3. Фінансова підтримка, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за наявні бджолосім'ї

 

Фінансова підтримка за наявні бджолосім'ї надається сільськогосподарським товаровиробникам за кожну бджолосім'ю, наявну на 1 січня та збережену на 1 травня поточного року, за умови утримання не менш як 20 бджолосімей.

Якщо у сільськогосподарських товаровиробників на 1 травня поточного року чисельність бджолосімей виявилася меншою, ніж на 1 січня, але їх кількість становить не менш як 20 бджолосімей, фінансова підтримка надається на кількість бджолосімей, наявних на 1 травня поточного року.

Для отримання фінансової підтримки за наявні бджолосім'ї сільськогосподарські товаровиробники подають до 5 травня 2005 р. управлінням агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій:

юридичні особи - копію звіту про стан тваринництва (форма N 24) стосовно наявності бджолосімей на 1 січня і 1 травня поточного року;

фізичні особи - заяву та довідку про наявність бджолосімей на 1 січня і 1 травня поточного року, видану сільською, селищною, міською чи районною в місті радою.

Сільськогосподарські товаровиробники - суб'єкти підприємницької діяльності, що провадять господарську діяльність з утримання бджолосімей не за місцем реєстрації, подають зазначені документи управлінням агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій за місцем провадження діяльності.

Управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій на підставі отриманих документів складають відомість на бджолосім'ї в сільськогосподарських товаровиробників. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій до 10 травня поточного року подають зазначену відомість Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, а управління агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації - Мінагрополітики.

Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій узагальнюють протягом п'яти днів дані отриманих відомостей, готують зведену відомість у розрізі районів і подають її до 15 травня поточного року Мінагрополітики.

Мінагрополітики на підставі отриманої інформації за погодженням з Мінфіном затверджує розмір надання фінансової підтримки за кожну бджолосім'ю, але не більш як 12 гривень, а також здійснює розподіл коштів у межах обсягу, затвердженого згідно з пунктом 2 Порядку для фінансової підтримки за наявні бджолосім'ї, за регіонами пропорційно кількості наявних бджолосімей на 1 січня та збережених на 1 травня 2005 р. за даними органів державної статистики.

Нарахування сум фінансової підтримки, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за наявні бджолосім'ї, здійснюють управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій за встановленим розміром.

4.Фінансова підтримка, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за поголів'я вівцематок і ярок старше одного року

 

Фінансова підтримка за поголів'я вівцематок і ярок старше одного року надається сільськогосподарським товаровиробникам:

за приріст поголів'я (коли з 1 січня 2004 р. до 1 січня 2005 р. утримувалося не менш як 10 голів таких вівцематок і ярок);

за наявне поголів'я (коли з 1 січня до 1 липня - юридичними особами (1 червня - фізичними особами) 2005 р. утримувалося не менш як 40 голів таких вівцематок і ярок).

Для отримання фінансової підтримки за приріст поголів'я вівцематок і ярок старше одного року сільськогосподарські товаровиробники подають до 15 березня поточного року управлінням агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій:

юридичні особи, які з 1 січня 2004 р. до 1 січня 2005 р. утримували не менш як 10 голів вівцематок і ярок старше одного року і збільшили їх чисельність, - копію звіту про стан тваринництва (форма N 24) стосовно наявного поголів'я на 1 січня 2004 р. та збереженого на 1 січня 2005 р., засвідчену органами державної статистики;

фізичні особи, які з 1 січня 2004 р. до 1 січня 2005 р. утримували не менш як 10 голів вівцематок і ярок старше одного року і збільшили їх чисельність, - довідку про наявність поголів'я вівцематок і ярок старше одного року, видану сільською, селищною, міською чи районною в місті радою.

Управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій на підставі отриманих документів визначають приріст поголів'я вівцематок і ярок старше одного року у сільськогосподарських товаровиробників та складають відомість у трьох примірниках. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій подають зазначену відомість до 20 березня поточного року Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, а управління агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації - Мінагрополітики.

Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій узагальнюють протягом п'яти робочих днів дані зазначених відомостей, готують зведену відомість у розрізі районів і подають її до 25 березня поточного року Мінагрополітики.

Для отримання фінансової підтримки за наявне поголів'я вівцематок і ярок старше одного року сільськогосподарські товаровиробники подають до 10 липня 2005 р. управлінням агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій:

юридичні особи, які на 1 січня 2005 р. утримували не менш як 40 голів вівцематок і ярок старше одного року та зберегли їх на 1 липня, - копію звіту про стан тваринництва (форма N 24) стосовно наявного поголів'я на 1 січня та збереженого на 1 липня поточного року, засвідчену органами державної статистики;

фізичні особи, які на 1 січня 2005 р. утримували не менш як 40 голів вівцематок і ярок старше одного року та зберегли їх на 1 червня, - довідку про наявне поголів'я на 1 січня та збережене на 1 червня поточного року, видану сільською, селищною, міською чи районною в місті радою.

У разі коли у сільськогосподарських товаровиробників на 1 липня (1 червня) 2005 р. чисельність наявного поголів'я виявилася меншою, ніж станом на і січня 2005 р., але не менш як 40 голів, для надання фінансової підтримки приймається кількість вівцематок і ярок старше одного року, наявна на 1 липня (1 червня).

Управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій на підставі отриманих документів складають відомість про наявне та збережене поголів'я вівцематок і ярок старше одного року у трьох примірниках. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій подають зазначену відомість до 15 липня (15 червня) поточного року Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, а управління агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації - Мінагрополітики.

Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій узагальнюють протягом п'яти робочих днів дані зазначених відомостей, готують зведену відомість згідно з додатком 13 у розрізі районів і подають її до 20 липня (20 червня) поточного року Мінагрополітики.

Мінагрополітики на підставі отриманої інформації за погодженням з Мінфіном затверджує розмір фінансової підтримки за приріст та наявне поголів'я вівцематок і ярок старше одного року за кожну додатково вирощену та наявну вівцематку чи ярку, але не більш як 50 гривень за одиницю, а також здійснює розподіл коштів у межах обсягу, затвердженого згідно з пунктом 2 цього Порядку для фінансової підтримки за поголів'я вівцематок і ярок старше одного року, за регіонами.

Нарахування сум фінансової підтримки, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за поголів'я вівцематок і ярок старше одного року, здійснюють управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій за встановленими розмірами.

5.Фінансова підтримка, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності

 

Фінансова підтримка за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності надається сільськогосподарським товаровиробникам - юридичним особам, які утримують корів м'ясних порід і типів та провадять господарську діяльність за відповідним напрямом.

До корів м'ясних порід і типів належать українська м'ясна, волинська м'ясна, поліська м'ясна, сіра українська, симентальська м'ясна, абердин-ангуська, лімузинська, герефордська, санта-гертрудська, кіанська, світла аквітанська, шаролезька, п'ємонтезька, південний і знам'янський типи та помісі між ними, а також помісі між молочними, комбінованими та м'ясними породами з яскраво вираженими ознаками і формами м'ясних порід.

Фінансова підтримка за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності надається сільськогосподарським товаровиробникам за кожну корову м'ясного напряму продуктивності, наявну на 1 січня і збережену на 1 травня 2005 року.

У разі коли у сільськогосподарського товаровиробника на 1 травня поточного року поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності з об'єктивних причин (падіж внаслідок стихійного лиха, епідемій, отелів та нещасних випадків) виявилось меншим, ніж на 1 січня, фінансова підтримка надається за поголів'я корів, наявних на 1 травня поточного року.

Для отримання фінансової підтримки за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності сільськогосподарські товаровиробники подають до 5 травня 2005 р. управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій:

копію звіту про стан тваринництва (форма N 24) стосовно наявності корів м'ясного напряму продуктивності на 1 січня і 1 травня поточного року, засвідчену органами державної статистики;

витяг з Реєстру тварин, виданий організацією, яка веде цей Реєстр, що підтверджує ідентифікацію та реєстрацію в установленому порядку всього поголів'я бугаїв, корів, молодняку всіх статево-вікових груп;

копію ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва, зберігання і реалізації племінних (генетичних) ресурсів, проведення генетичної експертизи походження та аномалій тварин;

племінні заводи і племінні репродуктори також витяг з Державного племінного реєстру, кількісні та якісні показники продуктивності стада і виробничо-господарської діяльності у тваринництві на 1 січня і 1 квітня 2005 р. за формою, встановленою Положенням про Державний племінний реєстр, що затверджене Мінагрополітики.

З метою здійснення контролю за відповідністю даних щодо наявності поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності у сільськогосподарських товаровиробників управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій утворюють комісії, до складу яких входять представники органів Державного департаменту ветеринарної медицини, державної контрольно-ревізійної служби та сільськогосподарських товаровиробників.

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій на підставі отриманих документів складають відомість на поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності в сільськогосподарських товаровиробників у трьох примірниках та подають їх до 10 травня поточного року Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, які протягом п'яти робочих днів узагальнюють дані зазначених відомостей, готують зведену відомість на надання фінансової підтримки у розрізі сільськогосподарських товаровиробників і подають її до 15 травня поточного року Мінагрополітики.

Мінагрополітики до 20 травня поточного року на підставі отриманої інформації за погодженням з Мінфіном визначає і затверджує розміри фінансової підтримки за кожну корову м'ясного напряму продуктивності племінним заводам - до 1200 гривень, племінним репродукторам - до 610 гривень і товарним господарствам - до 400 гривень, а також здійснює розподіл коштів у межах обсягу, затвердженого згідно з пунктом 2 Порядку для фінансової підтримки за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності, за кожним сільськогосподарським товаровиробником.

Нарахування сум фінансової підтримки, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності, здійснюють управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій за встановленими розмірами.

Сільськогосподарські товаровиробники подають до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій інформацію про нараховані та отримані суми фінансової підтримки за поголів'я корів м'ясного напряму продуктивності.


6.Фінансова підтримка, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за поголів'я телиць, закуплених в особистих селянських господарствах для поповнення основного стада

 

Фінансова підтримка за поголів'я телиць, закуплених в особистих селянських господарствах для поповнення основного стада, надається сільськогосподарським товаровиробникам - юридичним особам, які придбали в особистих селянських господарствах для введення в основне стадо телиць, отриманих від маточного поголів'я ідентифікованих неплемінних продуктивних тварин в особистих селянських господарствах шляхом застосування штучного осіменіння спермою бугаїв-плідників або шляхом природного парування з бугаями, допущеними до використання згідно з Каталогом бугаїв молочних, молочно-м'ясних і м'ясних порід, та ідентифікованих і зареєстрованих в Реєстрі тварин, в розмірі 3 гривні 30 копійок за 1 кілограм живої маси.

У разі коли телиця не введена в основне стадо або передчасно вибула з нього, сільськогосподарський товаровиробник повертає до державного бюджету суму отриманої фінансової підтримки.

Мінагрополітики за погодженням з Мінфіном проводить розподіл коштів в межах обсягів, затверджених згідно з пунктом 2 цього Порядку для фінансової підтримки за поголів'я телиць, закуплених в особистих селянських господарствах для поповнення основного стада, в розрізі регіонів пропорційно наявному на 1 січня 2005 р. поголів'ю корів в особистих селянських господарствах і доводить його показники до відома Міністерства агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головних управлінь агропромислового розвитку обласних, управління агропромислового розвитку Севастопольської міської держадміністрацій.

Зміни до обсягів розподілу коштів у разі потреби вносяться і доводяться до відома в такому ж порядку.

Для отримання фінансової підтримки за поголів'я телиць, закуплених в особистих селянських господарствах для поповнення основного стада, сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи подають першого числа місяця, що настає за звітним періодом, управлінням агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій відомості актів закупівлі телиць в особистих селянських господарствах разом з нотаріально засвідченими копіями таких документів:

довідка про походження телиці, видана продавцю підприємством з племінної справи (селекційним центром) за формою згідно з додатком 17;

акт про передачу (продаж) і закупівлю худоби та птиці за договорами з громадянами (форма N 95б);

витяг з Реєстру тварин;

платіжний документ про розрахунок за закуплені телиці.

Управління агропромислового розвитку районних та Севастопольської міської держадміністрацій узагальнюють зазначені відомості, готують зведену відомість про нарахування суми фінансової підтримки. Управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій подають зазначену відомість у дводенний строк Міністерству агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрацій, а управління агропромислового розвитку Севастопольської міськдержадміністрації - Мінагрополітики.

Міністерство агропромислового комплексу Автономної Республіки Крим, головні управління агропромислового розвитку облдержадміністрацій узагальнюють протягом трьох наступних робочих днів дані отриманих зведених відомостей і подають інформацію про нарахування фінансової підтримки Мінагрополітики.

Мінагрополітики на підставі зазначеної інформації здійснює розподіл коштів за регіонами.


7.Фінансова підтримка, що надається сільськогосподарським товаровиробникам за екологічно чисте молоко власного виробництва, продане молокопереробним підприємствам для виготовлення спеціальних продуктів дитячого харчування

 

Фінансова підтримка за екологічно чисте молоко власного виробництва, продане молокопереробним підприємствам для виготовлення спеціальних продуктів дитячого харчування (далі - фінансова підтримка за екологічно чисте молоко), надається сільськогосподарським товаровиробникам, які розташовані на території, якій надано статус спеціальної сировинної зони для виробництва сільськогосподарської продукції, що відповідає санітарно-гігієнічним вимогам виготовлення продуктів дитячого і дієтичного харчування, мають відповідний сертифікат якості, здають молоко на молокопереробні підприємства, які виробляють спеціальні продукти дитячого харчування (далі - молокопереробні підприємства).

Виплата фінансової підтримки здійснюється через молокопереробні підприємства в порядку черговості складення приймальних квитанцій та виключно в межах доведеного річного розпису асигнувань.

Молокопереробні підприємства, які приймають екологічно чисте молоко відповідно до ДСТУ 3662-97 "Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі" для виготовлення спеціальних продуктів дитячого харчування, видають сільськогосподарським товаровиробникам приймальну квитанцію (форма N 3-ПК(МС) з позначкою "Для дитячого харчування". У приймальній квитанції визначається сума фінансової підтримки за екологічно чисте молоко виходячи з обсягів його закупівлі та розміру фінансової підтримки, що становить 250 гривень за 1 тонну молока в заліковій вазі.

Перелік молокопереробних підприємств, які мають право на закупівлю екологічно чистого молока та виготовлення спеціальних продуктів дитячого харчування, визначається Мінагрополітики.

Молокопереробні підприємства щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, подають Мінагрополітики за встановленою ним формою зведену довідку про надходження та використання екологічно чистого молока для виготовлення спеціальних продуктів дитячого харчування, обсяги їх виробництва відповідно до статистичної звітності та обсяги використання коштів на фінансову підтримку.

Мінагрополітики на підставі зведеної довідки подає Державному казначейству розподіли асигнувань, передбачених на фінансову підтримку за екологічно чисте молоко, відповідно до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками.

Кошти, отримані згідно з розподілом Мінагрополітики, зараховуються на спеціальні рахунки молокопереробних підприємств, відкриті в органах Державного казначейства.

Перерахування коштів фінансової підтримки сільськогосподарським товаровиробникам здійснюється із спеціального рахунка молокопереробного підприємства на підставі платіжних доручень та реєстрів приймальних квитанцій.


Информация о работе «Державна підтримка виробництва окремих видів сільськогосподарської продукції»
Раздел: Финансовые науки
Количество знаков с пробелами: 40759
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
34755
3
1

... нансування цільових програм і заходів агропромислового комплексу в обсягах, що забезпечують реалізацію прийнятих нормативно-законодавчих актів стосовно АПК. 3. Форми державної підтримки сільського господарства Одним з найважливіших елементів державного регулювання аграрного сектору економіки є система оподаткування, яка впливає на обсяги, спеціалізацію та розміщення аграрного виробництва ...

Скачать
626537
17
17

... коштів є важливим чинником у зниженні собівартості продукції чи виконаної роботи. Раціональне використання оборотних коштів залежить від правильного їхнього формування і ефективної організації виробництва. Зосередження н підприємствах зайвих оборотних коштів приводить до їхнього заморожування. Це завдає шкоди економіці господарства. Щоб уникнути такого положення, оборотні кошти нормуються, що є ...

Скачать
86556
14
0

... позитивною. Підприємство повинне постійно намагатися знижувати затрати праці, що у свою чергу призведе до зростання продуктивності праці та зменшення трудомісткості продукції Таблиця 2.13. Економічна ефективність виробництва зерна на СВК “Пинчуки” Васильківського району Київської області Показники 2004 2005 2006 2006/2004, % Вхідні дані: Кількість реалізованої ...

Скачать
146352
31
5

... – виробничі витрати на реалізовану продукцію. В буквальному трактуванні цей показник показує, яка питома вага прибутку в загальній сумі грошової виручки від реалізації продукції. [3 ] Економічна ефективність виробництва соняшника залежить від складного комплексу природноекономічних, технологічних, науково-технічних факторів. При вивченні даної проблеми слід рахувати наступні особливості галузі: ...

0 комментариев


Наверх