4 клас
Тема: Які книги допомагають мені вчитись?
Мета: познайомити дітей з існуючою довідковою літературою, навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Бібліотекар. Сьогодні урок у нас незвичайний. Тему уроку ви зараз мені скажете. Прочитайте прислів’я: „Золото добувають із землі, а знання – з книжок”.
(учні вголос читають прислів’я).
Бібліотекар. З яких книжок добувають знання?
Відповідь учнів.
Бібліотекар. Сьогодні ми познайомимося з довідковою літературою. Як ви гадаєте, яка це – довідкова література?
(Відповіді учнів).
Бібліотекар. Ми сьогодні з нею познайомимося, будемо вчитися користуватися цією літературою.
Знайомство з довідковою літературою:
ДОВІДКОВА ЛІТЕРАТУРА
СЛОВНИКИ ДОВІДНИКИ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ
Бібліотекар. Чим ви вже користувались в своєму житті?
Учні. Ми вже користувались деякою літературою. Зокрема орфографічним словником, словником синонімів, тлумачним словником.
Бібліотекар. В якій послідовності записані слова у словниках?
Учні. За алфавітом.
Знайомство із значенням слів.
Бібліотекар. Візьміть тлумачні словники. Перший ряд визначатиме значення слова „словник”, другий – слова „енциклопедія” і третій ряд – значення слова „довідник”.
(Учні виконують завдання)
СЛОВНИК | ЕНЦИКЛОПЕДІЯ | ДОВІДНИК |
Збірник слів в алфавітному порядку з поясненням, тлумаченням або перекладом на іншу мову | Наукові довідники у формі слова – систематизований огляд відомостей з будь-якої галузі виробництва або науки | Книжки, що містять короткі відомості з певних питань |
Знайомство зі словниками, енциклопедіями, довідниками.
Словники – знайти щось про слово: наголос, будову слова, значення.
ІV. Закріплення нових знань
Практична робота з довідковою літературою.
Бібліотекар. В якій книжці ми шукатимемо, як правильно пишеться слово?
Учні. В орфографічному словнику.
Бібліотекар. Знайдіть, як пишуться слова „кропива”, „конденсатор”. Напишіть на дошці.
(Учні виконують завдання)
Бібліотекар. Де ми шукатимемо синоніми до слова ...............?
Учні. В словнику синонімів.
Бібліотекар. Знайдіть синоніми до слова „гарний”
Учні. Хороший, красивий, красний, вродливий, чепурний.
Бібліотекар. Синоніми до слова „пастух”.
Учні. Чередник, скотар, табунник, отарник, вівчар.
Бібліотекар. Знайдіть антонім до слова „святковий”
Учні. Буденний.
Бібліотекар. До слова „з’єднувати”.
Учні. Роз’єднувати.
Бібліотекар. Де ми шукатимемо переклад слів з російської мови на українську та навпаки?
Учні. В російсько-українському та українсько-російському словнику?
Бібліотекар. Перекладіть на українську мову слова „бесідка”, „ландыш”.
Учні. Альтанка, конвалія.
Бібліотекар. А тепер перекладіть з української на російську мову слова „багнет”, „електромережа” і „пліснява”.
Учні. Штык”, „електросеть”, „плесень”.
Бібліотекар. Де ми шукатимемо про історію предмета, його виникнення?
Учні. В енциклопедії.
Бібліотекар. Прочитайте, як називається енциклопедія, що лежить у вас на парті.
Бібліотекар. На картках є завдання. Знайдіть відповіді на запитання. Знайдіть відомості про марш, материк, картоплю, метро, кіностудію.
(Учні виконують завдання)
V. Підсумок уроку.
Бібліотекар. Для того, щоб правильно писати й говорити, щоб розширити свої знання, яка література має завжди бути у вас на столі?
Учні. Довідкова.
Бібліотекар. Що належить до довідкової літератури?
Учні. Словники, енциклопедії, довідники.
Бібліотекар. Що треба добре знати, аби швидко знайти потрібне слово в словнику чи енциклопедії?
Учні. Треба добре знати алфавіт.
Бібліотекар. Довідкова література дуже корисна й потрібна не тільки вам, учням, а й вчителям, батькам. І треба дружити зі словниками, енциклопедіями. І ніколи не соромитися заглянути в книгу. Не дарма в народі кажуть: „З книгою подружишся – розуму наберешся”.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити алфавіт.
... до книги, бажання читати. Робота з позакласного читання в другому півріччі спрямовується на вироблення в дітей навичок читати самостійно. Заняття з позакласного читання проводиться за рахунок загального часу, відведеного на уроки читання (одна година на два тижні). Робота проводиться з двома – трьома творами: один читається в класі, а інші вчитель роздає окремим учням. Які за його допомогою ...
... коли для цього є умови і виникає необхідність. Взагалі позакласне і класне читання можуть не збігатися ні тематично, ні за авторами, ні за жанрами. Залежить це від віку учнів, від їх підготовленості, від умов роботи школи. Розділ 2 Організація позакласного читання в початкових класах. 2.1 Форми керівництва позакласним читанням в молодших класах. Уміле керівництво позакласним читанням в ...
... нтований урок. Особистісно орієнтований урок — це: • мета — створення умов для поліпшення фізичної підготовленості учнів, їх здоров'я, під нищення зацікавленості до уроків фізичної культури; • використання різноманітних форм і методів організації діяльності учнів на уроці, що дають змогу розкрити суб'єктивний досвід учнів; • створення атмосфери заінтересованості кожного учня в роботі класу; • ...
... знавальний інтерес" і зважаючи на вікові особливості дітей шестирічного віку, ми визначили методи і прийоми, які, на нашу думку, забезпечать ефективність процесу формування пізнавальних інтересів першокласників на уроках „Я і Україна". У педагогічній літературі, знаходимо немало підтверджень фактам, що ефективність формування пізнавальних інтересів учнів залежить від зовнішніх умов і причин, які ...
0 комментариев