2. Розміщення населення
Харківська область – одна з найбільших за кількістю населення областей України. Кількість населення області складає 2782,4 тис. чол.. Середня щільність населення - 100 чоловік на один квадратний кілометр.
Структура зайнятих за видами економічної діяльності у 2008р. складалась так:
Сільське господарство – 5%
Промисловість – 27,7%
Будівництво – 4%
Оптова та роздрібна торгівля – 8,4%
Готелі та ресторани – 0,7%
Транспорт (у т.ч. пошта та зв’язок) – 8,7%
Фінансова діяльність – 2,6%
Операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам – 8,2%
Державне управління – 4,9 %
Освіта - 14,9 %
Охорона здоров’я та соціальна допомога – 10,3%
Колективні, громадські та особисті послуги – 4,2%.
За кількістю зайнятого населення Харківська область посідає 4 місце в країні, поступаючись Дніпропетровській, Донецькій областям та м.Києву.
З метою підвищення соціального захисту працівників, що працюють у підприємців з числа фізичних осіб, в області проводиться постійна робота з урегулювання трудових відносин. Вживаються постійні заходи щодо активізації життєвої позиції молодих громадян, які зареєстровані у службі зайнятості.
3. Розміщення і розвиток основних галузей господарства
Область визначається високим рівнем розвитку економіки. Це зумовлюється як вигідним економіко-географічним положенням (близькість вугільно-металургійної бази Донбасу та Придніпров'я стимулювало розвиток машинобудування й металообробки, сусідство ж з високорозвиненими районами Росії - Центрально-Черноземним, Південно-Західним й Західним - зумовило розвиток підприємств агропромислового комплексу), так і достатньо багатим набором власних сировинних ресурсів. Ці ресурси дозволяють розвивати паливно-енергетичну, хімічну промисловість, скляне й фарфоро-фаянсове виробництво, виробництво будматеріалів.
Умовно область можна поділити на три промислових райони: Центральний, Східно-Харківський й Південно-Харківський. Центральний (Харків та прилеглі до нього райони) означається високим рівнем спеціалізації та концентрації промисловості, саме тут склався головний в Україні комплекс енергетичного, електротехнічного, транспортного та сільськогосподарського машинобудування. Східно-Харківсьий район зосереджений навколо Куп'янська. Головна галузь промисловості - машинобудування; Куп'янський ливарний завод постачає деталі для транспортного та сільгоспмашинобудування. Розвинені в цьому регіоні також харчова і легка промисловість, виробництво будматеріалів й обладнання для цукрової промисловості. Південно-Харківський район має великі газові родовища - Шебелінське, Єфремовське, Крестищенське та інші. Міста району спеціалізуються на машинобудуванні, хімічній промисловості та на виробництві будматеріалів. Цементно-шиферний завод в Балаклеї - один з найбільших в Європі, а Ізюм відомий як центр виробництва окулярної оптики. Розвинені тут також легка й харчова галузі промисловості.
Промисловість
Харківська область є одним із провідних промислово розвинених регіонів України, і за обсягами реалізації промислової продукції посідає 6 місце в країні, поступаючись Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській і Полтавській областям. За 2008 рік підприємствами Харківської області реалізовано промислової продукції, здійснено промислових робіт і послуг на загальну суму 39,2 млрд. грн..
У загальному обсязі реалізованої у 2008р. промислової продукції країни питома вага області становить 5%.
У Харківській області розташовано понад 800 промислових підприємств великого та середнього бізнесу, на яких працює близько 184 тис. чол.
Структура промисловості за обсягами реалізації на 01.01.2009р. становила:
1. Оброблення деревини та виробництво виробів з деревини – 0,7%
2. Целюлозно-паперове виробництво; видавнича діяльність – 3,3%
3. металургійне виробництво готових металевих виробів – 3,2%
4. Виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції – 9,2%
5. Легка промисловість – 0,8%
6. Виробництво та розподілення електроенергії, газу та води – 16,6%
7. Хімічна та нафтохімічна промисловість – 4,6%
8. Виробництво коксу, продуктів нафто перероблення – 7,7%
9. Виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 27,2%
10. Добування корисних копалин, крім паливно-енергетичних матеріалів – 0,6%
11. Добування паливно-енергетичних корисних копалин – 3,7%
12. Машинобудування – 19,9%
13. інші галузі промисловості – 2,5%
Суттєвий внесок у загальні результати промислової діяльності належить стратегічно важливим для Харківщини галузям, які мають найбільшу частку в обсягах промислового виробництва та реалізації продукції. Це, в першу чергу, такі галузі, як виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, машинобудування, паливно-енергетичний комплекс, питома вага яких у загальних обсягах реалізованої продукції області становить понад 75%.
Одним із головних пріоритетів розвитку промислового комплексу області було і залишається підвищення його конкурентоспроможності, посилення інноваційної спрямованості, у тому числі і через впровадження систем управління якістю.
Машинобудування залишається провідною галуззю діяльності промисловості області. У 2008 році його питома вага в обсягах реалізації промисловості зросла з 15,6% до 19,9%.
Машинобудівний комплекс Харківщини відрізняється багатопрофільністю виробництв – від точного приладобудування до виробництва турбін, сільськогосподарських машин, літаків, продукції військово-промислового призначення.
Провідні машинобудівні підприємства області мають загальнодержавне значення, серед них:
- ВАТ «Турбоатом»
- ДП «Завод «Електроважмаш»
- ЗАТ «Завод «Південкабель»
- ДП «Харківський машинобудівний завод «ФЕД»
- ВАТ «Харківський підшипниковий завод»
- ВАТ «Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе»
- Український державний центр з експлуатації спеціалізованих вагонів «Укрспецвагон»
- Харківське державне авіаційне виробниче підприємство
... Проблема дослідження балансу відновлення та споживання атмосферного повітря тісно пов’язана з екологічно. безпекою території локального та регіонального рівнів. ЇЇ важливість і складність обумовлена, як зміною структури промисловості, так і підвищенням ролі екологічного фактора в господарюванні. Загальна методика розрахунку відновлення – споживання атмосферного кисню запропонована в роботах ...
... збільшились на 9,5% і становили 2 млрд. 480,21 млн.дол.США. Динаміка зовнішньоекономічної діяльності (млн. дол. США) В результаті виконання «Регіональної програми розвитку експортного потенціалу Харківської області у 2007-2008 роки», індикатором економічної ефективності якої було визначено приріст експорту у 2008 році на 28%, фактичне зростання експортних поставок у 2008 року склало 35,7% ...
... ії і послуг. Згідно проведеним дослідженням можна зробити наступні виводи: 1. Пріоритетними напрямами розвитку економіки Харківської області є інноваційні високотехнологічні і наукоємні кластери: авіаційній промисловості; космічної області; енергомашинобудування; фармацевтичній промисловості; нано - і біотехнології. Також підлягають пріоритетному розвитку такі кластери економіки регіону, як: ...
... мірою. Із-за цього протиріччя між економічним і соціальним зростають до абсолютно неприродних розмірів, порушуючи баланс економічної і соціальної ефективності. В умовах тотального незадоволення населення умовами життя, простою майже половини всіх виробничих потужностей і широких можливостей істотного збільшення капіталу шляхом фінансових спекуляцій, представлена проблема залишається непомітною не ...
0 комментариев