Речення. Види речень за метою висловлювання
Автор Кушнір Надія Віталіївна,
учитель української мови
Донецької ЗОШ № 61
Вступ
Тема уроку Речення Види речень за метою висловлювання
Мета уроку: забезпечити засвоєння учнями поняття про види речень за метою висловлювання та інтонацією, їх комунікативну функцію, продовжити роботу над формуванням комунікативної компетентності учнів, збагачувати їх словниковий запас, продовжити формування вмінь працювати в групі, колективі, формувати соціальну компетентність учнів, сприяти вихованню любові до природи.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть
§ Пояснити принципи поділу речень на види за метою висловлювання та інтонацією,
§ Набути навичок роботи в групах, колективі.
Обладнання: картки з завданнями для групової роботи, схема “Види речень за метою висловлювання та інтонацією”, картини з видами природи та рослинами.Тип уроку: засвоєння нових знань
Вид уроку: урок групової роботи
Методи і прийоми роботи: бесіда конкурс “Хто швидше?”, методи “Незакінчені речення”,, “Броунівський рух”,, “Коло ідей”, “Спільний проект”, робота зі схемою
Пояснювальна записка
Урок української мови – джерело не лише суто лінгвістичних знань для учнів, а й, в першу чергу, мовленнєвий і соціальний практикум, у ході якого учні формують комунікативну компетентність, навички роботи в парі, мікрогрупі та групі, колективі – інакше кажучи, набувають соціальну компетентність, тобто уміння жити, спілкуватися і працювати в колективі.
Найбільш поширеною мовною одиницею, до якої звертаємося в щоденній мовній практиці щодня і щохвилини, є речення. Саме тому формуванню учнівських знань з теми “Речення” та навичок правильного використання цієї синтаксичної одиниці слід приділити якомога більше уваги уже в середній ланці.
На формування соціальної та комунікативної компетентності спрямований урок “Речення. Види речень за метою висловлювання та інтонацією”. Урок побудований на принципах співнавчання, тут учитель і учень є рівноправними суб’єктами навчання. На уроці передбачено використання рольових ігор, моделювання життєвих ситуацій, спільне вирішення проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації. Урок сприяє формуванню комунікативних та соціальних навичок і вмінь, створенню атмосфери співробітництва, взаємодії.
Основними педагогічними методами, використаними на уроці є методи кооперативного навчання, однак при підбитті підсумків та вивченні нового матеріалу використано методи колективно-групового інтерактивного навчання.
В цілому рок спрямований на формування ділової активності учнів засобами інтерактивного кооперативного та колективно-групового навчання.
Основні етапи уроку
І. Оргмомент –1 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань (“Карусель”, конкурс “Хто швидше?”) 7 хв.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів (постановка проблемної ситуації) 5 хв
IV. Засвоєння нових знань (“Броунівський рух”) 12 хв
V. Закріплення знань у стандартних умовах (“Коло ідей”) 8 хв.
VI. Застосування знань у змінених умовах (“Спільний проект”) 10 хв
VII. Підведення підсумків уроку ( “Незакінчені речення”) 2 хв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Доброго дня, діти! Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з синтаксисом української мови і такою синтаксичною одиницею як речення
II. Актуалізація опорних знань
- Давайте пригадаємо основні поняття, з якими ми вже познайомилися з вами в ході вивчення теми “Синтаксис”, Пропоную зіграти в “Карусель”
(заздалегідь підготовлені учні сідають у внутрішнє коло обличчям до зовнішнього кола, учні, що в зовнішньому колі, повинні пройти до кожного з учнів, що утворили внутрішнє коло, і вислухати інформацію про одне із вивчених понять: синтаксис, пунктуація, словосполучення, речення, граматична основа речення, підмет, присудок По закінченні роботи учитель опитує учнів, що утворили зовнішні коло, по ключовим поняттям уроку: синтаксис, пунктуація, речення, граматична основа речення)
- Щоб подивитися, наскільки гарно ви засвоїли пройдений матеріал, пропоную зіграти в гру “Хто швидше?”
(Тренувальна вправа Клас ділиться на 3-4 групи, рівні за кількістю учасників, на кожну групу надається картка, що містить стільки речень, скільки учасників у групі. Задача кожної з команд – швидше і правильніше виконати завдання)
Визначити граматичну основу простих речень
№1 1.Людина і природа невіддільні одне від одного, тісно взаємопов’язані. 2.Людина – частина природи. 3.Досить часто ми недбало ставимося до природи, забруднюємо річки та озера, залишаємо по собі сміття у лісі та в полі. 4. Від цього природа хворіє. 5. А її треба берегти!
№ 2 1. Був холодний осінній ранок. 2. Визирнуло сонце з-за хмар, кинуло промінці на землю. 3. Заглянув один із них у нірку до старої черепахи, розбудив її. 4. Виповзла черепаха на луг і неквапливо почала шукати собі снідання. 5. А снідання у неї дуже просте: зелені листочки, стебельця, смачні корінці.
№ 3 1. Взимку пташкам холодно і голодно. 2. Кожний може влаштувати в себе на подвір’ї біля вікна їдальню для пташок.
... слів, інтонації (логічний наголос, пауза, темп мовлення), засоби лексичного повтору, вживання часток. 1.2 Теоретико-практичні основи формування поняття просте речення на уроках рідної мови Вивчення елементів синтаксису в початкових класах набуває особливого значення. Це насамперед пояснюється значенням уроків української мови в початковій ланці освіти: допомагати молодшим школярам оволодіти ...
... наявні повтори, довготривалі паузи, назви заміню-ють описом, допускають подекуди деталізовані уточнення, зайві слова, внаслідок чого висловлення стає незрозумілим. Розділ 2. Експериментальне дослідження розвитку мовлення шестирічних першокласників 2.1. Методика роботи над розвитком зв’язного мовлення учнів Відомо, що мовленнєві навички дошкільників, сформовані в дитинстві у процесі наслі ...
... каузальних таксисів про свій епістемічний стан; по-друге, яким чином епістемічний стан мовця може впливати на епістемічний світ слухача. 3.2 Прагмаепістемічні особливості складних речень з каузативними конекторами dа, weil, denn Відомо, що в своїй повсякденній діяльності людина дуже часто вдається до розширення свого епістемічного світу шляхом отримання нових знань емпіричним способом або ...
... одній меті – розвитку мовлення, але впливаючи на цей процес з різних боків, захоплюючи різні рівні мови – фонетичний, лексичний, граматичний та зв’язне мовлення, - ці завдання служать оптимальному розвитку мовлення першокласників. Але як показала практика роботи в школі та аналіз педагогічного досвіду, більшість вчителів розв’язує ці завдання ізольовано один від одного, безсистемно. Як наслідок, ...
0 комментариев