1.1 Стратегії рейдерів
Приблизно до 2002-2003 рр. «рейдерами» називали фахівців, які за завданням холдингів, що належать олігархам, поповнювали їх активи шляхом придбання щодо невеликих або менш успішно працюючих фірм. Так сотні висококваліфікованих юристів, економістів і аудиторів, що спеціалізувалися на операціях злиття і поглинань стали рейдерами. Потім вони стали працювати як самостійні підприємці і пропонувати свої недешеві послуги на новому і привабливому ринку.
Різниця між олігархом і рейдером не менше значна: олігархи нарощували свої активи, самостійні рейдери, навпаки, є постачальниками послуг, які прагнуть знайти потенційних покупців і проводять всю операцію за завданням замовника і з метою власного збагачення.
У міру отримання рейдерами самостійності змінюються інтереси рейдерів і прийоми, якими вони користуються. Однією з найважливіших причин успіху рейдерів є корупція урядовців.
1.2 «Чорний рейдер»
Типовою для рейдерства є ситуація, коли оферту із сторони поступає або керівництву, або дрібним акціонерам фірми через голову керівництва (класичне вороже поглинання) щоб в спекулятивних цілях одержати контроль над самими найвищими органами управління фірми. Часто йдеться про прибутковий продаж важливих підрозділів (активів) підприємства третім особам.
При цьому як в Росії, так і в інших країнах все ширше користуються особливими послугами так званих «чорних рейдерів».
До методів «чорних рейдерів» відносяться шахрайство, використовування лукавства менеджерів, підробка документів, реєстру акціонерів, банальна крадіжка акцій, наприклад, через зв'язки в реєстраційних органах або за допомогою внесення фіктивних трансакцій в бухгалтерську документацію.
Така модель «чорного рейдера» може бути проілюстрована цілим рядом поглинань з російської практики.
Є типові ознаки ворожого поглинання.
Жертвами стають не обов'язково слабкі фірми, але і ті, хто працює прибутково.
Поглинання відбувається не відкрито, відповідно до чинного законодавства, а із застосуванням протиправних дій
Така практика у вирішальній мірі заохочується пропусками в законодавстві і/або корупцією представників органів державної влади. Це чорне рейдерство може розглядатися як поширена хвороба зростання економіки в цілому.
Чималу частку звичайного рейдерского проекту складають гроші, призначені на підкуп суддів і осіб, що ухвалюють рішення.
Після придбання контрольного пакету акцій рейдер дістає можливість діяти крім волі менеджерів і колишніх крупних акціонерів, у тому числі, ухвалювати рішення про продаж об'єктів нерухомості. В результаті йому поступають чималі суми.
Як правило, головною метою служать недооцінені об'єкти нерухомості і інші активи (наприклад, товарні знаки). Норма прибутку рейдерів в Росії згідно експертним оцінкам при цьому може досягати 1.000%.
Головним імпульсом боротьби за недооцінену нерухомість з використанням всіх засобів служить зростання цін на нерухомість. Приклад тому - Москва і Санкт-Петербург. Останнім часом ціни на об'єкти комерційної нерухомості росли на декілька десятків відсотків щорічно. Безперечно, це набагато більше, ніж зростання прибутковості від звичайної діяльності підприємства виробничого сектора. На стороні пропозиції така ситуація пояснюється дефіцитом, який все ще існує на ринку нерухомості, тривалими процедурами узгоджень в будівництві (як правило, два роки потрібно для того, щоб пройти всі інстанції до початку здійснення крупного будівельного проекту). Не останню роль грають високі адміністративні бар'єри на цьому ринку і ряд інших причин.
На стороні попиту - це, перш за все, дефіцит прибуткових інвестиційних проектів, що недивне в умовах зарегульованого бюрократією ділового клімату.
1.3 Стратегії захисту
Прозорість, публічність і механізми контролю на підприємстві
Наскільки важливий чинник прозорості керівництва підприємством, видно на прикладі московського заводу «Водоприлад», який протягом чотирьох років 42 рази піддавався атакам рейдерів. На перший погляд структура власників була сприятливою для рейдерів: акції розпиляли серед безлічі дрібних акціонерів. Проте рейдерам не вдалося подолати оборону менеджерів, оскільки ті вели бізнес абсолютно легально і враховували інтереси акціонерів і споживачів.
Негативні приклади відомі не тільки із зарубіжної практики (Enron, Siemens, VW і ін.), але і у великій кількості - з російської.
В цілях правильної організації корпоративного управління необхідно повністю виключити «чорні каси», сумнівні банківські рахунки, відкриті на ім'я керівників і тому подібні речі.
Інша стратегія захисту від «чорних рейдерів» полягає в юридично коректних контактах керівництва з державними структурами
Для того, щоб своєчасно одержати сигнали про рейдерских атаки, менеджмент підприємства потребує прозорого характеру відносин з податковими і реєстраційними органами, органами правопорядку і т.д. - тобто зі всіма, хто першим одержує сигнали подібного роду і може своєчасно попередити керівництво фірми. На цій ранній стадії підприємство в змозі вжити необхідних заходів, наприклад, викупити власні акції або передати їх в довірче управління, щоб виключити довільну скупку або конфіскацію.
Законодавство про нерухомість повинне містити положення, що запобігають маніпуляціям «чорних рейдерів» з об'єктами нерухомості.
При цьому йдеться про те, щоб захистити підприємства від розповсюдження інформації про об'єкти нерухомості, що належать йому, Наприклад, слід заборонити податковим органам і іншим установам передавати інформацію про активи фірми третім особам.
Саме собою розуміє, що такі заходи захисного характеру вимагають досить великих витрат і наявності довірчих відносин з різними державними установами і особами, що ухвалюють рішення. Тому все частіше для віддзеркалення рейдерских атак підключають самих «чорних рейдерів». Привабливість ринку «чорних рейдерів» з погляду прибутковості цієї діяльності, що росте, привела до зростання конкуренції в порівнянні з серединою поточного десятиріччя. З урахуванням тиску з боку самих найвищих державних органів і рентабельності цієї діяльності, що знижується, деякі учасники ринку вирішили спеціалізуватися на боротьбі з «чорними рейдерами».
Звичайно захисник за допомогою штучно створених боргів фірми намагається понизити її привабливість для ворожого поглинання. Якщо «чорному рейдеру» вже вдалося зібрати крупний пакет акцій, ініціюється додаткова емісія акцій, яка тут же скуповується з метою консолідації максимально можливого числа голосів. Проте для того, щоб гарантувати відсутність подальших атак захисник повинен обов'язково стати власником вже викупленого пакету акцій.
... прозорості процедур відновлення платоспроможності (банкрутства) підприємств. 4. З метою вдосконалення механізму державного регулювання процедури відновлення платоспроможності чи банкрутства в Україні запропоновано здійснити комплекс заходів, що передбачають перерозподіл функцій державних органів, відповідальних за регулювання цього питання та позбавлення їх дублювання. Крім того, вважається за ...
... цінних паперів і 30 мільйонів власників цінних паперів) диктують додаткові технологічні вимоги, що визначають складність вирішення всього комплексу проблем, пов'язаного з формуванням Національної депозитарної системи України. Радянське цивільне законодавство не приділяло багато уваги цінним паперам і розглядало їх як річ. Наявність в обігу паперових облігацій 3% позики ставили первинним майнове ...
... дприємництва; – прискорення науково-технічного прогресу, що є неможливим в умовах централізованої економіки [17, 51]. Таким чином, становлення права приватної власності в Україні відбувається за допомогою сукупності заходів: змін до існуючого законодавства, прийняття нових нормативно-правових актів, легалізації існуючих правовідносин з приводу власності, розширення кола юридичних інститут ...
0 комментариев