23 листопада 1942 радянські війська замкнули кільце навколо 330 тис німців. Гітлер наказав триматися до останнього.

Після відмови фельдмаршала Ф. Паулюсу (присвоївши це звання, Гітлер у телеграмі натякнув, що жодний з німецьких фельдмаршалів не здавався у полон) капітулювати почалося знищення оточених німецький військ, деморалізованих, змучених голодом і холодом. Не дивлячись на заборону Гітлера 30 січня 1943 Паулюс підписав акт капітуляції. 2 лютого припинили опір останні оточені загони гітлерівців: 100 тис із 330 тис. здалися в полон, інші загинули. Загальні втрати гітлерівців становили 1,5 млн. осіб, майже 3,5 тис танків, 12 тис. гармат і мінометів, 3 тис. літаків. Від такої поразки німецька армія вже не змогла отямитись. ініціатива на Східному фронті перейшла до СРСР. У Другій світовій війні стався корінний перелом.

Історичне значення Сталінградської битви.

- Поклала початок корінного перелому в ході Великої Вітчизняної та Другої світової війн.

- Розгром ворога завдав удару по військовій машині Ш рейху, престижу німецької армії, моральному духу вермахту.

- Почався загальний наступ радянських військ від Ленінграда до Кавказу.

- Було нанесено удар по фашистському блоку загалом. Японія і Туреччина відмовилися вступити у війну проти СРСР. Керівництво Румунії та Італії (їхні армії були серед тих, що були розгромлені під Сталінградом), а також Угорщини і Фінляндії почали шукати виходу з війни.

- Поразка фашистів та їх союзників стала могутнім імпульсом для активізації антинацистського та національно-визвольного рухів, сприяла консолідації сил Антигітлерівської коаліції.

У той час, як під Сталінградом було здобуто блискучу перемогу, Ржевсько-Сичовська операція зазнала повного провалу. За 23 дні боїв на цьому напрямі радянські війська втратили 215 тис. осіб убитими і пораненими. Згодом Сталінградська операція була оголошена головною, а Ржевсько-Сичовська — відволікаючою.

Курська битва

Розповідь учителя.

У січні 1943 р. радянські війська досягли ще одного значного успіху — було прорвано блокаду Ленінграда, а на заході Червона Армія підійшла до Смоленська.

12 січня 1943 р. війська під командуванням генерала П. Голікова перейшли в наступ з-під Воронежа в загальному напрямі на Харків. 7 лютого було звільнено Курськ, а 9 февраля — Бєлгород. Війська під командуванням генерала М. Ватутіна оволоділи Ізюмом і створили загрозу оточення великого німецького угруповання в районі Харкова. 16 лютого ворог залишив місто.

У другій половині лютого ситуація змінилася. Побоюючись загрози оточення військ, що відійшли з Кавказу й Кубані під Ростов і на Донбас, німецьке командування завдало могутнього контрудару в фланг по розтягнутих військах П. Голікова й М. Ватутіна. Харків, Бєлгород та ряд інших міст знову перейшли до рук ворога. Утворилася величезна орловсько-курська дуга.

Навесні 1943 р. радянсько-німецький фронт від Ленінграда й до Чорного моря стабілізувався. Обидві сторони накопичували сили для літнього наступу. Промисловість безперервно нарощувала випуск усіх видів озброєння

У той самий час німецьке верховне командування вирішило знову заволодіти ініціативою. Відповідно до плану «Цитадель» гітлерівське керівництво ставило завдання розгромити радянські війська на Курському виступі й розгорнути наступ на Москву. Для наступу були створені нові зразки зброї (танки — «Тигр», «Пантера», само-хідні гармати — «Фердинанд» тощо), які повинні були забезпечити німецьким військам технічну перевагу, чимало точні відомості про підготов німців до наступу.

Наступ німецьких військ на Курск розпочався 5 липня 1943 р. Радянське командування вчасно визначило напрями наступальних угруповання змогли просунутися з тяжкими втратами на 12 км вглиб розташування армій Центр фронту (командуючий К. Рокоссовськии), і на 40 км Ворнезького фронту (командуючий М. Ватутін). У момент, коли ворог вже втратив значні сили, але ще не встиг перейти до оборони, перейшли у наступ війська Брянського, Степового й Південо-Західного фронтів. Слідом за ними рушили війська Центрального та Воронезького фронтів.

12 липня під Прохорівкою відбулась найбільша танкова битва Другої світової війни. З обох боків у ній брало участь 1,2 тис. танків і самохідних гармат (800 радянських і 400 німецьких). Німецькі війська за один день втратили сотні танків і 10 тис. солдатів. Цього ж дня змінився характер усієї Курської битви, радянські війська перейшли в рішучий наступ. Ламаючи опір ворога, 5 серпня вони звільнили Орел (операція «Кутузов») і Бєлгород, 23 серпня прорвалися до Харкова (операція «Румянцев»).

Курська битва засвідчила, що ініціатива повністю належить радянським військам. Вона ознаменувала завершення корінної перелому в ході Другої світової війни. Перемога на Курській дузi досягнуто дорогою цнною: 863 тис. солдатів, 6 тис. танків, 1.6 тис. літаків. Німецька армія втратила 500 тис солдатів, 1,3 тис танків, 1 тис літаків. Червона Армія мала значні резерви, у той час як міць вермахту була підірвана.

Історичне значення Курської битви

Були розгромлені кращі дивізії гітлерівців

Стратегічна ініціатива остаточно перейшла до Червоної Армії, почався загальний наступ радянських військ по всьому фронту

Завершився корінний перелом у ході Другої світової війни

Були закладені передумови до висадки англо-американських віськ і розпаду німецького блоку

Робота з документами.

Спираючись на оцінки учасників подій та їх сучасників дайте історичну оцінку подіям Курської битви. Чим була зумовлена перемога радянських військ на Курській дузі?

Маршал бронетанкових військ П. Ротмістров. «День битви під Прохорівкою 12 липня 1943 р. був днем кризи німецько-фашистського наступу, днем остаточного провалу планів німецького генералітету на проведення наступальних операцій...»

Маршал Р. Малиновський. «Курська битва за жорстокістю й наполегливістю не мала собі рівних... Потрібно прямо сказати, що в цій страшній сутичці був зламаний становий хребет нацистської армії і фашистська Німеччина остаточно втратила надії на успіх, реально побачила перед собою поразку у війні».

Президент США Ф. Рузвельт. «Нетривалий німецький наступ, початий у перших числах цього місяця, став відчайдушною спробою підняти моральний дух німецького народу. Росіяни не дали себе захопити зненацька... Вони почали здійснювати свої власні наступальні плани. Ніколи ще світ не бачив більшої відданості, рішучості й самовідданості...»

Американський історик М. Кейдин. «Значення Курської битви полягає у такому: коли відбувся останній постріл, рушійні сили війни знаходилися під контролем російської армії, і тепер вона вже диктувала, коли, де і як цю війну вести».

Колишній німецький генерал Г. Гудеріан. «У результаті провалу наступу «Цитадель» ми зазнали рішучої поразки. Бронетанкові війська, поповнені з такими великими труднощами, через значні втрати в людській силі й техніці на тривалий час були виведені з ладу... ініціатива повністю перейшла до противника...»

Колишній німецький фельдмаршал Е. Манштейн. «Операція «Цитадель» була останньою спробою зберегти нашу ініціативу на Сході. З її припиненням, рівнозначним провалу, ініціатива остаточно перейшла до радянської сторони. У цьому відношенні операція «Цитадель» є рішучим, поворотним пунктом війни».

Розгром італійсько-німецьких військ у Північній Африці. Висадка союзників на о. Сицилія та в Італії. Капітуляція Італії

Розповідь учителя.

У жовтні-листопаді 1942 р. у Північній Африці теж відбувся корінний перелом на користь англо-американських союзників. Вирішальна битва відбулася в районі містечка Ель-Аламейн (Єгипет).

У жовтні 1942 р. британські війська під керівництвом генерала Б. Монтгомері, маючи значну військову перевагу, завдали рішучий удар по німецьких та італійських військах. Останні змушені були негайно відійти на захід. У листопаді 1942 р. з протилежного боку Північної Африки (Марокко, Алжир) почалась висадка американських військ під командуванням Д. Ейзенхауера (операція «Торч»). Німецько-італійські війська потрапили в пастку на морському узбережжі в Тунісі. Їх відчайдушний опір і навіть деякі успіхи на лівому фланзі американських військ не змінили загальної розстановки сил, і 13 травня 1943 р. вони капітулювали.

Серйозні поразки, яких зазнали в 1943 р. країни фашистського блоку, стали поштовхом до його розвалу. Першою з війни намагалася вийти Італія. Значні втрати в людській силі та техніці, що їх зазнали держави «осі» в Тунісі (лише полонених близько 130 тис.), сприяли успішному десанту союзних військ на острів Сицилію. Він розпочався у липні 1943 р. висадкою парашутистів і морської піхоти. Слідом на транспортних суднах прибували дивізії 7-ї американської та 8-ї англійської армій під командуванням Дж. Паттона і Б. Монтгомері. Загальне керівництво операцією здійснював амер генерал Ейзенхауер. Після тривалих боїв, що велися зі змінним успіхом, залишки нім частин евакуювався на Апеннінський півострів, а солдати Монтгомері та Патона знищили останній рубiж німців у Сицилії порт Мессіна.

Патон прийняв капітуляцію міста не дочекавшись туди приїзду англійського представника. Цим він викликав незадоволення союзника й серйозно ускладнити стосунки з англ. командуванням.

Під впливом поразок 25 липня в Італії відбувся державний переворот за участю короля Віктора Емануїла та маршала Бадольйо. Муссоліні було заарештовано. Король проголошений головнокомандуючим, Бадольйо очолив уряд й став міністром закордонних справ. 8 серпня 1943 новий уряд підписав мирний договір з союзниками.

Приблизно через півтора місяці після ув'язнення Б. Муссоліні на віллі в скелях Абрудьких гір за спеціальною вказівкою фюрера туди прибув загін есесівців й звільнив деморалізованого дуче.

Через зволікання Ейзенхауера, що не налагодив швидкої висадки військ «на носок італійського чобітка» і вимагав від П. Бадольйо беззастережної капітуляції, союзники не змогли скористатися сприятливими умовами. А. Гітлер віддав наказ фельдмаршалу А. Кессельрінгу вирушити з військами на південь і окупувати італійський півострів. Союзним військам довелося долати сильний опір німців в районі Салерно. Неаполя та інших південних італійських міст («лінія Густава»). Операції набули затяжного характеру. Північну частину Італії утримували фашистські війська під командуванням Е. Роммеля. Туди було доставлено й визволеного дуче. Він очолив маріонетковий режим, який тримався лише на німецьких багнетах (Держава Сало).

В. Черчілль підганяв генерала Александера, що очолив Італійську кампанію після Д. Ейзенхауера, щоб той якомога швидше узяв Рим. Але Кессельрінг, хоч і був авіаційним генералом, уміло налагодив оборону. 4 червня 1944 Рим було взято союзними військами. Далі вони просунутися не могли. Оборона стратегічного чотирикутника Італії Турин-Мілан-Генуя-Болонья з його могутнім військово-промисловим комплексом продовжувалася до квітня 1945 р. («готська лінія»)

Запитання на закріплення.

Чи існує взаємозв'язок подій на радянсько-німецькому фронті та африканському театрі бойових дій?

Тегеранська конференція, її рішення та значення

Розповідь учителя.

Вирішальні події, що визначали результат війни, безумовно відбувалися на фронтах, але для подальшої долі світу і людської цивілізації велике значення мали події в дипломатичній сфері. У міру того, як буде чіткіше вимальовувалися перспективи завершення війни, перед лідерами Антигітлерівської коаліції все гостріше поставали питання післявоєнного врегулювання. Консультації з цих питань розпочалися 1943 р. Перше серйозне обговорення відбулося на Московській конференції міністрів закордонних справ СРСР, США, Великої Британії, що проходила з 19 по ЗО жовтня 1943 р. Головним завданням конференції була підготовка зустрічі голів держав і урядів «Великої трійки» (СРСР, СПІА та Великої Британії).

У центрі уваги міністрів було декілька питань. Так, було досягнуто попередню угоду про відкриття Другого фронту у Франції навесні 1944 року. Було прийнято рішення про заснування Європейської консультативної комісії для «вивчення європейських проблем, пов'язаних із закінченням війни». Важливим моментом стало схвалення «Декларації про загальну безпеку», у якій говорилося про необхідність створення загальної міжнародної організації для підтримки миру і безпеки, яка була б заснована на принципах суверенітету і рівності всіх миролюбних держав. Крім цього, на Московській конференції 1943 р. було прийнято «Декларацію про Австрію», у якій зазначалося, що союзні держави не визнають завоювання Австрії і бажають бачити її відновленою, вільною і незалежною. У «Декларації про Італію» йшлося про те, що «фашизм і весь його негативний вплив повинен бути знищений, а італійському народові потрібно надати можливість створювати урядові та інші установи, засновані на принципах демократії». Також була опублікована декларація про відповідальність гітлерівців за їхні злочини. Головних злочинців передбачалося покарати відповідно до спільних рішень урядів країн.

У той же час конференція виявила і основні питання, що викликали розбіжності між союзниками Антигітлерівської коаліції: питання кордонів і політичних режимів у визволених країнах.

28 листопада-1 грудня 1943 в Ірані Тегеранська конференція. Обговорювалися питання подальшого ведення війни та повоєнного миру. Конференція керівників трьох союзних у Другій світовій війні держав: СРСР (Й.В. Сталін), США (Ф. Рузвельт) и Великобританії (У. Черчилль); рішення про відкриття не пізніш 1 травня 1944 р. другого фронту у Європі, про післявоєнні кордони Польщі по лінії «Керзона», визнання аннексії СРСР країн Балтії. Делегація СССР, їдучі на зустріч побажанням союзників, обіцяла оголосити війну Японії після розгрому германської армії. Сприяла зміцненню антігитлеровської коаліції

Бойові дії на Тихому океані

Розповідь учителя.

До весни—літа 1942 р. стратегічна ініціатива на всіх фронти цілком і повністю належала Німеччині та її союзникам. Союзники антигітлерівській коаліції вели важкі оборонні бої. Проте на середину 1942 починає змінюватися. Перші успіхи, що змінили загальне стратегічне становище, були досягнуті на Тихому океані. 7-8 травня 1942 р. в морському бої біля берегів Нової Гвінеї, японська ударна ескадра, втерпіла першу значну поразку. Особливістю цієї морської битви було те, що надводні кораблі воюючих сторін не зробили жодного пострілу. Долю бою вирішила авіація, що базувалася на авіаносцях. Японці, утративши по одному авіаносцю та есмінцю і 80 літаків, відмовилися від планів вторгнення до Австралії довелося відмовитися.

4—6 червня 1942 р. біля атолу Мідуей японський флот (адмірал Ямамото) потерпів поразку від американського флоту (адмірал Ч. Німіц) і не зміг відновити свою могутність до кінця війни. У бою японці втратили 4 авіаносці, 1 крейсер і 253 літаки, американці __ 1 авіаносець, 1 есмінець і 150 літаків. у результаті цих двох поразок Японія втратила половину своїх авіаносців і змушена була перейти до стратегічної оборони. Американці в свою чергу перейшли до активних бойових дій. У серпні 1942 р. вони почали боротьбу за острів Гуадалканал (група Соломонових островів). Жорстокі бої розгорнулися на морі, у повітрі й на суші. Вони продовжувалися до лютого 1943 р. і завершилися повною поразкою Японії у цьому регіоні. Загалом перемога американців у бойових діях на Тихому океані означала перехід ініціативи до США і корінний перелом на Тихоокеанському театрі бойових дій

Запитання і завдання.

1. Охарактеризуйте хід основних подій війни в 1942 — 1943 рр.

2. Яку роль відіграли Сталінградська і Курська битви в розгромі Німеччини?

3. Охарактеризуйте бойові дії у Північній Африці.

4. Чим була обумовлена висадка союзників саме в Італії, а не у Франції?

5. Розкажіть про перебіг подій на італійському фронті.

6. Назвіть основні рішення Тегеранської конференції. З'ясуйте її історичне значення.

Підсумки уроку

1941-1942 були насичені подіями, які стали вирішальними у подальшому ході війни. Хоча країни «осі» ще утримували перевагу, проте їх поразка була неминучою. Наступальна стратегія Німеччини потерпів остаточну поразку. До кінця 1943 р. у стані війни з Державами «осі» знаходилося 37 країн. Розпочався розпад фашистського блоку (капітуляція Італії).

Домашнє завдання: вивчити записи у зошиті.

Варіант 1

1.Укажіть основні причини Другої світової війни.

а) Несправедливість Версальсько-Вашинґтонської системи

б) політика «умиротворення» агресора;

в) втручання США в європейські справи;

ж) курс СРСР на «світову революцію»;

з) прихід нацистів до влади в Німеччині;

д) прагнення Німеччини до світового панування.

2. Яким був характер Другої світової війни.

а) Загарбницький з боку СРСР до 1941

б) загарбницький з боку агресивних держав

в) загарбницький з боку Німеччини та СРСР

г) справедливий з боку з боку жертв агресії.

д) справедливий для СРСР з 1941 р.

3. Друга світова війна почалась .... з нападу Німеччини на….згідно з планом ....

4. Установіть відповідність між датами та подіями.

А) 23 серпня 1939 Б) 17 вересня 1939 В) 27 вересня 1940.

Г) 28 вересня 1939

1) Втеча польського уряду до Румунії

2) Пакт про ненапад між Німеччиною та СРСР.

3) Договір про дружбу і кордони між Німеччиною і СРСР.

4) Завершення формування блоку агресивних держав

5. Поставте в хронологічній послідовності названі події Другої світової війни від її початку :

А) Окупація Німеччиною та СРСР Польщі

Б) Окупація Німеччиною Данії та Норвегії

В) «Дивна війна» Г) капітуляція Франції

Д) Англія і Франція оголосили війну Німеччині

6. Перелом у ході війни відбувся у ….

7. Укажіть битви, які стали переломними під час Другої світової війни.

а) Сталінградська битва; д) битва за Дніпро;

б) битва у Перл-Харбора е) битва біля атола Мідуей;

в) битва під Ель-Аламейном; ж) битва за о. Окінава. г) висадка союзників у Нормандії;

8. Що таке «ленд-ліз»? Яке значення він мав для перемоги над над нацистською Німеччиною?

Варіант 2

1.Укажіть союзників Німеччини у Другій світовій війні

а) Хорватія

б) Італія

в) режим Віші у Франції

г) Болгарія

д) Словаччина

є) Фіндляндія

ж) Польша

з) Китай

2. Які твердження належать до Сталінської воєнної доктрини:

А) СРСР ніколи не доведеться вести бойові дії на своїй тер-ї

Б) На випадок нападу супротивника слід готуватися до оборонної війни

В) Будь-яка агресія проти СРСР буде негайно європейськими державами

Г) На випадок нападу супротивника слід готуватися до наступальної, а не до оборонної війни

3. Які причини «дивної війни» між Німеччиною, Францією та Англією у вересні 1939 -травні 1940 рр.?

4. Установіть відповідність між датами та подіями.

А) 28 вересня 1939

Б) 27 вересня 1940

В) 17 вересня1939

Г) 23 серпня 1939

1) Завершення формування блоку агресивних держав

2) Пакт про ненапад між Німеччиною та СРСР.

3) Договір про дружбу і кордони між Німеччиною і СРСР.

4) Втеча польського уряду до Румунії

5. Поставте в хронологічній послідовності названі події Другої світової війни від її початку :

А) капітуляція Франції

Б) Декларація Об’єднаних націй

В) битва Перл-Харбор Г) битва за Ленінград

Д) Напад Німеччини на СРСР

6. Процес створення Антигітлеровської коаліції завершився у … підписанням …..

7. Укажіть битви, які стали переломними під час Другої світової війни.

а) битва під Ель-Аламейном; д) битва за Москву

б) битва у Перл-Харбора е) битва біля атола Мідуей;

в) Сталінградська битва; ж) битва за о. Окінава. г) висадка союзників у Нормандії;

8. Що таке «атлантична хартія»?


Тема 5. Окупаційний режим у поневолених країнах. Рух опору

Завдання уроку: показати суть нацистського і японського «нового порядку», розкрити зміст явища Голокосту, охарактеризувати рух Опору в окупованих країнах Європи та Азії; закріпити навички аналізу і порівняння Історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах; виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, стінна карта «Друга світова війна», атлас

ХІД УРОКУ

І. Оргмомент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу


Информация о работе «Друга світова війна: бойові дії та опірний рух»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 124079
Количество таблиц: 16
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
112803
0
0

... голову колгоспу ім. Фрунзе С.О. Либу, комісаром – секретаря райкому партії Ю.П. Іванова. Подвиги Нововодолазького партизанського загону складають не одну славну сторінку в літопису Великої Вітчизняної війни. Спочатку він діяв в складі частин радянської армії. За завданням командування партизани переходили лінію фронту, добували "язиків" та відомості про розміщення, озброєння пересування німецьких ...

Скачать
46034
0
0

... радянських військ. Обидві сторони несли важкі втрати. На ділянці Воронезького фронту німецько-фашистські війська підійшли до невеликого села Прохорівка, де сталося найбільша танкова битва другої світової війни: одночасно в зустрічному бою з обох сторін брало участь до 1200 танків, самохідних і штурмових гармат-Бойові порядки перемішалися. Горять, вибухають машини, між якими намагаються лавірувати ...

Скачать
371414
1
0

... вчитель". Вони постійно прагнули дати своїм вихованцям міцні знання, формували у них кращі людські риси характеру. Приємним є те, що багато молодих вчителів школи є нашими випускниками.     ДОДАТКИ до Історії села Чемеринці (спогади, записи з інших джерел)[163] Розповідь Круп’яка Семена Історія переселенців, яких доля закинула до села Чемеринців і на Україну, які проживали і ще частина ...

Скачать
255477
0
0

... , нечіткість програмних установок, гнучка політика польського уряду, спря­мована на розкол лав повстанців тощо. Однак, незважаючи на поразки, козацько-селянські повстання відіграли значну роль в історії українського народу, оскільки суттєво гальмували процеси ополячення та окатоли­чення, зменшували тиск феодального гніту, підвищували престиж та авто­ритет козацтва, сприяли накопиченню досвіду ...

0 комментариев


Наверх