних загальних зборів первинних організацій.
4. Товариство та організації його нижчих ланок зберігають свої кошти на банківському рахунку, складають річний грошовий баланс.
Товариство свою господарську, торгівельну діяльність документує відповідно до вимог Закону.
5. Грошові засоби, що є в розпорядженні Товариства, використовують на визначені цілі, згідно річного кошторису.
Проект бюджету на розгляд загальних зборів подає секретар Товариства по господарській діяльності.
6. Статті затрат кошторису складаються з таких пунктів:
а) зарплата працівників;
б) фінансування культурно-масових та інших заходів;
в) інші витрати.
7. Організації Товариства в обґрунтованих випадках можуть просити грошову допомогу від Товариства. Рішення з цих питань приймає Президія на підставі письмової заяви первинної організації.
8. Товариство та його організації нижчого рівня ведуть письмовий облік своїх і одержаних в тимчасове користування грошових, технічних засобів, нерухомого майна та несуть відповідальність за їх використання та зберігання.
VIII. ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС ТОВАРИСТВА
1. Товариство є юридичною особою, яка у відповідності з Законом може укладати договори і юридичні акти, які випливають з діяльності, визначеної в Статуті.
2. Товариство, а також окружні організації та первинні організації, якщо вони є юридичними особами, мають свої печатки і штамп. Товариство має право користуватися своїми значками і символікою після їх реєстрації в установленому порядку.
3.Символи Товариства: національний триколір, емблема, герб.
4. Товариство видає членські квитки.
5. Юридична адреса: м. Ужгород, Православна набережна, 5.
IX. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТОВАРИСТВА
1. Товариство може бути ліквідоване за рішенням загальних зборів Товариства, які вирішують всі майнові питання пов'язаних ліквідацією, або в судовому порядку. Порядок ліквідації визначається чинним законодавством.
2. Кошти та інше майно Товариства, в тому числі в разі ліквідації, не може перерозподілятися між її членами і використовується для виконання статутних завдань або на благодійні цілі, а у випадку передбачених законодавством за рішенням суду спрямовується в доход держави.
Затверджено загальними зборами Товариства угорської культури Закарпаття від 31.03.2001 року.
... ї" була конфіскована, по Галичині й Україні розійшлося лише двісті примірників. „Русалка Дністровая” відіграла важливу роль в історії культурного відродження західноукраїнських земель. Вона підтвердила, що народна пісня, легенда і звичаї є першоджерелом національного самопізнання. Наскрізна ідея альманаху - єдність Наддніпрянської та Наддністрянської України. Оцінюючи ідейний зміст „Русалки Дні ...
... для цілого роду чи великої матріархальної родини. 7. Видозмінюються ідеологічні уявлення, удосконалюється культ матері; ускладнюється поховальний ритуал [17, с. 13]. РОЗДІЛ 2 Енеоліт-бронза. Археологія Закарпаття 2.1 Епоха енеоліту Епоха міді чи енеоліт (гр. енеос - мідь, літос - камінь) охоплює V - поч. II тис. до н.е. - період значних змін і в природному середовищі, і в людському ...
... українсько-словацької міжпарламентської групи, яка повинна взяти на себе роль ініціатора та координатора взаємодії законодавчих структур. Чинники, які впливали на розвиток системи українсько-словацького міждержавного співробітництва в 1990-ті роки і будуть визначати його майбутню еволюцію варто розділити на декілька груп. Це – головна група: системні або визначальні системотворчі фактори. Вони ...
... . Зазнав змін національний склад міграційних потоків. Особливо це проявилося після прийняття Закону “Про громадянство” у період 1991 та 1992 рр. Ще одна із особливостей міграційних процесів 90-х років – тимчасова міграція робочої сили. Реальний виїзд з України значно більший ніж зафіксовано статистикою (до 5 млн. осіб). Останнім часом заробітки в Росії стали поширеним явищем. Там знаходять роботу ...
0 комментариев